Strona 220 z 261 PierwszyPierwszy ... 120 170 210 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 230 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 2,191 do 2,200 z 2604

Wątek: Znasz Bieszczady? Detale

  1. #2191
    Debiutant Roku 2015 Awatar tolek banan
    Na forum od
    07.2012
    Rodem z
    POZNAŃ
    Postów
    383

    Domyślnie Odp: Znasz Bieszczady? Detale

    Cytat Zamieszczone przez sir Bazyl Zobacz posta
    Właściwie to w niedalekiej odległości od Gruszki, na zboczu której znajduje się inne miejsce pamięci:
    http://forum.bieszczady.info.pl/show...ll=1#post78862


    To jest właśnie ten typ lokomotywy, która była powszechnie używana również w cegielniach (stąd filmik z cegielni). Miejsce, o które pytałem znajduje się naprzeciwko cegielni Zagórz-Zasław, zaraz po prawej stronie za serpentynami.
    W Poznaniu taka lokomotywa jest używana . Ciągnie wagoniki "na Malcie"
    http://www.fakt.pl/Kolejka-Maltanka-...,159197,1.html

  2. #2192
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: Znasz Bieszczady? Detale

    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    Ruch w zagadkowym wątku obłędny, trudno się ze swoją zagadką wcisnąć... Ale spróbuję!

    Zagadki są w zasadzie dwie, choć zdjęcie jedno:
    1. Co to jest?
    2. Gdzie to jest?




    I od razu podpowiedź #1: rzecz jest dość wiekowa.
    Tak na pierwszy rzut oka obstawiam, że są to dwie literki oddzielone pionową kreską. Pierwsza przypomina "U" choć jej lewy dolny róg jest zakończony śmiałym szpicem, co może sugerować, że to jest "D" z rozmytą górą. Z kolei druga, ta po prawej ręce, przypomina "C" ale tutaj też występuje pewne zniekształcenie części dolnej, która jest zdecydowanie grubsza od górnej i przy pewnej dozie śmiałości, można by w niej dojrzeć nawet "G". Czyli mamy już co, pozostało gdzie. Wydaje mi się, że to na jakiejś płaszczyźnie wykonano te literki ale fragment tła jest zbyt niewielki żeby stwierdzić to z całą stanowczością
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  3. #2193
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,244

    Domyślnie Odp: Znasz Bieszczady? Detale

    Doskonale! Zdjęcie przedstawia literkę U, potem pionową kreskę i literkę G. O tak:

    U | G

    Teraz pasuje odgadnąć od czego skrótem jest U, a od czego G. I co oznacza ta pionowa linia między nimi. Jakieś hipotezy? Ja podpowiem, że U się tutaj kończyło (na pionowej linii) a G zaczynało. Albo odwrotnie

  4. #2194
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,683

    Domyślnie Odp: Znasz Bieszczady? Detale

    Takie mam podejrzenie, że może to dotyczyć granicy między ZSRR a III Rzeszą. Ale nie wiem czy słuszne.

  5. #2195
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,244

    Domyślnie Odp: Znasz Bieszczady? Detale

    50% odpowiedzi zaliczone, bo faktycznie to granica Ale raczej nie granica ZSRR i III Rzeszy.

    Wskazówką powinny być odgadnięte przez Bazyla literki i pierwsza podpowiedź:
    Cytat Zamieszczone przez bartolomeo Zobacz posta
    rzecz jest dość wiekowa.
    Ostatnio edytowane przez bartolomeo ; 02-12-2014 o 22:11

  6. #2196
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,683

    Domyślnie Odp: Znasz Bieszczady? Detale

    to ja po literkach dedukowałam właśnie
    no to może unici i grekokatolicy?

  7. #2197
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,244

    Domyślnie Odp: Znasz Bieszczady? Detale

    Cytat Zamieszczone przez asia999 Zobacz posta
    no to może unici i grekokatolicy?
    Ja mam inną koncepcję Wg tej hipotezy obie literki są skrótami od odpowiednich nazw w języku niemieckim.

  8. #2198
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2006
    Rodem z
    Poznań/Szczecin
    Postów
    713

    Domyślnie Odp: Znasz Bieszczady? Detale

    Ungarn Galizien?

    Ale gdzie to?
    "There is no such thing like too much snow" - Doug Coombs

  9. #2199

    Domyślnie Odp: Znasz Bieszczady? Detale

    A może raczej Ungarn (Węgry) i Generalgouvernement (Generalne Gubernatorstwo)? I wtedy można dedukać, że znajduje się ten detal przy szlaku granicznym, na wschód od Czerenina (ale nic takiego nie pamiętam).

  10. #2200
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,244

    Domyślnie Odp: Znasz Bieszczady? Detale

    Cytat Zamieszczone przez Petefijalkowski Zobacz posta
    Ungarn Galizien?
    Cytat Zamieszczone przez Fiaa Zobacz posta
    A może raczej Ungarn (Węgry) i Generalgouvernement (Generalne Gubernatorstwo)?
    Się mnie wydaje, że to Petefijałkowski ma rację. Węgry (jako samodzielne państwo) na słupkach granicznych same siebie przedstawiają literką M (Magyarország), można tę literkę do dziś wypatrzeć na słupkach na dzisiejszej granicy polsko-słowackiej. Jako U (Ungarn) mogły być, tak mi się wydaje, opisywane za Austro-Węgier. Tak więc raczej Ungarn-Galizien.

    A gdzie ten detal się znajduje? To druga część zagadki, ja jeszcze odpowiedzi nie podam. Detal jest tam gdzie być powinien, na obecnej granicy polsko-słowackiej. Bezpośrednio nad nim jest następna tabliczka:



    Wiem, że mało czytelne zdjęcie więc podpowiem: po lewej mała literka "s", po prawej wielka litera "P". W zasadzie mogę dodać następną zagadkę: dlaczego literka "P" jest większa od "s"? Nie jest to pomyłka, bo po drugiej stronie kolejność liter jest odwrotna (bo jak się patrzy w drugą stronę to to co było po lewej jest już po prawej), ale stosunek wielkości znaków ten sam: małe "s", duże "P".


Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 3 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 3 gości)

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 09-01-2011, 16:08

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •