Strona 16 z 95 PierwszyPierwszy ... 6 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 26 66 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 151 do 160 z 947

Wątek: Niedźwiedzie i wilki

  1. #151
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie Odp: Niedźwiedzie i wilki

    ...bardzo ciekawy reportaż ukazał się na portalu Bieszczady.pl Małgocha wrzuciła link do boxa... tu też niech będzie..:) http://www.bieszczady.pl/Tajemnica_b...98&sectionNo=1

  2. #152
    Bieszczadnik Awatar Biały 13
    Na forum od
    02.2010
    Rodem z
    Wawa
    Postów
    246

    Domyślnie Odp: Niedźwiedzie i wilki

    Pytanie ile osób będzie teraz używać terpentyny aby niedźwiadek przyszedł i mogła osoba zrobić dobre zdjęcie ... choć wątpię aby ktoś miał tyle zaparcia aby tydzień jak nie dłużej czekać na niedźwiadka

  3. #153
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Niedźwiedzie i wilki

    Po co używać terpentyny,wystarczy poszukać misia,one wcale tak bardzo się nie ukrywają.
    Pozdrav

  4. #154
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Niedźwiedzie i wilki

    http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll...DY06/688730401
    [quote]Rozmawiamy ze zwierzętami. Dziś głos ma niedźwiedź
    Krzysztof Potaczała

    Nie lubimy wilków, bezmyślnie zapuszczamy się w ostoje niedźwiedzi, zagarniamy ostatnie naturalne siedliska rysi. Zawsze mamy dużo do powiedzenia. A co zwierzęta chciałyby nam powiedzieć?

    W Polsce żyje nie więcej niż 100 niedźwiedzi. To garstka. Ich największą ostoją są Bieszczady, zaś kilkanaście sztuk bytuje w Tatrach. Właśnie tam są najbardziej narażone na presję ze strony ludzi, zwłaszcza turystów. To turyści pozbawili życia młodego niedźwiadka nad Morskim Okiem. Utopili go podobno w obronie własnej. Gdyby wiedzieli, jak się zachować, ten dramat by się nie wydarzył. Rokrocznie w Tatrach dochodzi do setek spotkań niedźwiedzi z ludźmi, którzy z zadowoleniem pstrykają miśkom zdjęcia i rzucają im kanapki. Nie pomagają apele pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego o zaprzestanie takich "zabaw”.

    Jestem u siebie, chcę żyć w spokoju, ale wy, ludzie, mi nie pozwalacie. Coraz głębiej wchodzicie na moje terytoria, hałasujecie, potwornie śmiecicie. Zostawiane przez was odpadki to dla mnie przysmak, ale przez to przyzwyczajam się do waszej obecności i zatracam dzikość oraz umiejętność poszukiwania pokarmu w naturalny sposób. Wydaje się wam, że robicie mi przysługę, a w istocie bardzo mnie krzywdzicie.

    Bieszczady są blisko przejęcia negatywnego wzorca z Tatr. Bo i tu cywilizacja sięga coraz głębiej, rozprzestrzenia się sieć dróg, w dzikich jeszcze niedawno zakątkach wyrastają domy i pensjonaty, powiększa się także liczba szlaków turystycznych. Wszystko to powoduje, że niedźwiedzie mają uszczuploną przestrzeń życiową. Do tego dochodzą zbieracze jelenich poroży, którzy na przełomie zimy i wiosny masowo penetrują leśne ostępy.

    Ludzie, czyście powariowali?! Po co pchacie się tam, gdzie wam nie wolno? Nie umiecie czytać informacji zakazujących wchodzenia do moich ostoi? Z natury nie jestem rozbójnikiem, nie chcę wam robić krzywdy, ale czasami zostaję zmuszony. Jak przeciw temu mężczyźnie, który wiosną rzucał kamieniami w moje ledwie roczne maluchy zamiast spokojnie się oddalić, albo przeciw temu szaleńcowi, który zaczął grzebać przy gawrze. Po jaką cholerę kusił los?


    Żeby lepiej poznać niedźwiedzią naturę, naukowcy z Instytutu Ochrony Przyrody PAN w Krakowie prowadzą regularne badania największych polskich drapieżników. Zwabiają je w pułapki, czasowo usypiają, zakładają im obroże z nadajnikiem telemetrycznym i wypuszczają. Dzięki temu można śledzić ruchy badanych osobników, np. pokonywaną dobowo lub tygodniowo przestrzeń czy zajmowane terytorium.

    Naukowcom pomagają leśnicy. To oni dbają w Bieszczadach o dzikie owocowe sady, w których zwłaszcza jesienią objadają się niedźwiedzie, i to oni zimą wykładają w lasach kukurydzę i inne przysmaki, by przebudzone ze snu zwierzęta mogły się posilić.

    Nie wszystko jest w porządku, ale chcę podziękować tym, którzy mnie szanują i dbają o moją kondycję. Wiele razy obserwowałem z zarośli, jak ludzie w zielonych ubraniach zostawiali dla mnie pożywienie. Widziałem też turystów, którzy wędrowali wyznaczonym szlakiem i miło mi było, że z niego nie schodzili. Jeszcze bardziej godne zauważenia jest to, że niedojedzone resztki pakowali w worki i zabierali z sobą. Nie wszyscy tak postępują, ale mam nadzieję, że z czasem się nauczą. Wtedy będzie łatwiej żyć i mnie, i wam.[quote]
    Pozdrav

  5. #155
    Bieszczadnik Awatar Biały 13
    Na forum od
    02.2010
    Rodem z
    Wawa
    Postów
    246

    Domyślnie Odp: Niedźwiedzie i wilki

    a to znalezione dziś w okolicy ...
    Wilki i niedźwiedzie rozrabiają - Skarb Państwa płaci
    Prawie 257 tys. zł zapłaci Skarb Państwa rolnikom za straty wyrządzone przez wilki, niedźwiedzie, bobry i żubry w woj. podkarpackim - poinformowała w poniedziałek dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie Magdalena Grabowska.

    "Od początku tego roku wilki zabiły osiem koni, cztery sztuki bydła, siedem kóz i 176 owiec. Wyrządzone przez nich straty oszacowano na prawie 99 tys. zł" - powiedziała Grabowska. Z kolei niedźwiedzie rozbiły 225 rodzin pszczelich. Większość zniszczonych uli była położona w lasach. Szkody spowodowane przez niedźwiedzie wyniosły 96 tys. zł.
    Natomiast straty wyrządzone przez bobry wynoszą prawie 56 tys. zł, a żubry - 6 tys. Bobry niszczą groble, stawy rybne, drzewa, doprowadzają do zalewania upraw rolnych; żubry uprawy leśne.
    Niedźwiedzie, wilki i żubry wyrządzają szkody głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Z kolei bobry dodatkowo dokonują zniszczeń w dawnym woj. tarnobrzeskim.
    Według szacunków Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, na Podkarpaciu żyje ok. 450 wilków, 120 niedźwiedzi, 6 tys. bobrów i 300 żubrów.
    Za zniszczenia dokonane przez zwierzęta chronione płaci Skarb Państwa, za szkody zwierzyny łownej koła łowieckie.

  6. #156
    Bieszczadnik Awatar Aleksandra
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Warszawa
    Postów
    948

    Domyślnie Odp: Niedźwiedzie i wilki

    Cytat Zamieszczone przez Biały 13 Zobacz posta
    a to znalezione dziś w okolicy ...
    Wilki i niedźwiedzie rozrabiają - Skarb Państwa płaci
    Prawie 257 tys. zł zapłaci Skarb Państwa rolnikom za straty wyrządzone przez wilki, niedźwiedzie, bobry i żubry w woj. podkarpackim - ..
    cd z dziś

    - Ponad 555 tys. zł zapłaci Skarb Państwa rolnikom za straty wyrządzone przez niedźwiedzie, wilki, bobry i żubry w woj. podkarpackim - poinformowała zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie Magdalena Grabowska.

    - Od początku tego roku wilki zabiły 10 koni, osiem sztuk bydła i 463 owce. Wyrządzone przez nich straty oszacowano na 231 tys. zł - powiedziała Grabowska.

    Z kolei niedźwiedzie rozbiły 539 rodzin pszczelich. Większość zniszczonych uli była położona w lasach. Szkody spowodowane przez niedźwiedzie wyniosły 251 tys. zł.

    Straty wyrządzone przez bobry wynoszą 67 tys. zł, a żubry - 6 tys. Bobry niszczą groble, stawy rybne, drzewa, doprowadzają do zalewania upraw rolnych; żubry uprawy leśne.

    Niedźwiedzie, wilki i żubry wyrządzają szkody głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Z kolei bobry dodatkowo dokonują zniszczeń w dawnym woj. tarnobrzeskim.
    http://news.money.pl/artykul/panstwo...,0,686807.html

    Tylko pozmieniali dane - tekst dokładnie ten sam
    "niech będą błogosławione wszystkie drogi proste, krzywe, dookolne…"
    http://takiewedrowanie.blogspot.com/

  7. #157
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Niedźwiedzie i wilki

    http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll...OSNO/828236356
    Niedźwiedzie polują na jelenie. Będzie ostra zima
    Ewa Gorczyca

    Zdaniem leśników intensywne żerowanie niedźwiedzi świadczy o rychłym nadejściu ostrej zimy.
    W Nadleśnictwie Rymanów potężny niedźwiedź zabił kilka jeleni. Łanię upolowaną nad Wisłokiem zakopał w błocie "na potem”. Niedźwiedzie atakujące dziką grubą zwierzynę to rzadkość. Zdaniem leśników taka zapobiegliwość w gromadzeniu zapasów może dowodzić, że zima nadejdzie bardzo szybko.

    Leśnicy zauważyli, że wszystkożerne niedźwiedzie w podkarpackich lasach w tym roku żerują wyjątkowo intensywnie. Zostawiają ślady na maliniskach oraz w lasach bukowych, gdzie objadają się spadającymi z drzew orzeszkami i rozdzierają stare, spróchniałe pnie w poszukiwaniu larw owadów.

    - Bywa też, że rozbijają ule i zjadają zapasy pszczelich rodzin, zgromadzone już na zimę - opowiada Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

    W Nadleśnictwie Cisna drapieżniki wyjadają kukurydzę i buraki z karmisk dla dzików i jeleni. W okolicy Stuposian widziano je obżerające się bukwią, której w tym roku sporo obrodziło w bieszczadzkich lasach.

    Instynkt drapieżnika obudził się przed zimą u osobnika z okolic Jaślisk, w nadleśnictwie Rymanów. Jak twierdzą leśnicy, w ostatnim czasie zabił już kilka sztuk grubej zwierzyny. W ubiegłym tygodniu jego łupem padł potężny jeleń. W poniedziałek znaleziono zabitą łanię. Niedźwiedź tylko ją nadjadł, resztę zakopał w błocie nad brzegiem Wisłoka.

    - Zostawił łup na potem, bo te drapieżniki nie lubią świeżego mięsa. Preferują padlinę - tłumaczy Edward Marszałek.

    - To był niedźwiedź w sile wieku, bardzo sprawny, skoro potrafi dopędzić jelenia - ocenia Jerzy Miliszewski, leśniczy leśnictwa Darów. - Wstrzymałem prace leśne tam, gdzie została padlina łani, żeby nie narażać ludzi na niebezpieczeństwo bezpośredniego spotkania z drapieżnikiem. Zaskoczenie go przy zdobyczy mogłoby skutkować trudną do przewidzenia reakcją zwierza - dodaje leśniczy.

    Leśnicy przestrzegają przed penetracją ostoi dzikiej zwierzyny. - Rozdrażniony niedźwiedź może być dla człowieka groźny - mówi Edward Marszałek. - Potwierdzają to przypadki z ostatnich lat, gdy w wyniku ataku drapieżnika dochodziło do poważnych obrażeń u ludzi. Zawsze były to spotkania na jego terytorium. Na szczęście żadne nie zakończyło się dla ludzi tragicznie.

    Niedźwiedź jest zbyt szybki, byśmy mogli przed nim uciec.

    W lasach RDLP w Krośnie żyje ponad 100 niedźwiedzi. Od lat ich liczba ciągle rośnie. Na stałe bytują już nie tylko w Bieszczadach, ale również na Pogórzu Przemyskim i w Beskidzie Niskim.

    Co robić w razie spotkania z niedźwiedziem
    - Spokojnie i powoli wycofać się z jego pola widzenia
    - Nie uciekać w panice, gdyż to może spowodować u niego odruch pogoni za ofiarą
    - Nie próbować straszyć drapieżnika
    - W razie ataku upaść na twarz i osłonić rękami głowę.
    I jeszcze taki news,wprawdzie nie z Bieszczadu ale elegancki
    http://wiadomosci.onet.pl/swiat/wygl...wiadomosc.html
    Wygłodniałe niedźwiedzie jedzą ludzkie zwłoki

    Upalne lato w Rosji dało się tak mocno we znaki niedźwiedziom, iż w poszukiwaniu pożywienia zdesperowane zwierzęta zaczęły rozkopywać cmentarze i jeść ludzkie zwłoki. Tradycyjne przysmaki niedźwiedzi, takie jak grzyby, jagody czy gryzonie zniknęły - podaje serwis guardian.co.uk.

    Do jednego z incydentów doszło w Republice Komi. Kobieta, odwiedzając groby bliskich, wpadła w panikę, gdy ujrzała niebezpieczne zwierzęta jedzące ciała zmarłych.

    Miejscowa ludność mówi, iż wygłodniałe niedźwiedzie coraz częściej wychodzą z lasów i zapuszczają się w głąb wiosek i miast. Przeszukują kosze na śmieci i rozkopują ogródki warzywne. Zwierzęta, dotąd stroniące od ludzi, posunęły się dalej i w mieście Syktywkar poturbowały jednego z mężczyzn.

    - W tym roku są one wyjątkowo głodne. Brak jedzenia to wielki problem, przez który wiele zwierząt nie przeżyje nadchodzącej zimy - mówi Siemion Razmisłow, wiceprezydent stowarzyszenia ds. polowania i połowów.

    Populacja niedźwiedzi w Rosji jest stosunkowo stabilna i waha się od 120 do 140 tysięcy sztuk. Największym problemem dla gatunku nie jest jednak śmierć z powodu braku żywności, a kłusownictwo. Bogaci Rosjanie i Chińczycy nie szczędzą pieniędzy, by brać udział w polowaniu na zwierzęta.
    Pozdrav

  8. #158
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Niedźwiedzie i wilki

    http://www.krosno.lasy.gov.pl/web/rd..._INSTANCE_uHYP
    Niedźwiedź zginął na kłusowniczym wnyku

    Wczoraj w uroczysku Borysławka (teren Nadleśnictwa Bircza) znaleziono skłusowanego niedźwiedzia. Pięcioletni samiec ważący około 100 kilogramów złapał się na wnyk tak nieszczęśliwie, że pętla stalowej linki zacisnęła się mu na szyi.
    Kłusownik zastawił pułapkę w starym sadzie, do którego niedźwiedź zaglądał w poszukiwaniu jabłek. Drapieżnik nie miał żadnych szans – udusił się bardzo szybko, o czym świadczy brak śladów walki o życie, charakterystyczny dla tego typu przypadków. Martwe zwierzę przeleżało kilka dni, nim je w czwartek 18 listopada znaleźli robotnicy wykonujący w tym miejscu melioracje.
    W tym samym dniu przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia z udziałem Straży Leśnej, Policji i pracowników RDOŚ w Rzeszowie. Podjęte zostało dochodzenie w celu wykrycia sprawcy kłusowniczego czynu. Osoby mogące pomóc w tej sprawie proszone są o kontakt z Komisariatem Policji we Fredropolu lub Strażą Leśną Nadleśnictwa Bircza.
    - To szczególny przypadek kłusownictwa i duża strata, gdyż zginęło zwierzę znajdujące się pod ścisłą ochroną – mówi Zbigniew Kopczak, nadleśniczy z Birczy. - Rozważam możliwość ustanowienia nagrody dla osoby, która przyczyni się do skutecznego wykrycia sprawcy.
    W lasach RDLP w Krośnie żyje ponad 100 niedźwiedzi, najwięcej w Bieszczadach, ale od kilkunastu lat drapieżniki te mają swe stałe ostoje na Pogórzy Przemyskim i w Beskidzie Niskim.


    Edward Marszałek
    Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
    Zdjęcie: Józef Czwerynko
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    Ostatnio edytowane przez Browar ; 19-11-2010 o 17:50
    Pozdrav

  9. #159
    Powsimorda h.c.
    Awatar Marcowy
    Na forum od
    09.1998
    Rodem z
    Zacisze
    Postów
    2,663

    Domyślnie Odp: Niedźwiedzie i wilki

    Widziałem relację z tego miejsca w wiadomościach bodaj TVP1. Szokujące... Najgorsze słowa cisnęły się na usta w stosunku do sprawców. A teraz cisną się także w stosunku do dziennikarzy, bo komentarz telewizyjny był - w porównaniu z relacją RDLP - mocno przekoloryzowany. Tak jakby sucha relacja była nie dość wstrząsająca

  10. #160

    Domyślnie Odp: Niedźwiedzie i wilki

    AAAAAle czarny. Szkoda miśka. Niestety to nie pierwszy taki wypadek w Bieszczadach wnyki to najpopularniejszy w Polsce sposób kłusowania dla mnie chyba najokrutniejszy. Jak chcą kłusownika złapać to niech spróbują zasiadki wątpie aby nagroda tu coś dała. Że niby ktoś donieśie że ten a ten stawia wnyki no i co trzeba jeszcze udowodnić winę czyli złapać na gorącym albo znaleźć u winnego dowód eeehhh czarno to widzę. I tu bym znowu mógł przejechać się po straży leśnej która ma lepsze rzeczy do roboty ale nie zrobie tego ze względu na Marcina

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Wędrowanie a wilki
    Przez yeti w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 29-01-2007, 23:36
  2. Wilki!!
    Przez ziomalka w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 10-08-2005, 04:49
  3. Niedźwiedzie w Bieszczadach
    Przez kargul w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 04-06-2005, 12:25
  4. Wilki
    Przez pawlem w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 30-06-2004, 17:29

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •