Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Wątek: Mapa Ruthenus :) Chochlik czy miejsce ukrycia skarbu?

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar Barnaba
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Festung Posen
    Postów
    1,624

    Domyślnie Mapa Ruthenus :) Chochlik czy miejsce ukrycia skarbu?

    Już dawno wyszułem wiosnę, no i zacząłem planować wyjazd w Bieszczady. Na stronie :bieszczady.pl jest mapa Ruthenus`a. Tak się zdziwiłem, bo coś mi się nie zgadza z poziomicami. Może się nie znam albo co, a może tam skarb jest.....

    Czy można jakoś wytłumaczyć tą eliptyczną poziomicę, nijak nie odnoszącą się do terenu? Na papierze wszystko ok a w necie to zawsze coś nietak. hihih Nie ma jak to dokładnie studiować mapę!
    http://www.icpnet.pl/~barnaba/xxx/mapa.jpg
    https://bieszczady.guide- Że przewodnik napisałem i że ludzi uszczęśliwiam. A co!

  2. #2
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Poznan
    Postów
    158

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Barnaba
    Czy można jakoś wytłumaczyć tą eliptyczną poziomicę, nijak nie odnoszącą się do terenu?
    Moim zdaniem jest to lądowisko UFO, jak wynika z mapy - idealnie plaskie, zawieszone na wysokości 900 mnpm i jestem pewien, że maczali w tym palce Miłośnicy Chatek, Barnabo oczywiście wiesz dlaczego
    Jest, a jakoby go nie było. Jest to następny przykład, że nie można wierzyć oczom, bo prawdą nie zawsze jest to co się widzi, a Ruthenus znów wyprzedził konkurencję.

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Barnaba
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Festung Posen
    Postów
    1,624

    Domyślnie

    Tylko patrzeć jak się zlecą do Mucznego miłośnicy UFA (UFO?). A może to jest jakiś planowany szlak, albo ścieżka dydaktyczna, "w koło niedźwiedziej gawry" albo co...
    https://bieszczady.guide- Że przewodnik napisałem i że ludzi uszczęśliwiam. A co!

  4. #4

    Domyślnie Jednak Chochlik

    Oczywiscie że Cholik - na pierwszym papierowym wydaniu tego nie ma.

    POzdrawiam dociekliwych i dziekuję!

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez barszczu
    Oczywiscie że Cholik
    Rafał mam pytanie-- szczyt 1212 (słupek graniczny 177) na mapach Ruthenus nazwany jest Rozsypaniec (tak samo na Bieszczady jak i Bieszczady Wysokie) to tak ma być czy to pomyłka , na innych mapach - WIG ( sektor Dżwiniacz słupek graniczny 12) , Ruskie mapy wojskowe( słupek177) , ten szczyt nosi nazwę Stińska , a na Wigu Rozsypaniec jest na 1146 słupek 11, obecnie 180
    i 2 pytanie , tu jest już dylemat bo to nazewnictwo-- Piniaszkowe czy Piniaszkowy
    ps" Wołanie z Połonin" super książka
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez joorg
    mapach Ruthenus nazwany jest Rozsypaniec (tak samo na Bieszczady jak i Bieszczady Wysokie) to tak ma być czy to pomyłka , na innych mapach - WIG ( sektor Dżwiniacz słupek graniczny 12) , Ruskie mapy wojskowe( słupek177) , ten szczyt nosi nazwę Stińska , a na Wigu Rozsypaniec
    Drążyłem kiedyś ten temat - jednoznaczna odpowiedź jest moim zdaniem nie do uzyskania. Musisz przyjąć za poprawne jedno lub drugie- a najlepiej oba warianty :) Szczyt mógł byc nazywany róznie w różnych okresach czasu - to co zebrał Krukar dotyczy jakichś tam ram. Kiedy indziej mogło być odwrtonie. Ale jakbym miał wybrać jeden wariant, to postawiłbym w tym wypadku na Krukara - jakoś ten szczyt, ktory na jego mapie oznaczony jest jako Rozsypaniec bardziej pasuje do tej nazwy.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Piotr
    . Musisz przyjąć za poprawne jedno lub drugie- a najlepiej oba warianty
    zdaję sobie sprawę ,że stare mapy były robione przez CK topografów,a obecne i następne to tylko doskonalenie, a nazwy i tak były tworzone przez ludność miejscową na przestrzeni lat ..., dlatego przy ustalaniu nazw dociekliwość badaczy jest godna podziwu-- tak jak piszesz najlepiej przyjąć te dwie nazwy jako poprawne --dzięki
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  8. #8
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,344

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez joorg
    nazwy i tak były tworzone przez ludność miejscową na przestrzeni lat
    No nie zawsze i kortografowie mają w tym niemały udział
    Choćby Magura. Mieszkaniec Stuposian szedł na Magurę po drzewo, mieszkaniec Dwernika i Krywego też chodzili na Magurę. Kartograf dopisał do każdej z nazw Stuposiańska, Krywicka itd. Przełęcz niedaleko Magurycznego od dość niedalekiego czasu nazywa się Żebrak, jeden kartograf wie.
    Obok Krywego całe lata był szczyt Ryli, i tak go znają mieszkańcy, również ci dawni. U Krukara pojawił się Szczołb, który na zupełnie nowej mapie 1;25000 jest, ale obok Ryliego. Na najstarszych mapach nazwa Szczołb występuje, ale nie jako nazwa szczytu. Na mapie Okolice Komańczy, w Duszatynie, jest potok Pengrynowy. Żaden Pengryn nie przyznaje się do tego strumyka.
    W innych regionach podobnie. Politycy, działacze, kartografowie mają swój udział w tworzeniu nazw. W Sopocie Potok Graniczny zmieniono na Swelina, bo Graniczny zbyt przypominał niemiecki rozdział historii Gdańska ( zawsze polskiego) :D A bezimienny przez wieki potoczek nazwano Patokiem Haffnera, ku czci.
    Kartograf bardzo nie lubi, gdy coś jest nienazwane lub nazwane niejednoznacznie. Stąd dodanie określeń np do Magury.
    W. Krukar wykonał kawał żmudnej roboty ustalając historię nazw. I wybrał według jakiegoś klucza te, które są na mapie. Czy wybór był zawsze właściwy? Pewnie nie zawsze, ale nie umniejsza to wielkiej wartości poznawczej mapy nazewniczej.
    Pozdrawiam
    Długi

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar Barnaba
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Festung Posen
    Postów
    1,624

    Domyślnie Odp: Mapa Ruthenus :) Chochlik czy miejsce ukrycia skarbu?

    W cieniu betonowych ścian spoglądam na mapę Ruthenusa..... na www tez jest takie samo oznaczenie. W legendzie tego nie ma. Cóż to jest, i jak to wygląda faktycznie?
    http://picasaweb.google.co.uk/barnab...13021134488594
    Chodzi mi o linię pomiędzy strzałkami
    https://bieszczady.guide- Że przewodnik napisałem i że ludzi uszczęśliwiam. A co!

  10. #10
    Ekspert Roku 2008 Awatar Jabol
    Na forum od
    12.2004
    Rodem z
    Stamtąd
    Postów
    1,096

    Domyślnie Odp: Mapa Ruthenus :) Chochlik czy miejsce ukrycia skarbu?

    Barnaba... Ale ci sie nudzi... tamtedy przbiega linia wysokiego napiecia tzw kratówka. Ta sama linia biegnie przez Biłasz, Bukowiec, Sakowczyk, Rajskie itd. pozatym są tam odnogi linii na Rajskie i Rajskie Berlingówkę
    ...jeno być niewidzialny jak Ten co mnie stworzył

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Czy potrzebne mi będą dwie mapy? Compass i Ruthenus
    Przez Mitsu w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 10-04-2010, 20:34
  2. Mapa Baligród i okolice (wyd.Ruthenus) - gdzie kupię ?
    Przez Doczu w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 20-02-2010, 00:54
  3. Nowa mapa B.Wschodnie - czy ktoś coś wie
    Przez Henek w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 27-10-2008, 20:54
  4. Nie było skarbu Stałego Bywalca
    Przez Stały Bywalec w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 22-10-2003, 11:08
  5. Ulubione miejsce?
    Przez Anonymous w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 12-12-2002, 14:26

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •