Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: Rajskie - płk. Pawłusiewicz - temat kynologiczny

  1. #1
    Awatar musia
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Katowice
    Postów
    6

    Domyślnie Rajskie - płk. Pawłusiewicz - temat kynologiczny

    Moi drodzy.

    Od dawna nie jeżdę :( w Bieszczady. I narazie nic się nie zmieni w tym kierunku.
    Wiadomo finanse. No, może uda mi się zaciagnąć męża z naszym jachtem nad Solinę , bo tam jeszcze nie pływaliśmy. Ale...

    Przystępuję do sprawy.

    Czy mogłabym liczyć na informacje od was , którzy w 2006 r. będą w Rajskiem , a szczególnie w leśniczówce na konkretny temat.

    Czy są tam jakieś pamiatki po pułkowniku Pawłusiewiczu, ślady po jego psach gończych polskich .

    Wtedy te gończe były nazywane ogarami. Żyły tam: ŚPIEWAK, ZAGRAJ , NUTKA, LUTNIA ...

    Ogromnie, ogromnie mi na tym zależy.
    Jakiekolwiek ślady, fotografie, zapiski, wspomnienia z polowań na rysia, dzika czy wilka.

    Wystarczy mi , że napiszecie : tak w lesniczówce, ew. gdzieś indziej , są takie rzeczy.
    Wtedy pewnie sie sprzęgnę i tam dojadę.

    A może ktoś tam już trafił w ubiegłych latach?,
    Dajcie znać.

    Gończy polski - (ówcześnie ogar) wygląda tak.
    daję adres do strony z gończymi polskimi
    www.goncze.com

    Sorry, fotkę mego Opusa dam później (mysz nie łapie wklejania adresu do zdjęcia).

    Gdyby ktoś zabłądził w do Rajskie.

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar domina
    Na forum od
    11.2005
    Rodem z
    Opole
    Postów
    188

    Domyślnie

    Cześć
    po przejżeniu wątku o wilkach zorientujesz się, że myślistwo nie cieszy się szczególnym uznaniem na tym forum...ale życzę powodzenia w poszukiwaniach :).
    "Wariat to członek jednoosobowej mniejszości"

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Ruda Śląska
    Postów
    261

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez musia
    Wiadomo finanse. No, może uda mi się zaciagnąć męża z naszym jachtem nad Solinę

  4. #4
    Awatar musia
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Katowice
    Postów
    6

    Domyślnie

    Nie chodzi mi o myślistwo. Sama nie poluję, chociaż mam psa z gniazda polującego. Mam w planach wykorzystanie jego pasji łowieckiej na konkursach myśliwskich. Jest to konkurencja tropowców (chodzenie po śladzie zwierzyny) jak i dzikarze, gdzie zachowania psów też są kontrolowane.

    Piszę w sprawie Pawłusiewicza, gdyż sama jako bibliotekoznawca zajmowałam się XVII dziełem Jana Ostroroga "Myślistwo z ogary" . Poza tym pisała pracę końcową z podyplomowej historii o myślistwie i kulturze szlachckiej XII w...

    Obecne typowe ogary polskie zarejestrował pochodzący z Kresów płk Kartawik w latach 50-tych.
    Tą lżejszą formę później nazwaną "gończym polskim" właśnie płk Pawłusiewicz odbudowywał, pierwszy pokazywał ją na wystawach, zalecał jako wyśmienitego psa łowieckiego.
    Rasa przetrwała dzięki niemu.
    Od 22 lat staramy się o rejestrację w FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna). Zakończy się to może w tym roku na wystawie światowej w Poznaniu.

    Ja gończakami , ich historią zajmuję się od '84 roku. M. in. dzięki książce młodzieżowej "Dzikus czyli wyjęty spod prawa" W. Żółkiewskiej, gdzie bohaterami są m.in płk i jego psy. Mój podpis jest cytatem z tej pozycji.
    A ponieważ sama ma OPUSA , to mogę was zapewnić , że jego ujadanie (gon) gdy poczuje dzika ma niesamowitą melodię.

    Dlatego w aspekcie czysto historycznym poszukuję tych informacji z pierwszego postu.

    Pozwolę sobie wstawić te 2 nasze rasy polskie psów myśliwskich (mamy 5 - chart polski, Polski Owczarek Nizinny- PON, Podhalańczyk oraz ogar i gończy polski - nasze pomniki kultury szlachcekiej)

    Przepraszam , że tyle tych czarnych- podpalanych
    Te własnie hodował w Rajskiem , w Bieszczadach płk "Wujek" Pawłusiewicz. I ich śladów tam szukam.
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  5. #5
    Awatar musia
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Katowice
    Postów
    6

    Domyślnie

    No i ukochana moja rasa , bohater całego tematu GOŃCZY POLSKI
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Barnaba
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Festung Posen
    Postów
    1,624

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez musia
    Wiadomo finanse. No, może uda mi się zaciagnąć męża z naszym jachtem
    ROTFL ROTFL
    pies fajny. Jeśłi chodzi o mnie
    Cytat Zamieszczone przez domina
    myślistwo nie cieszy się szczególnym uznaniem na tym forum
    czy ja wiem? Ostatnio zaczynam zmieniać zdanie na ten temat, ale mniejsza o to.

    Cytat Zamieszczone przez musia
    ślady po jego psach
    hmmm może sie nie znam, ale raczej niejeden deszcz ślady zatarł. A tak serio, to tu niewiele po człowieku zostje, a co dopiero po jego psach.
    https://bieszczady.guide- Że przewodnik napisałem i że ludzi uszczęśliwiam. A co!

  7. #7
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie

    Wiadomo finanse. No, może uda mi się zaciagnąć męża z naszym jachtem nad Solinę ... no comment..
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  8. #8
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    Ogary są kochane. Mój nieżyjący pies autentyczny geniusz był mieszańcem mama wilczur tata ogar. Cudowny pies. Z uwagi na sentyment proszę się ze mną skontaktować tel.

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar domina
    Na forum od
    11.2005
    Rodem z
    Opole
    Postów
    188

    Domyślnie

    Musiu pięknego masz psa. Niestara jestem, ale przeżyłam już kilka swoich psiaków. Ostatni mój pies był mieszańcem owczarka niemieckiego i dobermana - bardzo mądry, a zarazem straszny wariat, niczego się nie bał...z wyjątkiem wody :).
    Wiem, że to nie bardzo w związku z Bieszczadami, ale cieszyłabym się, gdyby ten temat zyskał na kynologiczności. Nie mam teraz psa, ale pracuję nad tym. Chwilowo nie mam na to warunków, ale mam za to czas na przestudiowanie cech poszczególnych ras. Może podzielicie się swoimi uwagami na ten temat. Są psy-wędrownicy :) ?
    pozdrawiam
    "Wariat to członek jednoosobowej mniejszości"

  10. #10
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,344

    Domyślnie

    Wędrowanie z psem to osobny problem. Kwestie prawne itp były już na forum dość szeroko dyskutowane. Ja podzielę się swoimi doświadczeniami.
    Pies potrzebuje bardzo dużo wypoczynku. W domu nie zauważamy nawet ile czasu poświęca on na drzemkę. Na wędrówce zaczynają się problemy. Pies jest aktywny przez kilkanaście godzin. Trzeciego, czwartego dnia był tak zmęczony, że zasypiał przy każdym, nawet kilku minutowym postoju dla sprawdzenia mapy. Gdy zrobiłem postój w Łopience na zwiedzenie okolicy, pies przez 12 godzin nie wyszedł z namiotu, spał jak zabity.
    Mam 2 pokolenie dużego sznaucera, to wyjątkowa rasa. Jest jednak dość samodzielny, czasem krnąbrny i wymaga uważnego prowadzenia. Jest bardzo spokojny. Z moim chodziłem do psiej szkoły - kurs PT, nie szkoliłem jako obronnego. Wygląd czarnego bydlaka jest wystarczająco odstraszający, a uczenie tak dużego psa agresji uważam za bardzo ryzykowne. Stawiałem na posłuszeństwo i opanowanie.
    Myślę, że właściciele piesków innych ras, mieszańców znajdą wiele argumentów, że ich pies jest najmądrzejszy, najlepszy, najukochańszy. I o to chodzi. Pies w domu jest przede wszystkim do kochania. I duże sznaucery świetnie się do tego nadają. Moje były najczulszymi niańkami dla chłopaków.
    Pozdrawiam
    Długi

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Józef Pawłusiewicz syn ziemi bieszczadzkiej czy ?
    Przez Stefan w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 51
    Ostatni post / autor: 07-12-2013, 14:27
  2. O.W. Rajskie
    Przez erol w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-05-2011, 16:23
  3. Transport Smerek-Rajskie
    Przez erol w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 09-07-2010, 10:14
  4. ON też był BIESZCZADNIKIEM-pamięci Jana Pawła II
    Przez pyton w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 40
    Ostatni post / autor: 13-04-2005, 20:58
  5. Szlak im. Ojca Świętego Jana Pawła II Wielkiego
    Przez WojtekR w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 11-04-2005, 10:45

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •