Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Wątek: Nowy krzyz na przeleczy zebrak

  1. #1

    Domyślnie Nowy krzyz na przeleczy zebrak

    pytanko do wiedzacych. idac z przeleczy zebrak mniej wiecej na wysokosci kraglicy pojawil sie nowy krzyz. napis mowi ze tam spoczywa NN zolnierz z roku 1915. pytanie jest takie: jak znaleziono miejscie jego spoczynku? czy to wygladalo tak ze jakis zbieracz staroci i starego uzbrojenia wykryl cos wykrywaczem metali po czym sie okazalo ze tam leza kosci? no i skad wiadomo ze to zolnierz z 1915 roku a nie np z 1947 ?:)
    dzieki za odpowiedz

  2. #2
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie

    hmmmm.. calkiem prawdopodobne ze zbieracze zelastwa i innych broni wszelakich cos znalezli.. znajomi ktorzy kopia w rejonie kraglicy i magurycznego czesto znajduja jakies kosci..moze te byly wyjatkowo kompletne?
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  3. #3
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie

    moze byl to jakis szkielecik w ktorego poblizu lezala jakas bron lub mial na sobie fragmenty munduru z I wojny?
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  4. #4

    Domyślnie

    tez widzialem w weekend gosci z wykrywaczami. ciekawe co tam mozna znalezc po takim czasie od wojny. swoja droga ciekawe dlaczego jeszcze nie znaleziono szpitala na kraglicy i bunkrow hrynia na magurycznym ...

  5. #5
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,347

    Domyślnie

    Znaleźć można wiele:
    amunicja mosin, manlicher
    klamry, guziki, nieśmiertelniki, monety, kulki ołowiane szrapneli
    gwizdek kaprala (działał)
    karabiny, bagnety (bardzo zniszczone)
    rarytasem są szklane manierki - nie dają sygnału.
    Przez Dział stał front. Po wycofaniu wojsk smród był tak wielki, że okoliczna ludność sama się zorganizowała i grzebała poległych w zbiorowych mogiłach. Płytko. Jest ich wiele więcej, niż zaznaczone na mapach.
    Nigdy nie bawiłem się w poszukiwanie skarbów, pachnie mi to na kilometr profanacją miejsca pochówku, szczególnie w paśmie Chryszczatej, Magurycznego i dalej.
    Siedząc przez lata w Duszatynie napatrzyłem się tego żelastwa.
    Przychodzili kompletni amatorzy, którzy nie potrafili wykopu odróżnić od wykrotu.
    Byli też pasjonaci, zawodowcy zaopatrzeni w literaturę, mapy; ci wiedzieli wiele o historii, ruchu wojsk, uzbrojeniu.
    Pozdrawiam
    Długi

  6. #6
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie

    a moze znalezli te bunkry? tylko sie nie przyznali? czasem zdarzaja sie rozne ciekawe sytuacje: kiedys rajd przewodnicki szedl zboczami magurycznego i sie zgubili.. znalezli piwniczke gdzie juz w pierwszej komorze byla jakas stara bron. przewodnicy nie pozwolili kursantom wlazic dalej bo bali sie ze sa zaminowane. Kilku uczestnikow rajdu wrocilo po miesiacu w to miejsce..ale bunkru nie znalezli, na tyle zaroslo zielskiem ze nie potrafili rozpoznac miejsca
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  7. #7

    Domyślnie

    w ksiazce zakapiory bieszczadzkie andrzej potocki wspomina o gosciu z sanoka marku bajdzie ze znalazl "wykute w skale" wejscie do bunkrow hrynia. moze cos w tym jest.

  8. #8
    lucyna
    Guest

    Domyślnie

    To są tylko moje przypuszczenia. Wydaje mi się, że to jest upamiętnienie cmentarza wojennego z I wojny św. Sądzę, że wiecej będzie wiedział Fred Frodyma.

  9. #9

    Domyślnie

    ewidentnie jest napisane ze NN zolnierz z 1915 a nie ze cmentarz. czekam na wypowiedz pana FF

  10. #10
    Ekspert Roku 2008 Awatar Jabol
    Na forum od
    12.2004
    Rodem z
    Stamtąd
    Postów
    1,096

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez th
    w ksiazce zakapiory bieszczadzkie andrzej potocki wspomina o gosciu z sanoka marku bajdzie ze znalazl "wykute w skale" wejscie do bunkrow hrynia. moze cos w tym jest.
    te historie powstały po to by ujrzeć błysk podziwu w oku słuchacza Pan Marek Bajda zabrał ze soba do grobu tę tajemnice ale z tego co wiem rejon Magurycznego i Kraglicy nie sa objete zakazem wstepu...Kto chce niech szuka...Jak nie znajdzie nawet bunkra to znajdzie byc może pewnego bakcyla który może zagnieździć sie gdzies w głębi duszy, i który bedzie wołał z a górami gdy z nich wyjedzie...
    P.S. http://www.odkryjbieszczady.pl/index...e/twierdza.htm
    http://rozrywka.onet.pl/prasa/2196,1233958,1,druk.html
    i jeszcze pewien post z innej beczki...
    Cytat Zamieszczone przez gancarz
    Witam Wszystkich Milosnikow Bieszczad !!! Po raz pierwszy zwiedzilem (schodzilem, zjezdzilem) Je w roku 1972, zaraz po mojej maturze. To byl zupelnie inny Swiat !!! Potem bylem Tam wielokrotnie, ale to juz nie To ! Tamta cisza, opuszczone wioski, bezludne szlaki, niczego i nikogo nie obawiajace sie zwierzeta ... Teraz tego juz nie ma ! i chyba nigdy juz nie bedzie ! Na Chryszczatej widzialem stare UPA-owskie bunkry i tajemne wejscia do ich lochow (skrytek, zasadzek). "Miejscowi" odradzali nam penetrowanie tych lochow. A przeciez byl to juz rok 1972 ! Jeziorka Duszatynskie takze byly zupelnie inne, anizeli obecnie ! I zupa z puszek, gotowanych na ognisku takze inaczej smakowala. W tamtych czasach (przeciez to zaledwie zaledwie 27 lat temu), straszono nas jeszcze Ukraincami, ktorzy zwykli sa mordowac Polakow ! Dlatego w nocy, w naszym obozowisku zawsze pelniona byla warta ! Dopiero teraz widze te glupote! Pozdrawiam Wszystkich Szczerych, Ambitnych i Zakochanych w Naszych Bieszczadach Internautow, Podroznikow i Milosnikow tych Naj- wspanialszych Gor sposrod wszystkich Gor! Jesli Ktos z czytajacych te zwierzenia byl w tym samy czasie, uprzejmie prosze o kontakt na priva: gancarz@sec.polbox.pl

    Podpisano:
    Andrzej Gancarz
    ...jeno być niewidzialny jak Ten co mnie stworzył

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Nowy Rok
    Przez irek w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 01-01-2011, 23:25
  2. Ja tu jestem nowy, pomozecie?
    Przez nowy w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 20-10-2010, 10:27
  3. Nowy Łupków
    Przez Gar w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 18-07-2008, 15:43
  4. Nowy Gospodarz na Otrycie
    Przez Ajgor w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 27-06-2006, 10:30
  5. nowy link
    Przez długi w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 20-09-2004, 20:39

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •