Strona 7 z 18 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 17 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 172

Wątek: Cerkiew

  1. #61
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie Odp: Cerkiew

    w takim razie gdzie znajduje sie ...
    ..ta dzwonnica przy cerkwi, w jakiej miejscowości? Nie są to jeszcze Bieszczady ,ale już blisko.. zwłaszcza dla Tych co jadą 300, 500km i może być to po drodze bez większego "nadkładania " drogi.
    ps. Jabol proszę Cię TY nie odpowiedaj bo mam niezbite dowody ,że 23.08 byłeś tam -- oczywiście przy okazji jazdy w wiadomym kierunku.
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  2. #62

    Domyślnie Odp: Cerkiew

    Ze smutkiem wczuwałem się w Twój wiersz, WUKA, mając przed oczami ruinę cerkwi wśród drzew. Piękne. Jakimś dziwnym skojarzeniem przyszły mi na myśl Sokoliki Górskie, gdzie dla odmiany wiatr smaga nagie ściany świątyni stojącej dla Boga, nie służącej ludziom...
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  3. #63

    Domyślnie Odp: Cerkiew

    ...jednak najgłębsze, zarazem najbardziej przygnębiające wrażenie wywarła na mnie zaszyta wśród drzew na wzgórku ruina kaplicy koło Berlingówki (kiedyś była to spora wieś Rajskie) - wspaniałe położenie, podobne jak ruiny cerkwi w Krywem, ale bardziej ustronne i dodatkowo wysoko nad taflą zalewu...
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  4. #64
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Postów
    575

    Domyślnie Odp: Cerkiew

    Będę w tych rejonach w przyszłym roku! Właśnie jestem w trakcie przygotowań do obejścia terytorium naszego kraju wzdłuż granic (planowane wyjście w marcu z Krościenka k/Ustrzyk Dln).
    Mam już dokumentację foto cerkwi Beskidu Niskiego, północno-wschodniej Słowacji; teraz będę "robił" wschodnią granicę Polski.

  5. #65
    Poeta Roku 2010
    Poeta Roku 2009
    Poeta Roku 2008

    Awatar WUKA
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Toruń
    Postów
    3,907

    Domyślnie Odp: Cerkiew

    Trudno pogodzić się z faktem,że spłonęła cerkiew w Komańczy.Tak ich już niewiele zostało!!Smutno!!!!

  6. #66
    Bieszczadnik Awatar wtak
    Na forum od
    03.2006
    Rodem z
    nie tak daleko Gór
    Postów
    498

    Domyślnie Cerkiew

    Czy ktoś wie gdzie znajduje się cerkiew z fotki. Właściwie to ..."gdzie znajdowała się"... bo w moim przekonaniu jest to nieistniejąca cerkiew...
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    pozdrówka :-)

  7. #67
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2004
    Rodem z
    Warszawka
    Postów
    159

    Domyślnie Odp: Cerkiew w Komańczy

    Jest wola odbudowy. Są też deklaracje: Stow. Dom Drewniany (firmy zrzeszone w nim) - patronat, organizacja, przygotowanie drewna, Stow. Klub Otrycki - ręce (b. ważny i deficytowy dziś towar), doświadczenie z odbudowy spalonej Chaty Socjologa, Lasy Państwowe - drewno, Isover - wełna min., Simpson Strong-Tie - złącza ciesielskie, Gmina Komańcza - kasa, itd. Za parę dni będziemy mieli to wszystko na piśmie. Na szczęście jest pełna dokumentacja. Zimą załatwimy wszelkie formalności budowlane. Wiosną zorganizujemy 2 tyg. pospolite ruszenie. Nie ma co płakać - do roboty!
    Klub Otrycki

  8. #68
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Cerkiew

    Mam takie pytanie-czy ktoś wie o jakichkolwiek ruchach przy cerkwi w Krywem?Czy może będą przynajmniej zabezpieczane ruiny?
    Tak mi się przypomniało bo trafiłem na smutny reportaż z "krainy tysiąca cerkwi"
    http://www.gcnowiny.pl/apps/pbcs.dll...019/-1/weekend
    Pozdrav

  9. #69
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Cerkiew

    Nie, z tego co wiem nikt nie interesuje się tymi ruinami. Teraz dobre wiadomości.
    1. Została zabezpieczona przez TONZ cerkiew w Listkowatem.
    2. Robert Bańkosz wydał wyjątkowo ciekawy przewodnik " Cerkwie na szlaku ikon". Wspaniała lektura wzbogacona o lokalne ciekawostki np. w miejscu dzisiejszej dzwonnicy przy cerkwi archikatedralnej w Sanoku niegdyś stała szubienica. Przewodnik polecam także z tego względu, że jest to kompedium wiedzy o ikonach i św. pańskich. Dodatkowy atut to ten, że przewodnik napisany jest "lekkim piórem", świetnie się go czyta.

  10. #70
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Cerkiew

    Zamiast remontować świątynie,założone będzie "wesołe miasteczko":
    http://www.gcnowiny.pl/apps/pbcs.dll.../-1/bieszczady
    BIESZCZADY
    12 lipca 2007 - 0:01
    Ekumeniczny skansen
    Sto drewnianych makiet świątyń z Polski, Słowacji, Ukrainy, Rumunii i Węgier stanie w budowanym w Myczkowcach Centrum Kultury Ekumenicznej.

    Nad cerkwiami i kościołami będzie górował 2,5-metrowy pomnik Jana Pawła II.
    Idea takiego skansenu zrodziła się w głowie ks. Bogdana Janika, szefa Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego Caritas Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach.

    - Kiedyś we włoskim Rimini zobaczyłem miniaturową ekspozycję najpiękniejszych zabytków Italii - opowiada.

    - Pomyślałem, że warto zbudować coś podobnego u nas. Wybrałem sakralną architekturę drewnianą, ponieważ jest bardzo krucha. Przykładem choćby zeszłoroczny pożar cerkwi w Komańczy.

    Świątynie na wzgórkach

    Makiety w skali 1 do 25 zostaną ustawione na 12 wzgórkach. Znajdą się tu kościoły rzymskokatolickie, cerkwie greckokatolickie i prawosławne, a także kościoły ewangelickie.

    Otoczone będą miniaturową roślinnością, dokładnie taką, jaka jest przy oryginalnych świątyniach lub podobną. Między makietami zbudowane zostaną alejki spacerowe oraz altana, w której można będzie prowadzić dyskusje.

    - To ma być centrum ekumeniczne, zarówno dla wypoczywających w ośrodku, jak i dla turystów - tłumaczy ks. Janik. - Uruchomimy elektroniczny punkt informacyjny, który przybliży naszym gościom wiedzę na temat tego miejsca i historii świątyń. Z głośników będzie płynąć muzyka charakterystyczna dla wszystkich wyznań.

    W hołdzie papieżowi

    Pośrodku skansenu stanie pomnik Jana Pawła II. Nieprzypadkowo. Papież był wielkim orędownikiem ekumenizmu. 2,5-metrowy monument zostanie odsłonięty 16 października, w dniu wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Tego samego dnia będzie już można zwiedzać Centrum Kultury Ekumenicznej.

    Makiety świątyń wykonuje Janusz Kulig z Chmielnika pod Rzeszowem. Gotowych jest już 20. Ogród zaprojektował Norbert Piekarski. Projekt budowy CKE finansowany jest przez Ministerstwo Kultury, Unię Europejską i Caritas Diecezji Rzeszowskiej.

    Krzysztof Potaczała
    Co sądzicie o tym dziwacznym pomyśle?
    Pozdrav

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Dawna cerkiew w Górzance
    Przez lucyna w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 73
    Ostatni post / autor: 30-12-2015, 09:24
  2. Ratujmy cerkiew w Bystrem!
    Przez Bystre w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 14-07-2015, 12:21
  3. Sokoliki Górskie cerkiew
    Przez wtak w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 48
    Ostatni post / autor: 03-11-2014, 07:22
  4. Cerkiew w Łopience
    Przez Wookasch w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-04-2010, 22:15
  5. Baligród - cerkiew, kirkut
    Przez barszczu w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 90
    Ostatni post / autor: 06-09-2008, 22:52

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •