Strona 8 z 18 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 172

Wątek: Cerkiew

  1. #71
    Ekspert Roku 2008 Awatar Jabol
    Na forum od
    12.2004
    Rodem z
    Stamtąd
    Postów
    1,096

    Domyślnie Odp: Cerkiew

    Sam pomysł mini skansenu najgłupszy nie jest, i jakąs wartosć edukacyjną moze by miał. Warunek: makiety wykonane po modelarsku, skrupulatnie a nie w stylu "cepeliada". Jeden raz na pewno tam zajrzę...ot z ciekawości...
    A co do pomnika... to robi się to już śmieszne i groteskowe...Przynajmniej dla mnie. Tutaj mają gotowca: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...693e66be6.html całkiem niedaleko, w Daliowej w Beskidzie N. Mogliby zaniesć go sobie na czele procesji... byłaby kolejna egzotyczna atrakcja z Dzikiego Bieszczadu...
    ...jeno być niewidzialny jak Ten co mnie stworzył

  2. #72
    Bieszczadnik Awatar dziabka1
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    warszawa
    Postów
    879

    Domyślnie Odp: Cerkiew

    Cytat Zamieszczone przez Jabol Zobacz posta
    Tutaj mają gotowca: http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...693e66be6.html całkiem niedaleko, w Daliowej w Beskidzie N. Mogliby zaniesć go sobie na czele procesji... byłaby kolejna egzotyczna atrakcja z Dzikiego Bieszczadu...

    To nie Daliowa. To Posada Jaśliska. W zimie w okolicach świąt na jednym z sąsiednich balkonów wisiał dla towarzystwa wielki, nadmuchany bałwan. Dawka absurdu dla zdrowia...

  3. #73
    Bieszczadnik Awatar kobieta_bieszczadzka
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    to tu ... to tam ...
    Postów
    1,099

    Domyślnie Odp: Cerkiew

    Chciałabym coś pokazać.... nie w Bieszczadzie, ale moim zdaniem pikne... czy może ktoś był w tej cerkiewce? Ujęła mnie swoją malowniczością..... a ten kolor.... ech......
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    Prawdziwa przyjaźń przychodzi wówczas, gdy cisza między dwojgiem ludzi nie jest męcząca....

  4. #74
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: Cerkiew

    o jaka przemila cerkiewka!!! troche podobna do tych ktore widzialam w lubelskim i na podlasiu ale w tej napewno nie bylam!!! gdzie ona jest??
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  5. #75
    Bieszczadnik Awatar kobieta_bieszczadzka
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    to tu ... to tam ...
    Postów
    1,099

    Domyślnie Odp: Cerkiew

    W lubelskim
    wioska : Hola
    Prawdziwa przyjaźń przychodzi wówczas, gdy cisza między dwojgiem ludzi nie jest męcząca....

  6. #76
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: Cerkiew

    dzieki!! wiadc jeszcze nie raz trzeba sie wybrac w lubelskie :)
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  7. #77
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Cerkiew

    A co wy na to??
    http://www.gcnowiny.pl/apps/pbcs.dll.../-1/bieszczady
    BIESZCZADY
    4 września 2007 - 0:01

    Bez pieniędzy cerkwie się zawalą
    W Bieszczadach są dwie cerkwie, które bez wsparcia państwa mogą się zawalić. Tymczasem wojewódzki konserwator zabytków lekceważy sprawę.

    Szans na uratowanie cerkwi w Liskowatem nie widać. Widać za to powybijane okna.

    Czy nowelizacja ustawy o zabytkach pomoże lepiej chronić kulturowe dziedzictwo? Może będzie szansą na uratowanie niszczejących cerkwi?

    Mowa o drewnianych świątyniach w Liskowatem koło Ustrzyk D. i w Bystrem w gminie Czarna. Pierwsza pochodzi z 1832 r. Druga - z 1902 r.

    - Obydwie cerkwie to perełki - mówi Mieczysław Darocha, prezes Bieszczadzkiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Ustrzykach D. - Od wielu lat własnymi siłami próbujemy je remontować, ale to działania doraźne i nie są w stanie ich uratować.

    Remont konieczny natychmiast

    Cerkiew w Liskowatem do końca wojny służyła grekokatolikom. Po ich wysiedleniu uległa dewastacji. W 1951 r. greccy emigranci polityczni (komuniści) zrobili w niej magazyn nawozów. Później świątynię przejął Kościół rzymskokatolicki. Wierni modlili się w niej do końca lat 90., kiedy to wybudowano w pobliżu kościółek. Od tego czasu cerkiewka stoi pusta.

    - Natychmiastowego remontu wymaga dach, trzeba wymienić okna, gont, belki i inne elementy - wylicza Darocha.

    Dziesiątki pism bez echa

    W przeciwieństwie do Liskowatego, cerkiew w Bystrem nie była użytkowana od czasu wysiedlenia ludności w 1951 r. Za PRL-u została zdewastowana i zbezczeszczona - w środku wielokrotnie ktoś urządzał libacje. W latach 90. TOnZ otoczył świątynię opieką. Społecznicy wyremontowali częściowo dach, oczyścili wnętrze, ale pieniądze szybko się skończyły.

    - Możemy tylko patrzeć jak te cerkwie popadają w ruinę - skarży się prezes TOnZ. - Napisaliśmy dziesiątki pism do wojewody i podległych mu służb ochrony zabytków. I nic.

    Nieosiągalny własny wkład

    Zdaniem Darochy, w Polsce są pieniądze na restaurację zabytków, ale większość trafia do dużych miast.

    - Dziś istnieją możliwości pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej, ale trzeba mieć 30 procent własnego wkładu. To dla nas nieosiągalne.

    Stanem cerkwi w Liskowatem i Bystrem poruszeni są turyści.

    - W lipcu obejrzeliśmy wszystkie drewniane świątynie w Bieszczadach - mówią Jacek i Aneta z Kielc. - Do dziś nie mogę zrozumieć, dlaczego konserwator zabytków przez tyle lat nie znalazł pieniędzy na ocalenie tych dwóch cerkiewek. To wstyd.

    Zignorowany e-mail

    Próbowaliśmy się dowiedzieć, jakie są zamiary Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w sprawie Liskowatego i Bystrego. Na wysłany przed dwoma tygodniami e-mail nie otrzymaliśmy odpowiedzi.


    Krzysztof Potaczała
    Chciało by się rzec "k.... ..." Taki sam jest stan unikalnej,jedynej szachulcowej cerkwii w Wielkich Oczach, Nowym Bruśnie i wielu innych na Roztoczu...
    Pozdrav

  8. #78
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie Odp: Cerkiew

    ...pies ich drapał...jak dziadek zwykł pieszczotliwie pozdrawiać miłościwie nam panujących.. a Cerkiew w Olchowej widzieliście?.. żal...oj żal..

  9. #79
    Ekspert Roku 2008 Awatar Jabol
    Na forum od
    12.2004
    Rodem z
    Stamtąd
    Postów
    1,096
    ...jeno być niewidzialny jak Ten co mnie stworzył

  10. #80
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Cerkiew

    W temacie:
    http://ww6.tvp.pl/400,20071108596808.strona
    Operacja cerkiew

    Dziś w Baligrodzie rozpoczęła się operacja prostowania zawalonej kopuły zabytkowej cerkwi. To jeden z najważniejszych etapów ratowania świątyni. Zabiegają o to członkowie lokalnego stowarzyszenia, wspierani przez ludzi z całej Polski.

    Alicja Wosik

    I tak milimetr po milimetrze, podnosi się cała ważąca kilka ton kopuła cerkwi. Niewielkie ręczne podnośniki zastąpiono dużymi, które łącznie są w stanie dźwignąć 400 ton. Prace wykonuje firma zajmująca się przesuwaniem dużych obiektów.
    Bartosz Łukijaniuk, przedstawiciel wykonawcy
    -”Pracujemy w branży mostowej, mamy do czynienia z dużo większymi ciężarami, w związku z tym ta operacja nie jest - z naszego punktu widzenia - bardzo trudna. Natomiast specyfiką tej operacji jest to, że najpierw trzeba kopułę doprowadzić do poziomu.”
    Wnętrze świątyni wypełnia las rusztowań, bo w każdej chwili budynek mógł runąć. Prawie dwustuletnia, greckokatolicka cerkiew po wojnie służyła za magazyn nawozów.
    Eugeniusz Kaleniecki, nadzór inwestorski
    -”Stan wymaga natychmiastowego, szybkiego działania, bo inaczej to grozi bardzo nieprzyjemnymi skutkami - po prostu zawaleniem się."
    Dla członków Stowarzyszenia Ratowania cerkwi w Baligrodzie to szczególny moment.
    Adam Jurczyszyn, Stowarzyszenie Ratowania Cerkwi w Baligrodzie
    -”Dla mnie osobliwie szczególny, dlatego, że jestem związany jakby z tym terenem, bo moi teściowie pochodzą z niedalekiej Cisnej, moja teściowa chodziła tutaj - do tej cerkwi."
    Stowarzyszenie zebrało już około 200 tysięcy złotych na ratowanie świątyni. Ponad pięćset tysięcy złotych przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W sumie remont ma kosztować 3 miliony złotych.

    bparde
    Pozdrav

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Dawna cerkiew w Górzance
    Przez lucyna w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 73
    Ostatni post / autor: 30-12-2015, 09:24
  2. Ratujmy cerkiew w Bystrem!
    Przez Bystre w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 14-07-2015, 12:21
  3. Sokoliki Górskie cerkiew
    Przez wtak w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 48
    Ostatni post / autor: 03-11-2014, 07:22
  4. Cerkiew w Łopience
    Przez Wookasch w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-04-2010, 22:15
  5. Baligród - cerkiew, kirkut
    Przez barszczu w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 90
    Ostatni post / autor: 06-09-2008, 22:52

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •