Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Wątek: Żurawina w Bieszczadach. Gdzie ?

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie Żurawina w Bieszczadach. Gdzie ?

    Kochani - znacie może jakies miejscówki, gdzie w Bieszczadach mogę spotkac żurawinę ?
    Wstyd się przyznać, ale jeszcze w życiu nie widziałem żurawiny (a nawet jeśli widziałem, to nie wiedziałem że to żurawina.
    Bardzo mnie interesuje jak ta roślina wygląda i podanie takich miejscówek pomoże mi ją poznać.
    Chodzi o to, że w internecie mało jest zdjęć tej rośliny, a ja wzrokowiec jestem i musze na żywo zobaczyć, żeby wiedziec jak wygląda, aby w przyszłości móc odróżnić tę roślinę.
    Z góry dzięki za info.
    P.S.
    Jeśli ktoś z jakiś względów nie zamierza publicznie dzielić się takimi miejscówkam (bo tam zbiera, czy podobne)i, to może być na PW. Jeśli będzie trzeba dochowam tajemnicy.

    +++++++++++ EDIT +++++++++++
    Chciałbym aby była jasność - nie pytam w celach konsumpcyjnych (nie zamierzam pozyskiwac żurawiny) a jedynie poznawczych. M. in. zamierzam kilka fotek (jesli uda mi się wykonać) wrzucić do Wikipedii, bo tam nie ma żadnych zdjęć żurawiny, a szkoda, bo chyba kazdy kto chce czegoś się dowiedziec o tej roślinie, zaczyna własnie od Wiki.
    http://www.doczu.pl

  2. #2

    Domyślnie

    Witaj!
    http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/V..._oxycoccos.htm

    Żurawinę ostatnio widziałem na butelce szlachetnego trunku z Finlandii a na żywo w północnej Szwecji na torfowisku.
    W Bieszczadach widziałem na torfowisku "Tarnawa" - REZERWAT PRZYRODY. Można tam również spotkać borówkę bagienną i borówkę brusznicę
    Wielu ludzi myli żurawinę (Oxycoccus palustris) z borówką brusznicą (Vaccinium vitis-idaea) http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/V...itis-idaea.htm.
    Obydwie należą do wrzosowatych. Moja żona z borówki robi świtne konfiturki, które wyśmienicie smakują z pieczonym mięskiem.
    Życzę owocnych poszukiwań

    J. Lupino

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Lupino
    http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Vaccinium_oxycoccos.htm
    Tak znam tę stronę, jednak brakuje tam np. zdjęcia całej rośliny, a i same zdjęcia są słabej jakości.
    Cytat Zamieszczone przez Lupino
    W Bieszczadach widziałem na torfowisku "Tarnawa" - REZERWAT PRZYRODY. Można tam również spotkać borówkę bagienną i borówkę brusznicę
    Tam też w pierwszej kolejnności zamierzałem jej poszukac.
    Cytat Zamieszczone przez Lupino
    Wielu ludzi myli żurawinę (Oxycoccus palustris) z borówką brusznicą (Vaccinium vitis-idaea)
    Tak - borówkę znam doskonale bo sam ją zbieram w lasach niedaleko mojego zamieszkania.
    M.in dlatego chciałbbym poznac jak wygląda żurawina, bo do tej pory myślałem że nazwy żurawina używa się zamiennie w stosunku do brusznicy. Mnie smakowała herbata z konfiturą z borówki. Częśto pijałem taką herbatkę w czasach kryzysu, kiedy cytryny były trudnodostępne.
    http://www.doczu.pl

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar WueM
    Na forum od
    04.2004
    Rodem z
    Piotrków Trybunalski
    Postów
    102

    Domyślnie

    Żurawina? Doczu, jeśli chcesz, mogę pokazać tę roślinkę, ale w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego. W miejscu, które znam żurawina rośnie na torfowisku wysokim. Tej rośliny raczej nie pomyli się z inną. Ma charakterystyczny wygląd: cienkie, nitkowate, płożące, długie i pojedyńcze gałązki, a owoce rosną po jednym, dwa w pewnym oddaleniu. Żeby toto zebrać, trzeba się nieźle natrudzić (wiem, bo zbierałem na nalewkę - pycha ).

    Zajżałem na wskazaną stronę (www.atlas-roslin.pl). Tak na prawdę, to tam żurawina jest pokazana bardzo dobrze. Na żywo wiele więcej nie zobaczysz.
    Nie wszystkim dzieciom jest pisane stać się dorosłymi, niektóre nie mogą nauczyć się kłamać.

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar kobieta_bieszczadzka
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    to tu ... to tam ...
    Postów
    1,099

    Domyślnie

    W lubelskim ci żurawiny dostatek, najwięcej wiem, że jest w Lasach Janowskich, w rezerwacie Imielity Ług /torfowisko wysokie/. Obszar wielki i podobno wynoszą żurawinę w gigantycznych ilościach...... a i u mamy w ogrodzie tyz jest :) ..... niestety na główne pytanie nie potrafię odpowiedzieć, ale zapraszam w Lasy Janowskie :P...... I do mnie na żurawinę w słoiczkach ......
    Prawdziwa przyjaźń przychodzi wówczas, gdy cisza między dwojgiem ludzi nie jest męcząca....

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez WueM
    Tak na prawdę, to tam żurawina jest pokazana bardzo dobrze. Na żywo wiele więcej nie zobaczysz.
    No cóz - jednak dla mnie samo zdjęcie to też za mało, ja musze widzieć coś na żywca. Wtedy jestem pewien, że jesli coś gdzies potkam, to to jest to. Niemniej mam już pewne wyobrażenie o tej zurawinie i z pewnością w Tarnawie przyjrzę się uwazniej roślinności, i może uda mi się zobaczyć ową roślinę.
    Cytat Zamieszczone przez kobieta_bieszczadzka
    W lubelskim ci żurawiny dostatek, najwięcej wiem, że jest w Lasach Janowskich
    Ooo cenne to info, jednak ode mnie daleko na wypad, a i jakoś niespecjalnie mi w tamte strony po drodze. Byłem chyba z raz w Lublinie i raz w Lubartowie, ale po lasach nie dane mi było chodzić
    Cytat Zamieszczone przez kobieta_bieszczadzka
    ale zapraszam w Lasy Janowskie ...... I do mnie na żurawinę w słoiczkach
    Dziękuję. Kusząca propozycja i jaka smaczna - bardzo lubię konfitury i przetwory domowej roboty, jednak jak pisałem wyżej - raczej immposible
    http://www.doczu.pl

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Misieg
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Kraśnik/Rzeszów/Lesko
    Postów
    625

    Domyślnie Odp: Żurawina w Bieszczadach. Gdzie ?

    Polecam Kamień Dwernik:) tam widziałem to z czego w Finlandii i lubelskim polmosie prawdziwe cudo robią:)

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. majówka w bieszczadach gdzie spać?
    Przez pietka w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 23-04-2013, 02:02
  2. Gdzie na święta w Bieszczadach?
    Przez Zbycholek w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-12-2009, 12:00
  3. Gdzie są skupy jagód w bieszczadach???
    Przez ferbi w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 29-12-2008, 23:54
  4. Urlop w bieszczadach - ale gdzie ?
    Przez delta1977 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 10-08-2008, 14:27
  5. [Sękowiec] Pierwszy raz w Bieszczadach - gdzie na wakacje
    Przez Anonymous w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 26-05-2002, 20:59

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •