Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Wątek: Co Pola na Łopienniku?

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    64

    Domyślnie Co Pola na Łopienniku?

    Kochani Bieszczadnicy, Bieszczadziarze i Bieszczadzi!
    Na pewno wielu z Was przechodziło czarnym przez Łopiennik. Na owym szczycie, nieco z boku od szlaku, na północnej części polany, jest murowna tablica z wierszem Wincentego Pola. Którego, niestety nie pamiętam. (wydaje mi się, że to fragment "Pieśni o Ziemi Naszej", ale czy na pewno i który fragment, tego nie mogę sobie przypomnieć). Biorąc więc pod uwagę, że jutro rocznica urodzin owego poety z Bieszczadami związanego (mieszkał kilka lat w Kalnicy, tej na północ od Chryszczatej...i leczył, i budował, i pisał..) proszę o odświeżenie mej pamięci Tych, którzy są w stanie to uczynić. Z góry dziękuję. Michał.

  2. #2

    Domyślnie Re: Co Pola na Łopienniku?

    Duszewoju Drogi!
    Spytaj misiów, co baraszkują radośnie w okolicach Łopiennika, one będą widzieć! Ja Cie nie pomogę, ale mam nadzieję, że się dowiesz. I dasz znać...

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Aleksandra
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Warszawa
    Postów
    948

    Domyślnie Re: Co Pola na Łopienniku?

    No coż, wstyd się przyznać, ale ten odcinek czarnego szlaku jakoś omijałam do tej pory (Jabłonki tak daleko od Wetliny...) więc i ja Ci nie pomogę, chyba że troche poczekasz: mam zamiar pobuszować w okolicach Baligrodu i Hoczewi (zawsze mam problemy z tą nazwą) i poszukać nieodkrytych(?) lochów dawnych zamków, o których pisał Wincenty Pol. Co do studni bez dna to ją kiedyś też odkryje..., przecież jeszcze taki śmiałek się nie znalazł /a może juz próbowałeś?/
    A co do Rabiej Góry to bardziej bym się skłaniała ku madziarskiej kniaziównie niż tej miksturze - drogi Barszczyku... ........... /jak wiadomo dziewczyny są sentymentalne/
    Pozdrawiam.
    "niech będą błogosławione wszystkie drogi proste, krzywe, dookolne…"
    http://takiewedrowanie.blogspot.com/

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    64

    Domyślnie Do Aleksandry słóweczko...

    Oleńko,
    studnia bez dna jest niestety przywalona ogromnym głazem, którego ruszyć by mogła jedynie czarcia moc. A że, jak już rzekłaś, czady przejęły okolice Paprotnej od biesiej gromady, nikt nie jest w stanie zobaczyć morza ogromnego, które pod dnem owej studni bez dna się znajduje...Na szczęście głaz przykrywający wejście do owego skalnego korytarza nie jest szczelnie dopasowany i gdy sztormy hulają na morzu podziemnym, woda na zewnątrz przez studnię wypływa i tworzy jeziorko. Po nim to właśnie można znaleźć miejsce, gdzie kiedyś straszliwy bies Zwór rozkazał swym kamratom kopać w skałach. Mam nadzieję, że dotrzesz do tego czarciego zakątka i mi opowiesz, a jeśli byś mnie wzięła kiedyś na pomocnika, to może by się udało czady przebłagać, by pomogły nieco kamień odsunąć i spojrzeć choć na chwilę w fale morskiego odmętu...
    Jeśli uda się Tobie sprawdzić wiersz Pola na Łopienniku, to będę bardzo zobowiązany, gdyż właśnie tydzień temu z tamtych okolic wróciłem (z mym przyjacielem, którego imię pewnie kiedyś zdradzę) i nie wiem kiedy następnym razem zawitam.
    A w Swoich wycieczkach ścieżkami Wincentego między Osławą i Hoczewką, uważaj, aby szukając zamkowych lochów nie trafić na ogromną pieczarę w okolicy jeziorek Duszatyńskich, w której bezbronne duszyczki siedzą, pilnowane przez nieludzkiego Haraja, który diabłem jest nad diabłami...
    Całuję gorąco na Twoje wędrowanie.
    Duszewoj.

  5. #5
    kasandrra
    Guest

    Domyślnie Re: Do Aleksandry słóweczko...


    Ja mysle ze to ta piesn- chodze tam czasami ale tak jestem pod urokiem "egoisty" ze sie w nim zatracam nie patzrea naboki, na poczatku czytalam.
    kass.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Schronisko na Łopienniku. Wspomnienia..
    Przez jastrzab w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 142
    Ostatni post / autor: 02-01-2024, 22:55
  2. Tablica na Łopienniku
    Przez marcins w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 225
    Ostatni post / autor: 05-05-2018, 00:13
  3. Maszt radiowy na Horodku i schronisko na Łopienniku
    Przez Lech Rybienik w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 07-05-2010, 00:00

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •