Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Wątek: W sprawie pewnej wsi.

  1. #1

    Domyślnie W sprawie pewnej wsi.

    Szanowni Państwo,
    Czy ktoś z odwiedzających może podać mi nieco więcej informacji na temat historii przysiółka, wsi o nazwie Mikołajec.

    Na stronie dotyczącej historii Orelca znalazłem pewne zdanie zawierające wzmiankę o tej wsi: " Z pasma Żukowa przechodzili przez dolinę w kierunku dawnej wsi Mikołajec, lecz przed tym przysiółkiem skręcili w kierunku Skałek Myczkowieckich i przełomu Sanu pod Zwierzyniem". Jeśli ktoś mógłby nieco więcej napisać o tej "dawnej wsi", byłbym wielce wdzięczny.

    Najlepiej pozdrawiam,
    Marek M.

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar naive
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Dolina Sanu
    Postów
    544

    Domyślnie Odp: W sprawie pewnej wsi.

    Cytat Zamieszczone przez Marek M.
    Szanowni Państwo,
    Czy ktoś z odwiedzających może podać mi nieco więcej informacji na temat historii przysiółka, wsi o nazwie Mikołajec.

    Na stronie dotyczącej historii Orelca znalazłem pewne zdanie zawierające wzmiankę o tej wsi: " Z pasma Żukowa przechodzili przez dolinę w kierunku dawnej wsi Mikołajec, lecz przed tym przysiółkiem skręcili w kierunku Skałek Myczkowieckich i przełomu Sanu pod Zwierzyniem". Jeśli ktoś mógłby nieco więcej napisać o tej "dawnej wsi", byłbym wielce wdzięczny.

    Najlepiej pozdrawiam,
    Marek M.
    Najprościej będzie gdy napiszesz do autora opracowania, którego fragment cytujesz. Ze starych map wynika że Mikołajec to jeden z przysiółków Myczkowiec.
    Pozdrawiam
    naive

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: W sprawie pewnej wsi.

    Cytat Zamieszczone przez Marek M.
    więcej informacji na temat historii przysiółka, wsi o nazwie Mikołajec.
    Najlepiej - tak jak radzi Naive - zwrócić się do S. Orłowskiego, jesli bedzie wiedział na pewno odpowie.
    Przejrzałem co nieco literatury i w sumie śladu na ten temat nie ma. Ale może naprowadzi to na jakiś slad:
    Mikołajec był przysiółkiem (wsią raczej na pewno nie) Uherzec Mineralnych. Problem w tym że w historii Uherzec nie ma wymienionego takiego przysiółka, w 1749 wymienia się 7 przysiółków a Mikołajca nie ma - moze to był jakiś folwark lub coś podobnego. Gdyby związać go z imieniem Mikołaj, to najbardziej znanym w tej okolicy był szwagier Piotra Kmity - Mikołaj Herburt, który w 1580 był wlascicielem tych terenów. Co nieco powinien wiedzieć W. Krukar jesli badał nazewnictwo tych okolic - Mikołajec jest na jego mapie, ale jest też np. na mapie WIG z 1938 więc mógł zostać przeniesiony. Śladu po nim nie ma również w Słowniku Geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich z 1880r, co dziwne. Być może byłoby coś w książkach Fastnachta, ale nie mam nic pod ręką.
    Ostatnio edytowane przez Piotr ; 09-08-2006 o 12:49
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  4. #4
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: W sprawie pewnej wsi.

    Ostatnio Barszczu wydał replint mapy Bieszczady 1937-1938 o ile dobrze pamiętam. Może tam jest. Niestety, nie mogę sprawdzić pewna paniprofesor wyprosiła ją ode mnie. A na marginesie świetne i pouczające wydawnictwo. Oby tak dalej

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Cmentarz we wsi Żubracze
    Przez szepczący_wiatr w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 17-01-2014, 18:12
  2. O lisku chytrusku, czyli o zakupie pewnej kurtki
    Przez Krzysztof Gdula w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 60
    Ostatni post / autor: 12-05-2013, 10:34
  3. W krainie jezior i popegieerowskich wsi
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 17-07-2012, 17:04
  4. Szukam wsi Stracz
    Przez Krzysztof Franczak w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-06-2008, 15:31
  5. Szlak spalonych wsi ...
    Przez Hilf w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 31-07-2004, 12:49

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •