Strona 6 z 11 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 51 do 60 z 102

Wątek: Orły w Bieszczadach

  1. #51
    Ekspert Roku 2011
    Ekspert Roku 2010
    Forumowicz Roku 2009
    Awatar marcins
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    Lesko/Rabe
    Postów
    3,394

    Domyślnie Odp: Orły w Biesach

    Cytat Zamieszczone przez Doczu Zobacz posta
    A mnie zastanawia jak potraficie rozpoznać co to za ptak, w locie ?
    Wiadomo że każdy ptak ma specyficzny układ skrzydeł itp, oraz ubarwienie i styl lotu, ale kurna gdzie mozna o tym poczytać ?
    Kiedyś szukałem w googlach ale lipa na calego - nic konkretnego nie znalazłszy.
    No chyba że jesteście ornitologami, no to sprawa jest dla mnie jasna.
    Doczu, ważne są takie szczegóły jak sylwetka, sposób lotu i zachowanie. Najczęściej mylonymi ptakami są myszołów, jastrząb i orlik, a szczególnie pierwszy z ostatnim. Inną bajką jest, że ludzie na latajacego drapola najczęściej mówią jastrząb choć on w cale nie jest taki pospolity. Najliczniejszy jest myszak.

    Głos przydatny jest w rozpoznawaniu ptaków wróblowatych. Niektóre gatunki sa tak do siebie morfologicznie podobne, że najlepiej rozpoznawać je po głosie.

    Z książek polecam Ptaki Europy Jonssona - kilka polskich wydań albo angielskojęzyczny atlas Svenssona.
    Marcin

  2. #52
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie Odp: Orły w Bieszczadach

    Odświeżę nieco wątek, ponieważ udalo mi się, będąc ostatnio w Pieninach zaobserwować parę ptaków, których nie potrafię zidentyfikować (nigdy jakos biegły w tym temacie nie byłem)
    Ptaki te znajdowały się na tym samym terytorium, latały koło siebie i nie były wobec siebie agresywne, stąd wnoszę, że może to była para.
    Poniżej prezentuję kilka zdjęć.
    Przyznam że najbardziej pasuje mi on do Orlika Grubodziobego, ale chcę się upewnić.

    Ptak nr 1.








    A to juz zdjęcia ptaka nr 2 jesli nie pomyliłem zdjęć.









    Będe wdzięczny za sugestie co do identyfikacji.
    http://www.doczu.pl

  3. #53
    ignatius
    Guest

    Domyślnie Odp: Orły w Bieszczadach

    Na początek witam wszystkich na forum - to mój pierwszy post. Zgodnie z książką Andrzeja Kruszewicza "Ptaki Polski" Orlik grubodzioby ma swoje tereny lęgowe w północno wschodniej części Polski i jest ptakiem dość nielicznym (w Polsce gniazduje najwyżej 20 par). Mógł być to więc Orlik krzykliwy. Autor wskazuje jednak, iż są to gatunki bliźniacze, trudne do odróżnienia. Co więcej na terenach zamieszkałych przez obydwa gatunki może dochodzić do lęgów mieszanych.

  4. #54
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie Odp: Orły w Bieszczadach

    Przyznam że dopuszczam Orlika Krzykliwego, ale trochę zastanawia mnie ten dziób. Nie wiem czy u Krzykliwego jest żółty. Niestety nie mam żadnych opracowań ornitologicznych i jedynie opieram się na zdjęciach z netu.
    http://www.doczu.pl

  5. #55
    Ekspert Roku 2008 Awatar Jabol
    Na forum od
    12.2004
    Rodem z
    Stamtąd
    Postów
    1,096

    Domyślnie Odp: Orły w Bieszczadach

    przy drugiej serii obstawiam krzykliwego... piękne foty
    ...jeno być niewidzialny jak Ten co mnie stworzył

  6. #56
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2006
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    125

    Domyślnie Odp: Orły w Biesach

    Powiadasz Lucyno, ze mozna zobaczyc w okolicach Bezmiechowej i Weremienia??? Hmm.

    No to mamy nastepny paradoks..
    Podobno te ptaszki z BPN boja sie paralotnikow?
    Ciekawe dlaczego te z Bezmiechowej i Weremienia nie boja sie tych samych paralotnikow??

    Ciekawe! prawda ?

    pozdrawiam i bez obrazy :)

    Ps. Dla tych co nie wiedza o co biega>

    Bezmiechowa i Weremien to jedno z najwiekszych miejsc w Polsce do uprawiania Paralotniarstwa i szybownictwa..

    moze nie na temat, ale tak mi na mysl przyszlo.




    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    Z tego co wiem i widziałm orliki krzykliwe bywają częste w Bieszczadch, Beskidzie Niskim i na Pogórzu Przemyskim. Uczę się ornitologii bieszczadzkiej i prawdę powiedziawszy potrafię odrużnić kilka gatunków ptaków drapieżnych. Orlika krzykliwego możesz zobaczyć w okolicach Dżwiniacza Górnego, obok scieżki poznawczej jest taki może półtorametrowy słup na którym on siedzi.Można go też zobaczyć polujacego nad Sanem. równie często widziałam orliki krzykliwe w dolinie Jamninki okolice Suchego Obycza.
    Myszołowy bardzo często można zobaczyć w Bezmiechowej i na Weremieniu jak wykorzystują prądy powietrzne kołując w poszukiwaniu pokarmu.
    Koledzy zawsze mi każą porównywać sposoby polowania każdego gatuknku.

  7. #57
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,344

    Domyślnie Odp: Orły w Bieszczadach

    druga seria zdjęć wskazuje raczej na orlika krzykliwego. Ale tak naprawdę to najpewniej je oznaczać w "ręku"
    Oba orliki mają dość dużą zmienność upierzenia. Na drugim zdjęciu drugim serii widać trochę wierzch lotek i rozjaśnienia charakterystyczne raczej dla krzykliwego. Również spód skrzydeł nieco jaśniejszy od dłoni wskazuje krzykliwego.

  8. #58
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie Odp: Orły w Bieszczadach

    Ok. Dziękuję za informacje. Przyjmuje zatem że to Krzykliwy
    http://www.doczu.pl

  9. #59
    Bieszczadnik Awatar mavo
    Na forum od
    11.2008
    Postów
    375

    Domyślnie Odp: Orły w Bieszczadach

    Witam
    W okolicy Nasicznego najpewniej gnizduja orliki krzykliwe, przy odrobinie szczescia mozna je bez trudu spotkac. Ptaszysko jest cudownej urody.

  10. #60
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,344

    Domyślnie Odp: Orły w Bieszczadach

    Cytat Zamieszczone przez Doczu Zobacz posta
    Ok. Dziękuję za informacje. Przyjmuje zatem że to Krzykliwy
    przy następnej okazji spróbuj złapać go z góry. Wg Dobrowolskiego plamy przy ogonie są wyraźniejsze u orlika grubodziobego. Spotkałem się jednak z opinią, że przy tak dużej zmienności upierzenia to dość mało wiarygodna cecha. Inaczej też się odzywają, szczególnie wiosną. Najlepiej jest jak ktoś, kto widział oba pokaże różnice. Inna też jest długość 7 lotki (na zdjęciu wyraźnie ją widać) ale brak mi doświadczenia, by ocenić czy ona jest dłuższa, czy krótsza.
    Pozdrawiam
    Długi

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Poszukuję książki M. Orłowicza
    Przez Derty w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-06-2011, 10:40
  2. Stanisław Orłowski, Tołhaje, czyli zbóje w Bieszczadach
    Przez Marcin w dziale Bibliografia Bieszczadów
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 07-01-2010, 11:19
  3. Mieczysław Orłowicz w Bieszczadach
    Przez Leuthen w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 14-12-2009, 00:45
  4. Myśliwi strzelają do orłów
    Przez Zefir w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 22-07-2009, 19:13
  5. Komitet Ochrony Orłów w Bieszczadach
    Przez oslo w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 05-06-2007, 09:35

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •