Strona 1 z 5 1 2 3 4 5 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 48

Wątek: Straż graniczna, przepisy

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar damian
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Rybnik
    Postów
    301

    Domyślnie Straż graniczna, przepisy

    Piszę ten post z ciekawości jaką wzbudziła we mnie zasłyszana informacja... Otóż mój dobry znajomy powiedział mi że do schroniska na Ornaku (co prawda Tatry,ale info ciekawe) czasami wchodzi SG i wypisuje mandaty za niedopełnienie obowiązku zameldowania...nawet jeśli jest sie zameldowanym w schronisku!!!!! Nie chce mi się w takie dyrdymały wierzyć, ale jako, że w naszym kraju różne dziwne rzeczy dzieją sie, to nigdy nic nie wiadomo... Może ktoś z forumowiczów słyszał o podobnych "akcjach".... jestem po prostu ciekaw czy tak jest na prawdę czy to jakaś baja...
    Pozdrawiam!

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar naive
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Dolina Sanu
    Postów
    544

    Domyślnie Odp: straż graniczna, przepisy

    Cytat Zamieszczone przez damian
    Piszę ten post z ciekawości jaką wzbudziła we mnie zasłyszana informacja... Otóż mój dobry znajomy powiedział mi że do schroniska na Ornaku (co prawda Tatry,ale info ciekawe) czasami wchodzi SG i wypisuje mandaty za niedopełnienie obowiązku zameldowania...nawet jeśli jest sie zameldowanym w schronisku!!!!! Nie chce mi się w takie dyrdymały wierzyć, ale jako, że w naszym kraju różne dziwne rzeczy dzieją sie, to nigdy nic nie wiadomo... Może ktoś z forumowiczów słyszał o podobnych "akcjach".... jestem po prostu ciekaw czy tak jest na prawdę czy to jakaś baja...
    Pozdrawiam!
    Zgodnie z obowiązującym prawem w każdym zakładzie hotelarskim więc i w schronisku trzeba się zameldować przed upływem 24 godzin. Zameldowania dokonuje kierownik tej placówki lub upowazniona przez niego osoba. Tak więc jeśli przebywamy w schronisku krócej niż 24 godziny, to przed upływem tego terminu nie popełniamy wykroczenia. Tu akurat przepisy sie nie zmieniły. Ale niestety minister Dorn był łaskaw zmienić rozporządzenia w sprawie uprawiania turystyki w strefie nadgranicznej. Stare przepisy nakazywały zgłosić do straży granicznej jedynie większe imprezy , nie dotryczyło to osób fizycznych. Nowe przepisy które weszły w życie od dnia 20 czerwca 2006 r. są tak głupie , że strach się bać. Mianowicie nakazuja zgłaszać zamiar uprawiania turystyki w strefie nadgranicznej na 24 godziny przed terminem rozpoczęcia tej czynności. Więc praktycznie gdy jedziemy do Lutowisk na piwo to nikogo to nie obchodzi. Ale jeśli jedziemy do tych samych Lutowisk by uprawiać turystykę w postaci zwiedzania cmentarza żydowskiego, to musimy to zgłosić to straży granicznej w Lutowiskach 24 godziny wcześniej. Swoja droga zastanawiam się jak SG będzie rozróżniać kiedy coś jest uprawianiem turystyki i wymaga zgłoszenia, a kiedy nie jest to uprawianie turystyki. Dodam że rozporządzenie to dotyczy wszystkich granic, także tych wewnątrzunijnych czyli np. w Tatrach czy Sudetach.Niestety przepisy prawa piszą u nas dyletanci, nie chcę nazywać tych co sie pod tym podpisują.
    Pozdrawiam
    naive

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie Odp: straż graniczna, przepisy

    Witam

    ta "perełka" wygląda tak:

    ROZPORZĄDZENIE
    MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)


    z dnia 16 maja 2006 r.


    w sprawie warunków uprawiania turystyki, sportu, polowań i połowu ryb w strefie nadgranicznej


    (Dz. U. z dnia 5 czerwca 2006 r.)



    Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej (Dz. U. z 2005 r. Nr 226, poz. 1944) zarządza się, co następuje:



    § 1. Rozporządzenie określa warunki uprawiania turystyki, sportu, polowań i połowu ryb w strefie nadgranicznej.


    § 2. 1. Uprawianie turystyki, sportu i połowu ryb w strefie nadgranicznej na wodach granicznych może odbywać się do granicy państwowej tylko w porze dziennej, zaczynającej się pół godziny po wschodzie słońca, a kończącej się pół godziny przed zachodem słońca, o ile umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej.
    2. O zamiarze wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1, osoba fizyczna, a w przypadku imprez zorganizowanych - jej organizator, powiadamia właściwego miejscowo komendanta placówki Straży Granicznej nie później niż na 24 godziny przed rozpoczęciem planowanych czynności lub imprezy.
    3. Obowiązek powiadamiania, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy osób wykonujących zawód przewoźnika zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Flisaków Pienińskich.


    § 3. 1. Zamiar wykonywania polowania w strefie nadgranicznej podlega zgłoszeniu do właściwego miejscowo komendanta placówki Straży Granicznej.
    2. Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego organizujący polowanie lub myśliwy, który zamierza polować indywidualnie, nie później niż na 24 godziny przed rozpoczęciem polowania.


    § 4. Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 7 października 1991 r. w sprawie określenia zasad korzystania z wód granicznych oraz uprawiania turystyki w strefie nadgranicznej (Dz. U. Nr 93, poz. 416 oraz z 1992 r. Nr 58, poz. 294).


    § 5. Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia

    Podoba mi się to bardzo - spróbujcie się spóznić! Nieznajomość czasu wschodu i zachodu słońca będzie karana. No!

    Pozdrówka

  4. #4

    Domyślnie Odp: straż graniczna, przepisy

    Cytat Zamieszczone przez Michał
    Uprawianie turystyki, sportu i połowu ryb w strefie nadgranicznej na wodach granicznych
    Ja rozumiem, że chodzi tu tylko o wody graniczne.

  5. #5
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: straż graniczna, przepisy

    Moglibyśmy się zrzucić na jakiś gustowny kaftan dla naszego genialnego ministra...
    Pozdrav

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie Odp: straż graniczna, przepisy

    Witam

    Cytat Zamieszczone przez andrzej627
    Ja rozumiem, że chodzi tu tylko o wody graniczne.
    Ja także. Podałem toto z innego powodu, o którym napisałem pod rozporządzeniem. Tego typu dziwolągi powodują tylko zamęt (nie dziwi mnie, że akurat od momentu wydania tego rozporządzenia aktywność SG wzrosła).
    Kontrole zameldowania (zresztą zgodne z ustawą z 1947 roku), tłumaczenia się co godzinę na szlaku - po co, gdzie, skąd itp.
    Turystyka w strefie nadgranicznej staje się coraz mniej przyjemna. Przynajmniej osobiście czuję się wtedy jak potencjalny przestępca.
    A może biega tu o zrównoważony rozwój? Niedorozwój?

    Pozdrawiam

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar damian
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Rybnik
    Postów
    301

    Domyślnie Odp: straż graniczna, przepisy

    o k......!!! czyli jednak coś jest na rzeczy...dzięki,ale nie wiem czy z tą wiedzą jest mi lepiej...Czy ktoś już miał nieprzyjemności z powodu ww "aktów" prawnych??

  8. #8
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,347

    Domyślnie Odp: straż graniczna, przepisy

    To i tak postęp. Wg uchylonych przepisów na przebywanie w strefie nadgranicznej wymagane było zezwolenie uzyskane w miejscu zamieszkania !
    I okresowo bywał przypominany nieszczęśnikom na szlaku. Mnie to spotkało na granicznym gdzieś w rejonie Płaszy. Ale WOPista się naciął, bo było to w stanie wojennym, który zawiesił wykonywanie niektórych ustaw. Skończyło się na wspólnym wypaleniu moich papierosów. Po całym, jak staare chłopy.
    Długi

  9. #9
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: straż graniczna, przepisy

    Pozdrav

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar Henek
    Na forum od
    01.2004
    Rodem z
    Rzeszow
    Postów
    1,003

    Domyślnie Odp: straż graniczna, przepisy

    Podziękowania dla Michała za przytoczenie tego rozporządzenia ministra,
    Czas wrócić do partyzantki . Znów - jak za starych dobrych czasów- bedziemy się chować po krzakach na widok mundurowych.
    Nigdy nie wiadomo pod jaki paragraf podpadliśmy, a chłopaki w mundurach chcąc załapać kolejne punkty z radością nas wykorzystają do tego.

    Durnych przepisów nie zmienię ale może napiszę poradnik : Jak chodzić po Bieszczadach aby nie natknąc się na mundurowych ?

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Bieszczadzka Straż Graniczna
    Przez Marcin w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 14-09-2011, 16:13

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •