Strona 19 z 19 PierwszyPierwszy ... 9 12 13 14 15 16 17 18 19
Pokaż wyniki od 181 do 186 z 186

Wątek: Komańcza -płonie Stara Cerkiew

  1. #181
    Bieszczadnik
    Na forum od
    10.2009
    Postów
    751

    Domyślnie Odp: Komańcza -płonie Stara Cerkiew

    Wcześniej na sąsiedzkim forum więc trzeba zapodać też tu
    http://www.beskid-niski.pl/index.php...ci%2Fdh&ref=nf

  2. #182
    Bieszczadnik Awatar Viwaldi68
    Na forum od
    03.2009
    Rodem z
    podkarpacie
    Postów
    434

    Domyślnie Odp: Komańcza -płonie Stara Cerkiew

    Spalona cerkiew w Komańczy została odbudowana

    Dorota Mękarska
    – Ta cerkiew jest przepiękna. Nie spodziewałam się, że będzie tak błyszczeć – Elżbieta Łajkosz – Gerent, wierna parafii prawosławnej z Komańczy, ze łzami w oczach podziwia nową świątynię.
    Odbudowaną cerkiew w Komańczy poświęcił arcybiskup Sawa, metropolita Warszawy i całej Polski.
    (Fot. Dorota Mękarska)

    Zachwyt kobiety podziela cała wspólnota, złożona z 16 rodzin.

    Dzień 13 września 2006 roku zapisał się w historii prawosławnej parafii p.w. Opieki Matki Bożej w Komańczy czarnymi zgłoskami. Wówczas spłonęła niemal doszczętnie zabytkowa XIX – wieczna cerkiew.
    Nazajutrz po pożarze, jeszcze na zgliszczach, arcybiskup Adam Dubec, ordynariusz prawosławnej archidiecezji przemysko – nowosądeckiej wezwał wiernych do odbudowy spalonej świątyni.

    O pożarze cerkwi w Komańczy usłyszał cały świat

    Informacja o pożarze obiegła cały świat. Z wiernymi z Komańczy zaczęli solidaryzować się nie tylko ich współwyznawcy, ale również ludzie innych wyznań.

    – Pierwszym aktem ofiarności był gest rzymskokatolickiego biskupa przemyskiego – podkreśla Elżbieta Łajkosz – Gerent. – To było dla nas bardzo ważne, bo poczuliśmy, że jesteśmy w jednej duchowej wspólnocie.

    Kolejnym wielkim krokiem w dziele odbudowy cerkwi był dar Lasów Państwowych, które przekazały drewno.

    – Wtedy ruszyła cała maszyna. To był piękny początek – dodaje Włodzimierz Kopylec, mieszkaniec Komańczy.

    W Komańczy zawiązał się Społeczny Komitet Odbudowy Cerkwi. Jego przewodniczącym został Włodzimierz Kopylec. Drugiemu, Honorowemu Komitetowi Odbudowy Cerkwi przewodniczył ks. prot. Julian Felenczak, proboszcz prawosławnej parafii w Morochowie.

    Rozpoczęto zbiórkę pieniędzy. Datki płynęły z całego świata. Odbudowę wspomogło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządy i instytucje. Dotację uzyskano też z Unii Europejskiej. To pozwoliło wybudować cerkiew w zaledwie 4 lata. Prace kosztowały do tej pory 1,8 mln zł.
    reklama



    Ordery Marii Magdaleny dla zasłużonychMagdaleny

    Dzisiaj odbyła się konsekracja cerkwi. Na uroczystość przyjechali do Komańczy hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego: arcybiskup Sawa, metropolita Warszawy i całej Polski, arcybiskup Abel, arcybiskup Apais i władyka Adam. Tłumnie uczestniczyli w uroczystości prawosławni z całej diecezji.

    Za zasługi w odbudowywaniu cerkwi ks. Marek Gocko i ks. Julian Felenczak zostali uhonorowani złotymi ozdobnymi krzyżami. Sześć osób, w tym Bogdana Strusia, byłego starostę sanockiego, Stanisława Bielawkę, wójta gminy Komańcza, Jana Kraczka, byłego dyrektora RDLP w Krośnie, Teodora i Stefana Harhajów oraz Włodzimierza Kopylca odznaczono orderami Marii Magdaleny III stopnia.


    http://www.nowiny24.pl/apps/pbcs.dll...CZADY/78678430

  3. #183
    Poeta Roku 2010
    Poeta Roku 2009
    Poeta Roku 2008

    Awatar WUKA
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Toruń
    Postów
    3,908

    Domyślnie Odp: Komańcza -płonie Stara Cerkiew

    Czy przyszło Wam do głowy, że tu na Forum powstaje historia, kronika wydarzeń, zapis emocji, wątpliwości, deklaracji. Ten wątek zakreślił koło do szczęśliwego zakończenia. Dzięki relacjom, fotografiom teraz łatwo prześledzić czas od pożaru do odbudowy. Dla mnie osobiście, to bardzo budująca opowieść!!!!

  4. #184
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Komańcza -płonie Stara Cerkiew

    Dziękuję za naprowadzenie na ten wątek

    Może ktoś wie może jaki ikonostas jest w odbudowanej cerkwi ?
    Widziałam na stronie cerkwi zdjęcia, i tak mi wygląda na taki bardziej "współczesny".

    B.

  5. #185
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie Odp: Komańcza -płonie Stara Cerkiew

    Cytat Zamieszczone przez Basia Z. Zobacz posta
    ...
    Może ktoś wie może jaki ikonostas jest w odbudowanej cerkwi ?
    Widziałam na stronie cerkwi zdjęcia, i tak mi wygląda na taki bardziej "współczesny".

    B.
    Z tego co wiem to miał być "nowo pisany", kiedyś byłem na spotkaniu z jednym z autorów przyszłych prac nad nowym ikonostasem.
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  6. #186
    Poeta Roku 2010
    Poeta Roku 2009
    Poeta Roku 2008

    Awatar WUKA
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Toruń
    Postów
    3,908

    Domyślnie Odp: Komańcza -płonie Stara Cerkiew


Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Katowice-Komańcza
    Przez socrates w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 14-08-2010, 21:18
  2. Komańcza-Wołosate
    Przez dch w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 19-01-2010, 12:48
  3. Komańcza - Cisna - doradźcie!
    Przez stasiuvino w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 22-12-2008, 12:08
  4. Komańcza -Cisna
    Przez GREGIS w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 18-08-2003, 22:28
  5. transport zagórz - komańcza
    Przez Anonymous w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-04-2001, 09:53

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •