Strona 2 z 13 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 12 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 124

Wątek: Jak się zachować przy spotkaniu z niedźwiedziem

  1. #11
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Jak się zachować gdy spotka się niedźwiedzia ? pytam poważnie

    No to mi się oberwało. Przecież to był żart z tą przepaścią i z patrzeniem w oczy. Przepraszam odreagowałam stres. W ciągu 2 dni 2 wypadki w górach. 1 poważny 2 skręcenie kostki i kilka mnieszych urazów.
    Z tego co wiem to nie ma uniwersalnej metody unikania starcia z niedźwiedziem. Ostrożność i głośne zachowanie to sądzę może zapobiec spotkaniu. Nie łazi się za misiem.

  2. #12
    Pa(i)n killer Awatar admin
    Na forum od
    09.1998
    Rodem z
    London, Ontario :]
    Postów
    1,482

    Domyślnie Odp: Jak się zachować gdy spotka się niedźwiedzia ? pytam poważnie

    Opis niestety po angielsku można znaleźć tutaj.

    A najważniejsze to:

    Situation 3 - Bear has detected you and shows signs of aggression

    If you have followed the advice listed above, hopefully you have a bit of distance between the bear and yourself. You'll need to
    • Assess the situation. Are you dealing with a black bear or a grizzly? Are there cubs involved? Are there climbable trees nearby (and do you have sufficient time to climb them)?
    Rzecz się ma o misiach amerykańskich więc trzeba najpierw ocenić jaki to niedźwiedź. U nas wiadomo :) Punkt ten można pominąć - wiadomo z góry że mamy do czynienia z niedźwiedziem brunatnym (takie są u nas nie?).

    Oczywiście wszystko pod warunkiem że niedźwiedź jest <100m od nas. My widzimy jego i on widzi nas.

    • Do Not Run. You can't outrun a bear so don't even try. Despite rumours to the contrary, black and grizzly bears can outrun a human on ANY terrain, uphill or down. People will tell you that you should run downhill when chased by a grizzly. This is simply a myth - don't try it!
    NIE UCIEKAĆ! Wolniejsze bieganie miśka z górki to bajka. Misiek jak da czadu to biega z prędkością 60km/h zatem czy z górki czy pod górkę to bez różnicy :)

    • Try to retreat slowly. Back up slowly and try to put more space between you and the bear. Talk calmly so that it can identify you as human, and slowly back up. Keep your backpack on as it can provide protection if necessary. Don't make direct eye contact, but keep a close look at the bear as you back away.
    Staraj się wycofać. Wydawaj ludzkie dźwięki :) aby niedźwiedź wiedzał z kim ma do czynienia. Twój plecak może się przydać w sytuacji ataku - możesz go zostawić miśkowi i wiać albo w skrajnych przypadkach próbować się nim zasłonić.
    Nie patrz niedźwiedziowi prosto w oczy - natomiast miej go na oku.


    • Climb a tree if available. If you have enough time, and the bear continues to move closer, take advantage of a tall tree to climb. Remember, black bears are strong climbers as well. Grizzlies have also climbed short distances up trees after people. You want to get at least 10 m (33 feet) high to reduce the chance of being pulled out of the tree. Even though some bears can come up the tree after you, the hope is that they will feel less threatened, and thus less likely to chase you up the tree.
    Jeśli masz czas i możliwość wejdź na drzewo. Musisz mieć minimum 10 metrowe drzewo by zachować ciut szans na to że jak misiek zdecyduje się na pogoń za tobą mieć szanse na przetrwanie. Pamiętaj że on chodzi lepiej po drzewach od Ciebie.

    • If the bear charges you. Bears will often bluff charge before attacking. This is designed to allow enemies to back down before the bear needs to actually make contact. It evolved as a way to prevent encounters with enemies and it may provide you with an opportunity to back away.
    Niedźwiedź jeśli nie potraktuje Cię jako pożywienia najpierw będzie chciał Cię wystraszyć. To ostatni moment na ucieczkę - wycofanie się.


    Use your pepper spray. This is a last resort. Pepper spray is only good at very close range (5 m or 15 ft). Wind will reduce this effective range even farther (and may blow the spray back into your face). If the bear approaches within this range, point the spray at its eyes and discharge the contents. Hopefully, this will either disorient the bear to allow you to escape, or at the very least deter it from attacking. Once you have partially discharged a canister of bear spray it should be discarded. While the spray may deter attacks, the smell of pepper can act as an attractor.
    Banalne prawda? :D Użyj gazu pieprzowego. Do nabycia w każdym sklepie myśliwskim.

    Co robić jeśli misiek jednak zaatakuje? Odsyłam do oryginału textu.
    Ostatnio edytowane przez admin ; 29-09-2006 o 10:53
    Pozdrawiam
    Darek Magusiak


    "bzdura! widział ktoś sapera na linuksie?! albo pasjans? brak tych podstawowych aplikacji biurowych dyskwalifikuje ten system w urzedach."

  3. #13
    Bieszczadnik Awatar MF
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Tychy
    Postów
    174

    Domyślnie Odp: Jak się zachować gdy spotka się niedźwiedzia ? pytam poważnie

    Te wszystkie porady są cenne, ale na bardzo wszelki wypadek. Po pierwsze - bardzo trudno jest spotkać misia. Po drugie - jak już nawet mamy taki fart, to bardzo bardzo rzadko zdarza się atak misia na człowieka. Mam na myśli nasze rodzime misie, nie grizzly - w tym przypadku ponoć już nie jest tak wesoło

    Znacznie bardziej prawdopodobne jest np. , że coś nam się stanie jadąc samochodem w Bieszczady (odpukać, nikomu nie życzę), niż jakiekolwiek przygody z miśkiem.

  4. #14
    Bieszczadnik Awatar JarekBartek
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Lublin
    Postów
    99

    Domyślnie Odp: Jak się zachować gdy spotka się niedźwiedzia ? pytam poważnie

    No proszę, a ja wierzyłem do tej pory góralowi spod Zakopanego i jego metodzie – zdjąć spodnie i donośne PIIIIP (czyt. oddalić się szybkim krokiem). Misio (albo misiowa) będą się ślizgać po wiadomych śladach i nie rozwiną odpowiedniej prędkości pościgowej.
    Z powyżej podanego sposobu nie korzystałem (i niech tak pozostanie), także trudno ocenić mi jego przydatność w terenie.
    A tak na poważnie, to cytowane przez Admina właściwe zasady postępowania są cenne i znać je na pewno warto – szczególnie chyba ta, że „nie uciekać”.
    Nie wiem jednak czy jest to takie proste, bo wspomniana „metoda góralska” wydaje mi się bardziej naturalna i odruchowa (nawet bez zdejmowania spodni...).

  5. #15
    Pa(i)n killer Awatar admin
    Na forum od
    09.1998
    Rodem z
    London, Ontario :]
    Postów
    1,482

    Domyślnie Odp: Jak się zachować gdy spotka się niedźwiedzia ? pytam poważnie

    Cytat Zamieszczone przez MF Zobacz posta
    to bardzo bardzo rzadko zdarza się atak misia na człowieka.
    4 czy 5 lat temu prasa pisała o dwóch przypadkach ataku niedźwiedzicy na ludzi w Bieszczadach (okolice Dwernika).
    Jednego z zaatakowanych znam osobiście - sądził się bodajże z wojewodą o rentę z powodu niezdolności do pracy po w/w spotkaniu z niedźwiedzicą.
    Życie uratował mu - jak mówi - głośny krzyk (każdy pewnie by wrzeszczał gdyby misiek zabrał się do konsumpcji na jego osobie :)).

    Drugi z panów do końca życia będzie kaleką. Życie uratował mu jego znajomy z którym bawił się w trapera.

    Oba przypadki łączy jedno - to ludzie weszli na miśka. Pierwszy przypadkiem (szukał zrzutów w lesie) a drugi przyjechał aż z Mielca zobaczyć niedźwiedzia w Bieszczadach.
    Wlazł niedźwiedzicy z młodymi do gawry :)

    Reasumując: gdy usłyszysz cokolwiek niepokojącego lepiej jednak zacząć zbiegać w przepaść zanim jeszcze przekonasz się co to jest. Myślę że połączenie metody góralskiej i gazu pieprzowego dałoby tutaj 100% stuteczną ochronę.
    Pozdrawiam
    Darek Magusiak


    "bzdura! widział ktoś sapera na linuksie?! albo pasjans? brak tych podstawowych aplikacji biurowych dyskwalifikuje ten system w urzedach."

  6. #16
    Bieszczadnik Awatar MF
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Tychy
    Postów
    174

    Domyślnie Odp: Jak się zachować gdy spotka się niedźwiedzia ? pytam poważnie

    Cytat Zamieszczone przez admin Zobacz posta
    4 czy 5 lat temu prasa pisała o dwóch przypadkach ataku niedźwiedzicy na ludzi w Bieszczadach (okolice Dwernika).
    No cóż, że zdarza się bardzo rzadko nie znaczy, że wcale. W przypadku turysty poruszającego się znakowanymi szlakami to szansa na bliskie spotkanie trzeciego stopnia wydaje mi się znikoma. Trzeba naprawdę szukać zaczepki z misiem (jak jeden z opisanych przez Ciebie) lub np. wykonywać zawód związany z częstym przebywaniem w rejonach jego zamieszkania (jak drugi, jeśli dobrze rozumiem).

    Może dlatego tak myślę, bo mi się jeszcze nie trafiło Parę razy tylko tropy.

  7. #17
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie Odp: Jak się zachować gdy spotka się niedźwiedzia ? pytam poważnie

    Hej :)
    Pierwsza moja myśl - ten pytający to niezły marzyciel :D Ale po namyśle powiem, że jest to zagadnienie złożone jak każde w Bieszczadach :D
    Znawcy obyczajów niedźwiedzich twierdzą, że należy oddalać się wolno tyłem, nie pokazując tyłów zwierzowi, bo może to potraktować jak sygnał do ataku.
    Po drugie, w sytuacji, gdy misio za nami idzie, zrzucić kurtkę i plecak, co może odciągnąć jego uwagę. Zwłaszcza ważne są kanapeczki w plecaku :D
    Po trzecie - zwykle niedźwiedź pierwszy nas wyczuje i zwieje, a może nam się zdarzyć, że trafimy na gryzlego przy zdobyczy. Wówczas należy też powoli odejść, bo miś może nie chcieć opuścić padliny. Np na wiosnę, gdy łazi głodny po lesie..
    W zasadzie miśki raczej łatwo się oswajają więc bywa tak, że ten napotkany przez nas, to misio-domokrążca. Niech nas to nie zmyli. Jest równie groźny, jak te zupełnie dzikie.
    Przepytałem dwóch myśliwych o tę sprawę. Jeden rzekł, że dobrze by było, aby miś mógł dostać nasz zapach w nozdrza, bo wtedy uzna, że nie jesteśmy jadalni :D:D:D Drugi z kolei mówił, że powinniśmy unikać tego i starać się przejść na zawietrzną zwierzaka. Kto ma rację - nie wiem i wolę nie sprawdzać:P Sygnały misiowe o chęci do ataku: ruch uszu, mimika pyska, jeżenie się futra - tych właściwie brak. W przypadku, gdy chce postraszyć intruza, robi drabinę, czyli staje na tylnych łapach. To zdarza się przy niewielkim dystansie miedzy obcym a misiem. Ponadto warczy, fuka i porykuje. Ale ponoć wcale nie musi. Ataki niedźwiedzi cyrkowych ponoć często odbywały się w całkowitym milczeniu.
    To tyle. Bieganie nie ma sensu. Nie osiągniemy w lesie tych 60 km/h, a miś łatwo ;> Bez względu czy w dół, czy w górę. Jakoś musi łapać jelenie :P
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  8. #18
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie Odp: Jak się zachować gdy spotka się niedźwiedzia ? pytam poważnie

    :D
    Jeszcze o gazie pieprzowym:D
    Zarząd pewnego Parku Narodowego, w którym ataki niedźwiedzi zdarzały się częściej niż sporadycznie opracował instrukcję objaśniającą jak uniknąć spotkania z grizzlym. Czytamy w niej m.in., że turyści powinni nosić ze sobą urządzenia wywołujące dźwięki np. małe dzwoneczki, które można przypiąć do ubrania albo plecaka. Zalecane jest także zaopatrzenie się w gaz pieprzowy w sprayu. Według instrukcji dobrze jest także nauczyć się rozpoznawać oznaki ostatniej aktywności niedźwiedzi. Ludzie powinni umieć rozróżnić odchody czarnego niedźwiedzia od odchodów grizzly.
    Odchody niedźwiedzia czarnego są mniejsze i zawierają jagody, a czasami także kawałki futra wiewiórki. Odchody niedźwiedzia grizzly są znacznie większe, zawierają małe dzwoneczki, a ich zapach przypomina gaz pieprzowy.

    Więcej: http://www.hala-szrenicka.com/smile4-lato.html
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  9. #19

    Domyślnie Odp: Jak się zachować gdy spotka się niedźwiedzia ? pytam poważnie


  10. #20
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Jak się zachować gdy spotka się niedźwiedzia ? pytam poważnie

    Z praktycznych rad przekazanych przez osoby majace kontakt 3 stopnia. Znajomy zobaczył misia położył się w pozycji embrionalnej.Miś podszedł. Znajomy ze stachu załatwił się w spodnie. Niedżwiedż podszedł powąchał i odszedł.
    Wiosną z Anyczką i Olą poszłyśmy w dolinę Sanu w poszukiwaniu plenerów filmowych. W okolicy Stołów szłyśmy szlakiem misich kup. Dzwonię zaniepokojona do kolegi a ten mnie się pyta czy jesteśmy żywe. No tak. To dobrze on zjada tylko padlinę. Następnego dnia odkryłyśmy, że niedźwiedzica z młodymi poszła naszym śladem.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Jak dostać się do Smerka?
    Przez fifpol w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 27-08-2011, 20:02
  2. Odpowiedzi: 65
    Ostatni post / autor: 22-11-2007, 15:53
  3. Od jak dawna udzielam się w Internecie
    Przez joorg w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 22-06-2007, 17:56
  4. jak się dostać do Wetliny?
    Przez Robuch w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 23-06-2004, 01:28

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •