Strona 34 z 54 PierwszyPierwszy ... 24 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 44 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 331 do 340 z 533

Wątek: Czy "zakapior" Bieszczadzki to idol?

  1. #331
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    bieszczady wysokie
    Postów
    32

    Domyślnie Odp: Czy "zakapior" Bieszczadzki to idol?

    Cytat Zamieszczone przez WUKA Zobacz posta
    Gwoli informacji-wg.Praktycznego Słownika Współczesnej Polszczyzny:
    ZAKAPIOR-pochodzenie niejasne.rzecz.r.m.;D.B.zakapiora.Ms.zakapiorze.l. mn.M.zakapiory.D.B.zakapiorów;potoczny,przestępc zy"mężczyzna skłonny do bójek i awantur,zaczepiający innych"Unikał tego zakapiora jak ognia,bo wiedział czym grozi kontakt z nim.Bliskoznaczne:awanturnik,chuligan,zawadiaka,za bijaka,oprych.

    Czy inspiracją do "powołania"zakapiorów,było odwołanie się do typów spod ciemnej gwiazdy rodem z westernowego Dzikiego Zachodu?
    Kiedyś, w okresie zakapiorstwa prenatalnego tez sięgnąłem do słownika. Trochę sie podziwiłem ale, myślę sobie, dajmy szansę nowemu nazewnictwu, wszak takie bogate tradycje ma w Bieszczadach (Szewczenkowo, spalszczone wioski). Mózg mój zwrócił się w odrębną stronę, kiedy zobaczyłem u A. Potockiego (Majster Bieda, czyli zakapiorskie Bieszczady) zdjęcie Lutka Pińczuka wśród tej kolorowej braci. W tekście kilka facecyj, co to ich było przez te lata MILION (wspominam ze łzą chlew prywatny Lutka na kampigu w Górnych i tę świnię o imieniu Falska i o jej towarzyszu, Siwaku). I ten facet, na którym zawsze można polegać, wspaniały przyjaciel, ostatni chyba człowiek do szufladkowania zdatny ma być zakapiorem z "popapranym życiorysem"!!!
    Gdzieś słuszna koncepcja rozlała się chyba zbyt szeroko.
    Zakapiory dla łatwiejszej identyfikacji, noszą kapelusze. Lutek nie nosi.

  2. #332
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,686

    Domyślnie Odp: Czy "zakapior" Bieszczadzki to idol?

    I znowu będą spuszczać wodę z Zalewu ...jak jesienią???

  3. #333

    Domyślnie Odp: Czy "zakapior" Bieszczadzki to idol?

    Cytat Zamieszczone przez asia999 Zobacz posta
    I znowu będą spuszczać wodę z Zalewu ...jak jesienią???
    Będą lać wodę;-)

  4. #334
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    bieszczady wysokie
    Postów
    32

    Domyślnie Odp: Czy "zakapior" Bieszczadzki to idol?

    Cytat Zamieszczone przez Krzysztof Franczak Zobacz posta
    Będą lać wodę;-)
    Krzysiek, o co chodzi bo nie kumam.

  5. #335
    sturnus
    Guest

    Domyślnie Odp: Czy "zakapior" Bieszczadzki to idol?

    Cytat Zamieszczone przez asia999
    I znowu będą spuszczać wodę z Zalewu ...jak jesienią???
    Akurat po zeszłorocznym jesiennym spotkaniu, odbyło się upuszczanie wody z jeziora (kto wie dlaczego jezierem zwane jest?) by przygotować je na jesienno-zimowo-wiosenne obfitsze zaopatrzenie w wodę. No i pan prezez zaprosił był uczestników tego spotkania na owo wydarzenie, za co honor mu i gloria. Nie wiem czy wiecie, że do tej pory tylko jedna z agencji miała dyspensę na udział i fotografowanie tego jakże efektownego wydarzenia. Więc gratka była niezgorsza... Niestety, fotkami nie dysponuję gdyż polazłem gdzieś w lasy...

    Cytat Zamieszczone przez Jan Tulin
    Krzysiek, o co chodzi bo nie kumam.
    A to, że lać zakapiorzy wode potrafią toż naturalne i nawet pożądane jest

    Co do zakapiorów, Lutka i kapeluszy to o ile mnie pamięć nie zawodzi, toż Lutek w kapeluszu na ścianie w chatce uwidocznionym jest...

    pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez sturnus ; 21-03-2009 o 00:26

  6. #336
    Literat Roku 2013

    Awatar trzykropkiinicwiecej
    Na forum od
    04.2007
    Rodem z
    Nigdziebądź nad Osławą
    Postów
    1,841

    Domyślnie Odp: Czy "zakapior" Bieszczadzki to idol?

    ...ee... tam... się mylą niektórym zafajdziorzy z janiołami...

  7. #337
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: Czy "zakapior" Bieszczadzki to idol?

    Victorini przenosi się do Paniszczewa.

    Popularna zatoka Jeziora Solińskiego może zmienić nazwę.

    Henryk Victorini, człowiek legenda, znany bieszczadzki osadnik sprzedał swoją ziemię nad Zalewem Solińskim. Teren ten kupił Marek Łęcki, prezes i jeden z głównych udziałowców sanockiego Stomilu. Tym samym Łęcki powiększył swój stan posiadania bieszczadzkiej ziemi. Dotychczas miał teren w Horodku.

    Victorini nie chce rozmawiać o tej transakcji. Mówi, że to sprawa intymna. Wiadomo jednak, że nie chodziło o pieniądze. Po prostu potrzebował w swoim życiu coś zmienić. Przeniósł się w inne miejsce Bieszczadów, aby tam realizować swoje pasje, jego ziemia ma zaś nowego właściciela. Podobno gospodarnego, pilnującego walorów oraz ciszy tego terenu.

    Marek Łęcki też nie chciał z nami rozmawiać. - Prezes dziękuje dziennikarzom, nie rozmawia - informuje jego sekretarka.

    Z Polski do... Polski

    Sokole, miejscowość w środku Bieszczadów, nad Sanem. Jak podaje wikipedia.pl, założona została w 1526 r. Po I wojnie światowej, w 1921 r., liczyła 49 domów i 338 mieszkańców, niemal wszyscy byli grekokatolikami. Według Wielkiego Słownika Królestwa Polskiego, we wsi znajdowały się 2 folwarki i karczma.

    Na początku XX w. w starym parku powstał murowany pałacyk. W okresie międzywojennym właścicielka Sokola, Aleksandra Brandys, urządziła w pałacyku pensjonat i stację turystyczną. W latach 1939 - 51 wieś należała do ZSRR. W 1951 r. nastąpiła tzw. korekta granic między Polską a ZSRR i Sokole wróciło do Polski. Podobnie zresztą jak m.in. Ustrzyki Dolne czy Ustrzyki Górne. Wcześniej mieszkańców wsi przesiedlono w okolice Odessy. W ten sposób Sokole przestało istnieć...

    Osadnictwo

    Na początku lat 50. XX w. ruszyła akcja zasiedlania Bieszczadów, zwłaszcza części odzyskanej w 1951 r. Na swoje rodzinne tereny zaczęli też wracać ludzie przesiedleni stąd na inne polskie ziemie.

    W połowie lat 50. w Sokolu osiadł Henryk Victorini. Miał wtedy niespełna 20 lat. Przez kilka lat prowadził w pałacyku schronisko turystyczne. Jednak w 1960 r. ruszyła budowa zapory we wsi Solina. U zbiegu rzek San i Solinka miał powstać zalew. Pod spiętrzoną przez wielką tamę wodą miały się znaleźć: cała wieś Solina, część Wołkowyi, Bukowca, przysiółki Polańczyka, Teleśnica Sanna, część Rajskiego, Chrewtu, a także cały teren dworski w Sokolu wraz z pałacykiem i większością terenu tej wsi.

    Wszystkie zabudowania znajdujące się na terenie zalewowym miały zostać rozebrane. H. Victorini za zgodą ówczesnych władz zaczął rozbierać pałacyk w Sokolu i korzystając z jego elementów, budować dom. W 1967 r. kupił też kilkanaście ha ziemi na terenie dawnej wsi.

    W 1968 r. zakończono napełnianie zbiornika zalewu. Ostatecznie pod wodą znalazło się 126 pełnych gospodarstw chłopskich, 57 gospodarstw niepełnych, szkoła w Solinie, szkoła w Wołkowyi, 11 budynków należących do Państwowego Funduszu Ziemi, w tym pałacyk w Sokolu, 18 budynków PGR-ów, kościół w Wołkowyi, ruiny cerkwi w Teleśnicy Sannej, 2 cmentarze.

    Przyszła woda

    W odnodze wodnej powstałej z powodu ukształtowania terenu w Sokolu powstała zatoka. Nad zatoką stanął dom Victoriniego.

    Sam zalew z roku na rok stawał się coraz większą atrakcją turystyczną. Zaczęli pływać po nim żeglarze. Zatoka w Sokolu otrzymała nazwę Zatoki Victoriniego. Tak nazywali ją jachtmani, turyści, tak oznaczano ją na mapach, opisywano w artykułach prasowych, publikacjach, przewodnikach.

    Victorini stawał się legendą Jeziora Solińskiego i Bieszczadów. Nieliczni przyjeżdżający w góry wiedzieli, gdzie niegdyś było Sokole. Zdecydowana większość z nich słyszała jednak o Zatoce Victoriniego.

    Kości

    Osadnik przyjmował turystów, hodował konie, krowy. Późnym latem 2000 r. woda zaczęła wymywać z nabrzeżnej skarpy w zatoce ludzkie kości. Jak się okazało, były to pozostałości po dawnym, nieekshumowanym cmentarzu. Fragmenty miednic, piszczeli, czaszki. Osadzały się w leżących na piachu gałęziach, porywała je woda, osiadały na plaży. Victorini pływał, co jakiś czas na drugą stronę "swojej" zatoki. Chował ludzkie szczątki znowu w ziemi. Czasami zapalił świeczkę ku pamięci tych, co odeszli. Niegdysiejszych mieszkańców wsi.

    W październiku z powodu kości osadnik został obsmarowany w prasie ogólnopolskiej. Zżymał się, denerwował, wreszcie machnął na to ręką. Pojawiły się też wzmianki w zupełnie innym tonie w prasie lokalnej. Po tych doniesieniach sprawą zajął się sanepid. Ludzkie kości z Sokola postanowiono ostatecznie ekshumować i przenieść na jeden z czynnych, bieszczadzkich cmentarzy.

    Czas na zmiany

    Kilka lat później Henryk Victorini postanowił sprzedać swoją ziemię nad zatoką. Czy zatoka teraz zmieni swoją nazwę, czy też pozostanie przy dotychczasowej, na znak pamięci o człowieku, który przez większość swojego życia brał się za bary z surową, bieszczadzką przyrodą, mieszkając z dala od ludzkich osad. Dziś zresztą chce nadal robić to samo, gdzieś indziej, ale również w Bieszczadach.

    BARTOSZ BĄCAL
    http://www.pressmedia.com.pl/sn/inde...2647&Itemid=60
    Ostatnio edytowane przez Marcin ; 27-09-2009 o 10:03

  8. #338
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2006
    Postów
    301

    Domyślnie Odp: Czy "zakapior" Bieszczadzki to idol?

    "O take wolność i demokracje" pdburzano ongiś masy,żeby dorwac się do kojca i spizarni. Czasem,robiąc do siebie oko,bohaterowie wyciągają wyleniałe sztandary "Solidarności" i wykrzykują z trybun różne hasła.Nowi ziemianie,bankierzy,arystrokraci i przemyslowcy i politykierzy.Klawo jest.Szedlem sobie kiedys z plecakiem i kolegą,a tu ziemia prywatna,psy,won chamie turystyczny,no bo wezwiem tych w kominiarach! Dalej ruina pegeeru i ruiny chlopstwa.Klawo jest. Dzis jakis zalewik,jutro może port,stocznie,Baltyk.Klowo jest,panowie w stolicy kurzą grube cygara w wysokich wieżach władzy i tlustuych kont. A ja z mego okna widzę śmietnik,w ktorym,latem,przysypia byly dzialacz wolności i dekokracji.Nie pojmuje,jak to sie stalo,ze kumple zbudowali "druge japonie" dla siebie. A tamci pysznią się nowymi szatami królów. Zly sen jakiś czy inny chochoł z poolskiego weseliska? Były zlote trąby wolnosci jakiejsiś,ostol sie ino sznur. Nie do wszystkich,rzecz jasna. Ciekawe,kiedy sprzedadza i kupią Zalew Wiślany,a kiedy rozedrą Hel jak postaw sukna.Wprawa jest,od I RP.Pozdrawiam.
    "Można objechać cały świat i nie widzieć niczego"

  9. #339
    Bieszczadnik Awatar Pyra.57
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    stolica Pyrlandii
    Postów
    1,596

    Domyślnie Odp: Czy "zakapior" Bieszczadzki to idol?

    Juraj każda rewolucja zjada własne dzieci i my nie jesteśmy wyjatkiem. Na grabach tych co kiedyś stali w pierwszym szergu walki z systemem wszelkiej maści cwaniaki, dorobkiewicze i szumowiny dorabiają sobie gębe bojowników z komuną i robią to co robia.
    pozdrawiam
    Marek

  10. #340
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2006
    Postów
    301

    Domyślnie Odp: Czy "zakapior" Bieszczadzki to idol?

    Pyra - źle jest budzić się codziennie w szumowinowym kraju.Ludzie choruja na nerwice,a "panom" poranki,wieczory i nocki cudne. Zarcia w korytach jest! Orwell byłby zdumiony też.
    "Można objechać cały świat i nie widzieć niczego"

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. [Dwernik] "U Lestka" - czy warto tam wracac?
    Przez pawlem w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 10-09-2013, 20:29
  2. [Wetlina] Baza namiotowa w Wetlinie "za torami" - czy działa?
    Przez Czeczotka w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-07-2009, 15:53
  3. "Buku bieszczadzki"
    Przez WUKA w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 12-11-2006, 10:00
  4. "Bieszczadzki wieczór"
    Przez WUKA w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 10-10-2006, 13:02
  5. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 30-08-2005, 16:35

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •