Strona 1 z 10 1 2 3 4 5 6 7 8 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 97

Wątek: Ogniomistrz Kaleń

  1. #1

    Domyślnie Ogniomistrz Kaleń

    Zapraszam wszystkich do obejrzenia głośnego filmu "Ogniomistrz Kaleń", o którym kiedyś była mowa na forum. Szkoda tylko że w sennych porach.
    Więcje o bieszczadzjich filmach: http://bieszczady-s.fr.pl/film_ok.html

    gatunek: film wojenny
    produkcja: Polska, 1961
    minut: 104
    reżyseria: Ewa i Czesław Petelscy
    obsada: Wiesław Gołas, Wacław Kowalski, Leon Niemczyk, Zofia Słaboszewska
    najbliższe emisje: 2003.03.03 23:50, 2003.03.13 00:55, 2003.03.18 01:20

    Bieszczady, rok 1946. Toczą się krwawe walki z ukraińskimi nacjonalistami i polskim podziemiem.

    Ogniomistrz Kaleń (Wiesław Gołas) marzy o powrocie do domu, ale jego oddział pod dowództwem kapitana Wierzbickiego (Józef Kostecki), ściga grupę Żubryda. Część żołnierzy ginie na polu minowym, a ci, którym udało się przeżyć dostają się do niewoli. Kaleń zostaje poddany ciężkim torturom. Chcąc ratować życie przebiegły żołnierz udaje dezertera i zdrajcę.

    Film Petelskich powstał na motywach wydanej w roku 1959 książki "Łuny w Bieszczadach" Jana Gerharda, który w mundurze dowodzonego przez komunistów ludowego Wojska Polskiego brał udział w walce z Ukraińską Powstańczą Armią.


  2. #2
    Pa(i)n killer Awatar admin
    Na forum od
    09.1998
    Rodem z
    London, Ontario :]
    Postów
    1,482

    Domyślnie Re: Ogniomistrz Kaleń

    Witam!

    Całkiem niedawno oglądałem (1 raz :)) i muszę powiedzieć że film niezły :) Gołas zagrał całkiem przyzwoicie.

    Inną kwestią są fakty historyczne ale to już inna sprawa :)

    Pozdrawiam
    Darek Magusiak


    "bzdura! widział ktoś sapera na linuksie?! albo pasjans? brak tych podstawowych aplikacji biurowych dyskwalifikuje ten system w urzedach."

  3. #3

    Domyślnie Re: Ogniomistrz Kaleń

    A ja chętnie zobaczę. Trzeba nadrabiać zaległości. Tx Lu!

    wasza

    asiczka:mrgreen:
    okaz pod ochroną

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar T.B.
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    wiadomo - z Pyrlandii !
    Postów
    501

    Domyślnie Re: Ogniomistrz Kaleń

    W której telewizji?


    Jeśli chodzi o takie sformułowanie:
    "... w mundurze dowodzonego przez komunistów ludowego Wojska Polskiego brał udział w walce z Ukraińską Powstańczą Armią"

    Czy to nie jest zbyt daleko posunięta manipulacja sugerująca, że LWP to be, a UPA to cacy?



    Wiadomość została zmieniona (01-03-03 13:47)

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Re: Ogniomistrz Kaleń

    Dodam tylko, że chodzi o program "Ale kino" dostępny w sieciach kablowych i pakiecie Cyfra+
    W telewizji publicznej emisja tego filmu w obecnych czasach jest niemozliwa.

    Jeszcze a propos bieszczadzkich filmów, tak przy okazji - wrzuciłem parę opowieści o kręceniu Wołodyjowskiego, kilka przygód z planu w Bieszczadach:
    Film w Bieszczadach

    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Re: Ogniomistrz Kaleń

    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar T.B.
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    wiadomo - z Pyrlandii !
    Postów
    501

    Domyślnie Re: Ogniomistrz Kaleń

    No i?

    Chcesz powiedzieć, że taka jest prawda (LWP - be, UPA - cacy) tylko dla mnie niewygodna? Ja nie umiem wyciągnąć takich prostych wniosków nawet z wywiadu z Kuroniem (a może szczególnie z wywiadu z Kuroniem).

    Więcej powiem: bliższy byłem takiego prostego poglądu gdy przeciwko temu, czego mnie uczono w szkole (bandy UPA), była historia szeptana. Natomiast gdy "prawdziwa prawda" zaczęła być dostępna (choć jeśli chodzi o dokumenty prezentowane w telewizji, to najczęściej bardzo późno w nocy) zacząłem mieć coraz większe wątpliwości co do takiego prostego przewracania historii na nice.

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Re: Ogniomistrz Kaleń

    Nie - chce powiedzieć, że nie należy do tego podchodzić zbyt emocjonalnie i wziąć po uwagę różne argumenty. To jak sie kogo nazywa dziś, jest dla mnie mało istotne - to tylko stan przejściowy i wynika z czasów w których sie żyje. To nie jest problem, który możemy tu rozstrzygnąć, bądź kogoś przekonywać do swoich racji. Inaczej nazywało się wtedy, inaczej mówi się dziś, a za kolejne 50 lat będzie jeszcze inaczej. Dla mnie każde ugrupowanie prowadzące działania zbrojne w okresie pokoju jest bandyckie - z założenia. Natomiast nazywa się to róznie - żeby dlaeko nie szukać, dziś mamy terrorystów i bandytów którzy od czasu do czasu potrafią skopać tyłki amerykańcom i mamy np. bojowników czeczeńskich, którzy robią dokładnie to samo, ale są nazywani u nas bojownikami a nie terrorystami, gdyż "jestesmy" obecnie mistrzem swiata we włażeniu w d... amerykańcom. Za jakiś czas wszystko się znowu pozmienia, role odwrócą - a więc czy mają sens dywagacje na ten temat? Dla mnie zupełnie nie.

    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar Aleksandra
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Warszawa
    Postów
    948

    Domyślnie Re: Ogniomistrz Kaleń

    Myslę, że sprawą istotną jest umiejętność dostrzeżenia racji po jednej stronie i po drugiej, tak samo z postrzeganiem zła po obu stronach. Taka umięjętność powstrzyma może "przechodzenie" z jednego stereotypu w drugi - nowy. A ponad to ważne jest, aby nie dzielić teraz włosa na sto części, a spróbować "budować" coś lepszego. Szczególnie nam, zakochanym w Bieszczadach taka postawa moglaby służyć. Przecież nie jednemu marzą się przejścia turystyczne na ukraińską stronę Bieszczadu, a historia rejonu dobitnie pokazuje, że wystarczy już nienawiści. Czasem pojedyńcze działanie "szarych" ludzi na dole, te tysiące wysiłków często nie zauważanych, może wytworzyć normalny, w miare przyjazdny klimat. Kto to zauważa, to chwała mu za to.

    Pozdrawiam
    Aleksandra
    "niech będą błogosławione wszystkie drogi proste, krzywe, dookolne…"
    http://takiewedrowanie.blogspot.com/

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2001
    Rodem z
    Warszawa (Ochota)
    Postów
    2,504

    Domyślnie Re: Ogniomistrz Kaleń

    Naprawdę, dosyć już tej nienawiści pomiędzy Polakami a Rusinami.
    Konflikt ten, początkowo bardziej społeczno-ekonomiczny i religijny niż narodowościowy, został w XIX i XX wieku rozdmuchany do rozmiarów nienawiści etnicznej. Sprawcy tego zarzewia to najpierw administracja austro-węgierska a potem perfidnie działający wywiad radziecki. Te siły wywołały lawinę, a toczone masy żywiołu uformowały się w OUN i UPA (po ukraińskiej stronie).
    A przecież Polska nigdy Rusi nie skolonizowała. Cześć województw (Podole) przybyło do Polski jeszcze piastowskiej, a pozostałe odłączyły się od Wielkiego Ks. Litewskiego przyspieszając w ten sposób zawarcie Unii Lubelskiej.
    Cała magnateria ruska i prawie 100% tamtejszej szlachty się dobrowolnie spolonizowało w XVI i XVII w., towarzyszyła temu konwersja na katolicyzm. Nikt ich, podobnie jak Litwinów, nie wynaradawiał.
    Iluż wybitnych Polaków pochodziło z tamtych stron ?! A przecież nie byli to potomkowie emigrantów z Wielkopolski czy Mazowsza !!!
    Przedwojenny generał WP Szeptycki i biskup greckokatolicki Szeptycki byli rodzonymi braćmi. Jeden wybrał polskość, drugi powrócił do ruskich korzeni.

    Ale ad rem: na tym tle przypominanie ekranizacji kłamliwych powieści Jana Gerharda, chociażby w dobrej reżyserii i doskonałej obsadzie aktorskiej, może świadczyć o nieuctwie i braku wyobraźni politycznej organizatorów tego przedsięwzięcia. Chyba że poprzedzą oni projekcję filmu odpowiednią prelekcją - wyjaśniającą fakty historyczne, przedśmiertne dementi samego Gerharda i wskazującą, iż w istocie chodzi tylko o zaprezentowanie dzieła sztuki filmowej.
    Pozdrawiam

    Serdecznie pozdrawiam
    Stały Bywalec.
    Pozdrawia Was także mój druh
    Jastrząb z Otrytu

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 11-05-2009, 04:43
  2. Bombardier Strzelczyk czyli ogniomistrz Kalen
    Przez thaiski w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 01-11-2007, 18:05

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •