Strona 346 z 360 PierwszyPierwszy ... 246 296 336 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 356 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 3,451 do 3,460 z 3597

Wątek: Co to rośnie w tych Bieszczadach ?

  1. #3451
    Bieszczadnik Awatar maciejka
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    1,862

    Domyślnie Odp: Co to rośnie w tych Bieszczadach ?

    Browar, zdaje się coś sobie życzyłeś na odtajanie mózgu, ależ bardzo proszę!
    Załączone obrazki Załączone obrazki

  2. #3452
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,824

    Domyślnie Odp: Co to rośnie w tych Bieszczadach ?

    Nie jest ci to Empetrum nigrum?
    Pozdrav

  3. #3453
    Bieszczadnik Awatar maciejka
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    1,862

    Domyślnie Odp: Co to rośnie w tych Bieszczadach ?

    Jest mi to bażyna czarna!
    Brawo Browar! wiosna Ci sprzyja;-)
    „Oni leżą w swych domach i historia każdego z nich mogłaby się potoczyć w dowolną stronę, gdyby nie los, który mieszka z nimi pod jednym dachem, trzyma w zanadrzu pewną liczbę możliwości, ale nigdy nie przekroczy samego siebie (...)”
    A. Stasiuk „Dukla”

  4. #3454
    Bieszczadnik Awatar maciejka
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    1,862

    Domyślnie Odp: Co to rośnie w tych Bieszczadach ?

    Browar miał 50:50 szansy trafić we właściwy gatunek, chociaż juz samo rozpoznanie rodzaju czyli bażyny było sukcesem.
    Według mnie sprawa tej zimozielonej krzewinki jest trudna, podzieloną ja na dwa gatunki, przy czym czarną przypisaną do północnej Polski, a obupłciową do wysokich gór. A w Bieszczadach mamy obie...takie miłe połączenie dwóch krańców kraju:)
    Na torfowiskach " Wołosate" i w dolinie górnego Sanu "Tarnawa" występuje bażyna czarna, natomiast na połoninach - obupłciowa - morfologicznie obie bardzo podobne...Powiem szczerze, nie mam jeszcze takiego opatrzenia, żeby je odróżnić. Ponoć listki mają być węższe, a łodyżki dłuższe i raczej czerwone niż zielone ( u czarnej).
    Ze względu na zagrożone środowisko jest to rodzaj zapisany na Czerwonej liście roślin i grzybów polskich, czyli tych ginących.
    Owoce przypomnające czarne jagody, mimo wartości odżywczych są trujące.
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    Ostatnio edytowane przez maciejka ; 11-03-2012 o 20:41

  5. #3455
    Ekspert Roku 2011
    Ekspert Roku 2010
    Forumowicz Roku 2009
    Awatar marcins
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    Lesko/Rabe
    Postów
    3,394

    Domyślnie Odp: Co to rośnie w tych Bieszczadach ?

    "Owoce bażyny pozwalają przetrwać w dziczy. Jeśli jesteś w lesie zmęczony i spragniony, wystarczy zjeść dwie garście owoców. Siły szybko powrócą..." taki cytat z pewnej bajki... "Owoce... soczyste, jadalne pestkowce..." - to cytat z innej knigi.

    Jadłem wiele razy i żyję, pierwszy raz słyszę, że trujące. Skąd to wytrzasnęłaś? Natomiast stwierdzenie że mimo wartości odżywczych są trujące jest jakieś takie dziwne. Każdy owoc ma jakieś wartości odżywcze...
    Marcin

  6. #3456
    Bieszczadnik Awatar maciejka
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    1,862

    Domyślnie Odp: Co to rośnie w tych Bieszczadach ?

    Cytat Zamieszczone przez marcins Zobacz posta
    "Owoce bażyny pozwalają przetrwać w dziczy. Jeśli jesteś w lesie zmęczony i spragniony, wystarczy zjeść dwie garście owoców. Siły szybko powrócą..." taki cytat z pewnej bajki... "Owoce... soczyste, jadalne pestkowce..." - to cytat z innej knigi.

    Jadłem wiele razy i żyję, pierwszy raz słyszę, że trujące. Skąd to wytrzasnęłaś? Natomiast stwierdzenie że mimo wartości odżywczych są trujące jest jakieś takie dziwne. Każdy owoc ma jakieś wartości odżywcze...
    Jak to skąd wytrzasnęłam? z internetu;-)
    A tak serio to znalazłam sprzeczne informacje na temat "jadalności" bażyny.
    Zaspakaja pragnienie, gdyż pestkowce są soczyste, ma witaminy i sole mineralne (dlatego odżywcze), ale gdzieś przeczytałam, że ze względu na zawartość kwasu ursolowego, rutyny i kwercetyny, substancji o znaczeniu farmakologicznym, nie są wskazane do spożywania w większych ilościach. Nie można ich jeść bezkarnie tak jak owoców czarnej, czerwonej borówki czy żurawiny (informacja dla dociekliwych do sprawdzenia - w literaturze, nie na sobie;-)
    Masz rację, że określenie "trujące" nie jest adekwatne, choć i takie znalazłam w książce "Rośliny" pod red. Sudnik-Wójcikowskiej wyd. MULTICO.

    A jeśli chodzi o wartość odżywczą owoców to zależy ona od strategii rozsiewania. Poza nasieniem, które musi odżywiać zarodek.
    Bo te suche roznoszone przez wiatr czy czepiające się sierści to nie muszą być smaczne i pożywne;-)

  7. #3457
    Ekspert Roku 2011
    Ekspert Roku 2010
    Forumowicz Roku 2009
    Awatar marcins
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    Lesko/Rabe
    Postów
    3,394

    Domyślnie Odp: Co to rośnie w tych Bieszczadach ?

    Wartości odżywcze nie mają nic wspólnego ze smakiem... W dużych ilościach wszystko szkodzi... Dlatego ta informacja, że bażyna jest trująca to jakiś zonk.
    Marcin

  8. #3458
    Bieszczadnik Awatar maciejka
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    1,862

    Domyślnie Odp: Co to rośnie w tych Bieszczadach ?

    Cytat Zamieszczone przez marcins Zobacz posta
    "Owoce bażyny pozwalają przetrwać w dziczy. Jeśli jesteś w lesie zmęczony i spragniony, wystarczy zjeść dwie garście owoców. Siły szybko powrócą..." taki cytat z pewnej bajki...
    A...dawne opowieści!
    Mam takiego faworyta, którego lubię cytować...
    Ksiądz Jan Kluk (1739-1796), wszechstronny umysł, przyrodnik, roślinki w małym paluszku, również zwierzęta, geologia, mineralogia, filozofia...umiejętności rysowania i rytowania (pewnie miał ich jeszcze więcej - tych zdolności i talentów:)

    Kluk o bażynie pisał tak „ …pospólstwo iagod zażywa na pokarm, lubo wabiącey przyjemności nie maią, i obfite ich zażycie głowy zawraca…”

    Tak więc, Marcin uważaj!;-)

    Jan Krzysztof Kluk, Dykcyonarz roślinny, w którym podług układu Linneusza są opisane rośliny nie tylko krajowe dzikie, pożyteczne, albo szkodliwe ... T. 1 - T. 3, Warszawa 1804-1805

  9. #3459
    Ekspert Roku 2011
    Ekspert Roku 2010
    Forumowicz Roku 2009
    Awatar marcins
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    Lesko/Rabe
    Postów
    3,394

    Domyślnie Odp: Co to rośnie w tych Bieszczadach ?

    Kasiu według niektórych borówka bagienna też mdli... Ksiądz i botanika to podejrzane W mitologii chrześcijańskiej rośliny nie zawsze miło się kojarzą - jabłko, tudzież dary Kaina... nawet kąkol
    Marcin

  10. #3460
    Bieszczadnik Awatar maciejka
    Na forum od
    07.2009
    Postów
    1,862

    Domyślnie Odp: Co to rośnie w tych Bieszczadach ?

    Cytat Zamieszczone przez marcins Zobacz posta
    według niektórych borówka bagienna też mdli... Ksiądz i botanika to podejrzane W mitologii chrześcijańskiej rośliny nie zawsze miło się kojarzą - jabłko, tudzież dary Kaina... nawet kąkol
    Marcin, zaprawdę powiadam Ci, porzuć uprzedzenia i obiektywnie sądź...;-)
    Gość rzeczowo opisał ponad 1500 gatunków roślin, owszem w języku staropolskim, ale cechy roślin są dość wiernie przekazane wraz z ciekawostkami, Ty zaś nawiązujesz do alegorii biblijnych...choć to też jest jakieś źródło wiedzy o gatunkach (ładne kilkadziesiąt) i ich znaczeniu w tamtejszej epoce, niektóre z nich trzeba tylko zidentyfikować.
    Dalej zaś, przykładowo wspomniany przez Ciebie kąkol...dzięki środkom chwastobójczym dziś praktycznie jest rośliną rzadką i ginącą...przypuszczam, że nawet w Bieszczadach nie rośnie;-)
    I na koniec, borówka bagienna, wzbudza mój apetyt na dogłębne badania – przede wszystkim organoleptyczne;-) bo już mam dość powtarzanych po sobie cytowań o wpływie pyłku bagna zwyczajnego na ludzkie doznania po dosłownym obżarciu się jagodami...
    Skoro jest to ludowa „pijanica” to musi tkwić w tym coś głębszego;-) i zamierzam bliżej poznać jej skład chemiczny!:)

    Z pozdrowieniami,
    maciejka.
    Ostatnio edytowane przez maciejka ; 14-03-2012 o 20:05

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Co łazi/pełza/fruwa po tych Bieszczadach?
    Przez bertrand236 w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 116
    Ostatni post / autor: 27-10-2022, 21:56
  2. Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 04-03-2012, 13:21
  3. Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?
    Przez jaNO w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 11-01-2008, 10:09
  4. Ile rośnie grzyb (owocnik)...
    Przez wtak w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12-10-2007, 14:24

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •