Strona 12 z 360 PierwszyPierwszy ... 2 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 22 62 112 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 111 do 120 z 3597

Wątek: Co to rośnie w tych Bieszczadach ?

  1. #111
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie Odp: Co to rośnie w tych Bieszczadach ?

    rzut oka do atlasu utwierdził mnie w przekonaniu że tednak zdjęcie nr 2 przedstawia Opieńkę Miodową.
    http://www.doczu.pl

  2. #112
    Bieszczadnik Awatar Polej
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Międzychód
    Postów
    1,152

    Domyślnie Odp: Co to rośnie w tych Bieszczadach ?

    W Bieszczadach występuje mnóstwo grzybów nadrzewnych z rodzin Polyporaceae i Hymenochaetaceae lub Corticiaceae, niestety wiele z nich zaczyna zanikać. Wśród grzybów można znaleźć gatunki endemiczne np: odgiętka wetlińska(Resupinatus wetlinianus).
    Pozdrawiam
    Przemek

  3. #113
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Co to rośnie w tych Bieszczadach ?

    Na drugim zdjęciu jest opieńka ciemna[Armillaria ostoyae].
    Trzecie zdjęcie trudne-bez nogi i na mokro(to zmienia sporo parametrów) ale można by typować albo opieńkę miodową[Armillaria mellea] albo łuskwiaka złotawego(stawiam na niego
    Pozdrav

  4. #114
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie Odp: Co to rośnie w tych Bieszczadach ?

    Browar - a czym różni się Opieńka Miodowa od Opieńki Ciemnej ?
    Mnie się wydaje że zdjęcie 2 i 3 przedstawia Opieńkę miodową w 2 różnych stadiach rozwoju. Zresztą sami zerknijcie http://pl.wikipedia.org/wiki/Opie%C5%84ka_miodowa
    http://www.doczu.pl

  5. #115
    Bieszczadnik Awatar Polej
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Międzychód
    Postów
    1,152

    Domyślnie Odp: Co to rośnie w tych Bieszczadach ?

    Rzeczywiście Doczu, opieńka w różnych stadiach rozwoju może wyglądać tak jak na zdj 2, jak i na zdj 3.
    Pozdrawiam
    Przemek

  6. #116
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Co to rośnie w tych Bieszczadach ?

    -> Doczu
    Do niedawna opieńka była tylko miodowa.Okazało się że to pięć różnych gatunków(nie odmian) grzybów.Stąd w starszych publikacjach co zdjęcie to inny kolor itp.Teraz się okazało że opieńka miodowa to rzadszy grzyb niż opieńka ciemna To jest mały kłopocik, jak chcesz grzyba na drugim zdjęciu nazywać o.miodową to według starej nomenklatury też masz rację.Problem z grzybem na zdj. trzecim,np. wygląda na śluzowatego,to ważna cecha rozpoznawcza-czy jest śluzowaty bo śluzowaty,czy po prostu mokry bo padało??? Ani opieńka ani łuskwiak nie jest (na sucho) śluzowaty.Do tego dochodzi ogromna zmienność grzybów-ten sam grzyb(gatunek) w dwóch różnych siedliskach może wyglądać tak samo albo całkowicie inaczej.Dlatego przy oznaczaniu grzybów trzeba znać siedlisko,nogę i sto innych cech.Zdjęcie trzecie jest świetnym przykładem na to,jak trudno rozpoznać grzyba na zdjęciu ;-)
    Ostatnio edytowane przez Browar ; 24-12-2006 o 14:55
    Pozdrav

  7. #117
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Co to rośnie w tych Bieszczadach ?

    Zdjęcie nr 3:od początku wydawało mi się, żę to łuskwiak złocisty. Wielkość i średnica kapelusza. Nr 2 opieńka ciemna. Spójżcie na podłoże z którego wyrasta. Mam problem ze zdjęciem nr 1. Wg mnie nie można tak łatwo na tym zdjeciu rozpoznać gatunek tego grzyba.

  8. #118
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie Odp: Co to rośnie w tych Bieszczadach ?

    Cytat Zamieszczone przez Browar
    -> Doczu
    Do niedawna opieńka była tylko miodowa.Okazało się że to pięć różnych gatunków(nie odmian) grzybów.Stąd w starszych publikacjach co zdjęcie to inny kolor itp.Teraz się okazało że opieńka miodowa to rzadszy grzyb niż opieńka ciemna
    To jest dla mnie zrozumiałe. Co rusz odkrywa się nowe gatunki. Mnie jednak interesuje ten konkrwtny przykład. Po czym odrózniacie że to O.Ciemna a nie O.Miodowa ?
    A tak nawiasem mówiąc, to wlasnie najgorzej jest odrożnić grzyba, ktorego dobrze się nie zna, ponieważ w zależności od stanowiska w jakim rośnie może być pomylony z innym wyglądajacym podobnie.
    A przy okazji, to my tu tak o tych opieńkach, a jeszcze są pozostałe grzyby - czy dobrze je opisałem ?
    http://www.doczu.pl

  9. #119
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Co to rośnie w tych Bieszczadach ?

    -> Doczu
    Że to opieńka ciemna mówię z doświadczenia(rozpoznawałem w naturze na podstawie atlasu) ale przecież do tej na zdjęciu nie mam 100% pewności,po prostu tak wygląda.Pewność można mieć dopiero badając pod mikroskopem zarodniki.Muchomor czerwony[Amanita muscaria] to trafienie w dychę.Na pierwszym zdjęciu na pewno jakiś koźlarz,ale jaki?Babka najpowszechniejsza ale koźlarze to grzyby mikoryzowe,jeżeli ten rósł w okolicy np graba to wtedy na stówę to koźlarz grabowy,pod dębem dębowy,pod brzozą brzozowy itp.Wszystkie podobne do siebie(ale to różne gatunki) na tyle że nie sposób oznaczyć ze zdjęcia bez wiedzy o siedlisku.Reasumując - najlepszy strzał to koźlarz babka.
    Pozdrav

  10. #120
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie Odp: Co to rośnie w tych Bieszczadach ?

    Cytat Zamieszczone przez Browar Zobacz posta
    -> Doczu
    Że to opieńka ciemna mówię z doświadczenia(rozpoznawałem w naturze na podstawie atlasu) ale przecież do tej na zdjęciu nie mam 100% pewności,po prostu tak wygląda.Pewność można mieć dopiero badając pod mikroskopem zarodniki.
    Wiesz - nie podważam Twojej opinii - myślałem najzwyczajniej, że jednak O Ciemna posiada jakieś cechy charakterystyczne które pozwolą ją odróżnić od O.Miodowej. Jak widać nie ma tak łatwo
    http://www.doczu.pl

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 3 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 3 gości)

Podobne wątki

  1. Co łazi/pełza/fruwa po tych Bieszczadach?
    Przez bertrand236 w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 116
    Ostatni post / autor: 27-10-2022, 21:56
  2. Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 04-03-2012, 13:21
  3. Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?
    Przez jaNO w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 11-01-2008, 10:09
  4. Ile rośnie grzyb (owocnik)...
    Przez wtak w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12-10-2007, 14:24

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •