Strona 4 z 7 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 66

Wątek: Praca magisterska o Bieszczadach - liczę na Waszą pomoc

  1. #31
    Bieszczadnik Awatar DUCHPRZESZŁOŚCI
    Na forum od
    10.2006
    Rodem z
    z brzozowego gaju na Podlasiu, obecnie piaski mazowieckie
    Postów
    582

    Domyślnie Odp: Praca magisterska o Bieszczadach - liczę na Waszą pomoc

    Promyku zbieraj materiały i na forum i w terenie. A jak się obronisz to to pracę udostępnij publicznie. Bo to arcyciekawy temat. Lucyno nie przejmuj się Forumowiczami którzy Ci chcą zamknąć usta. I się nie obrażaj. Ty nadajesz smak temu forum. Nie zawsze się z Tobą zgadzam. ale bez Ciebie to forum było martwe.
    Pozdrawiam
    DUCHPRZESZŁOŚCI

  2. #32

    Domyślnie Odp: Praca magisterska o Bieszczadach - liczę na Waszą pomoc

    Cytat Zamieszczone przez chris Zobacz posta
    cześć Konio, a gdzie plus minus mieszkasz w tych Bieszczadach ?
    jeśli chodzi o pytanie obu piszców, to w Ustrzykach Dolnych na stałe, ale od pewnego czasu pomieszkuję w grodzie Balów czyli Baligrodzie lub Diabligrodzie jak kto woli. powinniście mnie kojarzyć z wpisów w pewnym zeszycie z okolic Baligrodu. a jeśli chodzi o pracę, to moja dziewczyna jest dziennikarką. i tak się składa że pisała książkę o budowlach sakralnych w tym rejonie, ich symbolice, znaczeniu w życiu mieszkańców itd. prawdziwa skarbnica wiedzy o bieszczadach. zaproszę ją na forum to pogadacie. pozdrawiam

  3. #33
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    z nad oslawy
    Postów
    95

    Domyślnie Odp: Praca magisterska o Bieszczadach - liczę na Waszą pomoc

    Czesc Serdecznie Pozdrawiam i witam na forum.Poniewaz pochodze z pieknej doliny,która lezy na na pograniczu bieszczad postanowilem skreslic pare slów,i zaznaczyc mój indywidualny punkt widzenia.Przede wszystkim aby ruszyc cokolwiek w tym temacie powinnas odbyc podróz do czasów w,których spoleczenstwo lokalne bylo kulturowo ujednolicone,bo to wlasnie wtedy najbardziej widoczne byly uzaleznienia ludnosci od krajobrazu tryb zycia itd...Powstaly charakterystyczne zabudowania cywilne i sakralne no i oczywiscie rolnictwo,które bylo nierozerwalnie zwiazane z uksztaltowaniem terenu.Poprzez surowe warunki narzucilo czlowiekowi niewiele mozliwosci dlatego tez hodowla bydla byla podstawa ich dzialalnosci,a to z kolei wplynelo diametrialnie na krajobraz,który mimo swej surowosci wydawal sie byc ujarzmiony.Wedlug mnie stan sprzed wojny powinien byc wzorcowy dla tego rejonu,a to co sie pózniej stalo bylo nastepstwem wojny,przesiedlen,ponownego zdziczenia natury i naplywu ludzi z innych regionów naszego kraju,którzy wnosili ze soba nowe zwyczaje i inna kulture.Zaczelo sie wtedy cos nowego brak tradycji nowo przybylych oraz postep cywilizacji przyczynily sie do obecnej sytuacji.Biorac to wszystko pod uwage nie mozna oiminac aspektu politycznego,który w bieszczadach pozostawil trwaly slad w postaci masy PGR-ów co równiez wplynelo istotnie na krajobraz.Padlo pytanie dlaczego ludzie wyjezdzali z bieszczadów odpowiedz jest prosta brak pieniazków chec lepszego zycia sam jestem tego przykladem,ale na szczescie wracam w przyszlym roku.Dlaczego wracam?,bo kocham to miejsce i nie wyobrazam sobie mieszkac gdzie indziej.Co do obiektów sakralnych,dla mnie sa tu od zawsze.Cerkwie,Koscioly wkomponowane w krajobraz bukowych lasów,wzniesien i dolin one wlasnie napawaja mnie myslami siegajacymi w przeszlosc i powoduja chwile zadumy.Dzis gdzie stoi samotna Cerkiew kiedys tetnilo zycie wypelnione codziennymi zajeciami,gdzie na Nabozenstwa przychodzili ludzie odziani w tradycyjne stroje,o tym nie mozna zapomniec.Wlasnie te obiekty sa "swiadkami" przeszlosci wraz otaczajacym je krajobrazem mam nadzieje na zawsze razem.W taki wlasnie sposób to odczuwam.Mam nadzieje,ze chociaz minimalnie Ci pomoglem.Jeszcze raz Serdecznie Cie Pozdrawiam i Zycze Powodzenia.Na koniec chcialem równiez Zyczyc Wszystkim Wesolych Swiat Bozego Narodzenia

  4. #34

    Na forum od
    12.2006
    Rodem z
    Komorów
    Postów
    17

    Domyślnie Odp: Praca magisterska o Bieszczadach - liczę na Waszą pomoc

    dobry wieczór:) po ciężkim dniu zmagań na uczelni znów witam się z wszystkimi na forum:) dziękuję za tak duuuże zainteresowanie, dobre rady (na pewno skorzystam:)).
    jeśli praca nie okaże się totalnym gniotem i niewypałem to na pewno udostępnię ją wszystkim miłośnikom Bieszczadów:)
    jej, mam nadzieję, że nie uważacie mnie za kawał kłótliwej cholery. Wcale a wcale nie chciałam naskakiwać na Lucynę, tylko troszku mnie zabolało, że pierwszego dnia mojego przebywania na gronie już ktoś zaczął naskakiwać, krytykować. Ale przeogromnie spodobał mi się pomysł Lucyny, aby opublikować w Internecie ankietę dotyczącą krajobrazu i duchowości Bieszczadów. Jeśli nie jest on opatentowany, to pozwól, że z niego skorzystam:)
    Chciałam zdementować wszelkie pogłoski, że moja praca bazować będzie tylko i wyłącznie na wiedzy internetowej. Co to to nie :) mam już za sobą inwentaryzację obiektów sakralnych i wywiady z kilkoma osobami, ale doszłam do wniosku, że może właśnie dzięki sieci i forum uda mi się dotrzeć i skontaktować z osobami związanymi z Bieszczadami poprzez miejsce zamieszkania, urodzenia, historię, wspomnienia.
    Hop hop, może ktoś taki jest tam, po drugiej stronie ...
    :)

  5. #35
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Praca magisterska o Bieszczadach - liczę na Waszą pomoc

    Przepraszam, że na Ciebie naskoczyłam. Źle oceniłam Twoje intencje.Trzymam kciuki. Jeżeli w czymś mogę Ci pomóc to proszę pisz lub dzwoń. Reszta na priv.

  6. #36
    Bieszczadnik
    Na forum od
    03.2004
    Rodem z
    tarnobrzeg
    Postów
    526

    Domyślnie Odp: Praca magisterska o Bieszczadach - liczę na Waszą pomoc

    Jestem pod ogromnym wrażeniem.

    [Moderator]: To jest podforum tematyczne, temat jest jasny a pytający oczekuje merytorycznej odpowiedzi. Nie jest to miejsce na rozgrywki personalne a wrażenia, powitania, etc. proszę kierować na priv lub OT.
    Ostatnio edytowane przez Piotr ; 19-12-2006 o 22:25
    mAAtylda

  7. #37
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Praca magisterska o Bieszczadach - liczę na Waszą pomoc

    Nie mogę przesłać meila.
    1. jestem autochtonką. Niegdyś mówiło się u nas stąd.Nie wyobrażam sobie zycia poza Bieszczadami. Czuję się z nimi bardzo silnie emocjonalnie związana. Jestem częścią tych gór. Jestem także dumna z tego, że przyszło mi urodzić się iżyć właśnie tu w Bieszczadach.
    2. W większości migracja była wymuszona ruchami przesiedleńczymi. Rozpoczeły się one we wrześniu 1939 r. Najpirew wyjechali Niemcy przesiedleni przez swoich rodaków. Następnie część ludności bojkowskiej z terenu przygranicznego. Eksterminacja Żydów i Cyganów. Wojna domowa. Przesiedlenia w ramach umowy pomiędzy Polską, a republikami sowieckimi. Ustanowienie granicy. Akcja Wisła. Akcja HT. Zasiedlenie Krościenka i okolic przez Greków. Ci ludzie nie opuszczali swojej rodzinnej ziemi dobowolnie. Na miejsce wysiedlonych pojawili się Polacy najpierw z przeludnionych okolic Jasła, Krosna. Zajeli najlepsze ziemie. Następnie pojawili się leśnicy. Nastąpiła swoista kolonizacja Bieszczadów. Celowa polityka państwa, które chciało zaludnić Bieszczady. Co przygnało tych ludzi. Sądzę, że motywy były różne.Pojawili się owi pionierzy dziś często nazywani bieszczadnikami. W chwili obecnej trwa także duży ruch migracyjny. Wyjeżdżają młodzi za przysłowiowym chlebem. Dorabiają się i często wracają tu aby zainwestować. Z drugiej strony w Bieszczady przyjeżdżają ludzie zamożni albo bardzo zamożni. Część inwestuje tu tylko w ziemię.
    3. Każdy stara się zmienić swoje otoczenie. Dopiero teraz widać jak opłakane są tego skutki. Niewiele pozostało ze spuścizny dawnych lat. Niewiele cerkiewek, jakże charakterystycznych dla naszego krajobrazu kapliczek, niestety pojedyńcze chyże.
    4 Czy trzeba tę substancję chronić? Bezwzględnie. Jeżeli podałam Ci namiary na te instytucje to celowo. Tam są zaangażowani całym sercem w sprawę ochrony krajobrazu kulturowego ludzie. W Bieszczadach jest wiele inicjatyw celem których jest ochrona tych resztek. Nie jestem upoważniona aby o tym pisać. Poprostu skontaktuj się i popytaj.

  8. #38

    Na forum od
    12.2006
    Rodem z
    Komorów
    Postów
    17

    Domyślnie Odp: Praca magisterska o Bieszczadach - liczę na Waszą pomoc

    witam wszystkich :) jeszcze kilka dni i Święta :) ale wracam już na ziemię, a dokładniej do tematu Bieszczadów. Lucyna i Friber - dziękuję wam za opinie, uwagi. Właśnie tak podeszłam do pisania tej pracy. Skonstruowałam dwa modele krajobrazu Bieszczadów. Pierwszy - dawny, gdy tożsamość lokalna była ukształtowana, ludzie różnych narodowości, wyznań, kultur koegzystowali bez żadnych uprzedzeń, dyskryminacji, a w to ich wspólne bytowanie wpisywały się cudnie cerkwie, kościoły, synagogi. Drugi - dzisiejszy, gdy po wielu wsiach pozostały tylko dzikie sady, po licznych cerkwiach podmurówki lub wieńce starych lip wskazujące miejsce dawnej obecności cerkwi, zdewastowane cmentarze, rozwój turystyki, nowi osadnicy itp. Pomiędzy jednym a drugim modelem pojawiają się różnice, a te różnice to właśnie przemiany jakie dokonały się w Bieszczadach w XX wieku.
    pozdrawiam
    do napisania :)

  9. #39
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie Odp: Praca magisterska o Bieszczadach - liczę na Waszą pomoc

    Cytat Zamieszczone przez Promyk :) Zobacz posta
    Pomiędzy jednym a drugim modelem pojawiają się różnice, a te różnice to właśnie przemiany jakie dokonały się w Bieszczadach w XX wieku.
    pozdrawiam
    do napisania :)
    Dasz poczytać?:D
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  10. #40

    Na forum od
    12.2006
    Rodem z
    Komorów
    Postów
    17

    Domyślnie Odp: Praca magisterska o Bieszczadach - liczę na Waszą pomoc

    jak uda mi się napisać i wszystko pójdzie po mojej myśli to będę najszczęśliwszą i najdumniejszą osobą pod Słońcem :) a wtedy... to już na 1000% dam Wam Bieszczadolubni poczytać :D
    buziaki

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Praca w Bieszczadach
    Przez Pawelk w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 133
    Ostatni post / autor: 16-06-2020, 18:10
  2. [Romantyczne miejsce w Bieszczadach] wielka prosba o pomoc!!!!
    Przez peternovy w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 27-09-2011, 12:59
  3. Dzialka w Bieszczadach,prosba o pomoc i porade...
    Przez GregorX w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 06-04-2008, 21:51
  4. Praca w bieszczadach
    Przez kornik1982 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 30-01-2007, 20:10
  5. Praca magisterska o bieszczadach.
    Przez franeczek w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14-10-2005, 11:54

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •