Strona 27 z 27 PierwszyPierwszy ... 17 20 21 22 23 24 25 26 27
Pokaż wyniki od 261 do 265 z 265

Wątek: Czy znacie bieszczadzką gwarę?

  1. #261

    Domyślnie Odp: Czy znacie bieszczadzką gwarę?

    Heh, myślałem ze choć z pierwszym bedzię trudniej, gratulacje
    bieszczadzkagaleria:
    www.rudak-galeria.pl

  2. #262
    Bieszczadnik Awatar agape
    Na forum od
    12.2006
    Rodem z
    Bieszczady
    Postów
    81

    Domyślnie Odp: Czy znacie bieszczadzką gwarę?

    Przypomniała mi się taka historia, króciutka, słyszałam ją od babci. W czasach, gdy jeszcze w Bieszczadach zgodnie żyły trzy narodowości: polska, ruska i żydowska, przyszedł do domu mały chłopczyk i mówi do swojej matki: "Ale była dobra bułka z mołkom, ale była dobra"... Matka pyta: "A desz ty synu jił bułku z mułkom? - Oj Maty ta ja ne jił, ja baczył jak Żydiłka, ditka kormyła". Ile razy zdarza mi się jeść bułkę z mlekiem przypomina mi się ta historia, tyle tylko, że ja tę bułkę z mlekiem mogę zjeść....
    pozdrawiam

  3. #263
    Bieszczadnik Awatar Czarek pl
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Jaworzno
    Postów
    315

    Domyślnie Odp: Czy znacie bieszczadzką gwarę?

    Agape bardzo ciekawa historia,gdy przeczytalem Twój wpis i wyobrazilem sobie tą rozmowę matki z synkiem to naszla mnie jakaś taka nostalgia i tęsknota.Bardzo fajnie to opisalaś.Dzieki.

  4. #264

    Domyślnie Odp: Czy znacie bieszczadzką gwarę?

    Dzień dobry :)
    Jestem pisarzem i potrzebuję pomocy. Akcja powieści, którą kończę pisać toczy się w Bieszczadach, w fikcyjnej wiosce. Bardzo bym chciała, żeby niektóre fragmenty dialogów były napisane w gwarze albo stylizowane na gwarę. Nie odważę się skorzystać z wiedzy internetowej ani rzeźbić na podstawie własnej, a w najbliższym czasie niestety nie wybiorę się w Bieszczady. Szukam więc osoby, która mogłaby mi pomóc. Chodzi o napisanie kilku zdań w dialogach gwarą. Czy ktoś byłby chętny do takiej współpracy?
    W zamian oferuję podziękowania w książce i (jeśli osoba będzie zainteresowana) egzemplarz powieści. Oczywiście, pod warunkiem, że tekst zostanie wydany, bo za zainteresowanie wydawców nie odpowiadam.

  5. #265
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Czy znacie bieszczadzką gwarę?

    Witamy koleżankę pisarkę

    Gwara, to lokalna odmiana języka, odmienna od oficjalnego języka polskiego oraz od gwar sąsiadujących grup ludności.
    W Bieszczadach od końca lat 40. XX w. nie ma już dawnych mieszkańców. Ludzie, którzy tu później przyjechali, pochodzą z różnych stron (szeroko rozumianej) Polski. Uważam, że nie wytworzyła się wspólna dla wszystkich mieszkańców tych terenów gwara. Jeśli spotyka się jakieś gwary, to raczej gwary zawodowe, np. leśników, myśliwych, artystów, turystów, itp.. Przetłumaczenie dialogu z oficjalnego polskiego na "tutejsze" będzie zależało od tego, czy mówi to drwal, złodziej czy poeta. Czyli tak samo, jak w Krakowie czy Białymstoku.
    Moje uwagi nie wynikają z jakiejś teorii lub opracowań naukowych lecz z tego, jaką mowę słyszę, bywając od 50 lat w Bieszczadach.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 2 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 2 gości)

Podobne wątki

  1. Czy Wetlina czy Ustrzyki ?
    Przez staszek2800 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 04-07-2013, 18:59
  2. ...swego nie znacie
    Przez Piskal w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24-10-2010, 19:55
  3. Czy sklep w Mikowie jest czynny cały rok czy sezonowo ?
    Przez Doczu w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 21-05-2006, 20:48
  4. Wodospady ? hmmmmm ... znacie jakieś ?
    Przez Leon Zawodowiec w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 28-06-2005, 19:38

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •