Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Inwestycja w Bieszczadach dziś...

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar chris
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Kristiansand i ... ;)
    Postów
    870

    Domyślnie Inwestycja w Bieszczadach dziś...

    Pani minister zrobiła nas w konia
    2006-07-20 · 09:54
    Chcesz wybudować dom w Bieszczadach? Przygotuj się na biurokratyczny kogel mogel. Jak bedziesz miał szczeście to prace zaczniesz po ośmiu miesiącach. W razie pecha, może okazać się, że w ogóle nic nie wybudujesz. Ministerialni urzędnicy znowu postawili dobro przyrody ponad interes zwykłych ludzi.
    W czym problem? Otóż, wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej, na ważnych przyrodniczo terenach zaczęła obowiązywać sieć Natura 2000. Ma ona chronić rzadkie gatunki roślin, oraz siedliska zwierząt przed niszczącym wpływem człowieka. Sęk jednak w tym, że w Bieszczadach siecią objęto nawet te tereny które od lat eksploatowane były przez ludzi.
    Biurokratyczne zamieszanie
    Na przykład gmina Cisna jako jedyna w Europie jest objęta siecią w całości. Oznacza to że żadna inwestycja, nawet remont szaletów w centrum tej miejscowości, nie mógł zostać przeprowadzony bez oceny speców od środowiska. Utrudnia to życie nie tylko urzędnikom, ale też zwykłym ludziom. - W połowie ubiegłego roku wystąpiliśmy do powiatu o pozwolenie na budowę. Wtedy się okazało, że musimy jeszcze zrobić decyzję środowiskową w gminie, czyli sprawdzić jaki wpływ nasz przyszły dom ma na przyrodę. Wcześniej musieliśmy też uzyskać od sanepidu i samorządu województwa odpowiedź czy do naszej inwestycji potrzebny jest specjalny raport oddziaływania na środowisko. Kosztuje on dość sporo pieniędzy, ale na szczęście nie musieliśmy go robić – mówi Marta Bałkowska z Przysłupia. Razem z mężem Tomaszem otrzymała pozwolenie na budowę „już” po dziesięciu miesiącach starań. Takiego szczęścia nie miał Krzysztof Francuz ze Strzebowisk. - Ja swoje starania zacząłem we wrześniu ubiegłego roku. Do dzisiaj pozwolenia nie mam. Po drodze pojawiły się nowe obwarowania. Większość inwestorów na swoich działkach musi wykonać tzw. inwentaryzację czyli trzeba policzyć wszystkie roślinki i zwierzątka jakie są na działce. Niestety ustawa do końca nie określa co konkretnie trzeba zrobić i kto ma to zrobić – mówi.
    Czują się oszukani
    Zarówno ludzie jak i bieszczadzcy samorządowcy nie kryją, że czują się oszukani przez ministerstwo środowiska. Objęcie siecią miało być wyróżnieniem. - Pani minister Symonides odpowiedzialna za wdrożenie sieci w poprzednim rządzie, zapewniała nas że wprowadzenie „Natury” nie będzie rodziło żadnych skutków finansowych, nie będzie w niczym przeszkadzało ludziom i samorządom, oraz nie będzie opóźniało naszych procesów inwestycyjnych – mówi wójt gminy Cisna Renata Szczepańska. Rzeczywistość okazała się jednak inna. Gmina musiała zatrudnić dwie osoby do obsługi procedur związanych z siecią Natura 2000, a roczne koszty z tym związane wzrosły o kilkadziesiąt tysięcy złotych.
    Będzie walka
    Bieszczadzcy samorządowcy zapowiadają ostrą walkę. Do ministra środowiska wystosowali pismo z prośbą o pomoc w sprawie rozwiązania problemu Natury 2000. Jak się dowiedzieliśmy, minister Jan Szyszko już zapowiedział, że przyjedzie w Bieszczady na rozmowy w tej sprawie. Jeśli jednak ta wizyta nie przyniesie rezultatu, wójt Cisnej zapowiada walkę przed Trybunałem Sprawiedliwości w Strasburgu.
    Grzegorz Bończak
    « powrót | top
    Źródło: Serwis www.bieszczady.pl

    Co prawda z innego serwisu ale może komuś się przyda ) (źródło podane)

  2. #2
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Inwestycja w Bieszczadach dziś...

    No i...odgrzewane kotlety. Cieszę się, że gmina Cisna w całości objęta jest Naturą 2000. To wyróznik na skalę europejską. Jest problem i o ile znam dynamikę działania Pani Wójt poradzi sobie z tym. Nie zgadzam się z niektórymi posunięciami tamtejszych władz ale jestem pełna podziwu dla energii i pracowistości i tamtejszych decydentów, i menedżerów obiektów, a przede wszystkim niektórych mieszkańców. Co najdziwniejsze chciałabym aby Olszanica miała takiego gospodarza i gdybym mogła z miłą chęcią głosowałabym na panią Szczepańską. I nie widzę w tym żadnej sprzeczności.
    Co do obaw o stan intersów Krzyśka Francuza potraktuję to jako żart. Czego ten człowiek nie tknoł się to kończyło to się sukcesem. Cholernie dobry menedżer więc sobie poradzi. Pokona i tę przeszkodę, a matka natura mam nadzieję, że nie ucierpi.
    Ostatnio edytowane przez lucyna ; 30-12-2006 o 11:01 Powód: poprawilam się, zastosowałam skrót myślowy

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar naive
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Dolina Sanu
    Postów
    544

    Domyślnie Odp: Inwestycja w Bieszczadach dziś...

    Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie więc nie będę wchodził w szczegóły. Rzecz w tym iż cytowany tekst nie do konca odzwierciedla rzeczywisty stan rzeczy. A minister Szyszko póki co - i słusznie- musi się tłumaczyć w Brukseli gdyż nie wszystkie miejsca kwalifikujące się do Natura 2000 sa nia objęte. Pani wójt nie powinna narzekać bo jak się ma gmine żyjącą w znaczącym stopniu z turystów , musi się ponosić związane z tym jakieś koszty. Oczywiście że na obszarach chronionych nie wszystko i nie zawsze tak jak chcemy, możemy wybudować. A czas pokonywania "urzędniczej ścieżki zdrowia" zależy od sprawności administracji , zwłaszcza tej miejscowej i tej powiatowej.
    Pozdrawiam
    naive

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2004
    Rodem z
    Warszawa
    Postów
    150

    Domyślnie Odp: Inwestycja w Bieszczadach dziś...

    Ale w każdym przypadku, zdrowy rozsądek by się przydał. I dla mnie jest już przesadą, jak potrzebna jest opinia środowiskowa lub nawet raport na postawienie kibla w środku Cisnej.

    A tak swoją drogą, jak jest z tym raportem? Ponoć może być wydana decyzja o konieczności sporządzenia, na koszt inwestora oczywiście. Na raport trzeba wydać kasę, wcale nie mała - 3 - 5 kPLN. A i tak ponoć nie ma to zasadniczego wpływu na inwestycję (chodzi o te drobne, agroturystyka, małe pensjonaty). Bo po jego sporządzeniu i tak nie może zabronić/wpłynąć na takową inwestycję. No to po co?
    G

  5. #5
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Inwestycja w Bieszczadach dziś...

    Europejska Sieć Ekologiczna NATURA 2000 jest kompleksowym programem spójnego systemu obszarów chronionych w Europie. Tworzona jest na terytorium Unii Europejskiej na podstawie art.3 Dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich92/43/EWG z dnia 21 maja w sprawie ochrony siedlisk naturalnych oraz dzikiej fauny i flory tzw. Dyrektywa Siedliskowa. Celem tworzenia sieci jest zachowanie naturalnych siedlisk oraz gatunków, będących przedmiotem zainteresowania Wspólnot Europejskich, w stanie sprzyjającym ochronie w ich naturalnym zasięgu lub-tam, gdzie to stosowne-odtworzenie tego stanu. Polska wstępując do unii zadeklarowała przestrzeganie tych reguł prawnych.
    Dyrektywa Ptasia nie precyzuje kryteriów wyznaczania Obszarów Specjalnej Ochrony. Obszary te są typowane przez ekspertów krajowych. I tu jest pies pogrzebany. Nie wiem, czy ktoś wcześniej przyprowadził badania. Z tego co wiem, często sieć wytyczano na przysłowiowym kolanie. Stąd tekie dziwne rzeczy, że niektóre tereny cenne przyrodniczo są ominięte, a niekiedy do terenów chronionych zaliczana jest droga wojewódzka. Dyrektywa zawiera listę ptaków 182 gat, którym zapewnia się przetrwanie i reprodukcję oraz ochronę ich siedlisk. Tak się składa, że mamy ptaki synatropijne, nie mogące przetrwać bez siedlisk ludzkich. Niestety, pod tym względem jest źle. Obraz ludzkiej rzeczywistości szalenie się zmienia, ptaki tracą swoje miejsca siedliskowe. Najlepszym przykładem jest regres populacji wróbla domowego. W Olszanicy nie widziałam od dawna ptaszka tego gatunku. Być może to, że Cisna objęta jest ochrona wynika z tego powodu.

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar chris
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Kristiansand i ... ;)
    Postów
    870

    Domyślnie Odp: Inwestycja w Bieszczadach dziś...

    jak pobudujemy wiecej to i wróbelki znajdą swe miejsce )

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Arłamów wielka inwestycja
    Przez leszczu w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 104
    Ostatni post / autor: 03-06-2018, 06:05
  2. dziś w radiowej 3 usłyszałem
    Przez dyfre w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 16-10-2009, 14:09
  3. Bieszczady wczoraj, dziś...A jutro?
    Przez sofron w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 27-01-2007, 22:07
  4. Jazda na Czartgranie dziś!!!
    Przez Derty w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 16-10-2006, 19:36

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •