Strona 1 z 4 1 2 3 4 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 34

Wątek: Zwierzęta i co po nich zostaje

Mieszany widok

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar Barnaba
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Festung Posen
    Postów
    1,631

    Exclamation Zwierzęta i co po nich zostaje

    Zainspirowany wypowiedzią Wojtka (pominę już pełny nick), jako typowy mieszczuch i totalnie nieobyty proszę o opis, co jak wygląda i z czym można pomylić, co zrobić aby do pomyłki nie doszło przy rozpoznawaniu śladów zwierząt. A jest tego sporo. Wiadomo Misia trudno pomylić, ale może są specjaliści co wiedzą jak po rozmiarach określić wiek np, no albo jak odróżnić sarnę od jelenia.

    Gdzieś w głuszy Jabol objaśnił Wojtkowi czym różni się trop wilka od psa, nie było mnie tam, i wielu z was też pewnie nie było, niejedno straciłem, ale tę wiedzę chciałbym posiąść...

    Wojtku.... może zaczniesz...
    https://bieszczady.guide- Że przewodnik napisałem i że ludzi uszczęśliwiam. A co!

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar chris
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Kristiansand i ... ;)
    Postów
    870

    Domyślnie Odp: Zwierzęta i co po nich zostaje

    Może na początek tego wątku polecę dobrą książkę, napisaną przez trójcę autorów: Bernd Scheiba, Gerd Ohnesorge, Karl Uhlenhaut - "Ślady i tropy zwierząt" - w tym i ssaków. Z całą pewnością jest do zakupienia gdzieś na necie. Pozdrawiam.

  3. #3
    Satyryk Roku 2009
    Satyryk Roku 2008
    Awatar Pastor
    Na forum od
    03.2006
    Rodem z
    Nowe Rybie
    Postów
    466

    Domyślnie Odp: Zwierzęta i co po nich zostaje

    Cytat Zamieszczone przez Barnaba Zobacz posta
    ...jak po rozmiarach określić wiek np, no albo jak odróżnić sarnę od jelenia.....
    Zwierzęta oprócz śladów w postaci odcisków kończyn pozostawiają również m.in. odchody i po nich np. można rozpoznać płeć a nawet wiek (w dużym przybliżeniu) Wolno ciągnący jeleń stawia tylne racice na śladach przednich tak że prawie je pokrywa. Długość kroku starszego jelenia to ok.65-85 cm a łani 50-55. Sam odcisk tropu byka to mniej więcej 7-10 dł., 6-8 szer. Z wiekiem tropy stają się bardziej okrągłe i większe. Racice młodego byka ściśle do siebie przylegają, z wiekiem powiększa się i rozstaw badyli (nogi jelenia) i odstęp racic. Jednym słowem, jak zobaczysz w lesie ślady racic, wykluczysz że to była krowa, no to będą ślady jelenia byka, lub łani. Jeleń w ucieczce rozstawia racice, dodatkowo odciska raciczki zwane szpilkami! Rozpoznanie śladów jelenia czy sarny nie jest trudne. Trudne jest rozróżnienie śladów np. wilka i psa bo są podobne do siebie. Na ten temat chętnie bym posłuchał kogoś bardziej doświadczonego. Pozdrawiam!
    "Człowiek, narodzony z niewiasty, dni krótkich jest i pełen kłopotu" Hi 14.2

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Żaholecki las
    Postów
    454

    Domyślnie Odp: Zwierzęta i co po nich zostaje

    Jedzicie w gory i polazie troche po nich z dala od szlakow i ludzi, edukacja przebiegnie szybko, pod warunkiem ze macie wystarczajace IQ. Ksiazki to sobie potem kupcie , nic nie zastapi doswiadczenia. Niestety siedzac w barze nic sie da sie zobaczyc a te zdejcia ktore wisza na forum sa robione w najmiej ciekawych miejscach, bo przy szlakach badz w poblizu domow. Zapraszam w las tam gdzie te zwierzeta zyja i panuja zdecydowania zdrowsze relacje miedzygatunkowe .

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: Zwierzęta i co po nich zostaje

    Cytat Zamieszczone przez klopsik Zobacz posta
    Jedzicie w gory i polazie troche po nich z dala od szlakow i ludzi, edukacja przebiegnie szybko, pod warunkiem ze macie wystarczajace IQ.
    Sorry za wtręta, ale jak czytam ostatnie Twoje posty to się tak zastanawiam: czy "blacha" przewodnicka całkiem Ci pier... na mózg, Panie ekspercie?
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  6. #6
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Zwierzęta i co po nich zostaje

    Cytat Zamieszczone przez klopsik Zobacz posta
    Jedzicie w gory i polazie troche po nich z dala od szlakow i ludzi, edukacja przebiegnie szybko, pod warunkiem ze macie wystarczajace IQ. Ksiazki to sobie potem kupcie , nic nie zastapi doswiadczenia. Niestety siedzac w barze nic sie da sie zobaczyc a te zdejcia ktore wisza na forum sa robione w najmiej ciekawych miejscach, bo przy szlakach badz w poblizu domow. Zapraszam w las tam gdzie te zwierzeta zyja i panuja zdecydowania zdrowsze relacje miedzygatunkowe .
    Gratuluję wypowiedzi. Przewodnik z IQ 137 wystarczające aby brać udział w dyskusji? Może wędrować po Bieszczadach i poznawać przyrodę mogą tylko członkowie MENSY?
    Ostatnio edytowane przez lucyna ; 29-01-2007 o 16:57 Powód: interpunkcja

  7. #7
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Żaholecki las
    Postów
    454

    Talking Odp: Zwierzęta i co po nich zostaje

    Hmm Lucyno z tego co pamietam kiedys w jakims tamcie rozwodzilas sie nad łupkami w rejonie rabego wiec mam pytanie z tematu geologi gdzie w bystrem jest ladne naturalne odsloniecie warstw skalnych w postaci 2 blokow skalny mozna by fachowo rzec osuwisko inicjalne. Prosze podac kieunek i nazwe gory w okolicy nie ma innego wiec slucham , oraz kolejne pytanie czy sa wieksze naturalne goloborza od tego znanego rezerwatu goloborze w Rabem ?
    Piotrku blacha mi sie nie rzucila na mozg wrecz przeciwnie , przewodnicy bieszczadcy to sciemiacze i malo ma rzetelna topografie w glowie ot i co

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: Zwierzęta i co po nich zostaje

    Cytat Zamieszczone przez klopsik Zobacz posta
    Piotrku blacha mi sie nie rzucila na mozg wrecz przeciwnie , przewodnicy bieszczadcy to sciemiacze i malo ma rzetelna topografie w glowie ot i co
    No to całe szczęście - ale apeluje o troche bardziej stonowane wypowiedzi, tak dla porządku. Przewodnicy jak sam zapewne wiesz sa rózni: i tacy jak piszesz (a nawet gorsi) i całkiem poukładani z przyzwoitą znajomością terenu (nie mówie o szlakach). Jak wszędzie.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  9. #9
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Zwierzęta i co po nich zostaje

    Cytat Zamieszczone przez Pastor Zobacz posta
    Zwierzęta oprócz śladów w postaci odcisków kończyn pozostawiają również m.in. odchody i po nich np. można rozpoznać płeć a nawet wiek (w dużym przybliżeniu) Wolno ciągnący jeleń stawia tylne racice na śladach przednich tak że prawie je pokrywa. Długość kroku starszego jelenia to ok.65-85 cm a łani 50-55. Sam odcisk tropu byka to mniej więcej 7-10 dł., 6-8 szer. Z wiekiem tropy stają się bardziej okrągłe i większe. Racice młodego byka ściśle do siebie przylegają, z wiekiem powiększa się i rozstaw badyli (nogi jelenia) i odstęp racic. Jednym słowem, jak zobaczysz w lesie ślady racic, wykluczysz że to była krowa, no to będą ślady jelenia byka, lub łani. Jeleń w ucieczce rozstawia racice, dodatkowo odciska raciczki zwane szpilkami! Rozpoznanie śladów jelenia czy sarny nie jest trudne. Trudne jest rozróżnienie śladów np. wilka i psa bo są podobne do siebie. Na ten temat chętnie bym posłuchał kogoś bardziej doświadczonego. Pozdrawiam!
    Mam prośbę koontynuujmy wątek. Zapowiadał się swietnie. Bardzo interesuje mnie obserwacja zwierząt. Nie mam zbyt dużej wiedzy na ten temat z miłą chęcią dzieki wam bym ją poszerzyła. Mam nadzieję, że klopsik odp...sie od tego wątku.

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar Barnaba
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Festung Posen
    Postów
    1,631

    Domyślnie Odp: Zwierzęta i co po nich zostaje

    hmmm jeśli chodzi o zachowanie zwierząt, to Klopsik ma trochę racji, natomiast mi chodzi o możliwość poznania "co szło" po tym co widać pod nogami....

    Czy blacha coś zmieniła u Klopsika... nie wydaje mi się... :) On tak zawsze, ale i dobrze :)
    https://bieszczady.guide- Że przewodnik napisałem i że ludzi uszczęśliwiam. A co!

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Duże zwierzę
    Przez sir Bazyl w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 03-10-2011, 17:30
  2. Tropami zwierząt
    Przez joorg w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 07-12-2008, 18:56
  3. Fotki zwierząt i roslin bieszczadzkich
    Przez leszczu w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 16-04-2008, 08:28
  4. Zwierzęta
    Przez pgr w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 07-07-2006, 14:33
  5. Zwierzątko ;D
    Przez Stachu w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 14-11-2004, 20:33

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •