Strona 1 z 2 1 2 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Odbiorniki GPS

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Postów
    575

    Domyślnie Odbiorniki GPS

    Jeżeli ktoś z forumowiczów posługuje się GPS, proszę o podpowiedź i opinię, który jest:
    1. dobry (chodzi m. in. o długość pracy w różnych warunkach, zasilanie itp. techniczne sprawy)
    2. przyjazny wędrującemu (czym może "służyć")
    3. w miarę tani

    Dzięki z góry za odpowiedzi.

  2. #2
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2004
    Postów
    295

    Domyślnie Odp: Odbiorniki GPS

    O, to zależy do czego ma służyć. Poczytaj najpierw w necie http://gps.astronet.pl/
    Ja używam PocketPC.

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar chris
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Kristiansand i ... ;)
    Postów
    870

    Domyślnie Odp: Odbiorniki GPS

    Jejku, nie mam nic przeciw technologiom najnowszym, problem Twój rozwiąże może telefon (taka komóra) satelitarny, total wypas i wszystko jest, ale koszt i utrzymanie - znaczny. Pokazywał mi takie cacko znajomy latem zeszłego roku w Chałupach. Ale myślę... jejku czy ja na Atlantyk się wybieram? A może na jakąś pustynię w Azji czy Afryce? A może wgłąb Amazonii? Czyli tam, gdzie brak na ogół punktów orientacyjnych ... Ej, po co Ci to? W Bieszczadach ?

  4. #4
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Postów
    575

    Domyślnie Odp: Odbiorniki GPS

    Cytat Zamieszczone przez chris Zobacz posta
    Jejku, nie mam nic przeciw technologiom najnowszym, problem Twój rozwiąże może telefon (taka komóra) satelitarny, total wypas i wszystko jest, ale koszt i utrzymanie - znaczny. Pokazywał mi takie cacko znajomy latem zeszłego roku w Chałupach. Ale myślę... jejku czy ja na Atlantyk się wybieram? A może na jakąś pustynię w Azji czy Afryce? A może wgłąb Amazonii? Czyli tam, gdzie brak na ogół punktów orientacyjnych ... Ej, po co Ci to? W Bieszczadach ?
    Gdybyś uważnie czytał moje posty na forum to zapewne wiedziałbyś, że wyruszam na samotną pieszą wyprawę dookoła Polski wzdłuż granic. Możesz powiedzieć teraz, że po co ci GPS skoro punktami orientacyjnymi będą słupki graniczne. Niestety nie można (i to nie zależy ode mnie) przebywać w tzw. pasie drogi granicznej a w części swojej wyprawy trasa przebiega przez np. Puszczę Augustowską, Białowieską, Romnicką (i to ścieżkami i przecinkami bez oznaczeń). Będę miał kompas (i chyba na tym się skończy!) i mapy sztabowe.
    Ale to chyba dla ciebie i tak równoważne jest z, jak to nazwałeś, "total wypasem".
    Stąd też moje zapytanie i prośba o pomoc, nie o komentarz.

  5. #5
    andzej wert
    Guest

    Domyślnie Odp: Odbiorniki GPS

    gps na lądzie używałem tylko zainstalowanego w samochodzie
    natomiast na morzu bardzo często nie ma chyba wielkiej róznicy w zakresie zastosowania
    zainwestuj w najtańszego t-reksa
    ma wielkośc komórki zasilany jest dwoma paluszkiami w tej chwili chyba wszystkie posiadaja ładowanie wmontowane w gps .i co najmniej 100 wpt
    mapy elektroniczne które można wpisac w gps z " kości " albo z internetu /kupując nowy gps ze sklepu kupujesz licencje na oprogramowanie odbiornika / mogą
    1. nie pokazywac czwartorzędnych dróg i duktów lesnych
    2. mogą pokazywac białe plamy
    3. niekoniecznie musza sie pokrywac z mapami papierowymi
    nie sądzę aby dostępne tobie sztabówki powstawały w oparciu o zdjęcia z kosmosu i pomiary laserowe raczej w oparciu o terresteryke i w związku z tym wskazania gps moga byc różne od tych na mapie turystycznej
    w setup gps sprawdż jaki system kartograficzny masz aktualnie używany
    na nowych mapach turystycznych taki system znajdziesz w legendzie
    np WSG-84
    w każdym razie przed wyruszerniem określ różnicę wskazania współrzędnych i kierunku geograficznego kompas pokazuje kąt kompasowy a gps kąt rzeczywisty drogi po lądzie


    wbij w pamięc waypoint wyjscia i docelowy i sprawdz różnice w szerokości i długości geograficznej zrób to parę razy aby zorientować sie w róznicy pomiędzy wskazaniami gps a mapami i punktami na ziemi

    na starcie wbij wysokość npm na której jesteś i sprawdż w jakich jednostkach pokazuje gps moga być stopy sążnie metry kilometry pare rodzaji mil stopnie , minuty, sekundy ,lub dziesiętne

    w wąwozach i na zboczach gps może nie mieć pokrycia
    nie kupuj z allegro kup w sklepie żeglarskim albo alpinistycznym /w żeglarskim są tańsze żeglarze to mniejsze szpanery / i długo obracaj w rękach
    akumulatory kup najdrozsze np duracell albo panasonik chyba że będą w zestawie
    przepraszam jeśli przynudzałem

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Barnaba
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Festung Posen
    Postów
    1,627

    Domyślnie Odp: Odbiorniki GPS

    kiedyś miałem okazję połazić z etrexem....
    1. Do dupy
    2. Do dupy bo słaba bateria
    3. Do dupy bo zasięgu nie łapie, może przez gęste korony drzew? Licho wie
    4. Do dupy bo co chwila pokazuje inne współrzędne- mimo ze się siedzi na kamieniu, i pije np mleko (a więc nie zmienia się pozycji geograficznej)
    Wnioski:
    Jeśli już chcesz kupić, to kieruj się anteną- żeby dobra była? Bo jak nie będzie zasięgu, to i z dobrej baterii niewielka radość. Nie wiem na pewno, ale garmin chyba działa na baterie, jak pokombinujesz z AA, i weźmiesz akumulatorki.... no jest to sensowne rozwiązanie. Od czasu kiedy etrex był luksusem minęło juz trochę czasu, i sporo mogło się pozmieniać....
    https://bieszczady.guide- Że przewodnik napisałem i że ludzi uszczęśliwiam. A co!

  7. #7
    andzej wert
    Guest

    Domyślnie Odp: Odbiorniki GPS

    etrex to własnie garmin i nadal jest moim subiektywnym zdaniem najlepszym wyjściem pomiędzy cena a jakością
    gubić to mógł bardzo dawno jak nie było kieszonkowych gps 8 - 12 kanałowych tzw. pararelle używane były wówczas multiplexy przeszukujące b.szybko na jednym kanale 8 satelit te gps bardzo szybko zużywały baterie i gdy miały kiepskie zasilanie i cover / pokrycie przez satelity /gubiły pozycje
    to zdarzało sie nawet na morzu w znacznie lepszym sprzęcie niz turystyczne odbiorniki no i jeszcze mogło sie zdarzyc że akurat gdy siedziałes na kamieniu to usa rozpoczynało gdzies wojnę

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Postów
    575

    Domyślnie Odp: Odbiorniki GPS

    tomekpu, andzej wert, Barnaba
    Dziękuję za konkretne, rzeczowe informacje. Budżet mojej wyprawy nie jest wysoki więc wypadnie mi zapewne pozostać przy kompasie. Niemniej jednak cały czas rozważam zakupienie "tego cuś" (tak dla własnego bezpieczeństwa).

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar KKKrzychoo
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Lublin
    Postów
    265

    Domyślnie Odp: Odbiorniki GPS

    Cytat Zamieszczone przez WojtekR Zobacz posta
    Niemniej jednak cały czas rozważam zakupienie "tego cuś" (tak dla własnego bezpieczeństwa).
    W Biesach??? Zgubić się??? Hmmm..... Moim zdaniem trudno. Nawet chodząc przełaje. Otaczające góry są dość charakterystyczne i zawsze można znaleść punkt orientacyjny. Do tego trochę poczucia odległości i .... bycie przygotowanym na ewentualny dodatkowy nocleg w lesie ;-) . No chyba że chodzisz jeszcze gdzieś indziej Gorgany czy Rumuńskie Karpaty.

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: Odbiorniki GPS

    Cytat Zamieszczone przez KKKrzychoo Zobacz posta
    No chyba że chodzisz jeszcze gdzieś indziej Gorgany czy Rumuńskie Karpaty.
    Cytat Zamieszczone przez WojtekR Zobacz posta
    Gdybyś uważnie czytał moje posty na forum to zapewne wiedziałbyś, że wyruszam na samotną pieszą wyprawę dookoła Polski wzdłuż granic.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. GPS-jaki???
    Przez Krysia w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 82
    Ostatni post / autor: 04-06-2014, 06:21
  2. Pełta, GPS, rower i kolana
    Przez Pełta w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 07-04-2012, 10:35
  3. GPS w telefonie komórkowym
    Przez Piotr w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 19-09-2010, 15:14
  4. Nawigacja GPS a Bieszczady
    Przez bogdan_che w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 21-08-2008, 11:42
  5. GPS
    Przez Bart w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 13-07-2004, 11:39

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •