Strona 1 z 10 1 2 3 4 5 6 7 8 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 92

Wątek: Aktualna POGODA w Bieszczadach

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Rodem z
    Warszawa, Ustrzyki Górne, Wetlina
    Postów
    142

    Domyślnie Aktualna POGODA w Bieszczadach

    Siedzę sobie w Wetlinie już trzeci tydzień, wyglądam rankiem przez okno i się zastanawiam, a z założenia nie oglądam żadnej TV - będzie jeszcze zima czy już idzie wiosna ?
    Przedwczoraj około dziewiątej wieczorem sąsiad zaklinał się, że właśnie słyszał klangor lecących na północ żurawi. "Długi", możliwe to ?

    Sąsiedzi przez dwa tygodnie poprzerzucali po kilka ton śniegu, a w sumie napadało 80-100 cm, aż w czwartek w nocy przyszedł rzęsisty deszcz i do połowy wszystko spłukał. Szosa czarna, drogi gminne przejezdne, szlaki w mokrym śniegu i całkowicie nieprzetarte, bo turystów prawie nie ma.

    Z żalu za srogimi kontynentalnymi zimami wypilismy po kilka mocnych herbatek i wysłuchaliśmy opowieści Józka Lubińskiego (dziewięć lat razem z Ulką prowadził schronisko na Połoninie) jak to drzewiej bywało.
    Kilku szczegółowych relacji z zimowych akcji ratunkwych GOPR-u, w których uczestniczył, o swoich zimowych dojściach do schroniska, kiedy to podczas wejścia był trzy razy kilkanaście metrów od schroniska i nie mógł na nie trafić, kiedy to zamarzał powoli - jak wtedy jest człowiekowi przyjemnie, wesoło i coraz cieplej - i na szczęście dwaj dyżurni ratownicy ze schroniska, zaniepokojeni, że jeszcze nie doszedł, odnależli go. Dla wyjaśnienia trzeba dodać, że w tamtych czasach, wychodząc z Wetliny do schroniska, obowiązkowo dawało się sygnał przez radiostację ze strażnicy WOP-u.
    I wszystkie te opowieści opowieści kończyły się konkluzją - jakie te "kapuściane góry" (według określenia tatrzańskich ratowników) potrafią być zimą niebezpieczne.
    I tu na marginesie mój osobisty ukłon w stronę części dyskutantów po zeszłorocznej zimowej wyprawie na Duże Jasło twierdzących, że prawdziwemu wyrypiarzowi rakiety nawet w ekstremalnych warunkach nie są potrzebne.

    I tak sobie gadaliśmy i wciąż wracało pytanie - no i jak to będzie z tą zimą ?
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez jeden z Pulpitów ; 10-02-2007 o 11:15 Powód: literówki

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Henek
    Na forum od
    01.2004
    Rodem z
    Rzeszow
    Postów
    1,003

    Domyślnie Odp: Aktualna POGODA w Bieszczadach

    "No i jak to będzie z tą zimą ?"
    Myślę że trzeba wziąć plecak i sprawdzić.
    Dzięki za pomysł. Zrobię to jeszcze w tym tygodniu.

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Rodem z
    Warszawa, Ustrzyki Górne, Wetlina
    Postów
    142

    Domyślnie Odp: Aktualna POGODA w Bieszczadach

    No więc chyba prawdziwej zimy w Bieszczadach już nie nie będzie w tym roku
    A pamiętacie wiele dni inwersji w styczniu i lutym zeszłego roku ? Ta na pewno jeszcze będzie na początku marca ale zeszłoroczne inwersje pod względem częstotliwości i długości wystepowania były wyjątkowe.

    Wczoraj było sobie 14 C w słoneczku i ładna widoczność, cała masa jakichś spiewających ptaków (niestety nic nie rozróżniam), sąsiad przysięga się, że od kilku dni widzi szpaki, które obrabiają nie wymłóconą do końca przez jemiołuszki okazałą kalinę.

    W nocy było -4 C, być może zmroziło trochę pokrywę śnieżną w górnych partiach, napadało z 5 cm śniegu. Teraz jest już 1,5 C, bezwietrznie, pułap w połowie gór.

    Henek - sprawdź koniecznie i napisz.
    Pozdrawiam

  4. #4
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,347

    Domyślnie Odp: Aktualna POGODA w Bieszczadach

    Nie przesadzaj z moją wiedzą ornitologiczną. Szpaki najczęściej wędrują w marcu - kwietniu. Ale spora populacja rozpoczyna wędrówkę w lutym. Szpaki nie lecą jednym cięgiem od miejsca zimowania do miejsca lęgu. Wędrują etapami, po drodze odpoczywając, żerując. Spotyka się osobniki, zwykle w grupach, które zimują. Zwłaszcza na południu Polski.
    Żurawie przeloty mają w marcu, ale widziałem na Kaszubach już w końcu lutego. Nie mam informacji z kręgów ornitologicznych, by wędrówka żurawi już się rozpoczęła. Spróbuję sprawdzić. Lekka jak do tej pory zima trochę pomieszała w wędrówkach. Te, które wędróją jak bociany "od - do" nie są tak wrażliwe na pogodę. Ale te, które do wędrówki zmusza brak jedzenia - te czasem zostają.
    Długi

  5. #5
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Aktualna POGODA w Bieszczadach

    W Przemyślu podaję za regionalną TV bocian ciężko pracuje i poprawia gniazdo. Nie wiadomo, czy to zwiadowca, czy bocian zimujący w jakiejś zagrodzie. Czuć wiosnę. Moja kocica mruczy i jest w fazie zaopiekujcie się mną, więc kociaki już od dawna są w drodze. Bazie, stokrotki, wilcze łyko widziałam już w grudniu. Przebiśniegi, śnieżyce, miłki, krokusy i dzikie tulipany w ogródku czekają już od dawna na zejście śniegu aby zakwitnąć. Drzewa mają nabrzmiałe pąki więc wegetacja niedługo ruszy. Stawiam na wiosnę.

  6. #6
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Rodem z
    Warszawa, Ustrzyki Górne, Wetlina
    Postów
    142

    Domyślnie Odp: Aktualna POGODA w Bieszczadach

    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    Stawiam na wiosnę.
    Rano podawałem, że chmury do połowy gór. Widocznie byłem zbytnim defetystą albo za wczesnie wstałem.
    Aż tu od 10.00 wyjrzało trochę zamglone słoneczko, temperatura doszła do 12 C, sam zlokalizowałem kilka szpaków, na spacerku czuć wyraźnie wiosenny zapach.
    Czyli stawiam jak Lucynka.

  7. #7
    lrob
    Guest

    Domyślnie Odp: Aktualna POGODA w Bieszczadach

    Witam

    Mam pytanie do użytkowników forum:

    Jakiej grubości jest warstwa śniegu w górnych partiach gór? Pytam się, gdyż w połowie przyszłego tygodnia (14.02.07) mam zamiar wybrać się na wyjazd trekingowy i zastanawiam się, czy należy zabrać ze sobą rakiety śnieżne?

    Trasa wędrówki jest następująca:
    Cisna - Jaworzec - Przełęcz M.Orłowicza - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne - Połonina Caryńska - Ustrzyki Górne

    Będę wdzięczny za szybką odpowiedź.

  8. #8
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2005
    Rodem z
    Warszawa, Ustrzyki Górne, Wetlina
    Postów
    142

    Domyślnie Odp: Aktualna POGODA w Bieszczadach

    Cytat Zamieszczone przez lrob Zobacz posta

    Jakiej grubości jest warstwa śniegu w górnych partiach gór? Pytam się, gdyż w połowie przyszłego tygodnia (14.02.07) mam zamiar wybrać się na wyjazd trekingowy i zastanawiam się, czy należy zabrać ze sobą rakiety śnieżne?

    Trasa wędrówki jest następująca:
    Cisna - Jaworzec - Przełęcz M.Orłowicza - Połonina Wetlińska - Brzegi Górne - Połonina Caryńska - Ustrzyki Górne
    Z tego co mówią (sam nie byłem) - od kilkunastu do kilkudziesięciu cm, w zaspach do 1,5 m.
    Snieg mokry i będzie jeszcze mokrzejszy (lecz jednocześnie cieńsza pokrywa, bo przez ostatnie 2 dni sporo się wytopiło), sądząc z numerycznej prognozy na najbliższe 2 dni (nawet w nocy powyżej zera).

    Wiadomo, że w mokrym śniegu w rakietach idzie się ciężko, ale czasami to lepsze niż zapadanie się po pas.
    Sądzę, że od Jaworzca poradzisz sobie spokojnie bez rakiet, natomiast odcinek Dołżyca - Jaworzec ? Może być kompletnie nieprzetarte.

    Napisz jak było.
    Pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie Odp: Aktualna POGODA w Bieszczadach

    Witam,
    Pokrywa sniezna z opisow na roznych portalach siega 40-50 cm u gory.
    Prognozy na koniec tygodnia sa dobre, ale bedzie mokro od mokrego sniegu.
    Ja tez sie wybieram zrobic podobna traske, ale wystartujemy chyba z Jaworzca w piatek 16 lutego.
    Nawet jezeli prognozy beda super cieple to i tak zabieram rakiety dla bezpieczenstwa i kijki koniecznie.
    Sam tez bede mial taki dylemat i moze jeszcze w piatek zadzwonie do GOPRU z pytaniem o warunki na Wetlinskiej.

    A dlugiemu moge na biezaco zdawac relacje z zaslyszanych ptakow - lornetke oczywiscie zabieram.

  10. #10
    lrob
    Guest

    Domyślnie Odp: Aktualna POGODA w Bieszczadach

    Dzieki wielkie za odpowiedzi na moje pytanie.

    "Dla bezpieczenstwa" rowniez wezme rakiety. <2 kg wiecej bagazu, a moze bardzo ulawtwic chodzenie.

    Oczywiscie napisze, jak bylo (~22.02.07).

    Pozdrawiam

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Aktualna prognoza, warunki na szlakach, ostrzeżenia BPN itp.
    Przez mpap w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 08-05-2017, 20:35
  2. Aktualna pogoda w Bieszczadach
    Przez bialek w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 81
    Ostatni post / autor: 10-06-2014, 13:28
  3. Pogoda, pogoda i jeszcze raz pogoda:( + szlaki
    Przez aneta włodarczyk w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 30-08-2005, 08:46
  4. pogoda w bieszczadach
    Przez a_o_s w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 09-09-2004, 21:50

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •