Strona 2 z 13 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 12 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 123

Wątek: Zioła w Bieszczadach

  1. #11
    Bieszczadnik Awatar domina
    Na forum od
    11.2005
    Rodem z
    Opole
    Postów
    188

    Domyślnie Odp: Zioła w Bieszczadach

    Mięta jest praktycznie obecna na każdej bieszczadzkiej łące o wilgotnym podłożu. Przyznam się jednak, że ja znalazłam tylko miętę długolistną (multum!)i kędzierzawą, a te są najmniej wartościowe i najmniej aromatyczne z odmian mięty, ale na napar przy bólach brzuszka i tak skuteczne - poznanie empiryczne:) - ale na sos miętowy nie polecam.
    "Wariat to członek jednoosobowej mniejszości"

  2. #12
    Bieszczadnik Awatar domina
    Na forum od
    11.2005
    Rodem z
    Opole
    Postów
    188

    Domyślnie Odp: Zioła w Bieszczadach

    A czy ktoś spotkał jakieś unikalne zioła, niewystępujące w innych regionach kraju? Interesują mnie także rośliny trujące...nie żebym chciała wykorzystać w praktyce Jak ktoś się boi rozpowszechniać tego typu wiedzę na szeroką skalę, to proszę o odpowiedź na priv.
    "Wariat to członek jednoosobowej mniejszości"

  3. #13
    Poeta Roku 2010
    Poeta Roku 2009
    Poeta Roku 2008

    Awatar WUKA
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Toruń
    Postów
    3,907

    Domyślnie Odp: Zioła w Bieszczadach

    Na mokradełkach można też znaleźć rewelacyjny na żołądkowe dolegliwości BOBREK.Ale gorycz ma toto kosmiczną!Może ktoś z "botaników forumowych"doda fotkę tego ziółka!

  4. #14
    Bieszczadnik Awatar Doczu
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sosnowiec
    Postów
    1,058

    Domyślnie Odp: Zioła w Bieszczadach

    Ja zawsze będąc w Bieszczadzie raczę sie herbatką z mięty. Swego czasu tylko taką pijałem. Świetna sprawa.
    Lubię chodzić po górach w czerwcu i lipcu bo łąki zabójczo cudownie pachną zielem i kwiatem.
    http://www.doczu.pl

  5. #15
    Botak Roku 2017 Awatar długi
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Sopot
    Postów
    2,347

    Domyślnie Odp: Zioła w Bieszczadach

    Utarło się, że zioła lecznicze to takie łatwe leczenie. Wiele ziół wymaga bardzo ostrożnego i umiejętnego dawkowania, np. dziurawiec, o naparstnicy nie wspomnę. Wiele jest silnie toksycznych, najbardziej znana wilcza jagoda otwiera poczet.
    Ale zioła przyprawowe -- polecam bieszczadzkie oregano czyli lebiodkę. Do każdej potrawy. Polepszy smak zwykłej konserwy i zupki w proszku. Rośnie prawie wszędzie. Wiosną i wczesnym latem ostrożeń warzywny jako "zieleninka sałatkowa". Jest jeszcze czosnek, macierzanka, to z tych łatwo rozpoznawalnych i popularnych. Inne, te lecznicze, wymagają już wiedzy medycznej i botanicznej. Botanicznej dla właściwego rozpoznania i świadomości, że część z nich jest chroniona. To, że występują na danej łące masowo nie znaczy, że są pospolite.
    Smacznego
    Długi

  6. #16
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: Zioła w Bieszczadach

    a najlepsza rzecza jest poduszeczka wypchana macierzanka ma juz rok a pachnie ze mozna zwariowac :) i ma sie namiastke stodoly w domu!!! i to jakies stodoly!!! :)
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  7. #17
    Bieszczadnik Awatar petro
    Na forum od
    02.2007
    Rodem z
    Ustrzyki Dolne
    Postów
    31

    Domyślnie Odp: Zioła w Bieszczadach

    czy ktoś zna jakiś przepis na herbatę z ziół?(byle była smaczna)

  8. #18
    Bieszczadnik Awatar katarzynowosc
    Na forum od
    11.2006
    Rodem z
    Gorce; czasem Kraków
    Postów
    160

    Domyślnie Odp: Zioła w Bieszczadach

    A, nie wiem - banalnie: herbata, mięty pieprzowej (czy tej pospolitej nawet) troszkę, macierzanka...?
    Pozdrawiam ciepło z zielarskim uśmiechem-
    K-ść
    "- и мне не спится..."

    Pozdrawia ciepło - czwarta zmiana, ciemna i toperzowa... Zmrocznik chmielowiec... Unikatia... Pieron niemedialny :mrgreen: :wink:

  9. #19
    Bieszczadnik Awatar dziabka1
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    warszawa
    Postów
    879

    Domyślnie Odp: Zioła w Bieszczadach

    Macierzanka jest wspaniała. Poduszeczka - to świetna rzecz, szczególnie w środku zimy. A herbatka ze świeżej, szczególnie w gorący dzień - mniodzio.
    Kiedyś na dłuższym wyjeździe robilismy sobie napary z mieszanki ziołowej - mięta, pokrzywa, macierzanka i coś jeszcze. Po takich miksturach gar był podejrzanie zielony
    Aż mi zapachniało :)

    madzia

  10. #20
    Bieszczadnik Awatar agape
    Na forum od
    12.2006
    Rodem z
    Bieszczady
    Postów
    81

    Domyślnie Odp: Zioła w Bieszczadach

    Na kłopoty żołądkowe polecam centurię (rośnie np. w drodze na Łopienkę), na zmęczone oczy - świetlik, bardzo popularny na odsłoniętych łąkach, na przeziębienia i uporczywy kaszel syrop miodek z mniszka lekarskiego, nie dość, że smaczny, to jeszcze skuteczny!
    Znam też przepis na pyszną herbatkę: potrzeba kwiatu lipy, rumianku i można dodać jeszcze troszkę mięty lub liścia melisy. Zioła łączymy zawsze po trzy:)) Herbatka przepyszna:))
    pozdrawiam

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •