Strona 1 z 13 1 2 3 4 5 6 7 8 11 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 123

Wątek: Zioła w Bieszczadach

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar petro
    Na forum od
    02.2007
    Rodem z
    Ustrzyki Dolne
    Postów
    31

    Exclamation Zioła w Bieszczadach

    Ciekawi mnie jakie lecznicze zioła rosną w Bieszczadach o ile wogule jakieś tu rosną.Czy ktoś ma jakieś wiadomości na ten temat?

  2. #2
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: źoła w Bieszczadach

    Rosną i to w dużej ilości. Zbiór roślin leczniczych jest źródłem uczymania niejednej rodziny. Musiałbyś wymienić nazwy roslin które Cię interesują. Takie pospolite jak dziurawiec, mięta, pokrzywy, jasnoty, bez czarny są tak pospolite, że bez specjalnego problemy znajdziesz je na łakach, polach, krzakach. Ostatnio dostałam kilka ciekawych przepisów na potrawy z ziół m.in. potrawkę z lepiężnika, sałatę z ziemowita i nalewkę z lulecznicy kraińskiej .

  3. #3
    Bieszczadnik Awatar chris
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Kristiansand i ... ;)
    Postów
    870

    Domyślnie Odp: źoła w Bieszczadach

    Cytat Zamieszczone przez petro Zobacz posta
    Ciekawi mnie jakie lecznicze zioła rosną w Bieszczadach o ile wogule jakieś tu rosną.Czy ktoś ma jakieś wiadomości na ten temat?
    Kiedyś, jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, trafił się wieczorkiem pewien młody Czech, praski student farmacji. Po poproszeniu przeze mnie o "diagnozę" łąk w Bieszczadach, niekoniecznie ;-) połonnych, wyraził się dwoma słowami : "cała apteka". Niestety, szybkiego kursu zielarstwa, a był w tym doprawdy mocny, nie zaliczyłem, może zaliczyłem, ale nie pamiętam . W końcu było to spotkanie Braci Słowian... Pozdro.

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar dziabka1
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    warszawa
    Postów
    879

    Domyślnie Odp: źoła w Bieszczadach

    Cytat Zamieszczone przez chris Zobacz posta
    Kiedyś, jeszcze w latach dziewięćdziesiątych, trafił się wieczorkiem pewien młody Czech, praski student farmacji. Po poproszeniu przeze mnie o "diagnozę" łąk w Bieszczadach, niekoniecznie ;-) połonnych, wyraził się dwoma słowami : "cała apteka".
    Hehehe - czy to był Reinmar zwany Reynevanem? Skojarzenie natychmiastowe...

  5. #5
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: Zioła w Bieszczadach

    z bieszczadzkich ziol najbardziej zapadl mi w pamiec dziurawiec ze stebnika- kiedys nazbieralismy go tyle ze samochod byl upakowany po dach, siedzialo sie na dziurawcu, malo go na kolanach i na glowie :) tak przesiaklismy zapachem ze wchodzac do sklepu nawet ludzie dziwnie patrzyli a autko pachnialo okragly rok :) a dziurawcem obdzielilismy rodzine znajomych i jeszcze duzo zostalo :)

    a najlepsze co moze byc to ziolowa herbatka warzona w kociolku na ognisku- dziurawiec, mieta, pokrzywa, krwawnik, babka ,macierzanka i troche malin :D mniam!!!!! i woda oczywiscie z potoczka :)

    a w bieszczadach rosnie lepieznik rozowy?? ponoc taki jest , ale w beskidach widzialam tylko biale...
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  6. #6
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Zioła w Bieszczadach

    Rośnie. Biały, różowy i wyłysiały

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Trauma
    Na forum od
    01.2007
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    167

    Domyślnie Odp: Zioła w Bieszczadach

    Pewien Pan z pola campingowego w Cisnej serwował chorym na bóle brzucha herbatkę z mięty(z ekstra dodatkiem wzmacniającym). Chorzy drugiego dnia byli zdrowi niestety nie chciał zdradzić miejsca gdzie zbiera ową mięte. Ogólnie mięta rośnie przy drodze(czuć na odległość) ale taka z ołowiem jest zdecydowanie mniej zdrowa. Kolega opowiadał, że w Bieszczadach rosną różne grzybki po których ma się "wizje" ale ja sie tam na tym nie znam więc się nie wypowiem...
    "Noc ci stworzyłem najciemniejszą
    byś mogła być bielsza od czerni"


  8. #8
    Kronikarz Roku 2011 Awatar buba
    Na forum od
    02.2006
    Rodem z
    Oława
    Postów
    3,646

    Domyślnie Odp: Zioła w Bieszczadach

    ponoc najlepsze "wizjonerskie" grzybki rosna na polanie ostre- jak jeszcze istnial tam szalas to spotkalismy tam ekipe "grzybiarzy". Gotowali swoje swoje specyfiki w kociolku i pili odwar chcieli nas czestowac...ale tak glupio bylo sie otruc w pierwszym tygodniu wakacji w bieszczadach
    "ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam tą mniej uczęszczaną - cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam.. "

    na wiecznych wagarach od życia...

  9. #9
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Zioła w Bieszczadach

    Mięta rośnie na każdej podmokłej łące.Jak widać wiązówkę czy dzięgiela to na pewno będzie i mięta.To prawda że te bieszczadzkie łąki to cała apteka oraz restauracja.Kiedyś nawet przygotowaliśmy różnorodne menu na parę dni tylko z rosnących dookoła roślin
    Pozdrav

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar Trauma
    Na forum od
    01.2007
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    167

    Domyślnie Odp: Zioła w Bieszczadach

    Podejrzewam że na wiosne w Bieszczadach rośnie też podbiał pospolity(głownie przy strumykach) bo prawie wszędzie rośnie i jest podobny do mleczy... Gotowany jako napar (kolega robi też nalewki) pomaga przy ciężkich chorobach(wykrztuśny, brzeciwbólowy, przeciwgorączkowy, na zatrucia). Warto znać jej właściwości bo po pierwsze jest lekiem uniwersalnym a po drugi gdy brakuje apteki można ją stosować zastępczo(za lekarstwa,tabletki) lub pomocniczo. 1 łyżka podbiału(kwiatki) na szklankę wody. Przed każdą podróżą warto poczytać o najprostrzych ziołach bo nigdy nie wiadomo w jakiej sytuacji się znajdziemy...(środek nocy, nidziela i brak apteki
    "Noc ci stworzyłem najciemniejszą
    byś mogła być bielsza od czerni"


Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •