Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 1 2
Pokaż wyniki od 11 do 16 z 16

Wątek: Liturgia w cerkwi

  1. #11
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: Liturgia w cerkwi

    Cytat Zamieszczone przez Michał Zobacz posta
    Proponuję jednak używanie nazwy GREKOKATOLICKI.
    Michale, domyślam się o czym piszesz, ale jednak pozostanę przy "swoim". Cerkiew greckokatolicka (obrządek ukraińsko-bizantyjski, ukraiński kościół katolicki) jest obecnie formą przyjętą za poprawną (a zawdzięcza ją, jak wiesz, jednej cesarzowej). Wejdź choćby na oficjalne strony internetowe cerkwi i zobacz jak sami siebie nazywają. Owszem, namieszane jest z tym nazewnictwem na przestrzeni dziejów - ale teraz już raczej nie sposób do tego wrócić - namąciłoby to jedynie w głowach. Dlatego: grekokatolik, a cerkiew greckokatolicka.

    Chris - o ile dobrze pamiętam, to tylko w cerkwi greckokatolickiej rzymski katolik może bez przeszkód przyjąć Komunię i jest ona równoważna. Prawosławie to już jednak nieco co innego.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  2. #12
    Bieszczadnik Awatar Michał
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Opole
    Postów
    1,018

    Domyślnie Odp: Liturgia w cerkwi

    Witaj Piotrze

    [quote=Piotr;42810]Owszem, namieszane jest z tym nazewnictwem na przestrzeni dziejów - ale teraz już raczej nie sposób do tego wrócić - namąciłoby to jedynie w głowach. Dlatego: grekokatolik, a cerkiew greckokatolicka./[quote]

    Oczywista nie mam zamiaru sam dokładać się tu na forum co do nazewnictwa. Tym bardziej, że jako niedowiarek, a jedynie miłośnik historii kościoła jako historii (bez tych wszystkich brewerii) staram się jednak "trzymać" terminologii ustalonej przez sam kościól jak i ludzi zawodowo zajmujących się historią kościoła jako instytucji.

    No i zmobilizowałeś mnie w ten sposób do tego, że jak będę miał kolejną okazję pogadać z takim gostkiem od tego obrządku w Baligrodzie - niechybnie o to zapytam. Oczywiście wyłącznie dla siebie - na tym forum nie mam zamiaru podejmować się żadnej dyskusji w jakimkolwiek temacie.

    Dzięki za odpowiedź na mego wtręta
    i do zobaczenia gdzieś na ostępach pasma Wołosania w październiku

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Michał ; 10-04-2007 o 22:19 Powód: sorki ale zacytowanie mi nie wyszło - i niech pozostanie

  3. #13
    Bieszczadnik Awatar Trauma
    Na forum od
    01.2007
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    167

    Domyślnie Odp: Liturgia w cerkwi

    A cerkiew w Komańczy? Tam też odbywały się msze prawosławne. Swoją drogą słyszałam że w tym roku mają ją odbudować. Prawda to?
    "Noc ci stworzyłem najciemniejszą
    byś mogła być bielsza od czerni"


  4. #14
    Bieszczadnik Awatar Henek
    Na forum od
    01.2004
    Rodem z
    Rzeszow
    Postów
    1,003

    Domyślnie Odp: Liturgia w cerkwi

    Rycho pisze :
    Wiemy że wiele cerkwi zostało zaadaptowanych dla celebry jedynej słusznej czyli katolickiej.
    Do tej pory, to pejoratywne sformułowanie "jedynie słuszej" spotykałem w odniesieniu do ustroju jaki przyszło nam przetrwać.
    ... ale liturgii ???
    Nie jest mi znany żaden przypadek przejęcia przez kościół katolicki funkcjonującej cerkwi w obrządku wschodnim.
    Fakty są takie :
    Jedynie słuszny ustrój przejął na mocy dekretu z 1947 roku wszelkie opuszczone cerkwie (z przyległościami) na własność państwa.
    Dzięki temu stworzone zostały niezapomniane liturgie:
    - sprzętu p.pożarniczego (cerkiew w Chmielu)
    - węgla drzewnego (cerkiew w Łodynie)
    - zboża (w Rudence)
    - leśnictwa (w Żłobku)
    - nawozów sztucznych (w Wojtkowej)
    - podręczne mat.budowlane w rozszabrowanym Paniszczowie
    - przechowywania owiec (cerkiew w Łopience)
    no i piękna liturgia fajerwerków (cerkiew w Rajskiem)
    W latach 1968-1980 dzięki staraniom miejscowej ludności przy inspiracji miejscowych księży kościół katolicki przejął w użytkowanie ponad 20 cerkwi na terenie Bieszczadów. Te przejecia były wymuszane na władzy. Przykładowo w Równi ponad rok odbywały się msze przed zamkniętymi drzwiami cerkwii.
    Przejęte cerkwie wreszcie zaczęto remontować i pilnować przed dalszym rozkradaniem. W ten sposób udało się je uratować.
    Tam , gdzie katolicy nie potrzebowali miejsca kultu cerkwie pozostawione same sobie niszczeją dalej (patrz Baligród).
    Serce mi sie kraje, gdy widzę zawaloną kopułę cerkwii w Urzejowicach. Zawaliła sie kilka miesięcy temu.
    Tak, więc zamiast pisać z przekąsem o jedynie słusznej liturgii należy oddać cześć i podziękować wszystkim tym dzięki którym te świątynie istnieją do dnia dzisiejszego.
    Prywatnie nie widzę nic złego w tym że ruiny pieknego kościoła katolickiego w Starej Soli przejeli unici i remontują dla własnych potrzeb.
    Nie widze nic niewłaściwego w tym że stary, mały kościółek w centrum Rzeszowa jest obecnie przekazywany na potrzeby wiernym kościoła grekokatolickiego.
    Przed napisaniem tego postu sprawdziłem wydawnictwa drukowane jak i internetowe portale. Rola kościoła katolickiego w ratowaniu bieszczadzkich cerkwii jest marginalizowana a najczęściej pomijana.
    Dlatego wierzę że słowa autora postu nie są tendencyjne a jedynie efektem niewiedzy.

  5. #15
    Bieszczadnik Awatar Rycho
    Na forum od
    02.2007
    Rodem z
    kotlina kłodzka
    Postów
    80

    Domyślnie Odp: Liturgia w cerkwi

    Przepraszam ale moje pytanie było proste prosiłem o info " liturgia prawosławna w prawdziwnej cerkwi" i jestem zadowolony z otrzymanych informacjii za co serdecznie dziękuję napewno z nich skorzystamy.
    Jeżeli użyłem sformułowania "jedynej słusznej" to miałem na myśli fakt iż kościól katolicki przejął pokaźny majątek innych wyznań i nie były to tylko kościoły czy miejsca kultu ale też ziemie i inne nieruchomości na , które teraz biorą sowite dopłaty z unii. Owszem oddaje się się innym wyznaniom obiekty ale jest subtelna czeska różnica muszą sobie za swoje środki wyremontować i utrzymywać / nikt im nie podaruje np. 40 milionów z kieszeni podatników / Będziemy zwiedzać i podziwiać piękne cerkiewki w Bieszczadach i chwała tym co je uratowali.

  6. #16
    Bieszczadnik Awatar chris
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Kristiansand i ... ;)
    Postów
    870

    Domyślnie Odp: Liturgia w cerkwi

    Chris - o ile dobrze pamiętam, to tylko w cerkwi greckokatolickiej rzymski katolik może bez przeszkód przyjąć Komunię i jest ona równoważna. Prawosławie to już jednak nieco co innego.[/QUOTE]

    Co do grekokatolików i katolików istotnie problemu , jeśli idzie o komunię, nie ma. Oba "ugrupowania" podlegają Rzymowi. Natomiast interkomunia pomiędzy prawosławnymi i katolikami jest możliwa, choć to temat dyskusyjny nadal, zmieniają się definicje, jednak im niżej w hierarchii i im bardziej "normalni" księża i popi, tym łatwiej... Dla wielu rzecz nadal nie do pomyślenia, wiem ... Pozdro.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Msza w cerkwi w Bieszczadach.
    Przez Marcus w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 30-07-2015, 21:07
  2. Remont cerkwi w Krywem
    Przez Sonka w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 03-09-2012, 19:35
  3. Ślub w ruinach cerkwi
    Przez Wojtek1121 w dziale Relacje z Waszych wypraw w Bieszczady
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 25-08-2011, 21:31
  4. Śladem bieszczadzkich cerkwi
    Przez WUKA w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 19-11-2010, 20:47
  5. Pochówek w cerkwi
    Przez vm2301 w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 02-07-2008, 19:41

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •