Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25

Wątek: Regulamin BdPN

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Regulamin BdPN

    Z okazji ukazania się nowego regulaminu (który podobno płynny jeszcze jest, ale póki co - jest), ciekawy jestem jak się zainteresowanym widzą zmiany? :)

    Rzucam pierwszy temat: pies.
    Czy forumowi leśnicy i inne fachowce od przyrody mogłyby mnie wytłumaczyć co to jest ochrona krajobrazowa w parku? Znaczy przykład konkretny, gdzie jest ochrona krajobrazowa po której można łazić w te i nazad - wiochy mnie nie interesują.

    pkt.5 : Wprowadzanie psów na obszar parku dozwolone jest wyłącznie w obszarze ochrony krajobrazowej. Zabrania się wprowadzania psów na szlaki turystyczne, za wyjątkiem odcinków prowadzących wzdłuż dróg publicznych.

    Po co tworzyć taki absurd (imho) skoro:

    pkt.1. Turystyka piesza i narciarska dozwolona jest po znakowanych szlakach turystycznych pieszych oraz ścieżkach przyrodniczych i historyczno-przyrodniczych.

    Zagadka za 100pkt: jeśli po parku łazić można po szlakach i ścieżkach, to gdzie można wejść do parku z psem, aby nie był to ani szlak, ani ścieżka, ani droga publiczna a była ochrona krajobrazowa?

    A może skoro pkt.5 wylicza "szlaki" a pomija "ścieżki", znaczy to, że BdPN wspaniałomyślnie zezwala wprowadzać psy na ścieżki przyr.; przyr.-hist.?

    Regulamin to zbiór przepisów, który powinien być zrozumiały przede wszystkim dla tych, którzy mają z niego korzystać (stosować się). Regulamin BdPN w co trzecim punkcie składa się z niejasności, które można różnie interpretować. Czy tak ciężko napisać po polsku o co biega?
    Ostatnio edytowane przez Piotr ; 24-04-2007 o 22:47
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Anyczka20
    Na forum od
    12.2004
    Rodem z
    Sanok / Dublin
    Postów
    751

    Domyślnie Odp: Regulamin BdPN

    Zgadzam się z przedmówcą. Ja w ogole nie wiem o co chodzi? A z kotami można maszerować po Parku ? ;-)
    "Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech i pamiętaj,
    Jaki spokój można znaleźć w ciszy.
    Unikaj głośnych i napastliwych, są udręką ducha ..."

    www.anyczka20.fotosik.pl
    www.youtube.com/Anyczka24

  3. #3
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Regulamin BdPN

    Niestety, w niedzielę zamiast na szkolenie poszłam na wagary. Nie potrafię rozwikłać tych zawiłości regulaminowych. Mam jednak pomysł. W chwili obecnej, z tego co wiem, trwaja prace na regulaminem. Może tu na forum będziemy poruszać i dyskutować nad problematycznymi kwestiami. Forum z tego co wiem jest czytane przez parkowców. Może stanie się platformą komunikacyjną pomiędzy parkiem, a turystami.

    Alu z kotami nie chodzi się po parku. Koty tego nie lubią;-)

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: Regulamin BdPN

    Cytat Zamieszczone przez Piotr Zobacz posta

    pkt.5 : Wprowadzanie psów na obszar parku dozwolone jest wyłącznie w obszarze ochrony krajobrazowej. Zabrania się wprowadzania psów na szlaki turystyczne, za wyjątkiem odcinków prowadzących wzdłuż dróg publicznych.

    Po co tworzyć taki absurd (imho) skoro:

    pkt.1. Turystyka piesza i narciarska dozwolona jest po znakowanych szlakach turystycznych pieszych oraz ścieżkach przyrodniczych i historyczno-przyrodniczych.

    Zagadka za 100pkt: jeśli po parku łazić można po szlakach i ścieżkach, to gdzie można wejść do parku z psem, aby nie był to ani szlak, ani ścieżka, ani droga publiczna a była ochrona krajobrazowa?

    A może skoro pkt.5 wylicza "szlaki" a pomija "ścieżki", znaczy to, że BdPN wspaniałomyślnie zezwala wprowadzać psy na ścieżki przyr.; przyr.-hist.?

    Regulamin to zbiór przepisów, który powinien być zrozumiały przede wszystkim dla tych, którzy mają z niego korzystać (stosować się). Regulamin BdPN w co trzecim punkcie składa się z niejasności, które można różnie interpretować. Czy tak ciężko napisać po polsku o co biega?
    "obszar ochrony krajobrazowej" stanowi otulina Parku Narodowego, czyli Parki Krajobrazowe wokół BdPN (przedstawia to każda nowsza mapka BdPN). Wg mnie oznacza to że na terenie Parku nie jest możliwa turystyka z psami poza drogami publicznymi.

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: Regulamin BdPN

    Cytat Zamieszczone przez Marcin Zobacz posta
    czyli Parki Krajobrazowe wokół BdPN (przedstawia to każda nowsza mapka BdPN).
    No. Czyli logika tegoż punktu brzmiącego:

    Wprowadzanie psów na obszar parku dozwolone jest wyłącznie w obszarze ochrony krajobrazowej.

    byłaby następująca:

    Wjeżdżanie samochodem na molo w Sopocie, jest dopuszczalne wyłącznie na warszawskiej Starówce.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: Regulamin BdPN

    Cytat Zamieszczone przez Piotr Zobacz posta
    No. Czyli logika tegoż punktu brzmiącego:

    Wprowadzanie psów na obszar parku dozwolone jest wyłącznie w obszarze ochrony krajobrazowej.

    byłaby następująca:

    Wjeżdżanie samochodem na molo w Sopocie, jest dopuszczalne wyłącznie na warszawskiej Starówce.
    chodzi o to że Park Narodowy coraz wyraźniej "mówi" że BdPN to także Parki Krajobrazowe... stąd to "...na terenie parku..."

  7. #7
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Regulamin BdPN

    Jeszcze jedno słowo. Obszar ochrony krajobrazowej obejmuje także tereny prywatne mające wybitne walory przyrodnicze. Stąd to rozróznienie.

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar naive
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Dolina Sanu
    Postów
    544

    Domyślnie Odp: Regulamin BdPN

    Ja tez nie rozumię co to niby ta ochrona krajobrazowa. Pewne jest natomiast że park nie może ustalać zasad dla parków krajobrazowych, bo to odrębna jednostka organizacyjna / Karpacki Zespół Parków Krajobrazowych w Krośnie/. Może autorom tego kolejnego wiekopomnego dzieła pomyliło się to z tzw. ochroną czynną czyli terenami gdzie np. wypasa sie bydło czy owce . Prawo o psach mówi w odniesieniu do parków narodowych że zabrania się :
    wprowadzania psów na obszary objęte ochroną ścisłą i czynną, z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w planie ochrony oraz psów pasterskich wprowadzanych na obszary objęte ochroną czynną, na których plan ochrony albo zadania ochronne dopuszczają wypas;
    więc administracja parku powinna posiąść jedynie umiejetnośc czytania ze zrozumieniem tekstu ustawy o ochronie przyrody oraz planu ochrony.
    Pozdrawiam
    naive

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: Regulamin BdPN

    Cytat Zamieszczone przez Marcin Zobacz posta
    chodzi o to że Park Narodowy coraz wyraźniej "mówi" że BdPN to także Parki Krajobrazowe... stąd to "...na terenie parku..."
    Co innego "mówić" a co innego zapisać coś w akcie prawnym - a regulamin parku po części takim aktem jest.

    Jeżeli regulamin będzie się odbierać zbyt dosłownie to za chwilę dojdziemy do wniosku, że KIMB powinien zostać odwołany lub przeniesiony, bo:

    "pkt.10. Organizowanie masowych imprez turystycznych, w tym rajdów jest na obszarze Parku dopuszczalne wyłącznie za zgodą Dyrektora Parku i na warunkach z nim uzgodnionych."[/U]

    KIMB jest imprezą turystyczną na terenie parku, bo:

    "8. Parkowanie pojazdów na obszarze Parku dozwolone jest wyłącznie w wyznaczonych do tego celu parkingach:

    * Ustrzyki Górne (1/217b), "


    Z czego wynika że Ustrzyki Górne są na terenie parku i niech ktoś się odważy zostawić auto przy drodze przed Matragoną

    Jeżeli to za mało, to można dorzucić:

    11. W Parku zabronione jest:
    Palenie wyrobów tytoniowych oraz używania źródeł światła o otwartym płomieniu,

    a jak wynika z wcześniejszego UG są na terenie parku.
    (imho można się doszukać aktów prawnych, które wykazałyby że BdPN nie może (nie ma kompetencji) takiego zakazu wydać na obszar całego parku)
    I tak w kółko.
    To też jest dobre:
    15. Zwiedzanie parku po sezonie turystycznym (12.11.2007 - 25.04.200 jest możliwe pod warunkiem zgłoszenia wejścia na szlak turystyczny u konserwatora obrębu ochronnego (warunek ustanawia się ze względu na konieczność zachowania bezpieczeństwa zwiedzających w górach).

    Brakuje mi tu podpunktu: 15a. lista konserwatorów obrębów ochronnych wywieszona jest na Suchym Dębie.

    Jeżeli my mamy problem z interpretacją regulaminu to co turystami, którzy Bieszczadów nie znają / jadą pierwszy-drugi raz. A przestrzegania regulaminu się od nich wymaga. Oni nic z tego nie będą wiedzieć, co suma sumarum prowadzi do tego że owych zapisów i tak większość przestrzegała nie będzie, ścigał też ich nikt nie będzie. Więc po co to?
    Może przesadzam, ale i tak to tylko "wierzchołek" bo długo można by wyżywać się na nowym regulaminie.
    Pytam kiedyś kolegi z pewnej fabryki, co tam piszesz? - instrukcję obsługi pralki "x". Przeczytałem kawałek i mówie mu: ale tu do niczego nie można dojść, nic znaleźć, same ogólniki. A on na to: ja wiem, gdzie co jest w tej pralce.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar marekm
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Łódź
    Postów
    934

    Domyślnie Odp: Regulamin BdPN

    >>> Zwiedzanie parku po sezonie turystycznym (12.11.2007 - 25.04.200 jest możliwe pod warunkiem zgłoszenia wejścia na szlak turystyczny u konserwatora obrębu ochronnego <<<<

    Konserwator obrębu ochronnego - a cóż to takiego jest i gdzie go szukać?
    A swoją drogą to ten regulamnin/ny to chyba piszą politycy - prawnicy, bo język niby polski, ale przetłumaczyć by sie zdało na polski. Mam tylko nadzieję, iż niebawem ukarzą się przepisy - wykładnie do tegoż przepisu
    pozdroowka
    marekm

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 22-08-2012, 12:48
  2. Regulamin Forum
    Przez Gandalf w dziale Techniczne
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 14-04-2011, 11:01
  3. [Myczkowce] Regulamin - rzecz święta
    Przez MagdaB w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 27-08-2005, 04:36
  4. Nowy regulamin kolejki bieszczadzkiej ;)
    Przez Szaszka w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 21-01-2004, 06:46

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •