Strona 12 z 13 PierwszyPierwszy ... 2 5 6 7 8 9 10 11 12 13 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 111 do 120 z 122

Wątek: Bieszczadzkie mustangi

  1. #111
    Bieszczadnik Awatar delux
    Na forum od
    02.2012
    Rodem z
    piekła,cieleśnie lubuskie, sercem Teleśnica i Terka .
    Postów
    550

    Domyślnie Odp: Koniki polskie potomkowie dzikiego tarpana

    Wygląda jakoś tak szlachetnie...
    Tak być nie może,bo tak być musi...

  2. #112
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Bieszczadzkie mustangi

    Ośrodek Informacji i Edukacji Turystycznej Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Lutowiskach zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej pt. "30 lat hodowli konika polskiego w Roztoczańskim Parku Narodowym" Rezerwatowej hodowli konika polskiego w Roztoczańskim Parku Narodowym - prowadzonej od 1982 r. - nadano nazwę "Ostoja". Koniki przebywają tu na wyznaczonym terenie Parku, gdzie same, bez ingerencji człowieka, zdobywają pokarm i wychowują młode; tylko w okresie zimowym są dokarmiane sianem. Celem tej hodowli jest utrzymanie populacji konika polskiego, dobrze przygotowanej do bytowania w warunkach naturalnych. Obecnie "Ostoja" ma 180 ha, przebywa w niej siedem klaczy, jeden ogier oraz źrebięta. Każdego roku rodzi się tutaj 6-7 źrebiąt. Zapraszamy do końca kwietnia 2014 r., od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.30 http://www.bdpn.pl/index.php?option=...=1378&Itemid=1
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

  3. #113
    Bieszczadnik Awatar wolwerin
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    spod połonin
    Postów
    21

    Domyślnie Odp: Bieszczadzkie mustangi

    Szkoda, że nikt w Bieszczadzkim Parku nie pomyślał o wystawie "20 lat hodowli koni huculskich w BdPN"... Przy okazji 40-lecia Parku jest jubileusz hodowli parkowych hucułów. Cudze chwalicie....

  4. #114
    Szkutawy
    Guest

    Domyślnie Odp: Koniki polskie potomkowie dzikiego tarpana

    Cytat Zamieszczone przez tolek banan Zobacz posta
    miałem jak bartolomeo.


    Dwa lata temu na drodze koło Baligrodu spotkałem konia - ale to chyba nie z rodu Tarpan
    Załącznik 33035
    To nie jest Tarpan ( one nie istnieją.. nazwa obecnie potoczna.. wywodzą się od Konia Przewalskiego... obecnie spadkobiercami tych genów jest Konik Polski.. tylko myszate w różnych odcieniach z pręgą wzdłuż grzbietu). To jest hucuł, albo koń w typie Konia Huculskiego, który powinien występować w Bieszczadach w przeciwieństwie do Konika Polskiego, który pochodzi od "leśnych" koników występujących głównie na nizinach. Posiadałem kiedyś trzy Koniki Polskie i jestem przeciwny hodowaniu ich w Bieszczadach (nie ten rejon) w których powinien królować Koń Huculski wywodzący się również od koni prymitywnych. Obecnie wszystko staje na głowie. Są prywatne mini stadniny tych ostatnich na niżu, gdzie utrwala się cechy niepożądane, a pożądane zatraca. Te konie powinny być hodowane w jak najbardziej zbliżonym środowisku z jakiego się wywodzą. Piszę oczywiście o hodowli nie o posiadaniu. Idzie o utrwalenie i przekazywanie pewnych właściwych cech rasowych potomstwu. W Polsce ich naturalny zasięg tak ogólnie to Bieszczady i Beskid Niski gdzie w Gładyszowie, a raczej w pobliżu znajduje się stadnina dysponująca w naszym kraju najlepszym, że tak się wyrażę materiałem genetycznym. Nie przebrnąłem jeszcze przez cały wątek...może ktoś o tym już pisał... ale biorę się zaraz z ciekawością do czytania...

  5. #115
    Szkutawy
    Guest

    Domyślnie Odp: Bieszczadzkie mustangi

    Przebrnąłem.... Krysia i Tunias przynajmniej wg mnie są w temacie. Czyli okazało się, że Nadleśnictwo przeznaczyło do sprzedaży nie Koniki Polskie, ale konie w ich typie czyli mieszańce. Nikt nikomu nie zabrania posiadania mieszańców, ale krycie ogierem bez pochodzenia i tzw nie uznanym jest już przez nasze prawo zabronione (fakt może ogier był zbonitowany i uznany tego nie mogłem się w postach doszukać)... W Bieszczadach jedyną rasą konia hodowaną w systemie tabunowym powinien być Hucuł... no może sie ktoś nie zgadzać.. przecież ma prawo. Podam tylko jeden przykład. Spróbujcie nie uczonego Konika Polskiego wprowadzić na mostek, lub kładkę. Wejdzie jak "buc", albo będzie się wzbraniał. Hucuł wejdzie z reguły delikatnie, nie rzadko w taki sposób jakby sprawdzał grunt pod sobą czy wytrzyma. Jeszcze tylko na koniec słowo do Marcinusa, który w jakimś poście napisał, ze w ich nadleśnictwie jako jedyni w kraju posiadają konie chowane w sposób naturalny. W pełni nie jest to możliwe, bo jakąś kontrolę zawsze trzeba nad tym mieć ( nie będę się wgłębiał). Tak nie było, bo np. w Popielnie na Mazurach w ten sposób prowadzi się od wielu lat zachowawczą hodowlę Konika Polskiego, a mało tego oglądałem jakieś trzy lata temu taką hodowlę tej rasy w jednym z nadleśnictw województwa zachodniopomorskiego. Dla mnie jako potomka koniarskiej rodziny wątek fajny, ciekawy i z tym konikiem polskim kontrowersyjny.

  6. #116
    Bieszczadnik Awatar wolwerin
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    spod połonin
    Postów
    21

    Domyślnie Odp: Bieszczadzkie mustangi

    przemolla-gwoli ścisłości-na zdjęciu to najzwyklejszy "zimniok". Gdzie Ty sie hucuła w nim dopatrzyłeś?:)

  7. #117
    Szkutawy
    Guest

    Domyślnie Odp: Bieszczadzkie mustangi

    ....jaki zimniok... suchsza noga, nie duży ...kształtny łeb... przypatrz sie dobrze... nie napisałem, że na pewno hucuł, ale może być w jego typie... to nie jest typowy koń zimnokrwisty, ani nawet mieszaniec z nim... jeszcze napisz, że belg, albo arden, ale w metrykę mu nie patrzyłem.... lepsze zbliżenie i możemy się pospierać
    huculski koń1.JPGbegonia_d.jpg
    Ostatnio edytowane przez Szkutawy ; 05-03-2014 o 19:24

  8. #118
    Bieszczadnik Awatar wolwerin
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    spod połonin
    Postów
    21

    Domyślnie Odp: Bieszczadzkie mustangi

    Tylko,że ja znam tego konia, a właściwie jego właściciela, osobiście:) I w 100% to pkz:) A mały wcale nie jest, o dobte 2o cm wyższy od hucuła. Zdjęcie dało złudna perspektywę.
    Ostatnio edytowane przez wolwerin ; 05-03-2014 o 22:50

  9. #119
    Szkutawy
    Guest

    Domyślnie Odp: Bieszczadzkie mustangi

    Cytat Zamieszczone przez wolwerin Zobacz posta
    Tylko,że ja znam tego konia, a właściwie jego właściciela, osobiście:) I w 100% to pkz:) A mały wcale nie jest, o dobte 2o cm wyższy od hucuła. Zdjęcie dało złudna perspektywę.
    ... ok ... złudna perspektywa.... ale zobacz na wielkość pęcin... takich pęcin najzwyklejszy człap nie ma..... ale jak go znasz to nie zamierzam się spierać

  10. #120
    Bieszczadnik Awatar wolwerin
    Na forum od
    03.2010
    Rodem z
    spod połonin
    Postów
    21

    Domyślnie Odp: Bieszczadzkie mustangi

    ok W sumie większości turystów Bieszczady kojarzą się (i słusznie) z hucułami albo ciężkimi końmi wozaków w lesie, a teraz to przekrój przez niemal wszystkie rasy mamy- i araby i folbluty, małopolaki, wielkopolaki, ,ślązaki, hanowery, fryzy, kabardyńce,AQH i wiele innych. I wszystkie sprawdzają się użytkowo w Biesach:) I fajnie-kto co lubi.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Piosenki bieszczadzkie
    Przez Marcin w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 17-02-2018, 04:06
  2. Bieszczadzkie prezentacje
    Przez coshoo w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 26-01-2010, 14:08
  3. Bieszczadzkie Opowiadania
    Przez irek w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 10-01-2009, 13:56
  4. Czasopisma bieszczadzkie
    Przez yorick w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 08-11-2005, 18:01
  5. Bieszczadzkie...
    Przez Ewa_natta w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 68
    Ostatni post / autor: 03-09-2004, 18:13

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •