Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: 2 tygodnie w Bieszczadach - jak najlepiej wykorzystać

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar _Mursi_
    Na forum od
    06.2007
    Rodem z
    stolica
    Postów
    36

    Domyślnie 2 tygodnie w Bieszczadach - jak najlepiej wykorzystać

    Witam serdecznie wszystkich Miłośników Bieszczad

    Jako że jestem tutaj, jak to się zwykło określać, newbie, kilka słów o mnie tytułem wstępu - później zaś wałkowane już pytanko z uprzejmą prośbą o odpowiedzi, porady, sugestie.

    No to zacznę tak: trzeci oto rok mija, gdy ja - wylegiwacz nadmorskich plaż, wielbiciel płaskich, mocno piaszczystych przestrzeni i słonej, pienistej wody, przemierzam polskie góry (niestety, z racji poważnych ograniczeń czasowych - rzadko, głównie w sezonie okołoletnim; teraz wypadnie to w 2 poł. sierpnia)... Zmieniło się morze, którego wybrzeże staje się komercyjne i nazbyt wrzaskliwe nawet tam, gdzie jeszcze kilka lat temu było w miarę spokojnie... Zmieniłem się pewnie (a może przede wszystkim ) i ja sam, szukając już czegoś innego (i znajdując to!), odkrywając w górach subtelne piękno, w wędrówce po bezdrożach - przygodę, a odpoczynek - w przebywaniu z dala od gwarnych, zatłoczonych miejsc. Z kobietą mego życia rozpoczęliśmy wówczas podróż od Rabki - przemierzając Gorce przez uroczy Turbacz i Lubań - do Krościenka. Później, po krótkim zwiedzaniu Małych Pienin, ruszyliśmy w Beskid Sądecki - od Szczawnicy przez Halę Przehyba do Piwnicznej Zdrój, później na rastafariańską wówczas ;-) Halę Łabowską, na Jaworzynę i do Krynicy, jeszcze zaś później ruszyliśmy w Beskid Niski - idąc z Krynicy do Wysowej Zdrój (ach, Lackowa Góra zdobyta z pełnym ekwipunkiem na plecach, w dodatku w dniach przesilenia słonecznego, od zachodniej strony :)), Smerekowca, Bartnego, Krempnej, Chyrowej, Iwonicza Zdrój, zielonoświątkowych Puław, by skończyć podróż w Komańczy. Ktoś pewnie zarzuci mi offtopiczenie - i słusznie - bo gdzie tu Bieszczady. No więc właśnie nastąpił czas na nie.

    W tym roku chcemy kontynuować wędrówkę, choć może niekoniecznie z Komańczy (będzie jeszcze okazja uzupełnić ten brakujący kawałek). Myślałem też nad pewną zmianą formuły - może tym razem jednak zagrzać miejsce przez 2-3 dni w jakimś sympatycznym miejscu, zrobić kilka tras-pętelek, a dopiero potem ruszać dalej... Ogólnie w dzień jesteśmy na szlaku, na wieczór albo nocujemy w schronisku, albo schodzimy do jakiegoś miasta, by przenocować gdzie się da - na kwaterze, a bywało, że i w jakimś lepszym pensjonacie. Dotąd jednak unikaliśmy namiotu - głównie ze względu na moją kobietę, która chce na wieczór i poranek mieć normalną łazienkę. Cóż, tzw. siła wyższa

    Moje pytanie: jakie szlaki polecalibyście najbardziej, aby nasycić swoje oczy uroczymi widokami?
    Interesują nas również stare cerkwie i inne osobliwości...
    A może polecilibyście szczególnie jakieś miejsce jako bazę wypadową na kilka dni - tak, żeby było gdzie przenocować, była jakaś drobna gastronomia...
    Onegdaj byłem w Wetlinie - czy w sezonie jest tam teraz, albo np. w Ustrzykach Górnych, aż tak tłoczno?

    Piszcie, sumiennie będę czytał porady, jak i doszukiwał się wszystkich, które już zostały wcześniej udzielone.
    Z kolei jeśli ktoś miałby jakieś zapytania odnośnie przemierzonych przeze mnie szlaków i noclegów w Gorcach czy Beskidzie Sądeckim i Niskim - niech pisze na priva, chętnie odpowiem

    Pozdrowienia,
    _Mursi_

  2. #2
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: 2 tygodnie w Bieszczadach - jak najlepiej wykorzystać

    Miejsce wypadowe Muczne
    1.Muczne-Bukowe Berdo-Krzemień-Tarnica-Wołoste
    2.Tarnawa-Dzwiniacz-Muczne
    3. Do źródeł Sanu lub na grób hrabiny
    Miejsce wypadowe Smerek
    1.Smerek-Połonina Wetlińska
    2. Jaworniki tak daleko jak dacie radę, możliwośc korekty szlaków
    3. Dział-Rawki
    4. wycieczka rowerowa na Sine Wiry
    Miejsce wypadowe Bukowiec
    1.okolice Jeziora Solińskiego
    2.Korbania, Łopienka
    Miejsce wypadowe Lesko
    1.Lesko-Bezmiechowa
    2. Lesko-Zwierzyń-Myczków
    3. Lesko-Zagórz

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2007
    Postów
    343

    Domyślnie Odp: 2 tygodnie w Bieszczadach - jak najlepiej wykorzystać

    Cytat Zamieszczone przez _Mursi_ Zobacz posta
    Moje pytanie: jakie szlaki polecalibyście najbardziej
    Jak widzę aktualnie zakwaterowany jestes w W-wie.
    Tedy sugeruję któregoś popołudnia złapać azymut na Grójecką,
    stromym podejściem od skrzyzowania z Kopińską sięgnać trawersu Kaliskiej,
    tam założyć obóz pośredni przy wygodnym stoliku w Sklepie Podróżnika,
    dla przeglądnięcia przewodników (zwłaszcza Rewasz) i map (Ruthenus, Compass).

    Podobną nieco wycieczkę można odbyć wirtualnie - googlając za relacjami i fotorelacjami
    tudzież propozycjami wycieczek, których w sieci zalega masa.

    Na takiej podstawie będzie Ci dużo łatwiej pytać o szczegóły i konkretniej określić swoje preferencje.
    Pytanie 'zaproponujcie coś' jest mało efektywne.

    Acz powyższa propozycja Lucyny jest ogólnie niezła i dość przekrojowa.
    Choć - jeżeli akurat myślisz o cerkwiach - powinieneś odwiedzić np.
    Smolnik (n. Sanem), Równię, Rzepedź i Turzańsk - poza tymi trasami.
    (wiec albo oddzielnie, albo zmiana, albo substytutem mógłby być sanocki skansen,
    ewentualnie z ikonami i Beksińskim na temtejszym zamku,
    dogodnie z Leska, gdzie też zwł. zabytki żydowskie i Kamień)

    Serdecznosci,

    Kuba

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar tomekk
    Na forum od
    01.2007
    Rodem z
    Warszawa
    Postów
    114

    Domyślnie Odp: 2 tygodnie w Bieszczadach - jak najlepiej wykorzystać

    Cytat Zamieszczone przez jacob.p.pantz Zobacz posta
    ...złapać azymut na Grójecką,
    stromym podejściem od skrzyzowania z Kopińską sięgnać trawersu Kaliskiej,
    tam założyć obóz pośredni przy wygodnym stoliku w Sklepie Podróżnika,
    ...

    Kuba
    Kuba. Super to napisales!!! :)
    Od teraz z zupelnie innym nastawieniem bede chodzil do Podroznika.

    Mursi, ze swojej strony polecam wycieczkę:
    1. Hulskie (ruiny cerkwi), Krywe (ruiny cerkwi), Tworylne (ruiny cerkwi i wsi).
    2. Warto pojsc lub podjechac do dawnej wsi Caryńskie (ruiny cerkwi). Poza tym dolina Carnkiego jest niesamowita. Cisza i spokoj.

    Tomek

  5. #5
    Bieszczadnik Awatar naive
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Dolina Sanu
    Postów
    544

    Domyślnie Odp: 2 tygodnie w Bieszczadach - jak najlepiej wykorzystać

    Poczytaj sobie np. tu :
    http://gps.astronet.pl/new/tur.htm
    Sa tam " wpigułce" prawie wszystkie typowe trasy bieszczadzkie / kliknij w "bieszczadzkie klimaty"/. Nadto wiekszość przetestowana przez Autora tej strony. Wiec nie tylko przeczytasz, ale i obejrzysz .
    Pozdrawiam
    naive

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar _Mursi_
    Na forum od
    06.2007
    Rodem z
    stolica
    Postów
    36

    Domyślnie Odp: 2 tygodnie w Bieszczadach - jak najlepiej wykorzystać

    Drodzy,

    Uprzejme podziękowania za Wasze (p)odpowiedzi, bardzo Wam dziękuję
    Teraz już mój ruch i moja praca w układaniu trasy. Lekturze się, studiuję mapę, przeglądam net i staram się zacząć składać z klocków całość konstrukcji. Czasu teoretycznie jest sporo, praktycznie niestety mniej (o czym świadczy choćby godzina umieszczenia tego postu, ech!), w każdym razie zaczynam planować kolejną wyprawę. Oczywiście jeśli ktoś jeszcze chciałby coś dopisać, będę bardzo wdzięczny

    Lucyna - wielkie dzięki, jest spory rozrzut i chyba dość wszechstronnie, tym bardziej chętnie skorzystam :)

    Jacob - heh, ubawiłem się , chciałem Ci odpowiedzieć w podobnej konwencji, ale chyba zaniecham tej próby, chyląc czapkę ;-)
    Moje warszawskie szlaki przebiegają wprawdzie innymi drogami niż Grójecka, ale pewnie w jakiejś wolnej chwili udam się do rekomendowanego przez Ciebie shopu, wirtualnie już tam złożyłem wizytę. Przewodniki wyd. Rewasz znam, choćby z przygotowań do wypadów w Gorce i Beskid Sądecki, i choć w kilku przypadkach informacje były nieaktualne, a opisy niekiedy ciut różne od tego, co zobaczyliśmy, to generalnie czyta się je świetnie i bardzo mi pomogły. Na razie dorwałem i czytam opisy trasek w "Bieszczadach z plecakiem" Pawła Klimka (Bezdroża - tzw. seria z falą), mapka Copernicusa - na warsztacie, podczytuję też "Bieszczadzkie losy" Andrzeja Potockiego - to trochę inna bajka, bo więcej tu wspomnień/pamiętnikarstwa, ale też warto - kilka słów naskrobałem o tym w innym wątku - http://forum.bieszczady.info.pl/showthread.php?p=44599#post44599 . Dzięki za info i przepraszam, jeśli trochę zbyt ogólnikowo zadałem pytanie, fakt .

    Tomku, Naive - Wam też dziękuję za cenne info i linka (przeglądam).

    Będzie pięknie!

    Wieczorne (?) pozdrowienia,
    Mursi

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar _Mursi_
    Na forum od
    06.2007
    Rodem z
    stolica
    Postów
    36

    Domyślnie Odp: 2 tygodnie w Bieszczadach - jak najlepiej wykorzystać

    Słowo stało się ciałem, dzisiaj nadciągam
    Jestem ciekawy, czy spotkam kogoś z Forumowiczów.

    Zaopatrzony w dobry nastrój już nie mogę się doczekać przybycia.
    Później zaś pewnie będzie jakaś fotorelacja

    Serdeczności,
    _Mursi_

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar _Mursi_
    Na forum od
    06.2007
    Rodem z
    stolica
    Postów
    36

    Domyślnie Odp: 2 tygodnie w Bieszczadach - jak najlepiej wykorzystać

    Hej,
    No i wyszło super :)

    Byliśmy po kilka dni w:
    - Smereku (stąd: Połonina Wetlińska, Sine Wiry, szlak graniczny, a przy okazji spokój - bo z dala od zatłoczonej Wetliny),
    - Bacówce pod Małą Rawką (Rawki, Kremenaros, Połonina Caryńska, etc., no i na miejscu przepyszne grule i naleśniki z jagodami ),
    - Wołosatem - (Tarnica - Przełęcz Bukowska),
    - Zatwarnicy (Hulskie, Krywe...),
    - i na koniec w Sanoku - w tutejszym zamku piękna kolekcja ikon plus Beksiński dla fanów.

    Dużo by opowiadać, niestety ustawiczny brak czasu nie pozwala mi na rozpisanie się.

    Wszystkie zarezerwowane miejscówki sprawdziły się wspaniale, gospodarze - przemili.

    Warto wracać, Biesy są śliczne (z resztą to tylko ich niewielka część).
    Ale - i tu może narażę się Forumowiczom - są piękne tak jak i wiele innych gór, że wspomnę np. opuszczony Beskid Niski czy urokliwe Gorce...

    Kilka fotek wrzuciłem w innym topiku, zapraszam do obejrzenia ich tutaj:
    http://forum.bieszczady.info.pl/show...ed=1#post48918


    Serdeczności,
    _Mursi_

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Jak znaleźć nocleg w Bieszczadach - PORADNIK
    Przez admin w dziale Noclegu szukam
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 23-05-2018, 21:00
  2. Jaki samochód najlepiej miec mieszkajac w Bieszczadach?
    Przez hormon_so w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 34
    Ostatni post / autor: 23-12-2011, 18:33
  3. Jak zacząć wędrówkę po Bieszczadach?
    Przez warmus w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 07-08-2007, 00:05
  4. Dojazd z trójmiasta do Ustrzyk G. - 17.10. - jak najlepiej?
    Przez piotrf w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 17-10-2005, 10:25
  5. Kongres już za 3 tygodnie !
    Przez Stały Bywalec w dziale Spotkania i sprawy forumowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 25-08-2002, 23:04

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •