Strona 2 z 12 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 113

Wątek: Uprawnienia przewodników - Karpaty Wschodnie

  1. #11
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: Kiedy rezerwować noclegi?

    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    Nie została wyjaśniona.
    Została - chciałem wiedzieć czy za naszą wschodnią granicą polski przewodnik to przewodnik w naszym rozumieniu tego słowa, czy też przewodnik samozwańczy - i dowiedziałem się. Że samozwańczy ma się rozumieć. U nas przewodnik to osoba, która ma uprawnienia nadane przez wojewodę na dany teren. Tam natomiast ta osoba jest przewodnikiem, ale tylko na zasadzie: ja Ciebie oprowadzam po moim domu więc jestem Twoim przewodnikiem. A żeby nie motać to chodzi mi o to, że formalnie nie jest tam żadnym przewodnikiem. Jeśli uprawnienia tam nie są wymagane - no to też nie jest, bo jak czegoś nie ma... to chyba nie ma :)
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  2. #12
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Kiedy rezerwować noclegi?

    Tak, odpowiedzi padły. Poszłam dalej w zadawaniu pytań. Czy ja jako pilot mogę pilotować wycieczki na Ukrainie? Nie, nie mam zdanego egzaminu państwowego z języka ukrańskiego. Czy będąc przewodnikiem mogę oprowadzać po ukraińskich Karpatach. Nie, nie mogę. Moje uprawnienia kończą się na granicy. W obwodach iwonofrankowskim i w mieście Lwowie mogą oprowadzać tylko ukraińscy przewodnicy. Co mi grozi jeżeli będę mimo wszystko pilotem i przewodnikiem na Ukrainie. Mandat w razie kontroli i odpowiedzialność karna w razie wypadku.

  3. #13
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: Kiedy rezerwować noclegi?

    Ale jeśli to jest prawda:

    BasiaZ: "Formalnie do prowadzenia górskich obozów zagranicznych potrzebne są jedynie uprawnienia pilota wycieczek zagranicznych, gdyż kraje takie jak Ukraina i Rumunia a także Słowacja w ogóle nie wymagają uprawnień przewodnickich do prowadzenia po swoich górach."

    to wystarczy ze "dorobisz" upr. pilota wycieczek zagranicznych i będziesz mogła. To że będąc przewodnikiem na Beskidy Wschodnie nie możesz tam prowadzić, to akurat jest jakby logiczne. Wszak na kursie nie uczyliście się o Karpatach Wschodnich (oprócz zarysu) - a czy piloci wycieczek zagranicznych się uczyli to chyba pytanie retoryczne. Strasznie to pogmatwane na mój prosty łeb.

    p.s - wydzliłem to jako nowy wątek, gdyż nie ma nic wspólnego z poprzednim tematem.
    Ostatnio edytowane przez Piotr ; 18-06-2007 o 22:02
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  4. #14
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Kiedy rezerwować noclegi?

    Cytat Zamieszczone przez Piotr Zobacz posta
    Ale jeśli to jest prawda:

    BasiaZ: "Formalnie do prowadzenia górskich obozów zagranicznych potrzebne są jedynie uprawnienia pilota wycieczek zagranicznych, gdyż kraje takie jak Ukraina i Rumunia a także Słowacja w ogóle nie wymagają uprawnień przewodnickich do prowadzenia po swoich górach."

    to wystarczy ze "dorobisz" upr. pilota wycieczek zagranicznych i będziesz mogła. To że będąc przewodnikiem na Beskidy Wschodnie nie możesz tam prowadzić, to akurat jest jakby logiczne. Wszak na kursie nie uczyliście się o Karpatach Wschodnich (oprócz zarysu) - a czy piloci wycieczek zagranicznych się uczyli to chyba pytanie retoryczne. Strasznie to pogmatwane na mój prosty łeb.
    Nie Piotrze nie będę mogła. Mam uprawnienia pilota wycieczek zagranicznych ale bez egzaminu państwowego językowego nie uprawniają mnie one do pilotowania po Karpatach. Abym mogła pracować zgodnie z literą prawa powinnam mieć egzamin państwowy z jezyka ukraińskiego, rumuńskiego itd. Bez tego moje uprawnienia są funta kłaków warte.
    Piotrze mówię o pilotowaniu. Nie o przewodnictwie. Tu sprawa komplikuje się. Sprawdzę jeszcze co mówi mój ubezpieczyciel. Czy moje OC jest ważne na terenie innych państw w wypadku, gdy moje uprawnienia nie obejmują obsługi imprez zagranicznych?

  5. #15
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Kiedy rezerwować noclegi?

    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    Tak, odpowiedzi padły. Poszłam dalej w zadawaniu pytań. Czy ja jako pilot mogę pilotować wycieczki na Ukrainie? Nie, nie mam zdanego egzaminu państwowego z języka ukrańskiego. Czy będąc przewodnikiem mogę oprowadzać po ukraińskich Karpatach. Nie, nie mogę. Moje uprawnienia kończą się na granicy. W obwodach iwonofrankowskim i w mieście Lwowie mogą oprowadzać tylko ukraińscy przewodnicy. Co mi grozi jeżeli będę mimo wszystko pilotem i przewodnikiem na Ukrainie. Mandat w razie kontroli i odpowiedzialność karna w razie wypadku.
    To jakie osoby mogą oprowadzać po danym kraju stanowi ustawodawstwo danego kraju (np. Ukrainy, Słowacji)
    Czy znasz na tyle dobrze ustawodawstwo ukraińskie aby móc autorytatywnie napisać, że grupy zorganizowane mają wg tamtejszych ustaw obowiązek posiadania w górach przewodnika ?

    Bo ja nie znam.
    Wg moich informacji - czegoś takiego jak nasze przewodnictwo nie ma w ustawodawstwie żadnego kraju europejskiego.

    Ale mogę się mylić.
    Jeśli się mylę - proszę podaj mi odpowiednie paragrafy (tamtejsze).

    Lepiej jestem zorientowana jeśli chodzi o Słowację - tam po prostu nie ma w ustawodawstwie odpowiednich paragrafów.

    Faktem jest natomiast że Słowacy (a konkretnie TaNaP w swoim regulaminie) zastrzegli sobie prawo wprowadzania na najwyższe szczyty tatrzańskie tylko przewodnikom z międzynarodowymi uprawnieniami UIAGM.
    Jest ich na Słowacji około 40, w Polsce 15.
    Ale to dotyczy Tatr, a nie Bieszczadów i wszelkich innych gór.

    Jeśli chodzi o języki - nie jest prawdą to co piszesz.
    Oto dosłowny cytat z Ustawy o Usługach Turystycznych:

    "Organizator turystyki organizujący wycieczki za granicą jest obowiązany zapewnić opiekę pilota wycieczek posiadającego znajomość języka powszechnie znanego w kraju odwiedzanym lub języka uzgodnionego z kontrahentem zagranicznym."

    W wypadku Ukrainy wystarczy znajomość języka rosyjskiego (faktycznie jest tam powszechnie znany).

    I nie jest wcale potrzebny "egzamin państwowy" Wystarczy egzamin zdawany w Urzędzie Wojewódzkim specjalnie przez pilotów i przewodników (moim zdaniem znacznie łatwiejszy niż egzamin np. na tłumacza przysięgłego).
    W niedługim czasie mam zamiar zdawać taki egzamin z języka słowackiego.

    To prawda, że nasze uprawnienia (również moje tatrzańskie) kończą się na granicy.
    Ale to nie znaczy, że dalej prowadzimy nielegalnie, bo dalej po prostu takie uprawnienia nie są potrzebne.

    Potrzebne są natomiast uprawnienia pilota.

    To wszystko co napisałam powyżej wynika ze spraw czysto formalnych.

    Jak już pisałam - w Polsce niektóre biura podróży stawiają dodatkowy warunek, aby prowadzący miał tez uprawnienia przewodnickie.
    Wolno im.

    Pozdrowienia

    Basia
    Ostatnio edytowane przez Basia Z. ; 19-06-2007 o 07:54

  6. #16
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Uprawnienia przewodników - Karpaty Wschodnie

    Pozostaję przy swoim zdaniu. Moje uprawnienia kończą się na granicy. Pozostaję przy wykładni naszego prawnika. To co robią inni mnie nie interesuje.

  7. #17
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: Kiedy rezerwować noclegi?

    Cytat Zamieszczone przez Basia Z. Zobacz posta
    To prawda, że nasze uprawnienia (również moje tatrzańskie) kończą się na granicy.
    Ale to nie znaczy, że dalej prowadzimy nielegalnie, bo dalej po prostu takie uprawnienia nie są potrzebne.
    I o to chodziło - przynajmniej mi. Które natomiast z waszych (sprzecznych) wypowiedzi są bardziej prawdziwe to już mnie istotne.

    Chodziło o nazewnictwo i na podstawie w/w można powiedzieć ze nie jest to w porządku. Przewodnik w usługach turystycznych to jest tytuł - tytuł, który aby nabyć trzeba się kształcić na kursie, poznać konkretną grupę górską i otrzymać uprawnienia. Tylko osoby z uprawnieniami mogą tytułować się przewodnikiem - czyli wy możecie.

    Jeśli uprawnienia kończą się na granicy, to nie znaczy że prowadzicie nielegalnie (skoro tam tego nie wymagają - wolno im), tylko znaczy IMHO że nadużywacie tego określenia i może to wprowadzić potencjalnego turystę w błąd - gdybym kupował wycieczkę do której linki tu podano, nigdy przez myśl by mi nie przeszło że osoba podpisana tam jako przewodnik, nie jest przewodnikiem i nie kończyła żadnych kursów w tym zakresie (na teren kraju gdzie się wybiera). Tam powinno pisać: pilot taki i taki, albo opiekun grupy taki i taki - a nie przewodnik, bo to są polskie strony dla polskich turystów i w Polsce słowo przewodnik jest jednoznaczne. Kurs pilotów nie ma tu nic do rzeczy - to inna bajka, na nim nie poznaje się tamtych grup górskich.
    Mnie to rybka - ale jakby przyszedł przewodnik ukraiński to chyba głupio byłoby przy nim tytułować się przewodnikiem. Albo idźmy jeszcze dalej: zrobię sobie ogólny kursik pilota wycieczek zagranicznych i od tego momentu będę się tytułował przewodnikiem po Gorganach. Co z tego że nigdy tam nie byłem? :) (ja wiem ze prowadzący obozy/wycieczki znają teren - przykład jest trochę przejaskrawiony, ale sens ten sam) To że nie potrzeba tam uprawnień nie nadaje tytułu przewodnika, tylko zwalnia z obowiązku jego posiadania.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  8. #18
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Kiedy rezerwować noclegi?

    Cytat Zamieszczone przez Piotr Zobacz posta
    Jeśli uprawnienia kończą się na granicy, to nie znaczy że prowadzicie nielegalnie (skoro tam tego nie wymagają - wolno im), tylko znaczy IMHO że nadużywacie tego określenia i może to wprowadzić potencjalnego turystę w błąd - gdybym kupował wycieczkę do której linki tu podano, nigdy przez myśl by mi nie przeszło że osoba podpisana tam jako przewodnik, nie jest przewodnikiem i nie kończyła żadnych kursów w tym zakresie (na teren kraju gdzie się wybiera). Tam powinno pisać: pilot taki i taki, albo opiekun grupy taki i taki - a nie przewodnik, bo to są polskie strony dla polskich turystów i w Polsce słowo przewodnik jest jednoznaczne. Kurs pilotów nie ma tu nic do rzeczy - to inna bajka, na nim nie poznaje się tamtych grup górskich.
    Na pewno od strony formalnej masz rację.
    Tylko, że kurs przewodnicki (przynajmniej taki ja ja skończyłam w SKPG "Harnasie") uczy nie tyle znajomości określonej grupy górskiej, a raczej uczy ogólnych zasad poruszania się po każdych górach.

    Na zachodzie Europy w ogóle nie istnieje pojęcie "przewodnika" po określonym pasmie górskim.
    To jest akurat specyfika typowo i wyłącznie polska.

    Natomiast istnieje jak najbardziej przewodnictwo po określonych typach gór.
    Przewodnicy UIAGM po odpowiednim przeszkoleniu mają prawo do prowadzenia klientów po każdych górach lodowcowych.
    Przewodnicy UIMLA - po każdych górach nielodowcowych.

    Mało kto poza "tatrzańskimi" wie, ale u nas też istnieje grupa przewodników, którzy posiadają uprawnienia Unii Europejskiej do prowadzenia w każdych górach nielodowcowych na terenie Unii:

    http://www.przewodnik-lider.pl/

    Zarówno Ukraina jak i Rosja leżą poza Unią, więc te kraje nie respektują uprawnień unijnych, ale w sumie czym się różną góry Ukrainy od nie lodowcowych części Alp ?
    Wg mnie są nawet łatwiejsze.

    Tak że IMHO używanie słowa "przewodnik" wcale nie jest nadużyciem, bo dobry przewodnik górski powinien dać sobie radę w każdych górach określonego typu.

    A że w wyszkoleniu przewodników są dziury - to niestety prawda, jedynym sposobem odróżnienia tych lepszych od tych gorszych są referencje.

    Pozdrowienia

    Basia

  9. #19
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Kiedy rezerwować noclegi?

    Cytat Zamieszczone przez Basia Z. Zobacz posta

    Tak że IMHO używanie słowa "przewodnik" wcale nie jest nadużyciem, bo dobry przewodnik górski powinien dać sobie radę w każdych górach określonego typu.

    A że w wyszkoleniu przewodników są dziury - to niestety prawda, jedynym sposobem odróżnienia tych lepszych od tych gorszych są referencje.

    Pozdrowienia

    Basia
    Rozumiem. Podstawą formalno-prawną regulującą obsługę ruchu turystycznego-przewodnictwo na obszarze ukraińskich gór są referencje.

  10. #20
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Kiedy rezerwować noclegi?

    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    Rozumiem. Podstawą formalno-prawną regulującą obsługę ruchu turystycznego-przewodnictwo na obszarze ukraińskich gór są referencje.
    Lucyna - Ty udajesz, czy na prawdę nie umiesz czytać ze zrozumieniem ?

    Pozdrowienia

    Basia

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Jesienne Karpaty Wschodnie.
    Przez coshoo w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 11-01-2016, 10:06
  2. Karpaty Wschodnie - wrzesień 2011
    Przez coshoo w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 07-01-2012, 10:25
  3. Październikowe Karpaty Wschodnie
    Przez krzychuprorok w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 06-11-2011, 21:43
  4. Karpaty Wschodnie
    Przez coshoo w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 23-07-2011, 01:48
  5. Karpaty Wschodnie Pokaz Slajdów
    Przez karpatika w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 27-02-2007, 23:57

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •