Strona 1 z 12 1 2 3 4 5 6 7 8 11 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 113

Wątek: Uprawnienia przewodników - Karpaty Wschodnie

  1. #1
    Bieszczadnik Awatar Rycho
    Na forum od
    02.2007
    Rodem z
    kotlina kłodzka
    Postów
    80

    Domyślnie Odp: Kiedy rezerwować noclegi?

    Fajnie że nas odwiedzają raczej chodziło mi o stereotyp, że wezmą wszystko w ciemno bo dla nich to taniocha a forsy wszyscy mają jak lodu itd itd.
    Owszem kupują ale też szukają gdzie taniej i nie ma mowy o szastaniu.
    Ciekawe jak to jest z przewodnikami , byłem we Włoszech to nasz polski przwodnik i opiekun grupy bardzo uważał coby go nie chapli za gadanie do grupy bo nie ma miejscowych uprawnień i za to grozi solidna kara./Wenecja, Rzym /

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: Kiedy rezerwować noclegi?

    Cytat Zamieszczone przez Rycho Zobacz posta
    Ciekawe jak to jest z przewodnikami/
    Ja się dołączam do pytania, tzn. konkretnie poszukuje odpowiedzi na pytanie:
    na jakich i gdzie wydawanych uprawnieniach polscy przewodnicy i koła oferują wycieczki/wyjazdy/obozy z przewodnikiem po Bieszczadach Wschodnich, Czarnohorze, Gorganach, itp. Rozumiem ze przewodnik beskidzki III kl. tych obszarów nie obejmuje.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  3. #3
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Kiedy rezerwować noclegi?

    Cytat Zamieszczone przez Piotr Zobacz posta
    Ja się dołączam do pytania, tzn. konkretnie poszukuje odpowiedzi na pytanie:
    Rozumiem ze przewodnik beskidzki III kl. tych obszarów nie obejmuje.
    Przewodnicy beskidzcy III, II, I nie są uprawnieni do oprowadzania po ukraińskich Karpatach. Nasze uprawnienia obowiązują tylko na terenie Bieszczadów, Beskidu Niskiego, części Beskidu Sądeckiego i na obszarze pogórzy. Większość z nas jest pilotami ale to nie upoważnia nas do oprowadzania po szlakach.

  4. #4
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: Kiedy rezerwować noclegi?

    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    Przewodnicy beskidzcy III, II, I nie są uprawnieni do oprowadzania po ukraińskich Karpatach.
    Tak, ja to wiem - chce tylko sie dowiedzieć jakie mają dodatkowe w takim razie uprawnienia do prowadzenia na tamtym terenie. Wyjazdy są firmowane na ogół "z przewodnikiem",co powinno być jednoznaczne - przynajmniej gdybym ja jechał to myślałbym że jest to przewodnik a nie samozwańczy przewodnik (któremu uprawnienia kończą się na granicy) i tam jest takim samym przewodnikiem... jak cała reszta wycieczki (formalnie - bo to że zna teren to nie wątpię przecież).
    Czyli jeszcze raz: jakie uprawnienia i przez kogo wydane mają osoby oferujące przewodnictwo w Karpatach Wschodnich?
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  5. #5
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Kiedy rezerwować noclegi?

    Z tego co wiem nie mają uprawnień. Być może są wyjątki ale ja z takimi w praktyce nie spotkałam się.

  6. #6
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Mazowsze
    Postów
    201

    Domyślnie Odp: Kiedy rezerwować noclegi?

    @ Rycho

    .... Ciekawe jak to jest z przewodnikami , byłem we Włoszech to nasz polski przwodnik i opiekun grupy bardzo uważał coby go nie chapli za gadanie do grupy bo nie ma miejscowych uprawnień i za to grozi solidna kara./Wenecja, Rzym ....
    Dokładnie to samo miałem w Pradze.Przewodnik sympatyczny i znający swój fach tłumaczył ten fakt brakiem posiadania lokalnych licencji czy uprawnień.Oczywiście było to zaskoczenie bo dowiedziliśmy się o tym stojąc już na praskim chodniku.

  7. #7
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Kiedy rezerwować noclegi?

    Cytat Zamieszczone przez Piotr Zobacz posta
    Czyli jeszcze raz: jakie uprawnienia i przez kogo wydane mają osoby oferujące przewodnictwo w Karpatach Wschodnich?
    Witam !

    Odpowiem w swoim imieniu, ponieważ właśnie w tym roku mam prowadzić dwa obozy w Karpatach Wschodnich, a konkretnie w Gorganach (Ukraina) i w Górach Marmaroskich (Rumunia).
    Prowadziłam już dla tego i innych biur bardzo wiele razy wycieczki w górach Słowacji, dwa razy w Górach Ukrainy i raz Rumunii (Góry Rodniańskie).

    Jestem przewodnikiem beskidzkim i tatrzańskim, a dodatkowo mam uprawnienia pilota wycieczek.

    Formalnie do prowadzenia górskich obozów zagranicznych potrzebne są jedynie uprawnienia pilota wycieczek zagranicznych, gdyż kraje takie jak Ukraina i Rumunia a także Słowacja w ogóle nie wymagają uprawnień przewodnickich do prowadzenia po swoich górach.

    Natomiast niektóre biura podróży wymagają od osób prowadzących te obozy dodatkowo posiadania uprawnień przewodnika górskiego.
    Takie wymagania ma m in. biuro dla którego prowadzę w tym roku czyli "Wierchy".
    Wszyscy prowadzący dla tego biura obozy turystyki kwalifikowanej mają uprawnienia przewodnickie.

    Przypuszczam, że posiadanie takich uprawnień ma stanowić dla uczestników dodatkową gwarancję, ze pilot nie zabłądzi w górach.

    ;-)

    Pozdrowienia

    Basia
    Ostatnio edytowane przez Basia Z. ; 18-06-2007 o 08:45

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: Kiedy rezerwować noclegi?

    Cytat Zamieszczone przez Basia Z. Zobacz posta
    Formalnie do prowadzenia górskich obozów zagranicznych potrzebne są jedynie uprawnienia pilota wycieczek zagranicznych, gdyż kraje takie jak Ukraina i Rumunia a także Słowacja w ogóle nie wymagają uprawnień przewodnickich do prowadzenia po swoich górach.
    Ok, dzięki - o to mi chodziło. Czyli jedynie różnica jest taka że Polsce określenie "przewodnik" jest ściśle określone i poparte dokumentami, natomiast tam jest umowne (lub dosłowne dla potocznego znaczenia tegoż słowa), tj. bardziej adekwatne byłoby: pilot. Istota sprawy została w każdym razie wyjaśniona.
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Kiedy rezerwować noclegi?

    Cytat Zamieszczone przez Piotr Zobacz posta
    Ok, dzięki - o to mi chodziło. Czyli jedynie różnica jest taka że Polsce określenie "przewodnik" jest ściśle określone i poparte dokumentami, natomiast tam jest umowne (lub dosłowne dla potocznego znaczenia tegoż słowa), tj. bardziej adekwatne byłoby: pilot. Istota sprawy została w każdym razie wyjaśniona.
    Trochę jednak inaczej.

    Pilot opiekuje się grupą, załatwia noclegi, dba o grupę w sytuacjach kryzysowych (np. choroba, zgubienie paszportu).

    Przewodnik tylko prowadzi ludzi po górach i te sprawy go nie dotyczą.

    W praktyce przewodnik jadąc z grupą na zagraniczny obóz wędrowny pełni obie te role jednocześnie.
    Stąd musi mieć znajomość realiów danego kraju, znać jakiś język w którym można się na miejscu dogadać a jednocześnie posiadać na tyle dużo umiejętności "górskich" aby nie zabłądzić w górach i grupie nic się nie stało - to znaczy np. umieć zorientować się w terenie na podstawie mapy (czasem fatalnej), wiedzieć kiedy uciekać przed burzą i tak dalej.

    Tak jak pisałam - obce kraje wymagają do poruszania się w górach niskich (bez lodowców) jedynie pilota, to nasza strona (nasze biuro) dba o to aby ten pilot był jednocześnie przewodnikiem.

    Trochę inaczej jest np. w krajach alpejskich (ale też różnie, w zależności od kraju), tam wymagania są większe, czasem trzeba mieć międzynarodowe uprawnienia przewodnickie (są takie).

    Pozdrowienia

    Basia

  10. #10
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Kiedy rezerwować noclegi?

    Cytat Zamieszczone przez Piotr Zobacz posta
    Ok, dzięki - o to mi chodziło. Czyli jedynie różnica jest taka że Polsce określenie "przewodnik" jest ściśle określone i poparte dokumentami, natomiast tam jest umowne (lub dosłowne dla potocznego znaczenia tegoż słowa), tj. bardziej adekwatne byłoby: pilot. Istota sprawy została w każdym razie wyjaśniona.
    Nie została wyjaśniona. Działamy nielegalnie. Ustawa o usługach turystycznych rozdział 4 przewodnicy i piloci jasno stwierdza co nam wolno, jakie mamy prawa i obowiązki. Wszystko co nie jest wymienione jest zabronione i może być podciągnięte pod zagrożenie dla zdrowia i życia itd.
    1. Ustawa o turystyce mówi wyraźnie, że wojewoda obecnie marszałek wydają uprawnienia na dany teren. Nasze uprawnienia nie obowiązują na terenie Ukrainy i innych państw karpackich z wyjątkiem Słowacji. Wyjątek ten ma oparcie w ustawie sprzed trzydziestu lat, ratyfikowanej przez Słowację. Obejmuje tylko teren przygraniczny tzn. mogę oprowadzać w paśmie Busowa ale już nie w Tatrach.
    2. Ustawa mówi wyraźnie, że pilotaż zagraniczny mogą uprawiać osoby posiadające uprawnienia pilota plus zdany egzamin państwowy językowy (lub skończona filologię danego kraju). Język obowiązujący w danym kraju, w przypadku Ukrainy ukraiński.
    3. Na terenie Ukrainy trwają prace legislacyjne, powstaje ustawa o usługach turystycznych.
    4. Nie oznacza to, że nie ma tam uregulowań prawnych dotyczących przewodnictwa. Wprowadzły je samorządy, m.in w obwodzie iwanofrankowskim. Na terenie parków narodowych w tym obwodzie istnieje obowiązek wynajmowania lokalnego przewodnika. Jest to kontrolowane przez tamtejszych filanców W Iwano Frankowsku działa stowarzyszenie przewodników. Podobna sytuacja jest we Lwowie.
    5. Samorządy regulują sprawy wynajmowania przewodników także w innych państwach np. we Wiedniu.

    Konsultowałam się z kolegą przewodnikiem i z prawnikiem.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Jesienne Karpaty Wschodnie.
    Przez coshoo w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 11-01-2016, 10:06
  2. Karpaty Wschodnie - wrzesień 2011
    Przez coshoo w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 07-01-2012, 10:25
  3. Październikowe Karpaty Wschodnie
    Przez krzychuprorok w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 06-11-2011, 21:43
  4. Karpaty Wschodnie
    Przez coshoo w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 23-07-2011, 01:48
  5. Karpaty Wschodnie Pokaz Slajdów
    Przez karpatika w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 27-02-2007, 23:57

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •