Strona 2 z 33 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 12 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 327

Wątek: Buty na Bieszczady

  1. #11
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Buty na Bieszczady

    Cytat Zamieszczone przez Hero Zobacz posta
    Pozwólcie, że dam Wam link do niezaleznych opinii o butach górskich:
    http://ngt.pl/15_Wysokie.html
    Można poczytać opinie na temat różnych modeli różnych producentów. Przeczytajcie co ludzie sądzą o butach, których i Wy używacie, albo poszukajcie takich, jakie są uzywane za najlepsze. Ewentualnie można dodać własną opinię.
    No ja bym nie zapominała o przymierzeniu.
    O sposobach przymierzania obuwia w sklepie też można znaleźć na stronie ngt.
    Każdy ma inną nogę i co dla jednego dobre dla innego może być tragicznie niewygodne.

    Zacytuję mojego kolegę Wojtka Wierbę przenosząc tekst z pl.rec.gory:

    Nie lubię doradzać w temacie kupna butów, ponieważ
    jest to bardzo indywidualny element sprzętu, zresztą chyba
    najważniejszy. Dlatego tyle rożnych, często sprzecznych opinii.
    Na początek proponuje odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

    1. Płeć (buty damskie maja trochę inny profil)

    2. Wiek (z wiekiem zachodzą zmiany kształtu stopy)

    3. Rozmiar (najlepiej w cm - niektóre modele nie są produkowane w pełnej rozmiarówce)

    4. Szerokość stopy (szeroka, normalna, wąska - firmy maja rożne 'kopyta' standardowe)

    5. Podbicie (wysokie, normalne, niskie - tu problemem na ogół jest wysokie podbicie).

    6. Typ buta - zastosowanie (B, B/C, C - jeśli Bieszczady nie w zimie to raczej B, lub bardziej zaawansowane = B/C)

    7. Podeszwa - Vibram, lub własna, firmowa podeszwa - na ogół buty z podeszwa Vibram uchodzą za lepsze, nie tylko, jeśli chodzi o samą podeszwę.

    8. Membrana - na warunki letnio-wiosenno-jesienne raczej dyskusyjne, zima OK.

    9. Typ membrany (jeśli w ogóle) - GoreTex, Sympatex, potem inne *Tex'y, ale nie licz na to, że membrana poradzi sobie z duza (a stopy pocą się znacznie) ilością potu, natomiast zapewni wodoszczelność (do momentu, kiedy się nie przetrze). Z moich doświadczeń i testerow n.p.m., tańsze buty z membrana *Tex maja tendencje do przemakania od nowości.

    10. Pokrycie zewnętrzne (skora licowana, olejowana, nubuk, zamsz, wstawki z Cordury itp.) - jestem zwolennikiem skory (olejowana, nubuk)

    11. Wyściółka (skora cielęca, tkanina sztuczna - prawie zawsze w towarzystwie membran) - jestem zwolennikiem skory cielęcej.
    12. Sznurowanie - preferuje dwustrefowe z możliwością indywidualnego doboru napięcia sznurówek w rejonie podbicia i cholewki.

    13. Wysokość cholewki (pełna, 3/4) - raczej pełna.

    14. Język - wszyty fałdkami skory do buta na całej (prawie) długości.

    15. Cena (tanie do 300 zł, średnie do 600 zł, drogie powyżej 600 zł) - najczęściej cena ma związek z jakością, ale nie zawsze. I bywają promocje.

    16. Dostępność w sklepie konkretnego modelu i rozmiaru ?


    Prawie na pewno jeszcze o czymś zapomniałem (jest dużo parametrów botów, które należy brać pod uwagę)- wyjmowana wkładka ułatwia suszenie, mała ilość szwów poprawia nieprzemakalność, samorozwiązywanie sie sznurówek itp.


    I krotka 'instrukcja' przymierzania butów:


    Zaczynamy przymierzać różne modele butów z danej grupy zgodnie z przewidywanym rodzajem uprawianej turystyki na pierwszy ogień biorąc buty o jeden numer większe od normalnie noszonych w mieście. Zakładamy odpowiednią ilość skarpet (preferuje osobiście 2 pary, cienka termoaktywna i trochę grubsza wełniana) i wkładamy stopy do butów.
    Jeśli już przed zasznurowaniem butów czujemy jakiś ucisk, to znaczy, że buty są za małe. Warto zwrócić uwagę na pewną cechę stopy ludzkiej; z wiekiem zmniejsza się wysokość sklepienia stopy a co za tym idzie, zwiększa się długość stopy. Kupując buty górskie na kilka lat, w razie jakiejkolwiek wątpliwości, co do rozmiaru, wybierzmy obuwie nieco większe.
    Buty najlepiej mierzyć po południu, kiedy stopa jest w sposób naturalny lekko nabrzmiała. Sznurując buty należy docisnąć piętę do tyłu i stosunkowo mocno zasznurować dolną strefę sznurowania. Przy podchodzeniu cholewka (górna strefa) może być zasznurowana luźniej w celu ułatwienia ruchu nogi w stawie skokowym, przy schodzeniu cholewkę sznurujemy mocno, aby uchronić kostkę przed urazami. W zasznurowanych butach należy przez co najmniej 10 minut pochodzić po sklepie, żeby wyściółka cholewki i podkładka dopasowały się do kształtu stopy.
    Pora odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań: Czy wygodnie się stoi w butach? Czy obuwie nie uciska palców? Czy but dobrze obejmuje piętę? Czy górna część cholewki nie uciska łydki? W dobrze dopasowanych butach z przodu powinno być około 1 cm luzu. Jest to kardynalna zasada, której niezastosowanie odczujemy boleśnie na długim zejściu, gdy palce zaczną dobijać do czubka buta.


    A jaki konkretnie model? Tak naprawdę musisz wybrać sam.
    Pozdrawiam
    Wojtek

    --------------------

    Pozdrowienia

    Basia

  2. #12
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2007
    Postów
    343

    Domyślnie Odp: Buty na Bieszczady

    Jakoś chyba - na mój gust przynajmniej - odnośnie 'dwustrefowości' sznurowania
    było niezbyt wyraźnie: kluczowe jest blokowanie sznurówki przez któryś z zaczepów,
    by sznurówki nie przesuwały się po nim/w nim gładko jak w innych,
    przez co naprężenie sznurowania nie wyrównywało się w całym bucie,
    ale było np. mocniejsze wokół stopy, niż kostki
    Bywa to zwykle osiągane (przynajmniej w jakims stopniu) przez przetłoczenie zaczepu
    w miejscu 'skrętu' linii sznurowania, by sznurówka była w nim zaciśnięta.
    Ewentualnie stosuje się czasem rodzaj zatrzasku (oczko + występ, między którymi sznurówka jest zaciskana).
    Przykład:
    http://sklep.hanwag.pl/index.php?s=2&k=3&b=16
    - tu mamy aż 'trzy strefy' - na dwu parach haczyków (zaczepy 5 i 7 od dołu)
    widać podłużne przetłoczenia
    http://sklep.hanwag.pl/index.php?s=2&k=1&b=225
    - tutaj piąty od dolu zaczep to właśnie taki zatrzask Click-Clamp - opisany też na:
    http://www.hanwag.de/Hanwag/Template...SectionId=3114

    Jeśli but ma "haczyk na zakręcie" bez przetłoczenia (lub takowe słabo działa)
    i sznurówka w nim się ślizga,
    można samemu zaimprowizować "blokadę stref" przez odpowiedni sposób wiązania:
    sznurówkę prowadzimy w haczyk nie zwyczajnie od dołu,
    ale przekładamy z góry, by przechodziła dołem i dalej - idąć ku kolejnym zaczepom - krzayżowała się, tworzyła na tym haczyku jakby pętelkę, czy niedomknięta ósemkę
    (tarcie sznurówki o sznurówkę i jej nacisk ograniczają jej przesuwanie)
    - mam nadzieję, że bardzo nie zamotałem (-;

    BTW: taki 'zaczep na zakręcie' powinien też być - w porónaniu z sąsiednimi -umieszczony
    stosunkowo nisko tzn. blisko pięty, by mocno dociskał stopę do buta.
    To jednak czyni go też mocno wystającym na boki - mozna łatwo zaczepic stoptutem etc.
    Wobec tego stosuje się od jakiegos czasu nisko wszyste pętle z materiału, czy stalowej linki
    albo pasek skóry 'zakotwiczony' nisko, jednak majacy haczyk wysoko
    (= równo z innymi, na wierzchu buta, nie z boku) - np. digafix:
    http://www.meindl.de/english/
    (kliknąć w 'technology' i zjechać nieco).

    Naturalnie do ww. info opartego walnie o marketingowy bełkocik producentów
    nalezy odnosić się ze zdrowym sceptycyzmem (((-;

    Serdeczności,

    Kuba

  3. #13
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Mazowsze
    Postów
    201

    Domyślnie Odp: Buty na Bieszczady

    I to ostatnie zdanie należałoby podkreślić wężykiem!

    Oczywiście że do tych rewelacji producentów trzeba podchodzić spokojnie-pamiętasz? kiedyś Hanwag proponował asymetryczne umieszcznie języka,miałem te buty i było no jakoś tak sobie.
    Odpowiadając na post Mapiota zaznaczyłem że temat jest obszerny i podałem bardzo podstawowe info.Miło mi że temat się uzupełnia-oczywiście że każdy z producentów przedstawia swój patent w temacie sznurowania stąd różna liczba zaczepów tak na śródstopiu jak i w okolicy samej kostki.
    Umiejscowienie "stopera" różni się praktycznie w każych butach-są to szczegóły tech.nie wnoszące nic w istocie działania "dwustrefowości".
    Tak samo jak kształt samych zaczepów i ich rozwiązań tech[u mnie są rolki]-znowu temat rzeka.
    Istnieją buty gdzie idea sznurowania jest wręcz odwrotna do tego co omawiamy od dłuższego czasu. Chodzi w nich o równomierny naciąg w całej strefie sznurowania.Mało tego-to ma być wykonane jednym ruchem!I to działa.
    Takie buty też miałem na nogach powiem tylko że chodzi się w nich jak w kapciach[produkcja Lublin]-używają ich w swojej pracy panowie w czarnych kominiarkach.

    Pozdrawiam.

  4. #14
    Bieszczadnik Awatar mapiot
    Na forum od
    06.2007
    Rodem z
    Łódź
    Postów
    44

    Domyślnie Odp: Buty na Bieszczady

    Cytat Zamieszczone przez blues Zobacz posta
    Ci co chodzą trochę więcej mają kilka par butów w zależności od rejonu działania,pory roku np.ja przyjeżdzam w Bieszczady w maju w Scarpach,a w pażdzierniku w Meindlach.Są to zupełnie inne buty bo i warunki bywają [czasami] diamatralnie różne.
    Jakie model Meindli masz na myśli? Od czasu napisania mojego postu przymierzyłem już kilka par butów. Najwygodniejsze są dla mnie Meindle Borneo
    przeznaczenie butów - B w całości z wysokiej jakości olejowanej skóry nubukowej, wyściółka też skórzana, bardzo wygodne. Czy myślisz (-cie), że to dobry wybór. O Scarpach tylko słyszałem, nie miałem okazji ich nosić. Czy mógłbyś sprecyzować dlaczego w jednych chodzisz wiosną a w drugich jesienią? Wolałbym buty całoroczne - tzn. wiosna- jesień bo zimą praktycznie nie chodzę. W przypadku firmy Meindl odstraszają nieco ceny, ale z wypowiedzi użytkowników wnioskuję, że to rzeczywiście bardzo dobre buty.

  5. #15
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie Odp: Buty na Bieszczady

    Cytat Zamieszczone przez mapiot Zobacz posta
    Jakie model masz na myśli? ...z wypowiedzi użytkowników wnioskuję, że to rzeczywiście bardzo dobre buty.
    a ja ma na myśli Zuchy --znasz TY takowe??
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  6. #16
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie Odp: Buty na Bieszczady

    Cytat Zamieszczone przez mapiot Zobacz posta
    Jakie model ......??
    Takie podejście do tematu zawsze kojarzy mi się z gościem,co miał super sprzęt narciarski i pojechał z nim do Za'kopanego.Codziennie "wychodził" z nim na "stok" a stawiał go w tym czasie w szatni ,co dziennie w innej knajpie, coby cepry widziały jaki on ma super sprzęcicho
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  7. #17

    Domyślnie Odp: Buty na Bieszczady

    Cytat Zamieszczone przez joorg Zobacz posta
    Takie podejście do tematu zawsze kojarzy mi się z gościem,co miał super sprzęt narciarski (...)
    A mnie nie. Moje buty, które kupiłem na bieszczadzkie trasy, zaczęły przeciekać i wszelkie preparaty impregnacyjne nie poskutkowały wystarczająco. Mam zamiar po prostu kupić najlepsze buty, w których będę miał suche nogi w każdych okolicznościach. Pytanie czy coś takiego istnieje i jak to wybrać?

    Janusz, co mógłbyś mi zaproponować?

  8. #18
    Bieszczadnik
    Na forum od
    11.2006
    Rodem z
    stąd
    Postów
    94

    Domyślnie Odp: Buty na Bieszczady

    Cytat Zamieszczone przez andrzej627 Zobacz posta

    Janusz, co mógłbyś mi zaproponować?
    Jeżeli pozwolisz to coś Ci polecę. Ostatnio miałam podobny problem. Na forum tatrzańskim polecono mi hanwagi. Kupiłam i jestem wprost zachwycona. Duży wydatek ale opłaca się. W sezonie zdzieram na szlakach co najmniej dwie pary butów. Przedostatnio kupiłam salomony. Badziewie. tanie, za 250-400 ale jakość fatalna. Nie mogę polecić określonego modelu, jednak uniseks nie sprawdzają się. Mam hanwagi forest ledy, bardzo dobre chociaż butami z moich marzeń okazały się hanwagi alaska lady.

  9. #19
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie Odp: Buty na Bieszczady

    Cytat Zamieszczone przez andrzej627 Zobacz posta
    A mnie nie. Moje buty, które kupiłem na bieszczadzkie trasy, zaczęły przeciekać ...

    .. co mógłbyś mi zaproponować?
    Andrzeju , nic Ci nie zaproponuję bo się na tym nie znam.
    Ja od zawsze używam buty tzw "ogólno wojskowe " i do tego grube wełniane skarpety , czy to lato czy zima. Przed wyjściem pół tubki dobrej tłustej pasty i musi być bardzo mokry śnieg i woda po kostki żeby przemokły.
    A tak naprawdę nie ma "firmy" która by nie przemokła, na przemoczenie dobra jest druga para ,do czasu kiedy ta pierwsza nie wyschnie.
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  10. #20
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: Buty na Bieszczady

    Sprawdziłem i .....nie mogę się powstrzymać, wybaczcie więc, ale czy one same chodzą, czy trzeba jednak przebierać nóżkami? W każdym razie cud nad cuda i bez hanwagów ani rusz.
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Buty, buty... butów szukam:)
    Przez silje w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 03-07-2013, 20:10
  2. buty meindl
    Przez TQT w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 11-02-2012, 20:06
  3. buty niskie
    Przez kpo15 w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 09-09-2011, 20:02
  4. Odznaka Siedmiomilowe buty :)
    Przez Monika w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 10-02-2010, 13:47
  5. Nieprzemakalne buty
    Przez iza w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 11-07-2003, 03:49

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •