Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 32

Wątek: Urwisko Zonkla

  1. #11
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Urwisko Zonkla

    Cytat Zamieszczone przez sir Bazyl Zobacz posta
    Kiedyś na mapach to urwisko nosiło nazwę Jeleni Skok.
    Na jakiej mapie to widziałeś?Taka nazwa góry pod którą jest to urwisko funkcjonuje na mapach PPWK("Bieszczady" i "Bieszczady i Góry Sanocko-Turczańskie" 1:75000).Na mapie Krukara(Ruthenus) i Compassu funkcjonuje Mochnaczka(Berdo).Samo urwisko oprócz mapy Krukara jest zaznaczone na przedwojennej WIG-ówce(ale bez nazwy).
    Przy szperaniu za tym urwiskiem zwróciłem uwagę na nazwę przełęczy poniżej:PPWK podaje Zwór,u Krukara jest Prislipiec a na "pięćdziesiątce" topo z lat 70-tych oraz na radzieckiej "setce" z tegoż okresu przełęcz nosi dumną nazwę "Przełęczy Milicjantów"
    Pozdrav

  2. #12
    Bieszczadnik Awatar Piotr
    Na forum od
    09.2002
    Postów
    2,605

    Domyślnie Odp: Urwisko Zonkla

    Cytat Zamieszczone przez Browar Zobacz posta
    Na jakiej mapie to widziałeś?
    Jako Jeleni Skok jest m.in. na PPWK (Copernicus), 1:75k,wydanie IV (chyba z 2003 lub 2004 - nie napisali na okładce a nie chce mi się otwierać ;-))
    Piotr
    Twoje Bieszczady - przewodnik po regionie
    Komańcza i okolice - serwis turystyczny

  3. #13
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: Urwisko Zonkla

    Cytat Zamieszczone przez Browar Zobacz posta
    Na jakiej mapie to widziałeś?
    Nazwa dotyczyła chyba faktycznie całego wzgórza a nie wyłącznie urwiska, od którego jak sądzę wzięła się właśnie ta nazwa. Stare mapy mam pochowane sam nie wiem gdzie, ale znalazłem przewodnik Stanisława Kłosa Bieszczady (Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1986), w którym opisano to następująco:
    Trasa nieznakowana. Urokliwa wycieczka, godna polecenia dla poznania ciekawego urwiska i oryginalnej panoramy.(...)
    Tu w prawo, rzadko uczęszczaną dróżką stromo w górę na szeroką połogą wniosłość zwaną Jeleni Skok (777 m). Na wierzchowinie, wśród wykrotów i zielska, ślad dróżki ginie. Lasem przechodzimy nieco w lewo na widoczny wśród drzew wyraźny kamienisty kopczyk, z przeciwnej strony którego znajduje się wielkie skalne urwisko (ok. 40 m wysokości). Według podania miał stąd skoczyć w dół wielki jeleń zagoniony przez wilki - stąd nazwa szczytu...
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  4. #14
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Żaholecki las
    Postów
    454

    Domyślnie Odp: Urwisko Zonkla

    Witam

    Jaskin tam nie znalzlem a bylem tam rok temu , pare wystajacych skal z stoku dla geologa zapewne bylo jaks podnieta mnie to nie rusza.O Osuwisko stare jest ma juz paredzesiatek lat na karku martwe tylko rumosz bez widocznych szczelin,,,,

    ww

  5. #15
    Bieszczadnik Awatar iza
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    okolice Gdańska
    Postów
    710

    Domyślnie Odp: Urwisko Zonkla

    Oficyna Wydawnicza „ REWASZ ” „ BOSZ” SP .C – 1995r
    Bieszczady Przewodnik :
    …………… Inne zupełnie nieznane urwisko można znaleźć w bocznym grzbiecie sięgającym po Cisną , na południowo wschodnim Stoku Jeleniego Skoku (778m) , w miejscu zwanym Ułyczata . Podczas wojny rozbił się o nie sowiecki „ kukuruźnik „ ….. ( str 172)

  6. #16
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: Urwisko Zonkla

    Cytat Zamieszczone przez iza Zobacz posta
    … Inne zupełnie nieznane urwisko można znaleźć w bocznym grzbiecie sięgającym po Cisną ,...w miejscu zwanym Ułyczata.
    Iza dorzuciła nam jeszcze jedną nazwę (za Rewaszem - Boszem), tego pięknego zakątka. Może ktoś wie co ona oznacza? Jeśli dobrze kojarzę to Bosz jest "za płotem" Lucyny. Może wiedzą?
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

  7. #17
    Bieszczadnik Awatar Floydd
    Na forum od
    06.2006
    Rodem z
    Wrocław
    Postów
    97

    Domyślnie Odp: Urwisko Zonkla

    Coraz więcej informacji, ale również nowe znaki zapytania...

  8. #18
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Urwisko Zonkla

    W latach osiemdziesiątych leśnicy próbowali zalesić samo urwisko posuwając się nawet do "naziemiania",niestety z marnym skutkiem-co ulewa,to kicha.Urwisko jest znane (wśród leśników) pod nazwą "Jeleni skok".Nazwa "Urwisko Zonkla" jest szerzej nieznana...
    Pozdrav

  9. #19
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Urwisko Zonkla

    Zauważyłem też tę nową nazwę bo na starszych mapach była nazwa Jeleni Skok. Ale według ludzi tam mieszkających, jeszcze przed wojną nazwa ta była troszkę inna i była wymieniana jako "Jeleni Stok" (str. 214 Bieszczady - słownik historyczny-krajoznawczy z 1996 roku - opracowanie całościowe Stanisław Kryciński). Jesli chodzi o wyjaśnienie pochodzenia Jeleni Stok to spotkałem się już z takimi opowieściami, że jelenie by sobie poryczeć stawały właśnie na jakimś stromym stoku by było je lepiej słychać i dalej mógł nieść ich głos. Może więc prawidłowa nazwa powinna brzmieć Jeleni Stok bez późniejszych zmian do których próbuje sie dorobić jakąś legendę?

  10. #20
    Forumowicz Roku 2018
    Kronikarz Roku 2018
    Forumowicz Roku 2017
    Kronikarz Roku 2014
    Ekspert Roku 2013
    Korespondent Roku 2008
    Awatar sir Bazyl
    Na forum od
    09.2005
    Rodem z
    Resmiasto
    Postów
    3,102

    Domyślnie Odp: Urwisko Zonkla

    Cytat Zamieszczone przez Recon1 Zobacz posta
    Zauważyłem też tę nową nazwę bo na starszych mapach była nazwa Jeleni Skok. Ale według ludzi tam mieszkających, jeszcze przed wojną nazwa ta była troszkę inna i była wymieniana jako "Jeleni Stok" (str. 214 Bieszczady - słownik historyczny-krajoznawczy z 1996 roku - opracowanie całościowe Stanisław Kryciński). Jesli chodzi o wyjaśnienie pochodzenia Jeleni Stok to spotkałem się już z takimi opowieściami, że jelenie by sobie poryczeć stawały właśnie na jakimś stromym stoku by było je lepiej słychać i dalej mógł nieść ich głos. Może więc prawidłowa nazwa powinna brzmieć Jeleni Stok bez późniejszych zmian do których próbuje sie dorobić jakąś legendę?
    Hej!
    Spójrz jeszcze raz na 214 stronę przytaczanego wydawnictwa. Dokładnie jest tam napisane w dziale nazewnictwo:
    Berdo - urwisko zwane na mapach Jeleni Stok.
    Ten "stok" to chyba literówka gdyż na mapach z okresu wydania Słownika jest właśnie skok nie stok. Więc jeśli już, to nazwą przedwojenną mogło być Berdo a nie Jeleni St(k)ok.
    Odświeżając ten wątek przypomniałeś mi o spotkaniu z P. Wojciechem Krukarem, którego zapytałem o pochodzenie tej nazwy. Odpowiedział mi, iż pochodzi od słów zomkło, zomokło, zonklo (tak to zapamiętałem) i oznacza urwisko, osuwisko, stromiznę.
    Teraz wertując ww. Słownik wypatrzyłem na stronie 34:
    "Zomkło (Łopienka), Zomkło (Przysłup), Zompla (Zawój), Zonkle (Dołżyca k/Cisnej)
    Zomkło oznacza w Bieszczadach miejsce, gdzie obsunęła się ziemia, stromy stok, przepaść. Na Bojkowszczyźnie jest to odpowiednik (synonim) typowego dla Łemkowszczyzny toponimu Zwezło".
    Nie pasuje mi natomiast forma w jakiej użyto nazwy, gdyż cały czas myślałem, że jak jest urwisko Zonkla, to ten Zonkiel jakiś musi ważny był , a tu nulki.
    "Rozum mówi nie raz: nie idź, a coś ciągnie nieprzeparcie i tylko słaby nie ulega; każdy z nas ma chwile lekkomyślności, którym zawdzięcza najpiękniejsze przeżycia." W. Krygowski

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •