Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 32

Wątek: Urwisko Zonkla

  1. #21
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Urwisko Zonkla

    Czyli idąc tym tropem: "Berdo" w Bieszczadach oznacza - stromą górę, przepaść (str. 27 tegoż słownika) ma urwisko "Zonkle" (str 34) zwane na mapach ale i w przekazach ludzi tam mieszkających (przynajmniej wg. pana Mikołaja Wajdy str. 214, nazewnictwo "Jeleni Stok".
    Obecnie góra ta na mapie nosi nazwę Mochnaczka (Berdo) 777 m (Mochnaczka, ukr. mochnatyj - porosły mchem) i ma też nazwę urwiska "urwisko Zonkla". Trochę komuś się pogibało i dla turystów wyszła zagadka. To albo jednak na mapie powinno być to oznaczone po dawnemu "Berdo" wraz z oznaczeniem "Zonkle Jeleni stok" albo już po dzisiejszemu jeśli juz ta góra faktycznie ma nazywać się Mochnaczka (tylko dlaczego???) wraz z nazwą "Urwisko Jeleni Stok". Może zbliżamy sie do wyjaaśnienia nazwy?

  2. #22
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Urwisko Zonkla

    Jest jeszcze piękne określenie na stromiznę: boroło. Boroło pięknie widać z drogi przechodzącej przez Jabłonki. Taka stroma górka, odcinający się stożek w panoramie.
    Boroło=przepaść, stromizna.
    Ostatnio edytowane przez lucyna ; 20-02-2008 o 07:18

  3. #23
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Urwisko Zonkla

    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    Jest jeszcze piękne określenie na stromiznę: boroło. Boroło pięknie widać z drogi przechodzącej przez Jabłonki. Taka stroma górka, odcinający się stożek w panoramie.
    Boroło=przepaść, stromizna.
    W Beskidzie funkcjonuje też świetna nazwa "styr".
    Pozdrav

  4. #24
    Bieszczadnik Awatar dziabka1
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    warszawa
    Postów
    879

    Domyślnie Odp: Urwisko Zonkla

    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    Jest jeszcze piękne określenie na stromiznę: boroło. Boroło pięknie widać z drogi przechodzącej przez Jabłonki. Taka stroma górka, odcinający się stożek w panoramie.
    Boroło=przepaść, stromizna.
    Mianem Boroła określano także początkowy odcinek zejścia ze Smereka do Smereka - taki bardzo stromy kawałek. Mnie się też bardzo podoba ta nazwa :)

  5. #25
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Urwisko Zonkla

    Mi także. Ostatnio trzy przewodniczki miały cokolwiek inne zdanie na temat toponimu. Było: Wojtek ratuj. Sprawa jest bardziej skomplikowana niż nam się wydaje. Pierwsza mapa tego terenu powstała w 1789 r. (można ją kupić na allegro za ponad 50 zł). Została sporządzona przez austriackich kartografów nie znających ani j. polskiego ani gwary. Stąd bardzo liczne błędy i które potem były powielane lub podawane błednie (błędy z błędów). Następna rzecz to pamięc ludzka. Prowadząc badania topomastyczne przepytywani są ludzie w róznym wieku, nie zawsze dobrze kojarzące nazwę z miejscem. Sama miałam z tym problem mimo tego, że osoba pytająca i ja posługiwaliśmy się tymi samymi mapami. Moja Mama już nie potrafiła dokładnie wskazać miejsca i podać lokalną nazwę. Poza tym w róźnych częsciach tej samej miejscowości funkcjonowały rózne określenia tego samego miejsca. Przepytywana przez Wojtka wskazałam część góry jako Kiczerę, już sąsiadka mówiła na nią Kiczarka, a w górnym końcu mojej rodzinnej miejscowości to miejsce nie miało nazwy lub określano go Za Błoniem.

  6. #26
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie Odp: Urwisko Zonkla

    Cytat Zamieszczone przez dziabka1 Zobacz posta
    Mianem Boroła określano... Mnie się też bardzo podoba ta nazwa :)
    Berdo(prasłow.)-stromy stok góry,przepaść(zdrobniale Berce od Berdce)
    Berło (bojko.)-skała ,nie występuje na zachód od Cisnej,..(Berło ,Berdlo,Berdło)
    Boroło-Borło (prasłow.) - skała , nazwa jest typowa dla Bojkowszczyzny i nie występuje na zachód od Cisnej.
    To wszysytko cytuję za W Krukarem.Nazwy są piękne,ale
    jeżeli chdzi o urwisko Zonkla , to zdecydowanie Berdo , a nie Boroło .
    Stąd Hnatowe Berdo , a nie Berło, czy Borło.
    Ostatnio edytowane przez joorg ; 23-02-2008 o 16:01
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  7. #27
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Urwisko Zonkla

    "jabello" na swojej stronie ma zamieszczone zdjęcie z fragmentem tego urwiska http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/...2f7fc22e6.html

  8. #28
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Urwisko Zonkla

    Teraz może Mochnaczka będzie bardziej sławna w Bieszczadach niż tylko w tym wątku http://natchnieni-bieszczadem.pl/201...h-dzialaniach/
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

  9. #29
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Urwisko Zonkla

    Zamiszczam coby zwizualizować ów Skok Jeleni
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    Ostatnio edytowane przez Browar ; 21-04-2015 o 13:34
    Pozdrav

  10. #30
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Urwisko Zonkla

    Ps. Jak zobaczyłem Browara wizualizację to nagle dostałem olśnienia... w tym wątku był mój pierwszy post na Forum. To już mi 7 lat z Wami minęło 18 lutego!
    O i jeszcze do tego dziś 1650 post, rany... a ile było głupich :P
    Ostatnio edytowane przez Recon ; 21-04-2015 o 13:45
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •