Strona 10 z 10 PierwszyPierwszy ... 3 4 5 6 7 8 9 10
Pokaż wyniki od 91 do 99 z 99

Wątek: Cmentarze wojenne

  1. #91
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: Cmentarze wojenne

    Fragmenty Wysoki Dział i dolina górnej Osławy. Materiały do monografii, W. Krukar [w:] Płaj 17 (199:

    wywiad z dawnym mieszkańcem Mikowa:
    „Mój ojciec brał udział w grzebaniu tych żołnierzy i mówił że Rosjanie stracili cztery dywizje wojska. Była jakaś zdrada.... Węgrzy wkroczyli od strony Woli Michowej [w lasy Żebrak – Chryszczata] i kosili Rosjan z karabinów maszynowych. Doszło do bezpośredniej walki na bagnety, krzyk było słychać do wsi. Było to w grudniu i na początku stycznia.”

    (...)
    Ponieważ najważniejsze działania miały tu miejsce w zimie, zabitych grzebano dopiero wiosną, gdy zszedł śnieg z gór. Wykonywała to najczęściej miejscowa ludność. Przykładowo do chowania poległych w masywie Chryszczatej przez dwa tygodnie musiała chodzić przynajmniej jedna osoba z każdego gospodarstwa w Mikowie. Tylko początkowo tworzono duże mogiły zbiorowe („cmentarze”). Później, gdy okazało się, że cała góra zasłana jest trupami, zabitych grzebano tam, gdzie ich znajdowano.
    O trzech dużych mogiłach zbiorowych na Chryszczatej mówi nam mapa topograficzna z lat 30 (ogólnie dostępna wigówka z 193. Sygnatury cmentarzy znajdujemy na zachodnim ramieniu góry, na tzw. Pizorkach, na grzbiecie szczytowym i na Czartoryjach. O pierwszym z cmentarzy wiadomo, że miał kształt prostokąta o wymiarach około 20 m na 30m i obejmował kilka lub kilkanaście mogił zbiorowych, na których nie było krzyży. W okresie międzywojennym znaczył go jeden duży drewniany krzyż na środku, co kilka lat zmieniany (odnawiany).
    Str 80-82
    Jak chcesz to miejsce znaleźć... to musisz zrobić to teraz puki wczesna wiosna i oznaczyć przynajmniej kamieniami. Tam gdzie zobaczysz najwięcej wykopów po "poszukiwaczach" tam prawdopodobnie będzie cmentarz.

  2. #92
    Bieszczadnik Awatar Misieg
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Kraśnik/Rzeszów/Lesko
    Postów
    625

    Domyślnie Odp: Cmentarze wojenne

    Dzięki Marcinie!
    Wstępne poszukiwania zaczynam za dwa tygodnie.

  3. #93

    Domyślnie Odp: Cmentarze wojenne

    A ja dziękuję za posty o Otrycie. Rzeczywiście dziwne, że nie ma tam cmentarzy, skoro tyle osób zginęło. Kojarzę, że na Chodaku obok Otrytu toczyły się zacięte walki w ogromnym mrozie. Ciekawi mnie zwrot "oficjalnie". Czy to oznacza, że są jeszcze cmentarze/ mogiły znane tylko wtajemniczonym, tzn. żeby te hieny, o których była już mowa w tym wątku, nie dowiedziały się gdzie się znajdują? Jest szansa, że niedługo, po dłuższej przerwie, odwiedzę Otryt to połażę i może choć jakieś okopy znajdę.

  4. #94
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2009
    Rodem z
    Ustrzyki.......
    Postów
    175

    Domyślnie Odp: Cmentarze wojenne

    Cytat Zamieszczone przez Marcin Zobacz posta
    Tam gdzie zobaczysz najwięcej wykopów po "poszukiwaczach" tam prawdopodobnie będzie cmentarz.
    do kolegi...daj spokój.... to co cytuję z Twojej wypowiedzi jest sporo przesadzone
    kolego "zielony" .... na chodoku to ...... mało się nakopiesz --no chyba że lubisz kulki szrapnelowe ....nie ma żadnych potwierdzonych źródeł , że bitwa pod Lutowiskami ( czyt. Potocki , Bator - marne źródła - akurat w tej kwestii ) była na Chodoku nie była !

    była....
    ale nie tam

    aha...kol. "zielony" ..... coś więcej na priv.

    pozdrawiam

  5. #95

    Domyślnie Odp: Cmentarze wojenne

    Dobrze zrozumiałem? Że niby ja z łopatką? He he dobre. Nawet wykrywacza nie mam. Ale rozumiem podejrzliwość. Ja z zamiłowania (jakkolwiek by to dziwnie nie zabrzmiało) takich miejsc szukam. W mojej rodzinnej okolicy też jest sporo cmentarzy z I wojny i jakieś okopy i może stąd się to zainteresowanie wzięło. A co do Chodaka to rzeczywiście z Potockiego, ale wydawało mi się, ze jeszcze w innym miejscu o tym czytałem. I będe oczywiście wdzięczny za wszelkie info na priva

  6. #96
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2009
    Rodem z
    Ustrzyki.......
    Postów
    175

    Domyślnie Odp: Cmentarze wojenne

    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    Rozszabrowano także groby w kilkunastu innych miejscach. Zgłosiłam to na policję. Napewno nie znajdą sprawców ale obiecali działać prewencyjnie.
    i co po dwóch latach??
    zapewniam , że nic - zbyt wielu policjantów z wykrywkami biega.

    .........tak odgrzebałem,,,,,,, kopiąc w archiwach forum.
    http://www.lwow.com.pl/

    “Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże zapomnij o mnie” – Adam Mickiewicz ( i )

    http://www.stowarzyszenieuozun.wroclaw.pl/index.htm

  7. #97
    historyk75
    Guest

    Domyślnie Odp: Cmentarze wojenne

    eee, ja z wykrywką biegam a cmentarzy nie kopię jest też nas taka grupa, którzy robią oficjalne zgłoszenia, później ekshum na cmentarze wojenne.
    więc nie wszystkich do jednego wora proszę.

  8. #98
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2009
    Rodem z
    Ustrzyki.......
    Postów
    175

    Domyślnie Odp: Cmentarze wojenne

    Cytat Zamieszczone przez historyk75 Zobacz posta
    eee, ja z wykrywką biegam a cmentarzy nie kopię jest też nas taka grupa, którzy robią oficjalne zgłoszenia, później ekshum na cmentarze wojenne.
    więc nie wszystkich do jednego wora proszę.
    Podasz przykład takiej " ekshum" . nie słyszałem aby w biesach to było ostatnio..sam także mam wykrywacz ( choć bardzo sporadycznie używany -)
    do jednego wora nie wrzucamy .... ale hien nie brakuje ......
    a tak na poważnie - myślę ( a raczej mam ambitny plan ) w lipcu troszkę ogarnąć cmentarz wojenny w Cisnej... byłby ktoś chętny ?? sam nie wiem co tam trzeba zrobić...najpierw mnie czeka mały rekonesans...
    http://www.lwow.com.pl/

    “Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże zapomnij o mnie” – Adam Mickiewicz ( i )

    http://www.stowarzyszenieuozun.wroclaw.pl/index.htm

  9. #99
    historyk75
    Guest

    Domyślnie Odp: Cmentarze wojenne

    to nie w biesach była ekshum ale brzeg- opolskie. Ja chetnie pomoglbym w lipcu, ale nie wiem jak z kasą, parę km jednak mam z opolskiego.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Cmentarze ...czyli gdzie zdążamy ?
    Przez don Enrico w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 152
    Ostatni post / autor: 16-11-2021, 17:46
  2. Cmentarze wojenne 1914-1918 - wystawa
    Przez machoney w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 27-10-2011, 14:57
  3. Bieszczadzkie cmentarze
    Przez WojtekR w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 29-10-2009, 12:55
  4. Działania wojenne w Bieszczadach w 1944 r.
    Przez Leuthen w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 10-07-2009, 19:34

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •