Strona 7 z 10 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 70 z 99

Wątek: Cmentarze wojenne

  1. #61
    Bieszczadnik Awatar Misieg
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Kraśnik/Rzeszów/Lesko
    Postów
    625

    Domyślnie Odp: Cmentarze wojenne

    Cytat Zamieszczone przez Lithandra Zobacz posta
    Jeśli istniał to dokonano ekshumacji. O ile mi wiadomo nie pozostawiono żadnych grobów na terenie dzisiejszego zbiornika.
    Nie ekshumowano wszystkich cmentarzy wiejskich, przycerkiewnych itp to co dopiero mówić o starych po części zapomnianych cmentarzach wojennych.

  2. #62
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Pomiędzy Andami a Bieszczadami
    Postów
    68

    Domyślnie Odp: Cmentarze wojenne

    Nie pamietam gdzie to wynalazlem ale sprawdze. Poza tym wydaje mi sie, ze mieli na to wystarczajaco czasu. Budowa zapory opozniala sie przeciez. No ale niewykluczone, ze o starym cmentarzu gdzies w lesie zapomniano...
    Misieg, wiesz moze w ktorych wsiach nie przeprowadzono ekshumacji?

  3. #63
    Bieszczadnik Awatar Marcin
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Zagórz
    Postów
    1,218

    Domyślnie Odp: Cmentarze wojenne

    Na mapie Ruthenusa "Bieszczady..." (http://www.bieszczady.pl/?n=bieszcza...mapy&catID=241 ) zaznaczony jest cmentarz wojenny w Werlasie. Pani z domu obok byłego cmentarza (w chwili obecnej nie ma śladu) twierdzi że na cmentarzu było pochowanych 60 rzołnieży armii austryjackiej.

  4. #64
    Bieszczadnik
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Pomiędzy Andami a Bieszczadami
    Postów
    68

    Domyślnie Odp: Cmentarze wojenne

    Jest tez zaznaczony cmentarz w Tworylnem. Ponoc odkryty przypadkowo w 1993r. Czy jest on jakos oznakowany?

  5. #65
    Bieszczadnik Awatar Misieg
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Kraśnik/Rzeszów/Lesko
    Postów
    625

    Domyślnie Odp: Cmentarze wojenne

    Cytat Zamieszczone przez Lithandra Zobacz posta
    Nie pamietam gdzie to wynalazlem ale sprawdze. Poza tym wydaje mi sie, ze mieli na to wystarczajaco czasu. Budowa zapory opozniala sie przeciez. No ale niewykluczone, ze o starym cmentarzu gdzies w lesie zapomniano...
    Misieg, wiesz moze w ktorych wsiach nie przeprowadzono ekshumacji?
    Na forum jest gdzieś o tym oddzielny wątek, ja na własnej skórze przekonałem się w Sokolem,że nie wszystkie cmentarze były ekshumowane.. do tego ciała pochodzące z ekshumacji miały być ponownie pochowane na bieszczadzkich cmentarzach np. w Myczkowie (miejscowi zaprzeczają,żeby tam czyniono takie pochówki), w Polańczyku było głośno gdy znaleziono trumny, często można natknąć się na ludzkie szczątki itp.

    Polecam książkę Potockiego "Bieszczady bez Litości"

    sorry za off.

    Z tego co wiem, to ma w niedługim czasie wyjść książka Pana Frodymy o cmentarzach wojennych w Bieszczadach i nie tylko.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Misieg ; 21-05-2009 o 16:22

  6. #66
    Bieszczadnik Awatar tomas pablo
    Na forum od
    01.2009
    Rodem z
    pod karpacie
    Postów
    1,461

    Domyślnie Odp: Cmentarze wojenne

    Cytat Zamieszczone przez Lithandra Zobacz posta
    Jest tez zaznaczony cmentarz w Tworylnem. Ponoc odkryty przypadkowo w 1993r. Czy jest on jakos oznakowany?
    nie. odnalezienie wręcz graniczy z cudem.to pare ledwo czytelnych mogił ziemnych w gęstych zaroślach na połud.-wsch.stoku wzgórza 617
    też słyszałem, iż parę cmentarzy pozostało na dnie zalewu.

  7. #67
    historyk75
    Guest

    Domyślnie Odp: Cmentarze wojenne

    Cytat Zamieszczone przez Leuthen Zobacz posta
    Wydaje mi się, że masz rację. Bieszczady są terenem intensywnie penetrowanym przez tzw. poszukiwaczy, czyli ludzi chodzących z wykrywaczami metali (oprócz militariów szukają też innych pamiątek - np. monet), o czym świadcząc chociażby wątki zakładane na forach eksploracyjnych ("Odkrywca", IOH i inne). Jako że Anioł Śmierci zebrał w Bieszczdach w w latach 1914-1915 bardzo krwawe żniwo, poszukiwacze od czasu do czasu napotykają na pojedyncze i zbiorowe mogiły żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich. Ci bardziej przyzwoici poszukiwacze (bo jak wszędzie, zdarzają się ludzie amoralni, którzy zabiorą wszystko, co zachowało się przy nieboszczyku - np. bagnet, klamrę od pasa i guziki, i zostawią kości na wierzchu!) starają się upamiętnić jakoś tych nieznanych poległych, choćby robiąc takie krzyże o jakich mowa w tym wątku. Wysoki Dział, w którym leży masyw Chryszczatej, był terenem bardzo ostrych walk. Z Przełęczy Żebrak startowała austro-węgierska próba deblokady oblężonego Przemyśla. Atak szedł przez dolinę, w której leżała wieś Rabe, na Baligród. Utknął w zaspach śniegu, którego w krótkim czasie napadało kilka metrów!
    witam. jako że zaliczam sie do tych biegających w wykrywaczem, muszę powiedzieć, że istnieje pewien kodeks odkrywców, który stanowczo odcina nas od hien. oczywiście tych drugich nie brakuje. więc zapewniam, że ci normalni będą dbać o nasze górki !!!
    po raz pierwszy byłem teraz w biesach, po wcześniejszych wypadach w inne górki, i nie napiszę nowości- wrócę tam niebawem :)
    pozdrawiam

  8. #68
    Bieszczadnik Awatar Pawelk
    Na forum od
    12.2008
    Rodem z
    Zamość
    Postów
    89

    Domyślnie Odp: Cmentarze wojenne

    Historyk75 sam kopie (i zasypuje) dołki, ale wszystko zależy od człowieka- jeden będzie umoralniał innych a sam z tych swoich zasad zrobi sobie spółkę z ograniczoną odpowiedialnością. Drugi natomiast jak tylko trafi kość paliczka to od razu wystruga krzyż...

    Ja łążenie z wykrywką traktuje bardzo rekraacyjnie i nie nastawiam się na konkretne "zdobycze". Ot trafi się coś albo nie- tak i tak dobrze. Znam jednak osoby, które nie wrócą zanim czegoś nie wykopią (jakieś wewnętrzne ciśnienie na efektywność) i przypuszczam, że własnie takim osobom bliższe by było rozkopywanie mogił, ale nie wrzucam wszystkich do jednego worka



    ...ale wiadomo "tacy" zawsze dorabiają gębe reszcie...

  9. #69
    historyk75
    Guest

    Domyślnie Odp: Cmentarze wojenne

    bardzo chciałem, żeby coś ciekawego "wyskoczyło", ale jestem również zapalonym łazikiem górskim w dodatku preferuje odosobnienie i Biesy pod tym względem są wspaniale, także obcowanie z przyrodą zastępuje mi brak znalezisk. Chciałbym jeszcze tylko odkryć starą wioskę zapomnianą przez cywilizację, najlepiej od lat 50tych, by dopełnić szczęścia . Ale to już na przyszły wyjazd.

  10. #70
    Bieszczadnik Awatar tomas pablo
    Na forum od
    01.2009
    Rodem z
    pod karpacie
    Postów
    1,461

    Domyślnie Odp: Cmentarze wojenne

    co prawda , nie interesuje mnie militarny złom (co najwyżej żelastwo użytkowe..) ale w Biesach, ci co wiedzą, można znależć tego i dziś sporo.Zwłaszcza z I Wś. Należy wiedzieć gdzie szukać...sam znajdywałem , nie szukając...a to łuski od haubic górskich, a to jakaś amunicja...
    co do wiosek- można łazić wg.starych map.
    sam, parę tyg.temu wybrałem się w takie miejsce, w które jakoś nie wybrałem się przez lata ( dzięki wskazówką kolegi forumowicza !! )..fajny spacer, cudowna, opuszczona dolinka !!

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Cmentarze ...czyli gdzie zdążamy ?
    Przez don Enrico w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 152
    Ostatni post / autor: 16-11-2021, 17:46
  2. Cmentarze wojenne 1914-1918 - wystawa
    Przez machoney w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 27-10-2011, 14:57
  3. Bieszczadzkie cmentarze
    Przez WojtekR w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 29-10-2009, 12:55
  4. Działania wojenne w Bieszczadach w 1944 r.
    Przez Leuthen w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 10-07-2009, 19:34

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •