Strona 1 z 11 1 2 3 4 5 6 7 8 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 105

Wątek: Żernica Wyżna-prośba

Mieszany widok

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2007
    Postów
    27

    Domyślnie Żernica Wyżna-prośba

    Witam,to mój pierwszy post.W lipcu po raz pierwszy moje nogi stanęły w Bieszczadach a moje geny "zawyły".Wprawdzie urodzone nad morzem-nie zapomniały skąd pochodzą.Wiem że są ciekawsze miejsca,ale o Żernicy słyszę i szukam jej na mapach odkąd sięgam pamięcią.I wreszcie po 60 latach ojciec mój zobaczył tę swoją Żernicę.A co zobaczył to pewnie wiecie.Opuścił swój dom jako 14 letni chłopak,coś tam pamiętał,ale jego pamięć nie wytrzymała konfrontacji na miejscu.Podobno mieszkał ok 2 km w górę od cerkwii,pod górą Banią,wieczorem widział światła z Bereżnicy albo Woli Matiaszowej.
    Gdyby ktoś przypadkiem przechodził od strony Bereżnicy Wyżnej w kierunku Żernicy,a szczególnie wtedy gdy nie ma tyle zieleni i pstryknął parę fotek okolicy,może jakieś fundamenty,ślady siedlisk,to bardzo proszę o przesłanie (może być na priv)Chodziliśmy tam w czasie okropnych upałów(aparat odmówił posłuszeństwa),czasu też było niewiele a i wzruszenie wielkie.NIe muszę chyba pisać że od tego czasu ponowny przyjazd stał się naszą OBSESJĄ.Z góry Wielkie Dzięki za każdy odzew.
    PS.węglarze ostrzegali przed niedżwiedziami,ponoć grasuje tam matka z małymi

  2. #2
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Żernica Wyżna-prośba

    Nie grasuje. Ma w pobliżu swoją gawrę. Swój dom.

  3. #3
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2007
    Postów
    27

    Domyślnie Odp: Żernica Wyżna-prośba

    TAK ,TAK ,ma swoją gawrę ,swój dom w pobliżu i nie "grasuje" tylko wychodzi z dziećmi na spacerki i po zakupy do marketu.SORRY.Wiem że po jednorazowym pobycie nie mogę równać się z wytrawnymi znawcami Bieszczad,liczę jednak na parę fotek od życzliwych ludzi,z okolic o których piszę a nie na pouczenia na temat co niedźwieź robi.Jeszcze raz PRZEPRASZAM

  4. #4
    Ekspert Roku 2008 Awatar Jabol
    Na forum od
    12.2004
    Rodem z
    Stamtąd
    Postów
    1,096

    Domyślnie Odp: Żernica Wyżna-prośba

    zimowe i wiosenne fotki cie interesują? Mam tego troszke :) daj kolego swego meila na PW to podeślę. Pozdr
    ...jeno być niewidzialny jak Ten co mnie stworzył

  5. #5
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2007
    Postów
    27

    Domyślnie Odp: Żernica Wyżna-prośba

    DZIĘKI WIELKIE już wysłany.

  6. #6
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2007
    Postów
    27

    Domyślnie Odp: Żernica Wyżna-prośba

    KOCHANI-ponawiam prośbę z pierwszego posta.Nie mam szans aby teraz wczesną wiosną odwiedzić ŻERNICĘ poszukać śladów przeszłości,ale jeśli ktoś z Was zechciał by być moim "okiem"i obiektywem,i zrobić trochę zdjęć na trasie Żernica Niżna ,Wyżna-szczególnie okolice góry BANIA ,drogi w kierunku Woli Matiaszowej i potoku spływającego od Bereski.
    Tyle wspaniałych zdjęć można znależć ze wsi Choceń,a Żernica podzieliła jej losy,i leży tak niedaleko a tak trudno znaleźć coś na jej temat.A przecież była to duża wieś,i myślę że też zasługuje na jakieś upamiętnienie.Fotografie jakie można znaleźć w necie to tylko kaplica i cerkiew i ew zabudowania po byłym PGR.A żyło tam przed wojną ponad 880 osób ,czy nie pozostał tam już po nich żaden ślad?Zdjęcia prezentujące urodę i niepowtarzalne pięko Bieszczad są CUUUUUDOOOOWNE,ale jest ich dużo,
    dlatego jeszcze raz BAAAAAAAARDZO PROSZĘ O ZDJĘCIA Z ŻERNICY. Na forum albo na pw
    D Z I Ę K U J Ę

  7. #7
    Ekspert Roku 2011
    Ekspert Roku 2010
    Forumowicz Roku 2009
    Awatar marcins
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    Lesko/Rabe
    Postów
    3,394

    Domyślnie Odp: Żernica Wyżna-prośba

    Witaj! Pracowałem rok (2006) w nadleśnictwie Lesko w lesnictwie Średnia Wieś - między innymi obejmującym tereny Żernicy na północ od drogi. Sporo cieli tam wtedy, więc miałem możliwość zapoznać się przy okazji z terenem. Kilka fotek z zeszłego roku dałem w jesieni na stronie Nadleśnictwa Baligród - w tym widok na dolinę Żernicy ze szczytu nad Bereżnicą. Mogę zamieścić kilka fotek tutaj, ale ograniczenia techniczne pozwalaja tylko na niskie rozdzielczości.

    Niestety śladów po dawnych domach jest tam niewiele - działalność PGR oraz kolejnych właścicieli raczej nie sprzyjała tak jak w przypadku Chocenia ocaleniu fundamentów itp.

    Z ciekawszych przygód to miałem jedną taką ze studnią w górnej części doliny niedaleko tego starego dębu. Robiąc zdjęcie tojadów (rośliny, która zapewne rosła kiedyś w ogródku) i robiąc krok do tyłu wpadłem do studni zatrzymując się na rozstawionych łokciach. Obyło się bez obrażeń, jakoś się wygramoliłem, a do dna miałem jeszcze z 3 metry.

    Wieczorem pogrzebię w zdjęciach i coś wrzucę.
    Marcin

  8. #8
    Ekspert Roku 2011
    Ekspert Roku 2010
    Forumowicz Roku 2009
    Awatar marcins
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    Lesko/Rabe
    Postów
    3,394

    Domyślnie Odp: Żernica Wyżna-prośba

    A więc kilka fotek z 2005 i 2006 roku - teraz to się trochę pozminiało w Żernicy: krajobraz radykalnie się odkrzaczył :)

    1.Droga w Żernicy Niżnej.
    2. Widok na cerkwisko w Żernicy Niżnej.
    3. Droga w Żernicy Niżnej - tych tarnin już nie ma.
    4. Widok na Smerek z południowego ramienia Patroli.
    5. Ciągnik zrywkowy nad Żernicą.
    6. Bobrowa tama przy drodze.
    7. Stare lipy w Żernicy Niżnej.
    8. Widok na Żernicę i stare budynki PGR z drogi na Stebne.
    9. Z tej samej drogi widok w stronę Patroli-Bani.
    10. Rozwalone po powodzi (lipiec 2005) kregi z mostku w Żernicy Wyżnej - jesień 2005.
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    Marcin

  9. #9
    Ekspert Roku 2011
    Ekspert Roku 2010
    Forumowicz Roku 2009
    Awatar marcins
    Na forum od
    12.2005
    Rodem z
    Lesko/Rabe
    Postów
    3,394

    Domyślnie Odp: Żernica Wyżna-prośba

    I jeszcze kilka (pierwsza z 2005 roku, pozostałe z 2007):

    11. Cerkiew w Żernicy Wyżnej.
    12. Widok na drogę po której jechał ten ciągnik i skąd zrobiłem zdjęcie na Smerek.
    13. Widok na żernicę znad Bereżnicy.
    14. Widok na tzw. "pięćdziesiątkę".
    15 i 16. tojad przy którym zaliczyłem studnię.
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    Marcin

  10. #10
    Bieszczadnik
    Na forum od
    07.2007
    Postów
    27

    Domyślnie Odp: Żernica Wyżna-prośba

    Drogi Marcinie -serdecznie dziękuję za odzew i zdjęcia.Wpatruję się w nie chcąc rozpoznać miejsca ,które miałam możliwość widzieć przez ok 2 godziny 21 lipca 2007 r.Upał był taki że aparat odmówił posłuszeństwa,jednak kilka zdjęć udało mi się zrobić.Jak się nauczę to je tutaj umieszczę,może kogoś zainteresują. :) Lipcowa,bujna zieleń nie sprzyjała szukaniu śladów na ziemi.
    Miejsce,gdzie rosły te tojady,to zielone wzgórze z lewej-czy to przypadkiem G.Bania? bo podobny widok mi się przypomna :) i stare dęby też.
    A ta studnia,to znak że mogło być tam siedlisko.Może nawet to którego szukałam.?:0
    Może ,może...................................:)
    Ps jeśli można to 3 pytania :1 co to jest "pięćdziesiątka", 2 czy bania i patrola to to samo,3 co to jest stebne bo nie kojarzę?
    Z góry dziękuję ,a jeśli ktoś ma jeszcze jakieś zdjęcia z Żernicy Wyżnej ,to proszę o każdą ilość. Może być na forum albo na adres : m_kuk@op.pl
    Marcinie jeśli możesz te fotki z forum ale w lepszej rozdzielczości też przesłać na ten adres będę BARDZO WDZIĘCZNA :))
    Ostatnio edytowane przez reckom ; 19-03-2008 o 11:36

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Parking na przełęczy Wyżna !
    Przez batmanek w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 05-02-2017, 20:17
  2. Poszukuje wszelkich wiadomości na temat wsi Żernica Wyżna.
    Przez domar1 w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 18-01-2008, 21:35
  3. kolczatki - przełęcz Wyżna
    Przez Lech Rybienik w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 13-07-2004, 19:08
  4. Prośba
    Przez kondzik12 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 24-12-2003, 00:36
  5. Prośba
    Przez arkopal w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 02-09-2003, 13:38

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •