Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 30

Wątek: Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?

  1. #11
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?

    ->Naive
    Te moje zdjęcia są właśnie z Trzciańca,i właśnie wtedy byli tam na manewrach goście z Gromu.A z tym "nieszkodzeniem" to wspomniane przez Jabola furanokumaryny zawarte w olejkach są wydzielane podczas upalnych dni,kleją się do skóry,a dopiero po naświetleniu słonecznym powodują oparzenia.Czyli jak przejdziesz przez barszczowe pole w krótkich spodniach i rękawach, a następnie ubierzesz długie i słoneczko nie będzie miało do ciała skażonego olejkami dostępu(2-3 dni),to cię nie poparzy.
    Pozdrav

  2. #12
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?

    Nie jestem pewna czy w Trzciańcu rośnie barszcz Sosnowskiego. Z tego co wiem to wyhodowana przez naukowców hybryda. Kiedyś na szkoleniu botanik BdPN opowidał mi o metodach niszczenia. Jest to roślina dwuletnia więc wystarczy aby nie dopuścić do wysiewu nasion. Podwiązuje się wtedy kwiatostany folią lub jakimś materiałem i po pewnym czasie, dojrzałe obcina i pali. Nie ma sensu niszczyć łodyg i liści, gdyż się w ten sposób roślinę dwuletnia przekształca w wieloletnią. Prowadził badania.

  3. #13
    Bieszczadnik Awatar naive
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Dolina Sanu
    Postów
    544

    Domyślnie Odp: Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?

    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    Nie jestem pewna czy w Trzciańcu rośnie barszcz Sosnowskiego. Z tego co wiem to wyhodowana przez naukowców hybryda. Kiedyś na szkoleniu botanik BdPN opowidał mi o metodach niszczenia. Jest to roślina dwuletnia więc wystarczy aby nie dopuścić do wysiewu nasion. Podwiązuje się wtedy kwiatostany folią lub jakimś materiałem i po pewnym czasie, dojrzałe obcina i pali. Nie ma sensu niszczyć łodyg i liści, gdyż się w ten sposób roślinę dwuletnia przekształca w wieloletnią. Prowadził badania.
    Twoja metodą tę rośline w Trzciańcu dałaby może cała polska armia, jest tam tego kilkadziesiąt hektarów, bo to nie tylko to co z drogi widać.Imponująco to wygląda na tle horyzontu, gdy jedziemy od Kuzminy po prawej stronie tuz za Roztoką. Tam gdzie widziałem tę roslinę w dolinie Hoczewki to sama wyginie, wystarczy że las troche wyżej tam wyrośnie. Ale w Trzciańcu sama przyroda sobie z tym raczej nie poradzi. I może taki tekst objasniający:


    Heracleum to rodzaj z rodziny selerowatych, baldaszkowatych
    ( Apiaceae, = Umbelliferae) należącej do rzędu dereniowców. Cechą charakterystyczną rodziny jest kwiatostan typu baldach lub baldach złożony, kwiaty drobne 5-krotne przeważnie obupłciowe, liście złożone o układzie naprzemianległym. Owoc jest rozłupką, rozpadającą się na dwa opatrzone skrzydełkami lub żebrowane nasiona. Do rodziny selerowatych należą m.in. rośliny użytkowe ( marchew, pietruszka, koper ogrodowy, seler), przyprawy (kminek, kolendra, lubczyk), rośliny lecznicze (dzięgiel, fenkuł). Do rodzaju Heracleum należy ok. 70 gatunków roślin będących głównie bylinami, rzadziej roślinami dwuletnimi, zasiedlających strefę umiarkowaną i ciepłą półkuli północnej.
    Gatunkiem pospolitym w Polsce jest barszcz zwyczajny Heracleum sphondylium, zwany także – “niedźwiedzią łapą”. Roślina występująca na łąkach i pastwiskach osiąga wysokość ok. 1,5 m . Dawniej (do XVII w. ) ze zbieranych w maju liści przyrządzano kwaśną polewkę zwaną także białym barszczem polskim.
    Jako rośliny wprowadzone do flory krajów europejskich, w tym również do Polski, należy traktować dwa spokrewnione ze sobą gatunki kaukaskie: barszcz Sosnowskiego Heracleum sosnowskyi oraz barszcz Mantegazziego Heracleum mantegazzianum. Zaciągnięte jako rośliny pastewne bądź ozdobne , dzięki łatwości rozmnażania, stały się groźnymi chwastami, wypierając z naturalnych stanowisk gatunki rodzime. Opanowały tereny głównie wzdłuż koryt rzek i cieków wodnych, nieużytki rolne oraz ogrody. W naszym klimacie osiągają znaczne rozmiary, ok. 3-4 m wysokości.
    U ludzi, zetknięcie skóry z tymi roślinami wywołuje uczulenia na promienie słoneczne. Powodowane jest to obecnością w roślinach furanokumaryny, będącej prenylowaną formą kumaryny. Substancja ta rozpuszczalna w tłuszczach i rozpuszczalnikach organicznych występuje jako składnik olejków eterycznych, które mogą przenikać przez skórę wywołując efekt fotodynamiczny i prowadząc w konsekwencji do poważnych oparzeń z martwicą skóry włącznie.
    Pozdrawiam
    naive

  4. #14
    Bieszczadnik Awatar naive
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Dolina Sanu
    Postów
    544

    Domyślnie Odp: Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?

    Cytat Zamieszczone przez WUKA Zobacz posta
    A może to jest tapinambur?
    Topinambur chyba tak wygląda:
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    Pozdrawiam
    naive

  5. #15
    Poeta Roku 2010
    Poeta Roku 2009
    Poeta Roku 2008

    Awatar WUKA
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Toruń
    Postów
    3,907

    Domyślnie Odp: Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?

    Moja sugestia wzięła się stąd,że obie te rośliny zostały sprowadzone na tzw.masę zieloną.Naturalnie,jeśli wygladają inaczej,nie ma o czym mówić.

  6. #16
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?

    Topinambur to po prostu słonecznik bulwiasty(trochę podobny do brubeckii).
    Pozdrav

  7. #17
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2007
    Postów
    43

    Domyślnie Odp: Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?

    Barszcz SOSNKOWSKIEGO to olbrzymia roślina nawet do czterech merów,omijać ją z daleka szczególnie w suche dni ! W Zawadce Rym. jest jej sporo bo to pierwsze miejsce gdzie ją sprowadzono.Duże połacie tej "uroczej" roslinki są też w okolicy Karlikowa i Plonnej.Rozsiewa się wzdłuż potoków.Znalazłem ją nawet w dolinie Jawornika k/Rzepedzi i w Rymanowie Zdroju obok kapliczki papieskiej ! NIE DOTYKAĆ !

  8. #18
    Poeta Roku 2010
    Poeta Roku 2009
    Poeta Roku 2008

    Awatar WUKA
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Toruń
    Postów
    3,907

    Domyślnie Odp: Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?

    Serdecznie witamy na Forum KLOBUKA!
    Kto zgadnie co to jest "klobuk"?

  9. #19
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2004
    Postów
    377

    Domyślnie Odp: Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?

    Cyt
    „ W połowie maja, kończąc jeden ze swych obrazów, ze zdumieniem zauważył Bogumił Porwasz, że w trzcinach jakie przedstawiał swym pędzlem dostrzec można jakąś dziwną stworę, przypominającą koguta lub kurę. Widziało się tę stworę – koguta czy tez kurę – jeśli spoglądało się na obraz pod pewnym kątem. Tedy stało się to faktem, iż Bogumił Porwasz, sam o tym nie wiedząc i niejako mimochodem – namalował Kłobuka. Aż gorąco się zrobiło Porwaszowi, gdy się nad tą sprawą zaczął zastanawiać. Bo kiedy patrzył na nadbrzeżne trzciny ze swego okna – Kłobuka wśród nich nie widział. A gdy zerkał na płótno, gdzie owe trzciny starał się przedstawiać z możliwie dużą dokładnością – Kłobuk był. Skąd się więc wziął na obrazie, skoro w prawdziwych trzcinach powołanych do istnienia pędzlem malarza łypał na Porwasza dużymi, wypukłymi ślepiami? Co obudziło do życia na obrazie owego niezgrabnego, podobnego do kury ptaka?
    Tym czymś, co zrodziło Kłobuka – pomyślał Porwasz – była wyobraźnia twórcza, pobudzona przez głód i strach.”

    ;-) Czy o takiego Kłobuka WUKO pytałaś?

    Pozdrawiam PF
    ps no nie na temat , jakby co to w kosz :)

  10. #20
    Poeta Roku 2010
    Poeta Roku 2009
    Poeta Roku 2008

    Awatar WUKA
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Toruń
    Postów
    3,907

    Domyślnie Odp: Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?

    Nie-nowy użytkownik to KLOBUK!
    Więcej na temat "kłobuka" na stronie www.kwinto.com/wrzos.htm .Warto zajrzeć choć nie ma to nic wspólnego z Trzciańcem!

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Co to rośnie w tych Bieszczadach ?
    Przez Henek w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 3596
    Ostatni post / autor: 07-07-2022, 19:48
  2. Ile rośnie grzyb (owocnik)...
    Przez wtak w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12-10-2007, 14:24
  3. Dlaczego Tam wracamy !?
    Przez PiotrekF w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 07-02-2005, 11:23
  4. dlaczego nie można tam iść??
    Przez marekm w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 27-08-2003, 20:25

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •