Strona 1 z 3 1 2 3 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30

Wątek: Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?

  1. #1
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2007
    Postów
    25

    Domyślnie Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?

    Witam
    Przejeżdżałem parę dni temu przez Trzcianiec w drodze do Ustrzyk Dln.
    Teren PGR jest porośnięty jakąś przedziwną rośliną , jakby ogromny 2m koper. Ogromne połacie byłych pól porasta to zielsko a całość wygląda jak sceneria filmu S-F. Skąd akurat w tym miejscu nagromadzenie tej rośliny, moze wiecie ? I co to jest ? Zaczyna się 2km przed i kończy 2km po. I nigdzie indziej tego nie ma. Czyżby kiedyś upadły PGR eksperymentował z jakąś uprawą i się rozlazła im po terenie ?
    pozdrawiam

  2. #2
    Bieszczadnik Awatar Lech Rybienik
    Na forum od
    06.2004
    Rodem z
    Przemyśl/Warszawa
    Postów
    225

    Domyślnie Odp: Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?

    Hmmm Przecież to nic innego jak słynny Barszcz Sosnowskiego.
    Kiedyś sprowadzono to chyba z Azji, miało być chodowane na paszę.
    Roślina w naszych warunkach rzeczywiście daje niezłe przyrosty, ale bydło żreć tego nie chciało. Rzeczywiście rozmnaża się nieźle.
    Podobne pola tego szajsu można znajeźć w starym PGR na przykład w Zawadce Rymanowskiej( Beskid Niski). No i lepiej w pole wyrośniętego barszczu nie włazić, bo parzy.
    Nie jestem przyrodnikiem, więc może ktoś będzie miał dokładniejsze informacje.
    Pozdrawiam
    Lech

  3. #3
    Pa(i)n killer Awatar admin
    Na forum od
    09.1998
    Rodem z
    London, Ontario :]
    Postów
    1,482

    Domyślnie Odp: Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?

    To rodzaj selera :) nie kopru. Sprowadzili to nam ze wschodu jako ponoć dobrą karmę dla bydła.

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Barszcz_Sosnowskiego

    W praktyce to dość niebezpieczna roślina. Powoduje nieciekawe oparzenia które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do śmierci.
    Pozdrawiam
    Darek Magusiak


    "bzdura! widział ktoś sapera na linuksie?! albo pasjans? brak tych podstawowych aplikacji biurowych dyskwalifikuje ten system w urzedach."

  4. #4
    Poeta Roku 2010
    Poeta Roku 2009
    Poeta Roku 2008

    Awatar WUKA
    Na forum od
    07.2006
    Rodem z
    Toruń
    Postów
    3,907

    Domyślnie Odp: Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?

    A może to jest tapinambur?

  5. #5
    Ekspert Roku 2008 Awatar Jabol
    Na forum od
    12.2004
    Rodem z
    Stamtąd
    Postów
    1,096

    Domyślnie Odp: Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?

    Topinambur nie jest z baldaszkowatych ;-) Oparzenia B.S. Powodowane sa przez furanokumaryny które pod postacią soku przy ścinaniu lub oparów gorące dni mogą byc bardzo przykre. ja omijam takie cuś jak wsciekłego psa. To w Trzciancu to na 100% Barszcz sosnkowskiego robiłem mu nawet kiedys fotki tylko gdzie ja je mam na tym kompiku?... gdzie ja je mam?...
    Ostatnio edytowane przez Jabol ; 31-08-2007 o 11:05
    ...jeno być niewidzialny jak Ten co mnie stworzył

  6. #6
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2007
    Postów
    25

    Domyślnie Odp: Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?

    I wszystko jasne. Jak pomyślę że kiedyś z powodu 1 czy 2 szt w Zakopanem była zorganizowana cała akcja tępienia , w świetle kamer, z tłumem ludzi, to mnie pusty śmiech ogarnia.
    Teren w Trzciańcu jest niczyj więc nikogo to nie obchodzi. ale wyglada całość nieziemsko.

  7. #7
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?

    To "paskudztwo" może być barszczem Sosnowskiego,ale też może być barszczem Montegazziego lub kaukaskim-wszystkie podobne.A sposób tępienia jest dość osobliwy:ścina się roślinę do zera a miejsce w którym rośnie przykrywa czarną folią (ok 2 na 2 metry) na sezon.Strasznie trudno to wyplenić.
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    Pozdrav

  8. #8
    Bieszczadnik Awatar tomekk
    Na forum od
    01.2007
    Rodem z
    Warszawa
    Postów
    114

    Domyślnie Odp: Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?

    Dodam jeszcze, kilka ciekawostek:
    - roslina ta rzeczywicie moze powodowac silne oparzenia: wystarczy otarcie sie o nia; w zeszlym roku male dziecko gdzies w Polsce usiadlo na kawalku Barszczu Sosnowskiego.... i mialo oparzenia 2-giego stopnia,
    - niebezpieczne jest zblizanie sie lub tym bardziej wchodzenie w taki gaj z Barszczu - wdychajac wydzielajace sie wonie mozna "zejsc",
    - faktcznie, barszcz zostal sprowadzony z Azji jako karma dla zwierzat, ale szybko przestal nia byc, poniewaz powodowal wewetrzne oparzenia ukladu pokarmowego u bydla.

    Kiedy pierwszy raz zobaczylem barszcz tez pomyslalem o wyrosnietym koprze. I bardzo chcialem sobie w ten koprowy lasek wejsc. Dobrze ze mi sie nie udalo. :)
    "Pędząc tak ciągle do przodu pamiętajmy: Ziemia jest okrągła"

  9. #9
    Bieszczadnik Awatar naive
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Dolina Sanu
    Postów
    544

    Domyślnie Odp: Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?

    W Trzciańcu tym świństwem obrosnięte są wszystkie pola. To nie jest były PGR, ale byłe gospogarstwo rolne a obecnie poligon jak najbardziej wojskowy, po prawej stronie / jadąc od Kuzminy/ można zobaczyć różne pojazdy wojskowe. Nie wiem czy to barszcz Sosnowskiego, jakiś miesiąc temu zatrzymalem sie tam, bo w górze krążył jakiś duży drapieżnik. Miejscowi chłopcy poinformowali mnie, że ta roslina im wcale nie szkodzi, co mi udowodnili zrywając liście z krzaka rosnącego przy wejściu na teren koło ich domu. Takie same rośliny widzialem ostatnio przy szlaku do Sianek a wczoraj przy drodze na Przełęcz Żebrak.
    Pozdrawiam
    naive

  10. #10
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie Odp: Trzcianiec-co tam rośnie i dlaczego ?

    Cytat Zamieszczone przez Lech Rybienik Zobacz posta
    Hmmm Przecież to nic innego jak słynny Barszcz Sosnowskiego.....
    Podobne pola tego szajsu można znajeźć w starym PGR na przykład w Zawadce Rymanowskiej( Beskid Niski). ....
    Zawadka Rymanowska koniec lipca,łany barszczu już mniej grożne bo "przyschnięte".Wysokość ok 2,5 do 3 m.
    Załączone obrazki Załączone obrazki
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Co to rośnie w tych Bieszczadach ?
    Przez Henek w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 3596
    Ostatni post / autor: 07-07-2022, 20:48
  2. Ile rośnie grzyb (owocnik)...
    Przez wtak w dziale Fauna i flora Bieszczadów
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12-10-2007, 15:24
  3. Dlaczego Tam wracamy !?
    Przez PiotrekF w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 07-02-2005, 12:23
  4. dlaczego nie można tam iść??
    Przez marekm w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 27-08-2003, 21:25

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •