Pokaż wyniki od 1 do 10 z 75

Wątek: Tragedia w Bieszczadach

Mieszany widok

  1. #1

    Domyślnie Odp: Tragedia w Bieszczadach

    Znalazłem w dzisiejszym wydaniu nowojorskiej gazety Nowy Dziennik
    Umierają na granicy

    Coraz więcej imigrantów próbujących przedostać się do USA ginie na pustyniach Arizony - wynika z danych znajdującego się w tym stanie powiatu Pima. Jak oznajmił amerykański ekspert medycyny sądowej Bruce Parks, liczba nielegalnych imigrantów umierających podczas próby przedostania się z Meksyku do amerykańskiego stanu Arizona wzrosła, pomimo wzmocnienia ochrony granicy, mającego odstraszać potencjalnych imigrantów.

    Powodem wzrostu liczby ofiar mogą być właśnie obostrzenia - imigranci wybierają teraz szlaki jeszcze trudniejsze i odleglejsze od siedzib ludzkich.

    "W tym roku liczba osób, które zginęły na arizońskich pustyniach, przekroczyła już rekordowy poziom sprzed dwóch lat" - powiedział Parks. W okresie od 1 stycznia do 8 września br. odnaleziono ciała 181 imigrantów, które przewieziono do prosektorium powiatu Pima, podczas gdy w analogicznym okresie poprzedniego roku liczba ta wynosiła 148, a w 2005 r. 166. Większość ze zmarłych to ofiary upału, sięgającego często 40°C.

    Członkowie Straży Granicznej (US Border Patrol) niemal codziennie znajdują nowych imigrantów przechodzących przez granicę. Nie wszystkich udaje się uratować. Tak było w ubiegłym tygodniu z 21-letnim mężczyzną (nazwiska nie ujawniono) z meksykańskiego miasta Pachuca de Soto. Gdy znaleziono go na pustyni w stanie skrajnego wyczerpania, nielegalny imigrant miał konwulsje, a następnie przestał oddychać. Próby reanimacji nie przyniosły rezultatu i po przewiezieniu do szpitala mężczyzna zmarł.

    Meksykańsko-amerykańska granica ma ponad 3 tys. km długości, jednak imigranci najczęściej jako miejsce przeprawy wybierają odcinek w Arizonie. Na miejscu - obok Straży Granicznej i innych służb imigracyjnych oraz straży obywatelskich (Minuteman) wyłapujących imigrantów - poruszają się także patrole ochotników udzielających potrzebującym pomocy humanitarnej.

    Lloyd Easterling, rzecznik amerykańskiej Straży Granicznej, twierdzi, że wzrost liczby odnalezionych ciał jest po prostu rezultatem intensywniejszego patrolowania strefy granicznej.

    Odmiennego zdania jest pastor Robin Hoover, założyciel organizacji Humanitarne Granice, zajmującej się m.in. rozmieszczaniem w pustynnej strefie granicznej zbiorników z wodą. "Zaostrzona kontrola granicy spycha imigrantów na coraz bardziej niedostępne szlaki, wskutek czego więcej osób ginie" - twierdzi Hoover. Easterling podał, że na całej długości meksykańsko-amerykańskiej granicy zmarło do końca sierpnia 371 osób, w porównaniu z 442 w osobami w takim samym okresie rekordowego 2005 r.

    TD, (REUTERS, PAP), (R)

  2. #2
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,836

    Domyślnie Odp: Tragedia w Bieszczadach

    Cytat Zamieszczone przez andrzej627 Zobacz posta
    Znalazłem w dzisiejszym wydaniu nowojorskiej gazety Nowy Dziennik
    "Zaostrzona kontrola granicy spycha imigrantów na coraz bardziej niedostępne szlaki, wskutek czego więcej osób ginie" - twierdzi Hoover. Easterling podał, że na całej długości meksykańsko-amerykańskiej granicy zmarło do końca sierpnia 371 osób, w porównaniu z 442 w osobami w takim samym okresie rekordowego 2005 r
    To co? Należy znieść kontrolę graniczną żeby imigranci mogli spokojnie i bez zagrażających ich życiu "szykanom" udać się dokąd chcą??
    Pozdrav

  3. #3
    krycha
    Guest

    Domyślnie Odp: Tragedia w Bieszczadach

    Cytat Zamieszczone przez Browar Zobacz posta
    To co? Należy znieść kontrolę graniczną żeby imigranci mogli spokojnie i bez zagrażających ich życiu "szykanom" udać się dokąd chcą??
    myślę ze zarówno cytat o granicy amerykańskiej, jak i wypowiedź o rumuńskiej świadczą tylko o jednym, są ludzie gotowi iść i ryzykować mimo wszystko...
    nie tak dawno chyba na TVN były puszczane wspomnienia uciekinierów z polski ...górami, awionetkami, na dętkach przez morze...
    byliście w muzeum ucieczek przez berliński mur?
    co chwila z Kuby płynie ktoś na florydę...
    dlaczego? nie musisz, nie masz poczucia ( subiektywnego może ale kto to wie jesłi jest subiektywne?) ze musisz - nie zrozumiesz

    to tak jak w 1980 roku jeden francuz mi powiedział... a co wy teraz strajkujecie? po wojnie mieliście wybory trzeba było zagłosowac na "NIe" ale przecież wybraliście "tak" i był pewien ze świetnie zna historię

  4. #4

    Domyślnie Odp: Tragedia w Bieszczadach

    Cytat Zamieszczone przez Browar Zobacz posta
    To co? Należy znieść kontrolę graniczną żeby imigranci mogli spokojnie i bez zagrażających ich życiu "szykanom" udać się dokąd chcą??
    To co? A może lepiej po prostu do nich strzelać?

  5. #5
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,836

    Domyślnie Odp: Tragedia w Bieszczadach

    Cytat Zamieszczone przez andrzej627 Zobacz posta
    To co? A może lepiej po prostu do nich strzelać?
    A kto mówi o strzelaniu? Na naszej wschodniej granicy była "sistiema",dość skuteczna żeby można było wyłapać wszystkich,chyba że przekraczali za kasę,w porozumieniu z pilnującymi.Podobnie jest na granicy USA-Meksyk.Granica jest pilnowana po to,żeby jej nie przekraczać.Im lepiej pilnowana,tym trudniej i ryzykowniej jest ją ominąć.I o to chodzi.
    Pozdrav

  6. #6
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Tragedia w Bieszczadach

    Tak całkiem na marginesie tej sprawy.

    Będąc w Rumuni rozmawialiśmy z tamtejszymi pogranicznikami w Ruskiej Polanie - pilnującymi dużo dłuższego i "dzikszego" odcinka granicy unijnej w Górach Marmaroskich.

    Oni też tam mają podobne problemy.
    Góry Marmaroskie są znacznie mniej zaludnione niż Bieszczady i ponadto wyższe, sam grzbiet graniczny ma około 1500 m wysokości, miejscami więcej. Granica Ukraina-Rumunia na ich terenie dłuższa niż granica polsko-ukraińska na terenie gór.
    Jeden z panów mówił nam, że niedawno na wiosnę kilka osób usiłujących przejść z Ukrainy pozostało gdzieś w górach i zginęło, nie znaleziono ich. Złapano drugą część grupy - mocno wycieńczoną i stąd wiadomo o tamtych.
    Prawie codziennie łapią jakichś imigrantów, którzy się usiłują przedostać nielegalnie na teren Unii.

    Pozdrowienia

    Basia

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Kolejna tragedia
    Przez WUKA w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 25-03-2015, 08:11
  2. Tragedia na Otrycie
    Przez Ajgor w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 07-09-2009, 17:30
  3. Tragedia.
    Przez Hern w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-07-2008, 14:26
  4. Nieznana tragedia bieszczadzka. Temat "zaduszkowy"
    Przez Stały Bywalec w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 10-11-2003, 18:44
  5. Jeszcze jedna tragedia...
    Przez Derty w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 03-11-2003, 14:52

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •