Strona 64 z 67 PierwszyPierwszy ... 14 54 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 631 do 640 z 669

Wątek: Pyrlandia

  1. #631
    Bieszczadnik Awatar Pyra.57
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    stolica Pyrlandii
    Postów
    1,596

    Domyślnie Odp: Pyrlandia

    Kilka fotek z dzisiejszego spaceru nadwarciańskimi łęgami.

    1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg
    pozdrawiam
    Marek

  2. #632
    Bieszczadnik Awatar Pyra.57
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    stolica Pyrlandii
    Postów
    1,596

    Domyślnie Odp: Pyrlandia

    Wczoraj szlajałem się po leśnych ostępach. I tak przy okazji zbierałem fotograficznie grzyby a że pogoda była miła spacer był "czystą" przyjemnością.
    1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8.jpg10.jpg
    pozdrawiam
    Marek

  3. #633
    Kronikarz Roku 2010
    Awatar bertrand236
    Na forum od
    07.2004
    Rodem z
    Poznań
    Postów
    4,224

    Domyślnie Odp: Pyrlandia

    Super!
    bertrand236

  4. #634
    Debiutant Roku 2015 Awatar tolek banan
    Na forum od
    07.2012
    Rodem z
    POZNAŃ
    Postów
    383

    Domyślnie Odp: Pyrlandia

    Pyra
    widoki piękne

  5. #635
    Bieszczadnik Awatar Pyra.57
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    stolica Pyrlandii
    Postów
    1,596

    Domyślnie Odp: Pyrlandia

    A pyrlandia też pełna kolorów. Można parafrazować słowa piosenki Łucji Prus "pyrlandia w żółtych płomieniach liści". Jest po prostu pięknie.

    7.jpg4.jpg5.jpg6.jpg8.jpg1.jpg2.jpg3.jpg
    pozdrawiam
    Marek

  6. #636
    Bieszczadnik Awatar Gienia
    Na forum od
    05.2011
    Postów
    114

    Domyślnie Odp: Pyrlandia

    Piękna jest ta nasza Wielkopolska.......:)

  7. #637
    Debiutant Roku 2015 Awatar tolek banan
    Na forum od
    07.2012
    Rodem z
    POZNAŃ
    Postów
    383

    Domyślnie Odp: Pyrlandia

    Cytat Zamieszczone przez bertrand236 Zobacz posta
    Dzisiaj jest Bardzo Ważna data w historii Polski. 94 lata temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Powstanie to zakończyło się naszym zwycięstwem. Szkoda, że tak mało się o nim mówi. Lubimy się chwalić przegranymi i męczeństwem a tak mało wiemy o wygranych.... Dla zainteresowanych http://27grudnia.pl/

    Pozdrawiam
    W tym roku jak łato można policzyć przypada 95 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego o którym jak bertrand wspomniał w zeszłym roku mało się mówi i pisze.
    Powstanie wybuchło 27 grudnia w Poznaniu i niedawno odkryto dokument (datowany na rok po wybuchu) ,z którego wynika że powstanie wybuchło o 16:40.

    Jednak jeszcze mniej osób wie o Jarocińskiej rewolucji i nocnej "zmianie warty" - 8/9 listopada 1918 roku.

    Piszę o tym bo sam nie dawno się o tym dowiedziałem, mimo że w Jarocinie się urodziłem , w powiecie wychowałem i mieszkałem pół życia.
    W szkole jednak o tym nie wspominano.

    W sierpniu ukazała się książka "...Zaczęło się w Jarocinie"
    http://powiat-jarocinski.pl/portal/i...2945&Itemid=32

    bertrad
    Kierując się lokalnym patriotyzmem pozwoliłem sobie tę informacje zamieścić w tym wątku

  8. #638
    Bieszczadnik Awatar delux
    Na forum od
    02.2012
    Rodem z
    piekła,cieleśnie lubuskie, sercem Teleśnica i Terka .
    Postów
    550

    Domyślnie Odp: Pyrlandia

    Tak, to jedyne powstanie które nam się udało ,reszta utoneła w morzu krwi.....a kraina kwitnącego ziemniaka i latającej stonki nieustająco piękna i...zadbana!
    Tak być nie może,bo tak być musi...

  9. #639
    Bieszczadnik
    Na forum od
    01.2004
    Rodem z
    warszawka
    Postów
    129

    Domyślnie Odp: Pyrlandia

    W szkołach - nawet tych w Wielkopolsce - zawsze niewiele mówiono o historii. Jako stary poznaniak rodem z Dębca także stosunkowo niedawno "odkryłem" chronologię okresu przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego. Pamiętam jeszcze opowieści brata mojej babci: Powstańca Wielkopolskiego (i trzech Powstań Śląskich) Pawła Strzódki. Opowiadał, że było wiele przypadków lokalnych "podbierań władzy" w niektórych mniejszych miejscowościach. Był także w Jarocinie.
    Niewiele do mnie docierało z tego co mówił, ale po latach mój analityczny umysł zaczął składać sobie to wszystko do "kupy".
    Dziś już nie mamy z kim weryfikować faktów. Wiele dokumentów zostało zniszczonych po 1szym września 1939, sporo zostało ukrytych, a te które przetrwały okupację i PRL często uległy zniszczeniu, zapomniane gdzieś na strychach czy zamurowane w ścianach rozbieranych budynków.
    Paweł Strzódka został aresztowany przez Gestapo następnego dnia po wkroczeniu Wehrmachtu: został zadenuncjowany przez swojego kolegę, już ubranego w mundurek NSDAP (V-ta kolumna). Do maja 1945 roku był więźniem KL Dachau. Przeżył. Jest pochowany na cmentarzu przy kościele w Głuszynie.
    Ostatnio edytowane przez irekr ; 11-11-2013 o 17:22

  10. #640
    Bieszczadnik Awatar Pyra.57
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    stolica Pyrlandii
    Postów
    1,596

    Domyślnie Odp: Pyrlandia

    Niby mamy jeszcze zimę ale w pyrlandii pogoda iście wiosenna. Kilka zdjęć ze spaceru po pyrlandzkich kniejach.
    1.jpg8.jpg9.jpg2.jpg3.jpg5.jpg6.jpg7.jpg
    pozdrawiam
    Marek

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •