Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 53

Wątek: Zwiedzanie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

  1. #21
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Zwiedzanie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

    Cytat Zamieszczone przez Piotr Zobacz posta
    Nie chodzi o to co wystarczy, tylko o to co jest zapisane w akcie prawnym jakim w pewnym sensie jest regulamin. Wysłanie listu priorytetowego też wystarczy?
    No właśnie o to chodzi.
    Że w tym akcie prawnym nie określono sposobu powiadomienia.

    Wysłanie SMS-a też jest przecież powiadomieniem, więc ściśle interpretując ten zapis można wysłać, list, mail, a można też wysłać SMS.

    B.

  2. #22
    Bieszczadnik Awatar JarekBartek
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Lublin
    Postów
    99

    Domyślnie Odp: Zwiedzanie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

    A może BdPN próbuje dbać o bezpieczeństwo turystów wzorując się nieudolnie na innych parkach narodowych. Przykładowo, park w Górach Torngat w Kanadzie daje swoim turystom radia i prosi o jedną informację dziennie o tym, gdzie jesteśmy i co dalej zamierzamy na dzień następny. Można nawet wykupić opcję depozytów żywnościowych w dalekiej głuszy i po kilkudniowym marszu mogą na nas czekać jakieś smakołyki (o ile jakiś nawiedzony misio nie spenetruje szopy z zaopatrzeniem ze szczególnym ukierunkowaniem na piwo-zawiedzeni i wkurzeni turyści gotowi są wtedy do linczu). Po co to wszystko? Kanadyjczycy twierdzą, że taniej dać ludziom radia, niż prowadzić potem górskie akcje poszukiwawcze w trudnym do sprecyzowania rejonie.
    Biorąc jednak pod uwagę nasze realia i (teoretyczny) brak możliwości schodzenia ze szlaku oraz biwakowania w górach, Piotr dał doskonałe porównanie z tym dozorcą z Alternatywy 4 – ustanowienie śmiesznego regulamin najlepiej świadczy o dyrektorze BdPN.
    Basiu, czy mój SMS do leśniczego, bez informacji o tym że wróciłem szczęśliwie z trasy ma jakiś sens? Do GOPRu to chyba szybciej, ale też pod warunkiem, że do tematu podejdziemy poważnie i będziemy wysyłać potem wiadomość „Wrócili” – taki był i jest chyba sens książki wyjść w schroniskach. Mieszanie się Parku w sprawy bezpieczeństwa przenosi odpowiedzialność prawną na nieprzygotowaną do takich zadań jednostkę, ale tego chyba nikt z planujących regulamin nie brał pod uwagę?
    Zamiast wymyślać całkowicie nieżyciowe i wątpliwe prawnie przepisy, Park, wzorując się na odpowiednikach w Europie, powinien pomyśleć raczej o budowaniu schronów z autonomicznie zasilanymi radiami (baterie słoneczne lub korba) do ewentualnego wzywania pomocy. To akurat, w przeciwieństwie do informowania „konserwatora”, ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo wszystkich turystów.

    JarekBartek

  3. #23
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Zwiedzanie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

    Cytat Zamieszczone przez JarekBartek Zobacz posta
    Basiu, czy mój SMS do leśniczego, bez informacji o tym że wróciłem szczęśliwie z trasy ma jakiś sens?
    Oczywiście, że SMS do leśniczego nie ma sensu, ale wysyłając go spełnisz warunki owego zarządzenia.

    I w razie czego nie mogą się do Ciebie przyczepić - przecież powiadomiłeś.

    O to mi właśnie chodzi.

    A jeśli chodzi o bezpieczeństwo to i tak wychodząc gdzieś w góry, zwłaszcza w zimie pozostawiam informację kolegom, rodzinie itd. i "melduję się" im po przejściu trasy.

    B.

  4. #24
    Bieszczadnik Awatar naive
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Dolina Sanu
    Postów
    544

    Domyślnie Odp: Zwiedzanie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

    Cytat Zamieszczone przez Polej Zobacz posta
    Wg BdPN-u :
    REGULAMIN
    DLA ZWIEDZAJĄCYCH BIESZCZADZKI PARK NARODOWY

    pkt. 15. Zwiedzanie parku po sezonie turystycznym (12.11.2007-25.04.200 jest możliwe pod warunkiem zgłoszenia wejścia na szlak turystyczny u konserwatora obrębu ochronnego (warunek ustanawia się ze względu na konieczność zachowania bezpieczeństwa zwiedzających w górach).

    Podstawa prawna:
    1. Ustawa z dnia 16.04.2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 92 poz. 880).
    2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 listopada 1996r. w sprawie Bieszczadzkiego Parku Narodowego (Dz.. U. Nr 144 poz. 664 z późn. zm.).
    3. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. o usługach turystycznych (Dz. U. z 2001r. Nr 55, poz. 57.
    4. Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 16 sierpnia 2004 r. (Dz. U. Nr 188/poz. 1944).
    To co wyżej to przepisy na podstawie których park narodowy funkcjonuje. Ale warto też pamietać, że na obywatela mozna nakładać obowiązki tylko wtedy, gdy wyraznie wynika to z ustawy. A w ustawie , jeśli przestrzega się zasad ochrony przyrody, zapisano iz jedynym warunkiem wejścia na szlak jest wykupienie biletu, jeśli je wprowadzono. Zakazu wchodzenia na szlak bez zglaszania tego "parkowym" w ustawie nie ma, nie jest więc to wykroczenie i gdyby kogoś chcieli strażnicy ukarac, warto zdać sie na decyzję niezawisłego sądu.
    Pozdrawiam
    naive

  5. #25
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2006
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    125

    Domyślnie Odp: Zwiedzanie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

    A jednak potraficie kombinować jek trzeba.. a tacy wszyscy byliscie przeciwni kombinacją paraloniarzy..

    pozdrawiam i trzymam kciuki

  6. #26
    Bieszczadnik Awatar Polej
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Międzychód
    Postów
    1,152

    Domyślnie Odp: Zwiedzanie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

    Sprostowanie do pkt. 15 Regulaminu Parku:
    http://www.bdpn.pl/index.php?option=...=253&Itemid=26
    Pozdrawiam
    Przemek

  7. #27
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Zwiedzanie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

    A nie mówiłam. Forum potęgą jest i basta.

  8. #28
    Bieszczadnik Awatar naive
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Dolina Sanu
    Postów
    544

    Domyślnie Odp: Zwiedzanie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    A nie mówiłam. Forum potęgą jest i basta.
    Czyli to jest w istocie zalecenie dla turystow, bo takiego obowiązku nie mają prawa nałożyć. Więc o jakimkolwiek karaniu "nieposlusznych" nie może być mowy.
    Pozdrawiam
    naive

  9. #29
    Bieszczadnik Awatar JarekBartek
    Na forum od
    08.2006
    Rodem z
    Lublin
    Postów
    99

    Domyślnie Odp: Zwiedzanie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

    Reakcją Parku jestem zdziwiony i pozytywnie zaskoczony - tym razem szcuneczek dla BdPN.
    Samo zalecenie jest jak najbardziej słuszne i w tej formie godne szerokiego rozpropagowania.
    JarekBartek

  10. #30
    Bieszczadnik Awatar naive
    Na forum od
    09.2004
    Rodem z
    Dolina Sanu
    Postów
    544

    Domyślnie Odp: Zwiedzanie Bieszczadzkiego Parku Narodowego

    Cytat Zamieszczone przez JarekBartek Zobacz posta
    Reakcją Parku jestem zdziwiony i pozytywnie zaskoczony - tym razem szcuneczek dla BdPN.
    Samo zalecenie jest jak najbardziej słuszne i w tej formie godne szerokiego rozpropagowania.
    JarekBartek
    Jak coś każą robic, to każdy z nas trochę się "jeży", ale jak ladnie mpoproszą to dlaczego z wordzonej uprzejmości nie zrobić tego ? Przynajmniej ja tak mam. Zreszta społeczeństwo obywatelskie to nie takie, gdzie robimy coś bo nas wladza wytresowała, my to robimy bo wladza nam to wytłumaczyła i przekonała rzeczowymi argumentami .
    Pozdrawiam
    naive

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Nowy Dyrektor Bieszczadzkiego Parku
    Przez stabil2000 w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 18-11-2011, 01:22
  2. Solina - wirtualne zwiedzanie
    Przez h404 w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 07-08-2009, 20:34
  3. Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 25-05-2009, 21:08
  4. Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 04-01-2009, 23:07
  5. Stowarzyszenie Miłośników Bieszczadzkiego Parku Narodowego
    Przez zbyszekj w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 47
    Ostatni post / autor: 21-01-2007, 20:03

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •