Strona 5 z 14 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 131

Wątek: Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie

  1. #41
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie

    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    Daj spokój. Skonsultowałam się z Wojtkiem Krukarem.

    Z wielką przyjemnością przeczytam, co ma do powiedzenia na ten temat.
    Lubię, kiedy wypowiadają się autorytety.

    I to wcale nie jest ironia.

    B.

  2. #42
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie

    Cytat Zamieszczone przez Basia Z. Zobacz posta
    Z wielką przyjemnością przeczytam, co ma do powiedzenia na ten temat.
    Lubię, kiedy wypowiadają się autorytety.

    I to wcale nie jest ironia.

    B.
    Bez komentarza.

  3. #43
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2005
    Rodem z
    Sanok
    Postów
    79

    Domyślnie Odp: Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie

    No to sprowokowałem gorącą dyskusję.
    Jeśli jednak jednym z tych potoczków wyznaczających południową granicę Pogórza Przemyskiego jest Potok Tyrawski (tak podaje Wikipedia) to nawet biorąc pod uwagę jego końcowy odcinek, czy ujście do Sanu, to jednak ten Gródek na wschód od Ulucza należy do Pogórza P., więc i tak jest wyższy od Kopystańki.
    Ja obstaję przy przynależności Suchego Obycza do Pogórza P. Może mnie pamięć zawodzi, ale gdy kiedyś przeglądałem "Geografię Fizyczną Polski" prezentującą podział Karpat właśnie wg Kondrackiego to Suchy Obycz był przy Pogórzu P. A może ktoś ma tą książkę?
    Seba

  4. #44
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie

    Cytat Zamieszczone przez Seba Zobacz posta
    A może ktoś ma tą książkę?
    Chyba mam w domu i zajrzę, ale do dalszej dyskusji mogę się włączyć dopiero w poniedziałek.

    Nie rozumiem Lucyno co masz do powiedzenia w swoim komentarzu "bez komentarza" ;-)

    Ja na prawdę bardzo chętnie przeczytałabym co mają do powiedzenia na ten temat geografowie i kartografowie.
    Jak już pisałam chyba ze 4 razy - sama geografem nie jestem, opieram się na autorytetach, które z kolei nie zawsze bywają ze sobą zgodne.

    Jednak w przypadku widocznych nawet dla laika różnic morfologicznych pomiędzy tymi pasmami górskimi przyjmuje się że ta granica jest taka a nie inna. Być może można się spierać co do szczegółów.

    Cytat Zamieszczone przez Seba Zobacz posta
    Jeśli jednak jednym z tych potoczków wyznaczających południową granicę Pogórza Przemyskiego jest Potok Tyrawski (tak podaje Wikipedia) to nawet biorąc pod uwagę jego końcowy odcinek, czy ujście do Sanu, to jednak ten Gródek na wschód od Ulucza należy do Pogórza P., więc i tak jest wyższy od Kopystańki.
    Pisałam wyżej, że to akurat wygląda mi na słuszne, ale nie pamiętam w tej chwili czy tym potoczkiem był Potok Tyrawski.

    A dyskusja bardzo ciekawa - lubię takie

    Pozdrowienia

    Basia

  5. #45
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2005
    Rodem z
    Sanok
    Postów
    79

    Domyślnie Odp: Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie

    W takim razie przy okazji naszego sporu o granice, ciekawostka. Wg słowackiej geografii granica między Karpatami Wschodnimi a Zachodnimi na ich terytorium przebiega rzeką Udavą. Udava ma źródła na południe od naszej Balnicy i Solinki, tak więc spory kawałek gór (od Przełęczy Łupkowskiej) które my zaliczamy do Bieszczadów czyli Karpat W. oni traktują jako Karpaty Z.
    I kto ma rację?
    Seba

  6. #46
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie

    Cytat Zamieszczone przez Seba Zobacz posta
    No to sprowokowałem gorącą dyskusję.
    Jeśli jednak jednym z tych potoczków wyznaczających południową granicę Pogórza Przemyskiego jest Potok Tyrawski (tak podaje Wikipedia) to nawet biorąc pod uwagę jego końcowy odcinek, czy ujście do Sanu, to jednak ten Gródek na wschód od Ulucza należy do Pogórza P., więc i tak jest wyższy od Kopystańki.
    Ja obstaję przy przynależności Suchego Obycza do Pogórza P. Może mnie pamięć zawodzi, ale gdy kiedyś przeglądałem "Geografię Fizyczną Polski" prezentującą podział Karpat właśnie wg Kondrackiego to Suchy Obycz był przy Pogórzu P. A może ktoś ma tą książkę?

    Mamy mały problem z Górami Sanocko-Turczańskimi. Sam Kondracki kilkakrotnie zmieniał granicę. Ostatnio znowu były wprowadzane korekty. Potok Tyrawski, Roztoka i Wiar to granice fizyczno-geograficzne pomiędzy dwoma mezoregionami: Górami Sanocko-Turczańskimi i Pogórzem Przemyskim. Kiedyś mieliśmy takie maleńkie szkolenie i obserwowaliśmy brzegi Tyrawskiego i okolicę. Widać różnicę w budowie geologicznej. Wg tego podziału, o ile będziemy się go trzymać, to Suchy Obycz jest częścią Gór Sanocko-Turczańskich. Pod względem przyrodniczym także.
    Niestety, podział na te dwa mezoregiony jest rzadko spotykany. Tak naprawdę należałoby zweryfikować prawie wszystkie przewodniki. Dlatego też w większości nawet tu na forum stosujemy inne kryteria podziału. Turystyczne.
    Nie wiem czy wiesz, gdzie znajdowała się kiedyś wieś Lachawa. Leżala właśnie pod najwyższym szczytem Pogórza Przemyskiego Na wysokim zw. też Wysokim 588 m. Pasmo to ciągnie się pomiędzy Dobrą Szlachecką, Krecowem, Dobrzanką, Leszczawką. Piękna okolica polecam. Częśc pasma widać z drogi Przemyśl-Kuźmina-Tyrawa Wołoska. Pasmo Wysokiego: Na Wysokim 588 m, Gródek 582 m, Kiczora 563, Magura 503.

  7. #47
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie

    Cytat Zamieszczone przez Seba Zobacz posta
    W takim razie przy okazji naszego sporu o granice, ciekawostka. Wg słowackiej geografii granica między Karpatami Wschodnimi a Zachodnimi na ich terytorium przebiega rzeką Udavą. Udava ma źródła na południe od naszej Balnicy i Solinki, tak więc spory kawałek gór (od Przełęczy Łupkowskiej) które my zaliczamy do Bieszczadów czyli Karpat W. oni traktują jako Karpaty Z.
    I kto ma rację?
    Oj Słowacy to mają podział Karpat zupełnie ale to zupełnie odmienny niż polski.

    W całkiem innych regionach znacznie mi "bliższych":
    - sporą część Gór Choczańskich z Szipem zaliczają do Wielkiej Fatry.
    - Góry Szczawnickie wraz z częścią Rudaw Słowackich np. Polaną i masywem Javoria (bardzo rozległe pasmo) zaliczają do "Średniogórza Słowackiego" (
    Slovenské stredohorie). Polacy włączają Góry Szczawnickie do Karpat Centralnych a Polanę do Wewnętrznych.

    Takich różnic jest mnóstwo i nie potrafię ich wszystkich wymienić.

    Tu można obejrzeć ich podział Karpat (też Wikipedia, więc nie wiem na ile oddaje aktualny stan z punktu widzenia nauki):

    http://sk.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1padn%C3%A9_Karpaty

    Nie potrafię także stwierdzić kto ma rację, ale skoro mieszkamy w Polsce to trzymajmy się moze podziału polskiego.

    Pozdrowienia

    Basia
    Ostatnio edytowane przez Basia Z. ; 07-12-2007 o 17:03

  8. #48
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie

    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    Mamy mały problem z Górami Sanocko-Turczańskimi. Sam Kondracki kilkakrotnie zmieniał granicę. Ostatnio znowu były wprowadzane korekty.
    Uprzejmie proszę o informację - kto i kiedy.

    Pozdrowienia

    Basia

  9. #49
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie

    Kobieto piszesz, że wstawiasz swoje zdjęcia ze szkolenia. Jedno z nich jest błędnie podpisane. Kolega zwraca Ci uwagę. Ja zaczynam z Ciebie i rad Kuby "robić sobie jaja". Jesteś tu jako przewodnik, masz takie same uprawnienia jak ja. Mimo tego, że ewidentnie nie wiesz jaki szczyt jest najwyższym szczytem Pogórza Przemyskiego dalej brniesz w dyskusję. Wybacz skoro jesteś przewodnikiem górskim z uprawnieniami na Beskidy Wsch., czyli znajomość tego terenu należy do Twoich "obowiązków", szkolisz młodych ludzi, w innym wątku kpisz sobie z moich braków proponując mi zakup lub skserowanie książki Kondrackiego to proszę sama sprawdź sobie kiedy i jakie korekty wprowadził nasz profesor od podziałów. Tym samym kończę dyskusję.

  10. #50
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie

    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    Kobieto piszesz, że wstawiasz swoje zdjęcia ze szkolenia. Jedno z nich jest błędnie podpisane.
    Które ?

    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    Kolega zwraca Ci uwagę. Ja zaczynam z Ciebie i rad Kuby "robić sobie jaja". Jesteś tu jako przewodnik, masz takie same uprawnienia jak ja. Mimo tego, że ewidentnie nie wiesz jaki szczyt jest najwyższym szczytem Pogórza Przemyskiego dalej brniesz w dyskusję.
    Może nie wiem jaki szczyt jest najwyższy ale na pewno wiem, że to nie jest Suchy Obycz.
    I w odróżnieniu od Ciebie w tym co piszę potrafię podać źródła skąd czerpię informację.

    A jeżeli tych źródeł mi brakuje - przyznaję się do niewiedzy.
    Granice obszarów górskich bywają różnie definiowane przez różnych geografów.

    Natomiast Ty potrafisz napisać "ktoś mówił że zmieniono", "sam Kondracki zmienił granicę", "pytałam Krukara". Wybacz ale bez konkretów to nie są dla mnie żadne informacje i nigdzie się nie będę powoływać na tak wybitny autorytet w dziedzinie Pogórz jak Ty.

    Kiedy grzecznie proszę o konkrety - czytam pod swoim adresem, że "nie znam terenu".

    Dyskusja z Tobą całkowicie nie ma sensu.
    Dla mnie dyskusja ma sens wtedy kiedy mogę się nauczyć coś nowego i przyznam, że trochę na to liczyłam, kiedy odwołałaś się do autorytetów w rodzaju Krukara
    Jak widać bardzo się przeliczyłam.

    Szkoda.

    Pozdrowienia

    Basia

    P.S. Ciekawe czy tym razem będą konkrety, czy znów "pływanie".

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Pogórze Przemyskie- relacja
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 01-07-2017, 01:20
  2. Pogórze Przemyskie czy coś dalej?
    Przez phantom22 w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 08-04-2012, 15:01
  3. Lajtowy spacerek przez Pogórze Przemyskie
    Przez bartolomeo w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 06-08-2011, 10:58
  4. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-03-2009, 22:06
  5. Szlaki w Górach Sanocko-Turczańskich
    Przez lucyna w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 80
    Ostatni post / autor: 28-01-2009, 08:28

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •