Strona 8 z 14 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 71 do 80 z 131

Wątek: Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie

  1. #71
    Bieszczadnik
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    Żaholecki las
    Postów
    454

    Domyślnie Odp: Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie

    Skoro tak dobrze zgadliscie to znalazl ktos szyby po kopalniach ?Wegiel brunatny wykopywano jeszcze w innym miejscu jakim ?Tego juz w necie nie znajdziecie wiec gdzie ??

  2. #72
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie

    Na pierwszą cześć nie mogę podpowiedzieć tak. Nie szukałam szybów. Znam odpowiedź na drugie pytanie. Wola Korzeniecka. Węgiel wykorzystywano w hucie. Ponoć nawet po II wojnie znajdowano pewne ilości. Opowiadała nam o tym pewna starowinka. Klopsik bądź człowiekim i podziel się tą flaszką. Muszę odreagować stres.

    Zapomniałam o Węglówce. Nie pamiętam czy sztolnie były w Suchej czy w Królewskiej Górze.
    Ostatnio edytowane przez lucyna ; 07-12-2007 o 23:10

  3. #73
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie Odp: Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie

    Ciekawe, że te położenia nie są ujęte w systemie informacji o złożach PIG:O

    Czyli system nie aż tak precyzyjny, jak go reklamował pewien znajomy geolog?
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  4. #74
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2005
    Rodem z
    Sanok
    Postów
    79

    Domyślnie Odp: Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie

    Lucyna, mała uwaga: z ziemi sanockiej żadna ziemia krośnieńska nie została nigdy wydzielona, w XVIw. w Krośnie zostało tylko utworzone odrębne od sanockiego starostwo i urząd grodzki czyli coś w rodzaju powiatu, ale miasto i okolice aż do rozbiorów pozostawały w ziemi sanockiej.
    A tak bliżej tematu: nie pomnę gdzie niedawno wyczytałem że Góry Słonne na wschodzie sięgają po Ustrzyki Dolne i należy do nich np. Kamienna Laworta.
    Prawda li to? Bo mnie się zawsze wydawało że kończą się trochę "wcześniej".
    No właśnie, gdzie?
    Seba

  5. #75
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie Odp: Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie

    Cytat Zamieszczone przez klopsik Zobacz posta
    Skoro tak dobrze zgadliscie to znalazl ktos szyby po kopalniach ?Wegiel brunatny wykopywano jeszcze w innym miejscu jakim ?Tego juz w necie nie znajdziecie wiec gdzie ??
    Wiesz Klopsik, o Grudnej i o kopalniach alabastru w okolicach Rzeszowa to mnie uczyli jeszcze w podstawówce chyba:D Ale te mikrozłoża w miejscowościach wymienionych przez Lucynę są o tyle ciekawe, że nie ma ich w żadnych dostępnych publikacjach PIG-u. Przekopałem wszystko, co mam i nie ma... Było się pytać znajomej batmanki z PPN-u;/ Pewnie w badaniach nieetoperków opisano i te dziury:D

    A gdzie są na Pogórzach fosforyty? Za odpowiedź nie ma nagrody;> Jeszcze byźwa się rozpili:P

    Pozdrawiam,
    Derty
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  6. #76
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie

    Cytat Zamieszczone przez Seba Zobacz posta
    Lucyna, mała uwaga: z ziemi sanockiej żadna ziemia krośnieńska nie została nigdy wydzielona, w XVIw. w Krośnie zostało tylko utworzone odrębne od sanockiego starostwo i urząd grodzki czyli coś w rodzaju powiatu, ale miasto i okolice aż do rozbiorów pozostawały w ziemi sanockiej.
    A tak bliżej tematu: nie pomnę gdzie niedawno wyczytałem że Góry Słonne na wschodzie sięgają po Ustrzyki Dolne i należy do nich np. Kamienna Laworta.
    Prawda li to? Bo mnie się zawsze wydawało że kończą się trochę "wcześniej".
    No właśnie, gdzie?
    Ad.1. Niewiele wiem na ten temat. Wiem tylko, że starostwo sanockie grodowe pierwotnie obejmowało 3 miasta: Sanok, Krosno i Mrzygłód i 72 wsie zgrupowane w dwóch kluczach. W 1573 r. Jerzy Mniszech objął w starostwo sanockie i pod koniec swego życia doprowadził do podziału. Od 1602 r. starostwo sanockie składało się z Sanoka i 40 wsi, a starostwo krośnieńskie obejmowało Krosno, Mrzygłód i 32 wsie. Po jego śmierci starostwo krośnieńskie wróciło do króla, a starostwo sanockie było we władaniu Mniszchów do rozbiorów. Myślałam, ze wiązało się to z podziałem Ziemi Sanockiej.
    Góry Słonne kończą się obok mego domu. Dolina Olszanki to ich zakończenie.
    Ostatnio edytowane przez lucyna ; 08-12-2007 o 00:35

  7. #77
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie

    Cytat Zamieszczone przez Derty Zobacz posta
    Wiesz Klopsik, o Grudnej i o kopalniach alabastru w okolicach Rzeszowa to mnie uczyli jeszcze w podstawówce chyba:D Ale te mikrozłoża w miejscowościach wymienionych przez Lucynę są o tyle ciekawe, że nie ma ich w żadnych dostępnych publikacjach PIG-u. Przekopałem wszystko, co mam i nie ma... Było się pytać znajomej batmanki z PPN-u;/ Pewnie w badaniach nieetoperków opisano i te dziury:D

    A gdzie są na Pogórzach fosforyty? Za odpowiedź nie ma nagrody;> Jeszcze byźwa się rozpili:P

    Pozdrawiam,
    Derty
    Jestem dziś w nastroju bojowym i nie podam źródeł. Chyba, ze na PW.
    Bez żadnych problemów możesz potwierdzić moje "rewelacje" w zarządach parków krajobrazowych. A jak się uśmiechniesz to może dostaniesz także ich przeciekawe wydawnictwa.

    Jeszcze jest kilka innych miejscowości na pogórzach w których występowały mikrozłoża. Nawet w Górach Sanocko-Turczańskich.
    Ostatnio edytowane przez lucyna ; 08-12-2007 o 00:37

  8. #78
    Bieszczadnik Awatar joorg
    Na forum od
    01.2005
    Rodem z
    Krosno
    Postów
    2,335

    Domyślnie Odp: Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie

    Cytat Zamieszczone przez Derty Zobacz posta
    .... Ale te mikrozłoża w miejscowościach wymienionych przez Lucynę są o tyle ciekawe, że nie ma ich w żadnych dostępnych publikacjach...
    Lucyna , nie wymienie mikrozłoży , pisze raczej o sztolniach, i słusznie bo w większości są to sztolnie po eksploatacji kamienia(może i jakieś inne surowce mineralne też były tam kiedyś wydobywane) przez miejscowych kamieniarzy(górników).

    Cytat Zamieszczone przez lucyna Zobacz posta
    .....Zapomniałam o Węglówce. Nie pamiętam czy sztolnie były w Suchej czy w Królewskiej Górze.
    Sztolnie (jaskinie) są i na Suchej Górze (to są Czarnorzeki ), i na Królewskiej Górze ,a te są na południe od Węglówki.
    tu najdłuższa Jaskinia Wesoła (sztolnia) ma ok.75m długości.

    ps. no i tym sposobem zawędrowaliśmy z Pogórza Przemyskiego na Pogórze Dynowskie.
    Ostatnio edytowane przez joorg ; 08-12-2007 o 01:27
    "dosyć często rozważam co jest warte me życie?...tam na dole zostało wszystko to co cię męczy ,patrząc z góry w około - świat wydaje się lepszy.."
    Pozdrawiam Janusz

  9. #79
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie Odp: Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie

    Znaczy że jest kolejna tajemnica:D Są to sztolnie po kamieniarzach, czy po 'węglarzach'?:)

    Pozdrawiam,
    Derty
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  10. #80
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Pogórze Przemyskie oraz Góry Sanocko-Turczańskie

    Cytat Zamieszczone przez Derty Zobacz posta
    Znaczy że jest kolejna tajemnica:D Są to sztolnie po kamieniarzach, czy po 'węglarzach'?:)

    Pozdrawiam,
    Derty
    Te wymienione przez Joorga utworzyli kamieniarze. Wegiel wydobywano przy okazji. Poprostu można było go znaleźć prawie na powierzchni.

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Pogórze Przemyskie- relacja
    Przez buba w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 01-07-2017, 01:20
  2. Pogórze Przemyskie czy coś dalej?
    Przez phantom22 w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 08-04-2012, 15:01
  3. Lajtowy spacerek przez Pogórze Przemyskie
    Przez bartolomeo w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 06-08-2011, 10:58
  4. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 29-03-2009, 22:06
  5. Szlaki w Górach Sanocko-Turczańskich
    Przez lucyna w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 80
    Ostatni post / autor: 28-01-2009, 08:28

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •