Strona 48 z 115 PierwszyPierwszy ... 38 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 58 98 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 471 do 480 z 1147

Wątek: Konflikt polsko-ukraiński [wcześniej "Historia Bieszczadów"]

  1. #471
    Forumowicz Roku 2012
    Forumowicz Roku 2011
    Forumowicz Roku 2010
    Awatar don Enrico
    Na forum od
    05.2009
    Rodem z
    Rzeszów
    Postów
    5,127

    Domyślnie Odp: Historia Bieszczadów i nie tylko!

    W tym czasie na linii frontu znalazła się góra Otryt, której odnoga o stromych porośniętych lasem zboczach...
    Nijak mi to nie pasi do Otrytu.

  2. #472
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2009
    Rodem z
    Ustrzyki.......
    Postów
    175

    Domyślnie Odp: Historia Bieszczadów i nie tylko!

    Cytat Zamieszczone przez don Enrico Zobacz posta
    Nijak mi to nie pasi do Otrytu.
    a mi pasi .... ale troszkę boję się pisać gdzie .... gdyż moze się pojawić tam wycieczka .....

  3. #473
    prowydnyk chaszczowy Awatar Browar
    Na forum od
    01.2006
    Rodem z
    Kraków
    Postów
    2,823

    Domyślnie Odp: Historia Bieszczadów i nie tylko!

    Pozdrav

  4. #474
    Bieszczadnik Awatar ludwik
    Na forum od
    12.2007
    Rodem z
    Opole
    Postów
    153

    Domyślnie Odp: Historia Bieszczadów i nie tylko!

    1/
    http://www.kresy.pl/historia,nacjonalizmy

    Serdecznie polecam .

    2/Proszę o pomoc w odnalezieniu dokładnych materiałów dotyczących Lutowisk z okresu II wojny i okresu ok. 1930-1939r.;
    Informacje zawarte w "Bieszczady.Słownik Historyczno- Krajoznawczy Część 1, Gmina Lutowiska" są dla mnie jeszcze za mało dokładne.

    3/Może ktoś spotkał "gdzieś po drodze" cokolwiek co dotyczy nazwiska
    Baltyzar. Baltyzar (imię - mam gdzieś zapisane, na razie zapodziało się w notatkach) był komendantem policji w Lutowiskach jeszcze w 1938r.

    4/ Odnośnie w/w "Słownika":
    Zainteresowanych informuję, że w informacji o zamordowaniu kilku polskich rodzin min. Raszowskich (w Lutowiskach) jest nieścisłość: jedno dziecko Raszowskich uratowało się, ponieważ właśnie w tym czasie było ...na wakacjach u jakiejś swojej rodziny, poza Lutowiskami.
    To dziecko, to śp ciotka mojej koleżanki.
    Ponadto - w tekście w "Słowniku", jak również w innych tekstach na ten temat w internecie pojawia się ten sam komentarz:"tę zbrodnię przypisuje się UPA".
    Otóż informuję zainteresowanych, że tę zbrodnię wykonało UPA i nikt inny.
    Nawet jeśli byłoby to z inicjatywy NKWD, to nie ma znaczenia (o infiltracji UPA przez NKWD - wszyscy wiemy), mordu dokonało UPA,
    a "informatorem" dla UPA był "miejscowy"

    Pozdrawiam.

    L.
    Parnićku, my jsme s Tebou,
    neopustime Te,
    nikdy Te nezradime,
    bo my Ti verime!

  5. #475
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2006
    Postów
    301

    Domyślnie Odp: Historia Bieszczadów i nie tylko!

    Ludwiku,podaj dowody o mordowaniu Polaków przez UPA z inicjatywy NKWD. Wedłu mojej wiedzy NKWD zwalczała Upowców i OUN na obszarze polityki i eliminacji zbrodniarzy. Bez pomocy NKWD los Polaków na Ukrainie,czasu rzezi,byłby jeszcze okrutniejszy i zamiast 200 000 upowcy wyrżnęli by wielekroc więcej naszych. Infiltracja NKWD w szeregach UPA była zapewne,ale wywiadowcza.Inna sprawa,że w ukraińskiej NKWD było wielu upowców ,ktorzy mordowali pod szyldem NKWD.Tak że nie "wszyscy" wiedzą to,co Ty wiesz.
    "Można objechać cały świat i nie widzieć niczego"

  6. #476
    Bieszczadnik Awatar ludwik
    Na forum od
    12.2007
    Rodem z
    Opole
    Postów
    153

    Domyślnie Odp: Historia Bieszczadów i nie tylko!

    Cytat Zamieszczone przez Juraj Zobacz posta
    Ludwiku,podaj dowody o mordowaniu Polaków przez UPA z inicjatywy NKWD. o.
    1/Najszybciej mogę odesłać Ciebie do cytowanego już na tym forum słownika
    "Bieszczady. Słownik Historyczno-Krajoznawczy...."(praca zbiorowa z głównym udziałem Stanisława Krycińskiego).
    Sam fakt infiltracji i swoistego "nakierowania działań" paru sotników to już dowód.

    2/ Sprostowanie do mojej prośby:
    Policjant Baltyzar przeniósł się do Przemyśla w połowie lat trzydziestych;
    /tam uniknął wywózki do łagrów ostrzeżony w ostatniej chwili przez znajomego Żyda (nie znam nazwiska), ale to już inna historia/;
    Rodzina Jego żony - Raszowscy pozostali w Lutowiskach (na swoją zgubę).

    Pozdrawiam.

    Ludwik
    Parnićku, my jsme s Tebou,
    neopustime Te,
    nikdy Te nezradime,
    bo my Ti verime!

  7. #477
    Bieszczadnik Awatar chris
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Kristiansand i ... ;)
    Postów
    870

    Domyślnie Odp: Historia Bieszczadów i nie tylko!

    http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomos...a_Wolyniu.html

    Władze obwodu wołyńskiego na zachodniej Ukrainie wzięły udział w odsłonięciu pomnika Ukraińców, którzy zginęli z rąk Polaków w konflikcie na początku lat 40 ubiegłego wieku. Historycy szacują, że wówczas Ukraińcy sympatyzujący z UPA zabili nawet 60 tysięcy Polaków. W polskich akcjach odwetowych zginęło do 20 tysięcy Ukraińców.
    - Pamięć o tych, którzy zginęli, nie jest nam potrzebna dla zemsty, lecz dla przebaczenia i budowania nowych relacji między narodem ukraińskim i polskim, których podstawą jest wzajemne zaufanie i szacunek - podkreślił podczas uroczystości gubernator obwodu wołyńskiego Mykoła Romaniuk. - Składając hołd pamięci Ukraińców, spełniamy nie tylko obowiązek chrześcijański, ale i powinność obywatelską oraz państwową - dodał.
    Polacy "zaczęli zabijać ludność cywilną, palić i rabować domy"

    Odsłonięty w niedzielę pomnik poświęcony jest ukraińskim mieszkańcom wsi Małyniwka i Marianiwka w dawnym województwie wołyńskim. 13 grudnia 1943 r. miejscowości te zostały otoczone przez Polaków ze wsi Perespa, którzy "zaczęli zabijać ludność cywilną, palić i rabować domy" - czytamy w komunikacie władz regionu. - Jestem przekonany, że możemy wyciągnąć z tego tylko jeden wniosek: podobne tragedie już nigdy nie powinny się powtórzyć - oświadczył gubernator Romaniuk. Według informacji opublikowanych przez jego urząd, 66 lat temu we wsiach Małyniwka i Marianiwka z rąk Polaków zginęło 26 osób.

    Rzeź wołyńska

    Tragedia na Wołyniu jest tematem sporów toczonych przez środowiska narodowe w Polsce i na Ukrainie. Po stronie polskiej wydarzenia te określane są mianem "rzezi wołyńskiej"; była to prowadzona przez Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) masowa akcja przeciwko ludności polskiej, która rozpoczęła się 11 lipca 1943 r. Liczbę polskich ofiar tych wydarzeń ocenia się na 30-60 tys. Strona ukraińska mówi o 10-12, a nawet 20 tysiącach ofiar. Część z nich zginęła z rąk UPA za pomoc udzielaną Polakom bądź odmowę przyłączenia się do sprawców rzezi.

    Ukraina podzielona w sprawie UPA

    Mówiąc o UPA, Ukraińcy - przede wszystkim z zachodnich regionów kraju - nie wyodrębniają jej konfliktów z Polakami, lecz wybijają rolę tej formacji w walce o niepodległość państwową. - To nie jest polityka przeciwko Polsce. Koncentrujemy się na roli tego ruchu w procesie wyzwolenia narodowego - mówił w niedawnym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. UPA nie jest szczególnie popularna na wschodzie Ukrainy. Dla wielu tamtejszych mieszkańców członkowie UPA to "faszyści", którzy współpracowali z hitlerowcami.


  8. #478

    Domyślnie Odp: Historia Bieszczadów i nie tylko!

    Od dłuższego czasu, pogłębiam ten temat i puki co wiem, że nie da się stanąć ani po jednej ani po drugiej stronie barykady. Można najwyżej być 'bliżej' naszych ze względu na sympatię narodową, ale to nie będzie zbyt pragmatyczne. Głosu w dyskusji nie zabieram ze względu na zbyt małą wiedzę merytoryczną, chociaż mój dziadek zbierał wiele materiałów na ten temat i publikował w różnych pismach, przybierając kierunek pro-polski. Być może kiedyś i ja zgłupieję na tyle, zgłębiając ten temat, że opowiem się po którejś ze stron.
    bieszczadzkagaleria:
    www.rudak-galeria.pl

  9. #479
    Bieszczadnik Awatar ludwik
    Na forum od
    12.2007
    Rodem z
    Opole
    Postów
    153

    Domyślnie Odp: Historia Bieszczadów i nie tylko!

    Cytuję pisarza Stanisława Srokowskiego:

    1/"Mój żydowski przyjaciel znikł. A ukraiński odwrócił się do mnie plecami. Bo ja byłem Lachem, a Lachów "treba ribaty". Rodzice zabronili mu ze mną się bawić. Wieś pękła, była obolała i chora. Kresy pękały, w bólu i cierpieniu...."

    2/"...dziś Ukraińcy stawiają w mieście pomniki mordercom, na przykład Banderze, jednemu z największych katów, jakich nosiła ziemia. To tak, jakby w Berlinie stawiać dziś pomniki Hitlerowi. Na dodatek ukraińscy nauczyciele w szkołach każą uczyć się dzieciom, że to był ich bohater. Jakby Ukraina nie miała innych bohaterów. Identyfikacja ukraińskiego państwa z faszystowską ideologią, jaką był nasiąknięty skrajnie nacjonalistyczny ruch OUN i UPA, niczego dobrego nie wróży. Przeraża i staje się dla Europy groźny."

    3/"Niemcy przyznali się do zła, potępili faszyzm, odbył się proces norymberski, cały świat potępił Hitlera i jego faszystowski reżim. A współczesna Ukraina przyjęła schedę po OUN i UPA. Identyfikuje się z Banderą, Stećką i Szuchewyczem. W obozie prezydenta Ukrainy, Juszczenki i w obozie rządowym premier Julii Tymoszenko nie brakuje ideologów Bandery i Szuchewycza. Banderowcy otrzymują najwyższe ukraińskie odznaczenia. Słowem, Ukraina buduje wizerunek państwa opartego w dużej części na ideologii faszystowskiej. Stawia Banderze pomniki, a jego imieniem nazywa ulice, place i instytucje państwowe. We Lwowie, obok Cmentarza Orląt, postawiono pomnik 14. Ochotniczej Dywizji SS Galizien - Halyczyna. Czy to normalne?

    4/"Trzeba wyraźnie powiedzieć, że tendencje skrajnie nacjonalistyczne, zrodzone z prymitywnej, bestialskiej ideologii Dmytra Doncowa, autora "Nacjonalizmu", tłumacza Mussoliniego, zwolennika faszyzmu, rozwinęły się tylko w niewielkiej części ukraińskiej społeczności. Wedle rzetelnego ukraińskiego badacza, Poliszczuka, jedynie 1% Ukraińców brało udział w straszliwych mordach, dokonując ludobójstwa. Ale to wystarczyło, by fala nienawiści ogarnęła cztery kresowe województwa - wołyńskie, tarnopolskie, lwowskie i stanisławowskie. Bandy UPA wymordowały tam około 200 tyś. Polaków, ale też i samych Ukraińców. Wedle tego samego historyka wymordowały ponad 60 tysięcy swoich, tylko dlatego, że nie poddali się tej obłędnej, brunatnej ideologii. Wielu Ukraińców pomagało Polakom, ukrywało, uprzedzało o nadchodzącej fali mordów."

    Od siebie dodam, że w/w wskaźnik "1%" jest u wielu historyków trochę wyższy, co nie zmienia faktów.

    Pozdrawiam.

    Ludwik
    Parnićku, my jsme s Tebou,
    neopustime Te,
    nikdy Te nezradime,
    bo my Ti verime!

  10. #480
    Bieszczadnik
    Na forum od
    12.2006
    Postów
    301

    Domyślnie Odp: Historia Bieszczadów i nie tylko!

    Ludwiku. Jeden "dowód" w jakims słowniku,nie zweryfikowany z wieloma źródlami,to dla historyka żaden dowód. Podobnie z innymi działami wiedzy naukowej,a nie "polityki historycznej zezwalającej na każda publikację bez autorytatywnych recenzji naukowych.
    "Można objechać cały świat i nie widzieć niczego"

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 2 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 2 gości)

Podobne wątki

  1. Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947
    Przez Petefijalkowski w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 29-09-2012, 14:46
  2. Pomocy-ukraiński
    Przez Krysia w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 13-03-2012, 21:36
  3. Turystyka na pograniczu polsko-ukraińskim
    Przez Dzikie Dzieci w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 24-03-2011, 18:13
  4. Stosunki polsko - ukraińskie w rozwoju historycznym (z Bieszczadami w tle)
    Przez Stały Bywalec w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 239
    Ostatni post / autor: 03-07-2009, 03:50
  5. Szlak ukraiński
    Przez Jacek K. w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 22-04-2005, 13:41

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •