Strona 65 z 115 PierwszyPierwszy ... 15 55 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 75 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 641 do 650 z 1147

Wątek: Konflikt polsko-ukraiński [wcześniej "Historia Bieszczadów"]

  1. #641
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2009
    Postów
    119

    Domyślnie Odp: Historia Bieszczadów i nie tylko!

    Cytat Zamieszczone przez Emi Zobacz posta
    Co do policjantów ukraińskich i Żydów, wystarczy poczytać o dniach Petlury we Lwowie i wszystko jasne że chodzi o liczby w tysiącach.
    "Dni Petlury" powiadasz? Masz chyba na myśli pogrom 30.06-3.07.1941? Dziwna nazwa, ukuta, żeby winę na Ukraińców zwalić. No cóż, w pogromie brali udział i Niemcy, i Ukraińcy, ale i Polacy. Trudno orzec, komu przypisać najwięcej ofiar, no, poza oczywistą inspiracją niemiecką.

    http://www.niniwa2.cba.pl/POGROMY.HTM

    Cytat Zamieszczone przez Emi Zobacz posta
    Ich aktywny udział w likwidowaniu gett na Wołyniu i Galicji jest też chyba oczywisty.
    Nie rozśmieszaj mnie Emi, "chyba oczywisty", ja prosiłem o fakty, liczby. A jakbym ja napisał, że "aktywny udział Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa w likwidowaniu gett jest też chyba oczywisty"?

    Cytat Zamieszczone przez Krysia Zobacz posta
    Dodam tylko do tematu o czym większość zapomina mówiąc, że za mało Polaków pomagało Żydom, że tylko w Polsce obowiązywała kara śmierci dla Polaka ratującego Żyda.
    Droga Krysiu, Dystrykt Galicja był częścią Generalnego Gubernatorstwa, obowiązywało w nim takie samo prawo. A w Reichskommissariacie Ukraine było jeszcze gorzej. Kara śmierci za ukrywanie i w ogóle za pomoc Żydom obowiązywała na wszystkich wschodnich terenach okupowanych przez Rzeszę.

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez orest ; 13-04-2010 o 16:11 Powód: a, jedno zdanie dodałem, słowo i literkę
    Ой, що в полі за димове? Чи то вірли крильми б'ються?

  2. #642
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2009
    Postów
    119

    Domyślnie Odp: Historia Bieszczadów i nie tylko!

    Na 22.766 osób, uhonorowanych tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata jest 6.135 Polaków i 2.246 Ukraińców.

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Sprawie...3w_%C5%9Awiata

    Biorąc pod uwagę, że ziemie polskie były znacznie dłużej pod okupacją hitlerowską, niż ukraińskie, oraz to, że ziemie polskie zamieszkiwało 3,5 mln Żydów, a ziemie ukraińskie tylko 1,5 mln - to nie świadczy chyba tak bardzo na niekorzyść Ukraińców?

    Pozdrawiam.
    Ой, що в полі за димове? Чи то вірли крильми б'ються?

  3. #643
    Malkontent Roku 2009 Awatar Krysia
    Na forum od
    09.2006
    Postów
    3,380

    Domyślnie Odp: Historia Bieszczadów i nie tylko!

    Cytat Zamieszczone przez orest Zobacz posta
    Droga Krysiu, Dystrykt Galicja był częścią Generalnego Gubernatorstwa, obowiązywało w nim takie samo prawo. A w Reichskommissariacie Ukraine było jeszcze gorzej. Kara śmierci za ukrywanie i w ogóle za pomoc Żydom obowiązywała na wszystkich wschodnich terenach okupowanych przez Rzeszę.
    .
    Aha, rozumiem, że to nie była Polska, a jaki kraj więc?
    "...Lecz ja wrócę tu, będę w twoim śnie.
    Nikt nie zabroni nam śnić..."
    Bogdan Loebl

  4. #644
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2009
    Postów
    119

    Domyślnie Odp: Historia Bieszczadów i nie tylko!

    Do 17.09.1939 r. późniejszy Dystrykt Galicja i północno-zachodnia część późniejszego Reichskommissariatu Ukraine (Wołyń) należały do Polski. Jak również Zachodnia Białoruś i Wileńszczyzna. Natomiast Ukraińska SRR, Białoruska SRR, Litwa, Łotwa, Estonia i okupowana część Rosyjskiej FSRR - nigdy (tzn. w czasach - nazwijmy je - współczesnych ) nie należały do Polski. Na wszystkich tych terenach obowiązywało za okupacji to anormalne i amoralne prawo, o którym mówiliśmy. Zatem stwierdzenie, że tylko w Polsce i tylko Polacy nie jest prawdziwe. Rosjanin, Ukrainiec czy inny Łotysz pomagając Żydom, również ryzykował życiem, własnym i rodziny.

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez orest ; 13-04-2010 o 19:10
    Ой, що в полі за димове? Чи то вірли крильми б'ються?

  5. #645
    Malkontent Roku 2009 Awatar Krysia
    Na forum od
    09.2006
    Postów
    3,380

    Domyślnie Odp: Historia Bieszczadów i nie tylko!

    Cytat Zamieszczone przez orest Zobacz posta
    Zatem stwierdzenie, że tylko w Polsce i tylko Polacy nie jest prawdziwe.

    Pozdrawiam.
    No a gdzie ja napisałam,że tylko Polaka???
    Tak uczą w Yad Vashem, że tylko w Polsce. Czyli w jakich konkretnie jeszcze krajach takie prawo zostało ustanowione?
    "...Lecz ja wrócę tu, będę w twoim śnie.
    Nikt nie zabroni nam śnić..."
    Bogdan Loebl

  6. #646
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2009
    Postów
    119

    Domyślnie Odp: Historia Bieszczadów i nie tylko!

    No tak zrozumiałem, jak napisałaś "tylko w Polsce obowiązywała kara śmierci dla Polaka ratującego Żyda". To jak Ukrainiec albo nawet Niemiec ratował w Polsce Żyda, to nie był karany śmiercią?

    A tak w ogóle:

    "Należy obalić jeszcze jeden mit pokutujący w Polsce jakoby jedynie w naszym kraju Niemcy stosowali karę śmierci za ukrywanie Żydów. Profesor Dieter Pohl z Instytutu Historii Współczesnej w Monachium twierdzi, że kwestia represji stosowanych przez niemieckiego okupanta wobec osób ukrywających Żydów w poszczególnych krajach europejskich wprawdzie jeszcze nie została przez historyków porównawczo badana, wiadomo jednak, że na wielu okupowanych przez Niemców terenach, m.in. Polski, ZSRR, Słowacji i Jugosławii, wobec takich osób stosowano generalnie karę śmierci, bądź rozstrzeliwano bez wyroku. W pozostałych krajach zajętych przez hitlerowskie Niemcy osoby takie skazywano na więzienie bądź osadzenie w obozie koncentracyjnym (co - jak wiadomo - najczęściej równało się karze śmierci). Wyroki śmierci wydawano w tych krajach wówczas, gdy w rachubę wchodziły jeszcze inne delikty. Zresztą sądy niemieckie skazywały poza granicami Rzeszy w pewnych przypadkach na karę śmierci także Niemców udzielających schronienia czy pomocy w ucieczce Żydom. W Polsce, w GG, gubernator Hans Frank, jako prawnik z wykształcenia, usankcjonował drakońskie kary za ukrywanie Żydów rozporządzeniem z dnia 15. października 1941 roku. W innych okupowanych krajach różnego rodzaju pomniejsi fuehrerzy oszczędzili sobie trud z formalnościami. W GG miały jednak miejsce odstępstwa od stosowania owego drakońskiego rozporządzenia Franka, sądy stosowały w niektórych przypadkach wobec osób ukrywających Żydów „tylko” kary więzienia lub osadzenia w KL. Przyjmując np. za uzasadnienie, że w odnośnej miejscowości nie istniało regularne getto."

    Z Forum Żydów Polskich:

    http://forumfzp.net/viewtopic.php?t=...fe331281d5364d

    A konkretnie np. Kijów:

    "27 – 28 вересня 1941 року, через тиждень після
    окупації нацистами Києва, з`явилися оголошення: «Євреї
    міста Києва та околиць! В понеділок 29 вересня до 7
    години ранку вам потрібно бути з речами, документами,
    цінностями та теплим одягом на вулиці Дорогожицькій,
    біля єврейського кладовища. За неявкусмертна кара.
    За переховування євреїв – смертна кара»"


    Stąd:


    http://perspektyva.org.ua/Holocaust.pdf


    Faktycznie, skąd się ten mit wziął? Bo przecież nawet na Słowacji (po upadku SNP) prawo to obowiązywało.

    Pozdrawiam.
    Ой, що в полі за димове? Чи то вірли крильми б'ються?

  7. #647
    Malkontent Roku 2009 Awatar Krysia
    Na forum od
    09.2006
    Postów
    3,380

    Domyślnie Odp: Historia Bieszczadów i nie tylko!

    Cytat Zamieszczone przez orest Zobacz posta
    No tak zrozumiałem, jak napisałaś "tylko w Polsce obowiązywała kara śmierci dla Polaka ratującego Żyda". To jak Ukrainiec albo nawet Niemiec ratował w Polsce Żyda, to nie był karany śmiercią?
    Jeśli mieszkał na terenie Polski to przecież miał obywatelstwo polskie chyba prawda?


    Cytat Zamieszczone przez orest Zobacz posta
    A tak w ogóle:

    "Należy obalić jeszcze jeden mit pokutujący w Polsce jakoby jedynie w naszym kraju Niemcy stosowali karę śmierci za ukrywanie Żydów. Profesor Dieter Pohl z Instytutu Historii Współczesnej w Monachium twierdzi, że kwestia represji stosowanych przez niemieckiego okupanta wobec osób ukrywających Żydów w poszczególnych krajach europejskich wprawdzie jeszcze nie została przez historyków porównawczo badana, wiadomo jednak, że na wielu okupowanych przez Niemców terenach, m.in. Polski, ZSRR, Słowacji i Jugosławii, wobec takich osób stosowano generalnie karę śmierci, bądź rozstrzeliwano bez wyroku. W pozostałych krajach zajętych przez hitlerowskie Niemcy osoby takie skazywano na więzienie bądź osadzenie w obozie koncentracyjnym (co - jak wiadomo - najczęściej równało się karze śmierci). Wyroki śmierci wydawano w tych krajach wówczas, gdy w rachubę wchodziły jeszcze inne delikty. Zresztą sądy niemieckie skazywały poza granicami Rzeszy w pewnych przypadkach na karę śmierci także Niemców udzielających schronienia czy pomocy w ucieczce Żydom. W Polsce, w GG, gubernator Hans Frank, jako prawnik z wykształcenia, usankcjonował drakońskie kary za ukrywanie Żydów rozporządzeniem z dnia 15. października 1941 roku. W innych okupowanych krajach różnego rodzaju pomniejsi fuehrerzy oszczędzili sobie trud z formalnościami. W GG miały jednak miejsce odstępstwa od stosowania owego drakońskiego rozporządzenia Franka, sądy stosowały w niektórych przypadkach wobec osób ukrywających Żydów „tylko” kary więzienia lub osadzenia w KL. Przyjmując np. za uzasadnienie, że w odnośnej miejscowości nie istniało regularne getto."
    Tych krzaczków co mi potem wkleiłeś nie umiem odczytać przykro mi, a szkoda.
    Ten mit o którym tu jest napisane słyszałam w Yad Vashem od przewodniczki, a nie w Polsce, serio!
    Czyli rozumiem, że jeszcze w jakimś innym kraju takie akty prawne w skrócie mówiące ukrywasz Żyda śmierć również zostały opublikowane, tak?Na wspomnianej przez Ciebie Słowacji tak?Gdzieś jeszcze?
    "...Lecz ja wrócę tu, będę w twoim śnie.
    Nikt nie zabroni nam śnić..."
    Bogdan Loebl

  8. #648
    Bieszczadnik
    Na forum od
    08.2009
    Postów
    119

    Domyślnie Odp: Historia Bieszczadów i nie tylko!

    Cytat Zamieszczone przez Krysia Zobacz posta
    Jeśli mieszkał na terenie Polski to przecież miał obywatelstwo polskie chyba prawda?
    Tych krzaczków co mi potem wkleiłeś nie umiem odczytać przykro mi, a szkoda.
    Ten mit o którym tu jest napisane słyszałam w Yad Vashem od przewodniczki, a nie w Polsce, serio!
    Niezupełnie, mieszkańcy np. Dystryktu Galicja mieli już jakiś czas obywatelstwo Sojuza No tak, Ty słyszałaś w Yad Vashem, ja zaś przeczytałem na Forum Żydów Polskich Nie znam systemów prawnych w poszczególnych okupowanych krajach, ale jak widać z cytatu - sprawa nie jest jeszcze dokładnie zbadana. Faktem jest - Frank, zbrodniarz-prawnik zadbał o odpowiedni paragraf, inni - nie bawili się (być może) w prawne rozwiązania. Generalnie, jak z cytatu wynika, na wschodnich terenach okupacyjnych (Polska, okupowana część b. ZSRR, w b. Jugosławii i na Słowacji) karano śmiercią.

    Sposób na krzaczki - widok - zestaw znaków - unicode.
    Na wszelki wypadek przetłumaczę:

    "27-28 września 1941 roku po upływie tygodnia okupacji przez nazistów Kijowa, pojawiły się ogłoszenia:"Żydzi miasta Kijowa i okolic! W poniedziałek 29 września do 7 godziny rano macie być z rzeczami, dokumentami, kosztownościami i ciepłą odzieżą na ulicy Dorohożyckiej koło cmentarza żydowskiego. Za nieobecność/niestawiennictwo - kara śmierci. Za przechowywanie Żydów - kara śmierci"."

    Pozdrawiam.
    Ой, що в полі за димове? Чи то вірли крильми б'ються?

  9. #649
    Malkontent Roku 2009 Awatar Krysia
    Na forum od
    09.2006
    Postów
    3,380

    Domyślnie Odp: Historia Bieszczadów i nie tylko!

    Aha, dziękuję!
    "...Lecz ja wrócę tu, będę w twoim śnie.
    Nikt nie zabroni nam śnić..."
    Bogdan Loebl

  10. #650
    Bieszczadnik
    Na forum od
    02.2009
    Rodem z
    Ustrzyki.......
    Postów
    175

    Domyślnie Odp: Historia Bieszczadów i nie tylko!

    Orest ..jak żeś taki historyk to napisz może coś o zamordowaniu ponad 100tyś Żydów w Babim Jarze - gdzie "ukraińscy bojownicy spod znaku tryzuba" ochoczo pomagali hitlerowcom

    Polacy maja swoje Jedwabne....ale skala jest inna....
    Tak samo jak z mordami na polakach ...... nie można porównywać Ukraińskich mordów na Polakach z mordami dokonanymi przez Polaków na Ukraińcach ( były niestety takowe ) ale skala niewspółmierna ...
    Tak samo nie można porównywać naszego Jedwabnego ..z waszym Babim Jarem........

    Chyle czoła prze Twoją wiedzą...niestety - jak widzi wielu starasz się ją przedstawiać wybiórczo ,,,,,,

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947
    Przez Petefijalkowski w dziale Oftopik
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 29-09-2012, 14:46
  2. Pomocy-ukraiński
    Przez Krysia w dziale Turystyka nie-bieszczadzka
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 13-03-2012, 21:36
  3. Turystyka na pograniczu polsko-ukraińskim
    Przez Dzikie Dzieci w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 24-03-2011, 18:13
  4. Stosunki polsko - ukraińskie w rozwoju historycznym (z Bieszczadami w tle)
    Przez Stały Bywalec w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 239
    Ostatni post / autor: 03-07-2009, 03:50
  5. Szlak ukraiński
    Przez Jacek K. w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 22-04-2005, 13:41

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •