Strona 5 z 5 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 5
Pokaż wyniki od 41 do 48 z 48

Wątek: Bieszczady ale po stronie Słowackiej

  1. #41
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2010
    Postów
    134

    Domyślnie Odp: Bieszczady ale po stronie Słowackiej

    Słowacja to nie tylko noclegi. Niedaleko w Osadnym zakupiłem ostatnio film ,, Osadne,,. jest świetny, otrzymał trzy nagrody

  2. #42
    Paweł Zygmunt
    Guest

    Domyślnie Odp: Bieszczady ale po stronie Słowackiej

    Przedstawiam się, moje nazwisko brzmi Przeciszewski. Podpisałem się tu jako Paweł Zygmunt dlatego, że taki mam login od adresu elektronicznego. Nazwisko już sie nie zmieściło, a zdjęcia profilowego wstawić tu nie umiem.
    W Bieszczadach od polskiej strony nie bywam, bo ich nie lubię z racji tego, że są jednym wielkim cmentarzyskiem miejscowej ruskiej kultury. Za to włóczyłem się nieraz po Borżawie i sąsiednich połoninach, a w tym roku odwiedziliśmy z żoną po raz pierwszy Bukowskie Wierchy, jak oficjalnie nazywaja się Bieszczady od strony słowackiej, gdzie z wyjątkiem doliny Cirochy skąd wysiedlono ruska (rusnacką=łemkowską) ludność dopiero w latach 80-tych XX w. pod pretekstem budowy zbiornika wodnego Starina wszystko pozostało po staremu.
    Największe wrażenie z całej podróży wywarło na nas "odkrycie" przez nas doliny Stużycy (tak jak wszyscy Polacy byliśmy do tej pory przepełnieni nasza polską propaganda Puszczy Białowieskiej, jako największego i najbardziej pierwotnego lasu w Europie). Nie mieliśmy pojęcia, że tuż za naszą południowa granicą rozciagają sie lasy znacznie od niej dziksze i bardziej pierwotne. Potok Stużyca odwadnia południowe stoki Bieszczadów, górne partie utworzonej przez niego doliny pozostały w granicach Słowacji, dolne przypadły ukraińskiemu dziś Zakarpaciu). Tam po obu stronach granicy rozpościera się nietknięta najdziksza w całych Karpatach bukowa Puszcza Karpacka, chroniona w ścisłymi rezerwatami należącymi do Parków Narodowych słowackiego "Połoniny" i ukraińskiego "Użańskiego". Po słowackiej stronie rezerwat Stużyca obejmuje ok. 8 000 ha, a po zakarpackiej około 5 000 ha, razem nieco ponad 13 000 ha, przez co jest większy od Białowieskiego Parku Narodowego po polskiej stronie, który obejmuje lasy na powierzchni 10 502 ha.
    Puszcza w dolinie Stużycy, zwana oficjalnie po obu stronach granicy "pralasem" robi zupełnie gigantyczne wrażenie. Nawet lasy Puszczy Białowieskiej (objęte Parkiem Narodowym), gdzie byliśmy zimą, przy tej gigantycznym bukowym "pralesie" wydają się małe i skromne. Basia nazwała "karpacki bukowy pralas" dżunglą, bo to jest dzungla najprawdziwsza. W Stużycy żyje kilkanaście niedźwiedzi i stado żubrów (sprowadzone tu z Puszczy Białowieskiej).
    W przeciwieństwie do Białowieskiego Parku Narodowego, trudno dostępna z natury dolina Stużycy nie jest ogrodzona płotem i jej skrajne partie (wystarczyło ich nam aby ogromnie się zmęczyć, zagłębienie się dalej oznacza nieuchronne zabłądzenie w dzikiej kniei) udostępnia czerwony szlak turystyczny wiodący ze wsi Nowaj Selica na szczyt Keremaros, gdzie zbiegają się granice Słowacji, Polski i Ukrainy..

    Na temat historii Rusi Karpackiej, do której nawiązują i stawiają pytania uczestnicy niniejszego forum wiele pisałem, cieszy mnie to, że mój tekst w "Więzi" jako o zapomnianym kraju był pierwszym w literaturze polskiej od 1939 r., trzeba będzie coś skróconego umieścić w internecie.

  3. #43
    Korespondent Roku 2009 Awatar Recon
    Na forum od
    02.2008
    Postów
    2,216

    Domyślnie Odp: Bieszczady ale po stronie Słowackiej

    Zrobiłem tam kiedyś mały wypad http://forum.bieszczady.info.pl/show...28.Najbardziej mi się podobał odcinek Nova Sedlica - Kremenaros. Fakt z tym lasem i te ogromne drzewa. Pisz więcej :)
    Pozdrawiam :)
    -----------------
    benevole lector

    https://twitter.com/Zbyszek_Recon

  4. #44
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2010
    Postów
    134

    Domyślnie Odp: Bieszczady ale po stronie Słowackiej

    Ale jakie fantastyczne podejście z Novej Sedlicy na Kremenaros. Drugiego takiego stromego chyba w Biesach nie ma.Owszem wysiedlono 7 wsi ale jest to zbiornik wody pitnej. Nie wszedzie przeprowadzono ekshumację np we wsi Dara zachowała sie murowana cerkiew i cmentarz.

  5. #45

    Domyślnie Odp: Bieszczady ale po stronie Słowackiej

    Witam

    Planuje będąc w przyszłości w Bieszczadach zobaczyć zbiornik wody pitnej Starina. Chciałbym do niego dotrzec od strony Roztok Górnych. Przeglądałem google maps i wygląda że od strony polskiej bez problemu dotrę do Słowacji samochodem. Potem z tego co widzę droga z asfaltowej przechodzi w gruntową. Czy ktoś z Was orientuje się jak wygląda ta droga do zbiornika Starina? Chodzi mi o ten odcinek: https://www.google.pl/maps/dir/49.14...a=!4m2!4m1!3e2

    Czy ta droga w ogóle jest dostepna dla ruchu samochodowego, a jezeli nie to czy przejade po niej rowerem?

  6. #46
    Bieszczadnik Awatar krzychuprorok
    Na forum od
    10.2007
    Rodem z
    Rzeszów/Rymanów
    Postów
    884

    Domyślnie Odp: Bieszczady ale po stronie Słowackiej

    Droga asfaltowa od strony polskiej jest do samej granicy i tam samochody jeżdżą, ale w Roztokach jest (był?) zakaz, ale nie wiem w którym miejscu. Od granicy w lesie jest kiepska droga utwardzona (przejazd tylko terenówką), od Ruskiego do Stariny lepsza, są nawet kawałki asfaltu. Po Słowackiej stronie jest Park Narodowy Połoniny i od strony Stakcina jest szlaban, wjeżdża się za pozwoleniem, więc przejazd z Polski jest nielegalny. Proponuje zatem wybrać się rowerem, albo samochodem od strony słowackiej i zwiedzić Bukovske Vrchy oraz Vihorlat. Warto.

  7. #47
    Bieszczadnik
    Na forum od
    04.2010
    Postów
    134

    Domyślnie Odp: Bieszczady ale po stronie Słowackiej

    Cytat Zamieszczone przez krzychuprorok Zobacz posta
    Droga asfaltowa od strony polskiej jest do samej granicy i tam samochody jeżdżą, ale w Roztokach jest (był?) zakaz, ale nie wiem w którym miejscu. Od granicy w lesie jest kiepska droga utwardzona (przejazd tylko terenówką), od Ruskiego do Stariny lepsza, są nawet kawałki asfaltu.
    Od granicy w dół serpentynami jest droga gruntowa powolutku można osobówką przejechac ,potem jest juz całkiem dobrze. Miejscowi jakoś dojeżdzają ,mają tam ,,domki,, letniskowe no i na cmentarze i do cerkwi jeżdzą,ale zawsze trzeba sie liczyć z ,,pokutą,,. Można pojechac na granice samochodem ,jest tam parking a w dół rowerem -super trasa a nawet objechac cały zbiornik czego autem nie da się zrobić. Sam tak zrobiłem i byłem bardzo zadowolony.

  8. #48

    Domyślnie Odp: Bieszczady ale po stronie Słowackiej

    dzięki wielkie za pomoc!

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Bieszczady po stronie ukraińskiej.
    Przez Maciek_Gdansk w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 21-09-2010, 21:46
  2. Najbliższa knajpka po stronie słowackiej
    Przez stasiuvino w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24-05-2008, 20:21
  3. Wędrówki po stronie ukraińskiej
    Przez easyrider w dziale Wschodni Łuk Karpat
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 19-04-2008, 09:29
  4. Bieszczady po drugiej stronie
    Przez Anonymous w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 15-09-2005, 22:35
  5. Po słowackiej stronie.
    Przez Traper w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 31-07-2004, 23:05

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •