Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1 2 3 4 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 34

Wątek: Koniec bibliografii

  1. #21
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Koniec bibliografii

    Cytat Zamieszczone przez admin Zobacz posta

    Funkcjonalność
    . Mechanizm forum jest tutaj najgorszym z możliwych rozwiązań technicznych służących skatalogowaniu zbioru wydawnictw bieszczadzkich - podstawowym argumentem jest brak przejrzystości (brak hierarchicznej typowo katalogowej struktury).
    Pamiętajcie, że należy tworzyć takie coś dla wszystkich - nie dla kilku załapanych osób. Przyjmuję założenie, że te załapane osoby poradzą sobie bez tego zbioru na forum.
    Zgadzam się z Adminem ponieważ zajmuję się między innymi tego typu sprawami (klasyfikacja dokumentów, budowa odpowiednich klasyfikatorów) zawodowo. (z tym ze ja zajmuję się klasyfikacją dokumentów urzędowych, a nie pozycji bibliografii, ale problem jest podobny)
    To jest dość skomplikowany problem z pogranicza informatyki i organizacji.
    Najważniejszy jest dobry projekt klasyfikatora.

    Przy czym przy klasyfikatorach bibliograficznych nie ma co wyważać otwartych drzwi, tego typu klasyfikacje (indeksy tematyczne) mają na swoje potrzeby opracowane biblioteki i właściwie należałoby skorzystać z gotowego indeksu.
    Być może taki indeks jest nawet narzucony ustawowo, to można sprawdzić (ja tego nie wiem, ale w przypadku dokumentów urzędowych taki indeks jest do pewnego poziomu określany ustawowo).

    Indeksy służą np. do wyszukiwania pozycji w bibliotekach - wystarczy wejść na stronę dobrej biblioteki i zerknąć jak to działa.

    Pozdrowienia

    Basia

    P.S. Być może Centralna Biblioteka Górska, która teoretycznie (podkreślam to słowo) powinna posiadać w swoich zbiorach wszystkie wydane w Polsce pozycje literatury na temat gór posiada taki gotowy indeks dotyczący gór ?

    P.S. P.S.

    Zaprojektowanie sensownego indeksu to pierwszy krok. (kilka godzin pracy mądrych głów).

    Zaprojektowanie i napisanie systemu informatycznego realizującego założony cel - drugi krok.
    To akurat nie jest bardzo skomplikowane. Należy użyć relacyjnej bazy danych, ale być może wystarczyłby Access, lub darmowa baza danych dla www jakiś mysql czy cuś (wtedy nie trzeba płacić za sam motor bazy danych, a tylko za napisanie aplikacji). Trzeba jeszcze powiązać bazę danych z możliwościami pracy przez www.
    Student informatyki napisze coś takiego zapewne za około 1000 zł.

    Wyplenienie go pozycjami indeksu - trzeci krok, pozycji jest w takim indeksie przypuszczalnie kilkaset, może więcej.

    Wpisanie poszczególnych pozycji literatury i podpięcie ich do poszczególnych pozycji indeksu - czwarty krok. Publikacji może być do kilkunastu tysięcy, każda z nich może wg mnie być podpięta do kilku pozycji indeksu.

    Oceniając to nakładem pracy ze "swojego podwórka" - (bo pracownicy w mojej firmie wykonywali na umowę zlecenie podobne prace uzupełniając dane w systemach informatycznych) można wprowadzać po około jednej pozycji na 5 min, czyli 12 na godzinę.
    Przyjmując że wszystkich wydanych pozycji na temat Karpat jest około 12 000 stanowi to 1000 godzin nieprzerwanej pracy, czyli 5 miesięcy pracy po 8 godz. dziennie.

    P.S. P.S. P.S.

    Na prawdę nikogo nie zniechęcam, ale patrzę realnie na to o czym piszecie, bo zajmuję się tego typu problemami zawodowo.
    Ostatnio edytowane przez Basia Z. ; 15-01-2008 o 20:23

  2. #22
    Bieszczadnik Awatar ludwik
    Na forum od
    12.2007
    Rodem z
    Opole
    Postów
    153

    Domyślnie Odp: Koniec bibliografii

    Cytat Zamieszczone przez Basia Z. Zobacz posta
    Zgadzam się z Adminem ponieważ zajmuję się między innymi tego typu sprawami (klasyfikacja dokumentów,
    AMEN.
    Pozdrawiam
    PS-1/ na 1 pozycję nie 5 minut (rzadko), a ok.15 lub dłużej, bo trzeba wklepać dane bibliograficzne - no to dalszy wynik wychodzi ekstra;
    2/ cena 1000zł jest (na dzień dzisiejszy) już zaniżona;
    3/ itd.
    Parnićku, my jsme s Tebou,
    neopustime Te,
    nikdy Te nezradime,
    bo my Ti verime!

  3. #23
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Koniec bibliografii

    Niechcący wprowadziłam Was w błąd. W prywatnej poczcie Admin nie wspominał o kasowaniu. Ja źle zrozumiałam sens wypowiedzi. Przepraszam.

  4. #24
    Bieszczadnik
    Forumowicz Roku 2008
    Awatar Derty
    Na forum od
    09.2002
    Rodem z
    z lasu
    Postów
    1,852

    Domyślnie Odp: Koniec bibliografii

    Cytat Zamieszczone przez Basia Z. Zobacz posta
    Przyjmując że wszystkich wydanych pozycji na temat Karpat jest około 12 000 stanowi to 1000 godzin nieprzerwanej pracy, czyli 5 miesięcy pracy po 8 godz. dziennie.
    I jesteśmy w domu. A doliczmy czas odnalezienia tych publikacji. Tu mogą pomóc specjaliści z wąskich dziedzin i czas ich pracy jest też niebagatelny. Korzystam z najlepszych baz danych bibliograficznych, m.in. Tree-CD. Na dobrze określone słowami kluczowymi zapytanie systemy nie raz wywalają po kilka tysięcy rekordów, których skopiowanie, a następnie klasyfikacja jakościowa wg jakiegoś systemu, to praca na miesiące. No...jest ułatwienie...ja dodatkowo muszę przeczytać uważnie cały abstrakt:) Ponadto z róznych baz danych dostajemy różne formaty. Ufff...już się boję;P

    Ja powiadam - na razie wpisuję to wszystko w dbf. Można będzie to poszatkować na tabele accesa, poindeksować itd. Ale aplikacji obsługującej choćby w VB pisanej nie stworzę. To znam zbyt słabo...


    Pozdrawiam,
    Derty
    Rano robimy nic. Lubimy to robić (Z Bertranda, 2011)

    właśnie, wziąłby człowiek amunicję
    eksportową śliwowicję
    drzwi opatrzyłby w inskrypcję:
    "przedsięwzięto ekspedycję" (MamciaDwaChmiele,2012)

  5. #25
    Bieszczadnik Awatar Basia Z.
    Na forum od
    05.2007
    Rodem z
    Chorzów
    Postów
    2,771

    Domyślnie Odp: Koniec bibliografii

    Cytat Zamieszczone przez Derty Zobacz posta

    Ja powiadam - na razie wpisuję to wszystko w dbf. Można będzie to poszatkować na tabele accesa, poindeksować itd.
    Jak masz dbf to każda inna baza (nawet Oracle) to łyknie.
    W mojej pracy do przenoszenia danych pomiędzy bardzo mocno różnymi bazami danych używam albo dbf albo xml.

    Problemem może być dobre poindeksowanie, bo do każdego rekordu trzeba przypisać indeks, lub więcej indeksów.
    A pozycji źle zaindeksowanej się po prostu nie znajdzie.

    Pozdrowienia

    Basia

  6. #26
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Koniec bibliografii

    Cytat Zamieszczone przez Derty Zobacz posta
    Lucyno,
    Nie zniknie tylko zmieni postać, a to duża różnica. ...
    Bo nie bardzo jeszcze wiadomo, jak to przetworzyć, żeby Twojej i kilku innych osób pracy nie wywalić do śmieci. Obecna postać Bibliografii jest słabo czytelna. Możliwe, że z pktu widzenia 'szperaczy' jest to cecha pozytywna lecz lepiej by było, żeby dzieło nie zniechęcało pozostałych potencjalnych użytkowników:
    OK przekonałeś mnie. Zarówno w tej sprawie jak i w sprawie bibliografii Karpat. Nie oznacza to jednak, że nadal nie będę jej tworzyć.
    1. Bibliografia bieszczadzka: mogę po zmianie jej formy nadal kontynuować wpisywanie poszczególnych pozycji. Mogę także współfinansować zmiany. Oczywiście, jeżeli będę mogła w czymś innym pomóc to jestem do Waszej dyspozycji.
    2. Bibliografia karpacka moim zdaniem jest potrzebna i powinna powstać. Jest to jednak przeogromne przedsięwzięcie. Jedna osoba temu nie podoła. Wątpię aby ktokolwiek w "czynie społecznym" dołączył do prac. Na razie ograniczę sie do wpisania tych książęk, które posiadam w swojej bibliotece. Niestety, "zasięg terytorialny" ograniczy się do moich uprawnień, czyli Bieszczady, Beskid Niski, Pogórza: Przemyskie, Dynowsko-Strzyżowskie, Ciężkowickie, być może Beskid Sądecki i południowe Roztocze.

  7. #27
    Bieszczadnik Awatar chris
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Kristiansand i ... ;)
    Postów
    870

    Domyślnie Odp: Koniec bibliografii

    no super decyzja, każdy, kto chce tego, może samodzielnie podjąć się kwerendy w dowolnych bibliotekach, nadto korzystać z pozycji dostępnych na rynku. Powiedz wprost - czy ktoś, kto przeczyta tytuł i autora w tym miejscu, skorzysta z zawartości dzieła? OK , jeśli tak , to mylę się . aaa, czekamy na enc.bieszczadzką
    (ejj ,Lucyna, ja wątpię, czy Ty cokolwiek poczytałaś, prócz stopki (redakcyjnej, rzecz jasna)

  8. #28
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Koniec bibliografii

    Odkryłeś moją największą tajemnicę. Jest znacznie gorzej. Nie wiem co to jest stopka redakcyjna

  9. #29
    Bieszczadnik Awatar chris
    Na forum od
    11.2004
    Rodem z
    Kristiansand i ... ;)
    Postów
    870

    Domyślnie Odp: Koniec bibliografii

    na pewno wiesz, ale się zgrywasz :) Sorry.

  10. #30
    lucyna
    Guest

    Domyślnie Odp: Koniec bibliografii

    :P

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Nowy Koniec Świata
    Przez don Enrico w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 05-09-2021, 20:57
  2. Koniec Marca!!!!
    Przez 75lowczy w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 16-03-2007, 13:43
  3. Koniec sezonu
    Przez Kriss40 w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 06-03-2007, 12:01
  4. Koniec lutego..
    Przez Czekan w dziale Poezja i proza Bieszczadu...
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 26-03-2005, 12:24
  5. KONIEC Ciuchci???????
    Przez asiczka w dziale Bieszczady praktycznie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 23-10-2003, 17:59

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •