Strona 236 z 294 PierwszyPierwszy ... 136 186 226 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 246 286 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 2,351 do 2,360 z 2939

Wątek: Zagadki z cerkwią w tle ...

  1. #2351
    Fotografik Roku 2010
    Fotografik Roku 2009
    Fotografik Roku 2008

    Awatar bartolomeo
    Na forum od
    07.2005
    Postów
    4,244

    Domyślnie Odp: Zagadki z cerkwią w tle ...

    Pytający usunął pytanie, ale ja zostawiam odpowiedź.
    Cytat Zamieszczone przez LoneCavalier Zobacz posta
    cóż to jest za cerkiew
    Rzepedź.

    A w sprawie konstrukcji cerkwi obejrzyj najlepiej... ich konstrukcję Poważnie mówię, nie bryłę z zewnątrz ale konstrukcję. Wieża nad babińcem to coś innego niż cebulka nad babińcem, nawet jak mają*tę*samą*wysokość.
    Ostatnio edytowane przez bartolomeo ; 02-07-2015 o 13:27

  2. #2352
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Zagadki z cerkwią w tle ...

    Cytat Zamieszczone przez LoneCavalier Zobacz posta
    Prześledziłem blisko tuzin pozycji, gdzie znajduje się co najmniej rozdział o zabytkach, architekturze Bieszczadów. Jest pewna nieścisłość w zakresie cerkwi w stylu łemkowskim północno-wschodnim wieżowym i bezwieżowym. [....]
    Zastanawiam się czy ten szczegółowy podział cerkwi łemkowskich nie jest zrobiony trochę na siłę w celu szufladkowania.
    "Typ północno-wschodni, wariant wieżowy" - ten sposób klasyfikacji cerkwi zaproponował w latach 60. XX w. Ryszard Brykowski, badacz i znawca architektury drewnianej, nie tylko cerkiewnej (obecnie prof. dr hab.), który ma pasję szufladkowania (teraz zauważyłem, że użyłeś tego samego słowa). Niezależni badacze i znawcy tematu nie do końca popierają ten podział i nieczęsto go stosują. Nie jest wykorzystywany np. w Katalogu Zabytków Sztuki. Jest on natomiast używany przez wielu autorów przewodników oraz opracowań na stronach internetowych.

    Typ północno-wschodni występuje na wschodnich krańcu obszarów łemkowskich, po polskiej stronie Karpat. Początkowo (1969 r.) określany był przez R.B. jako typ wschodni i nie był dzielony na wariant bezwieżowy i wieżowy (typ wieżowy został jakby niezauważony). Typ opracowany został z uwzględnieniem czterech cerkwi: Komańcza (spłonęła w 2006), Kulaszne (spłonęła w 1974), Rzepedź i Turzańsk. Wspólne cechy dla wariantu pn-wsch. określone zostały przez autora następująco:
    • Rzut poziomy jest najczęściej trójdzielny: prezbiterium, nawa i babiniec. Rzut może być wydłużony przez dodanie przedsionka o równej szerokości z babińcem, niekiedy też zakrystii na przedłużeniu prezbiterium;
    • W bryle cerkwi nie ma wieży, wieża dostawiona jest w osi budynku, w pewnej odległości po zachodniej stronie. Bezizbicowa wieża zwieńczona jest hełmem analogicznym, jakie występują nad pomieszczeniami cerkwi.
    • Wysokość zrębu trzech podstawowych członów jest jednakowa
    • Wszystkie trzy człony (niekiedy tylko prezbiterium i nawę) kryją niskie, ośmiopolowe kopuły, schowane pod wspólnym, jednokalenicowym i wielopołaciowym dachem. W późniejszych konstrukcjach kopuły były stopniowo zastępowane przez sufity, niekiedy z fasetami;
    • Poszczególne części cerkwi (za wyjątkiem przedsionka) wieńczą okazałe, baniaste hełmy z pozornymi wieżyczkami sygnaturowymi;
    • Z zewnątrz cerkiew opasana jest przez dwa gzymsy: podokapowy i nadokienny. Gzyms nadokienny nie jest wyprowadzony na zachodnią elewację babińca, gdyż na jego linii bierze swój początek pulpitowy dach przedsionka;
    • Na osi cerkwi, po zach. stronie znajdują się wolno stojące dzwonnice o konstrukcji słupowo-ramowej, bez izbic, o ścianach pochyłych, podzielonych zadaszonymi gzymsami na trzy kondygnacje, zwieńczone hełmami o kształtach zbliżonych (lub identycznych) do pozornych wieżyczek sygnaturkowych nad cerkwią.

    W latach 80. XX w. R.B. zauważył istnienie większej liczby cerkwi, mających podobne cechy, tyle, że niektóre z nich mają … wieżę posadowioną na zrębie babińca, zamiast stojącej „luzem” obok. Do tego typu R.B. zaliczył cerkwie: Radoszyce, Wisłok Wielki, Zawadka Rymanowska, Wróblik Szlachecki, Szczawne, Bodaki.

    Na tym zakończę teoretyzowanie, bo doszliśmy już do Twojego wariantu „wieżowego”. Teoretyzowałem na podstawie informacji z pierwszej ręki, czyli książki R. Brykowskiego Łemkowska drewniana architektura cerkiewna w Polsce, na Słowacji i Rusi Zakarpackiej, wyd. Ossolineum, Wrocław 1986.

    Zanim to napisałem, bartolomeo skrótowo odpowiedział na Twoje wątpliwości. Rozszerzając jego wypowiedź: gdyby obedrzeć z budynku szalunek, zobaczyłbyś bryłę babińca o konstrukcji zrębowej, na której posadowiona jest wieża (a nie jest ona wysoka) o konstrukcji słupowej.

    Z cerkwi bezwieżowych, które wymieniłeś, ta w Jaworniku to po pierwsze nie istnieje, po drugie, była niemal identyczna, jak w Radoszycach, czyli była „wieżowa”.

    Wniosek: drewniane cerkwie są piękne, niezależnie od tego, do której szufladki je znawcy powkładają.

    Przepraszam, że się tyle nagadałem, ale od trzech miesięcy nic nie pisałem na forum i byłem strasznie „wyposzczony”

  3. #2353
    Zbanowany
    Na forum od
    02.2015
    Postów
    13

    Domyślnie Odp: Zagadki z cerkwią w tle ...

    Wielkie dzięki. Teraz sprawa jest klarowna.

    Nie znalazłem też przykładów dwóch innych typów cerkwi łemkowskich, mianowicie:
    północno - zachodni - obecność wieży od strony zachodniej i trzech namiotowych dachów z hełmami ponad wszystkimi komponentami cerkwi, zbudowanymi na planie czworoboku; dzieli sie na warianty:
    - starszy (klasyczny typ cerkwi łemkowskiej): szersza nawa, zróżnicowana wysokość trzech członów, wieża usytuowana w zachodniej części babińca (ale może zajmować całą jego powierzchnię), wieże baniaste
    - młodszy: nawy i babińce są wydłużone, pojawia się zakrystia

    powszechny (schyłkowy) - koniec XVIII i XIX w. - dachy dwuspadowe, przykryte baniastymi hełmami nad nawą i prezbiterium, we wnętrzu stropy są płaskie

    Jakie moglibyście w Biesach podać flagowe przykłady powyższych trzech typów/podtypów?


    Zastanawia mnie jeszcze czy można wskazać jakieś przewodnie i bardzo wyraziste różnice między cerkwiami bojkowskimi a łemkowskimi?

    Spotkałem się z takim zestawieniem jak poniżej. Czy uznalibyście je za w pełni prawidłowe i pełne?

    Różnice między architekturą bojkowską (Bieszczadów) a łemkowską (Beskidu Niskiego).
    - łemkowskie mają bardziej szpiczaste i chudsze kopuły, łamane w pionie wielokrotnie
    - dzwonnica - bojkowskie (są dwa typy bojkowskich: wieżowy i bezwieżowy) w typie bezwieżowym (przeważający) mają oddzielną dzwonnicę niewkomponowaną w bryłę cerkwi, łemkowskie mają wieżę-dzwonnicę przed babińcem (jako odrębną budowlę w linii wejścia do cerkwi)
    - w bojkowskich: wokół budowli zadaszenie wsparte na wysuniętych belkach zrębu - rysiach (rysie - ozdobne, wystające belki zrębu)

  4. #2354
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Zagadki z cerkwią w tle ...

    Cytat Zamieszczone przez LoneCavalier Zobacz posta
    Nie znalazłem też przykładów dwóch innych typów cerkwi łemkowskich, mianowicie:
    północno - zachodni [....]
    - starszy

    - młodszy
    powszechny (schyłkowy)
    Jakie moglibyście w Biesach podać flagowe przykłady powyższych trzech typów/podtypów?
    Oj, to chyba chodziłeś po górach z zamkniętymi oczami
    Wariant starszy: Powroźnik (chyba najstarszy), Świątkowe obie, Rychwałd, Pętna, Śnietnica, Tylicz, Czarna, Bielanka, Krempna, Wysowa, Muszynka, Wołowiec i parę innych a na Słowacji Bodrużal, Prikra, Mirola i parę innych. Czyli to są te najnajnajbardziej klasyczne cerkwie łemkowskie. Sporym błędem jest próba znalezienia ich w Bieszczadach Młodszy to: Piorunka, Milik, Bałucianka, Leszczyny, Bartne, Berest, Jastrzębik, Hańczowa i parę innych a na Słowacji Hunkovce i pewnie coś jeszcze. Też nie szukaj w Bieszczadach. A, jeszcze typ schyłkowy, czyli taki trochę „popsuty”: Zdynia, Polany, Złockie, Czyrna i coś tam jeszcze.
    Może w którymś przypadku nie trafiłem, ale znaczna większość powinna się zgadzać.
    I większość z nich znajdziesz w tych zagadkach. Oczywiście, bez "klasyfikacji brykowskiej".

    Cytat Zamieszczone przez LoneCavalier Zobacz posta
    Zastanawia mnie jeszcze czy można wskazać jakieś przewodnie i bardzo wyraziste różnice między cerkwiami bojkowskimi a łemkowskimi?
    Ja mam taką praktyczna radę: Pojedź do Smolnika nad Sanem i obejrzyj dokładne cerkiew. Ze wszystkich stron. Przy okazji zrób zdjęcia i notatki. Potem zrób to samo na przykład w Światkowej Wielkiej. I już nie będziesz musiał czytać czternastu opracowań.
    Dla leniwych: można udać się do skansenu w Sanoku i obejrzeć cerkiew z Grąziowej i z Ropek.

  5. #2355
    Zbanowany
    Na forum od
    02.2015
    Postów
    13

    Domyślnie Odp: Zagadki z cerkwią w tle ...

    Dzięki. Kończę właśnie teoretyczne przygotowanie do zwiedzania w Biesach.

    A jeśli jesteśmy przy skansenie w Sanoku...

    Skoro bojkowską cerkiew z Grąziowej zaliczamy do stylu archaicznego, to jak usytuować należałoby bojkowską cerkiew cerkiew św. Onufrego z Rosolina?

    "Na oko" wygląda na konstrukcję o wiele wcześniejszą od tej z Grąziowej, chyba że taki wygląd był spowodowany jakimiś innymi czynnikami, o których rzadko piszą.

  6. #2356
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Zagadki z cerkwią w tle ...

    Cytat Zamieszczone przez LoneCavalier Zobacz posta
    "Na oko" wygląda na konstrukcję o wiele wcześniejszą od tej z Grąziowej, chyba że taki wygląd był spowodowany jakimiś innymi czynnikami, o których rzadko piszą.
    Tak, ta cerkiew jest trochę inna od pozostałych. A te inne czynniki, to prawdopodobnie, pierwotne przeznaczenie świątyni dla obrządku rzymsko-katolickiego. Stąd taki układ architektoniczno-przestrzenny.

  7. #2357
    Bieszczadnik Awatar Slav
    Na forum od
    10.2014
    Postów
    300

    Domyślnie Odp: Zagadki z cerkwią w tle ...

    Czy rozwiązanie tej zagadki sprawi Wam trudność?DSCN2015.jpg

  8. #2358
    Botak Roku 2016 Awatar asia999
    Na forum od
    11.2008
    Rodem z
    jakieś 73 cm od Tarnicy ... w skali 1:1.000.000
    Postów
    1,683

    Domyślnie Odp: Zagadki z cerkwią w tle ...

    Tak mi się wydaje, ze to molenna w Wodziłkach.
    ?

  9. #2359
    Bieszczadnik Awatar Slav
    Na forum od
    10.2014
    Postów
    300

    Domyślnie Odp: Zagadki z cerkwią w tle ...

    Zagadka rozwiązana

  10. #2360
    Forumowicz Roku 2016
    Kronikarz Roku 2016
    Forumowicz Roku 2014
    Forumowicz Roku 2013
    Ekspert Roku 2012
    Awatar Wojtek Pysz
    Na forum od
    02.2008
    Rodem z
    Jarosław
    Postów
    2,441

    Domyślnie Odp: Zagadki z cerkwią w tle ...

    Cytat Zamieszczone przez asia999 Zobacz posta
    [....] molenna w Wodziłkach.?
    A jeśli ktoś chce wejść do molenny, musi się wykapać w bani:
    http://ciekawe.tematy.net/2006/suwalki/IMG_3395.html
    Brudnych nie wpuszczają Tak było 10 lat temu, może teraz wpuszczają?

Informacje o wątku

Użytkownicy przeglądający ten wątek

Aktualnie 1 użytkownik(ów) przegląda ten wątek. (0 zarejestrowany(ch) oraz 1 gości)

Podobne wątki

  1. Stosunki polsko - ukraińskie w rozwoju historycznym (z Bieszczadami w tle)
    Przez Stały Bywalec w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 239
    Ostatni post / autor: 03-07-2009, 02:50
  2. Zagadki Konrada2
    Przez konrad2 w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 24-09-2008, 20:52
  3. tomekkove zagadki
    Przez tomekk w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 14-02-2008, 16:49
  4. markam zagadki#2
    Przez marekm w dziale Dyskusje o Bieszczadach
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 02-10-2007, 21:28
  5. Ścieżka zboczeńców, pętle czasowe i różne rzeczy na górze O.
    Przez Macio w dziale Zakwaterowanie i usługi
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 20-09-2005, 18:28

Zakładki

Zakładki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •